معمولا پزشک‌ها تا آخر عمر طبابت می‌کنند، ‌دست‌کم در بین فامیل و دوستان گاه و بی‌گاه نظر آن‌ها را می‌پرسند و تشخیص‌شان را می‌خواهند و این روند پایان ندارد،‌ اما این که یک دنداپزشک در ۹۳ سالگی هم به طور مرتب به مطبش برود،‌ کمی غیرعادی است. این کاری است که «ویلبور کی منچته» در اوانزویل آمریکا می‌کند.

دندان‌پزشکی که در ۹۳ سالگی خیال بازنشستگی ندارد
دندان‌پزشکی که در ۹۳ سالگی خیال بازنشستگی ندارد

 

دکتر منچته ۳ روز در هفته به کلینیکی که خودش تاسیس کرده می‌رود و بعد از ۶۵ سال کار مستمر، ‌دلیلی برای بازنشسته شدن نمی‌بیند. خیلی از بیماران او هم دهه‌ها است که برای مداوای دندان‌هایشان به کلینیک «همه در خانواده» می‌روند و تا وقتی دکتر منچته سر کار باشد، ‌سراغ دندانپزشک دیگری را نمی‌گیرند. برای نمونه،‌ فیلیس سیلز ۸۱ ساله بیش از ۵۰ سال است که برای درمان دندان‌هایش به این دندانپزشک مراجعه می‌کند. در بعضی از خانواده‌ها نیز ۳ یا ۴ نسل از اعضای خانواده بیمار او بوده‌اند.
به این ترتیب،‌ بعضی از همکارانش در کلینیک «همه در خانواده» معتقدند او پیرترین دندانپزشک شاغل دنیا است و حتی بت منچته، ‌دستیار و عروسش به همراه چند نفر دیگر از کارکنان با مسوولان کتاب گینس تماس گرفته‌اند. آقای منچته می‌گوید: «تا وقتی که حال کار کردن داشته باشم، ‌من و بت هرچقدر بخواهیم کار می‌کنیم. زمان گذشته و ما هنوز این‌جا هستیم و حدس می‌زنم در آستانه شکستن رکوردیم.»

 

دندان‌پزشکی که در ۹۳ سالگی خیال بازنشستگی ندارد
دندان‌پزشکی که در ۹۳ سالگی خیال بازنشستگی ندارد

دکتر منچته می‌گوید در دوران رکود بزرگ آمریکا، ‌یک بار مجبور شده حدود ۱۰ کیلومتر با دوچرخه برود تا چند تا مرغ را بفروشد و پول کشیدن دندانش را دربیاورد. همان روز تصمیم گرفته وقتی بزرگ شد، ‌دندانپزشک شود.
او در جنگ جهانی دوم خدمت کرده و در اصل رشته مهندسی خوانده اما بعد از پایان خدمتش در ۱۹۴۶ با هزینه ارتش درس دندانپزشکی خوانده و ۲ سال هم در جنگ کره بوده تا این که سرانجام در ۱۹۵۲ به ایندیانای جنوبی برگشته و کار خودش را شروع کرده است.
خانم سیلز که نیم قرن بیمار او بوده، ‌می‌گوید آرامش این دندانپزشک برایش مهم بوده است. اولین باری که او برای معاینه دندانش پیش منچته رفته، ‌از این که باید دکتر جدیدی را ببیند،‌ بسیار اضطراب داشته و دکتر به او گفته اصلا عجله نکند و هرچقدر لازم است، ‌صبر کند تا آرام شود: «او را خیلی مهربان و باملاحظه دیدم.»

بت منچته هم از سال ۱۹۷۸ با پدرشوهرش کار می‌کند. البته آن‌ها نسبت به قبل کمتر جراحی می‌کنند، ‌اما روکش و پر کردن دندان و جرم‌گیری به روال سابق ادامه دارد. بت می‌گوید، ‌همه این کارها را به خاطر علاقه به مردم‌ انجام می‌دهند و به تدریج نیز کار بیماران را به دیگر پزشکان کلینیک می‌سپارند، اما خیلی از آن‌ها تا وقتی که خود دکتر منچته در کلینیک باشد،‌ زیر بار نمی‌روند و حاضر نیستند توسط پزشک دیگری درمان شوند.

 

دندان‌پزشکی که در ۹۳ سالگی خیال بازنشستگی ندارد
دندان‌پزشکی که در ۹۳ سالگی خیال بازنشستگی ندارد

 

این دکتر پا به سن گذاشته وضعیت کنونی خود را «نیمه بازنشسته» توصیف می‌کند و می‌گوید: «الان مساله سرگرمی‌مطرح است،‌ با ۳ روز کار در هفته». وقتی هم کسی از او می‌پرسد، ‌بازنشسته نمی‌شود؟ یک جواب حاضر و آماده دارد: «دستهایم نمی‌لرزد، ‌دیدم خوب است، حتی برای مطالعه هم عینک نمی‌زنم. تا زمانی که وضعیت این‌ها خوب باشد، ‌من هم سر و کله‌ام پیدا می‌شود.»

 

منبع :دندانه

Views All Time
Views All Time
54
Views Today
Views Today
1