اگر چه علم پزشکی در دهه‌های اخیر کمک‌های زیادی به زیبا‌تر شدن انسان‌ها کرده است، اما سود و زیان برخی از روش‌های مورد استفاده در این دانش همچنان مورد مناقشه محققان است. به عنوان مثال، درحالی که در یک دیدگاه استفاده از هر نوع بوتاکس به عنوان یک سم وارد شده به بدن تهدیدی در مسیر سلامتی بدن محسوب می‌شود، در نگرشی دیگر از این دارو به عنوان روشی برای باز کردن چهره‌ای در هم کشیده و پرچین و چروک یاد می‌شود. طرفداران یا مخالفان استفاده از بوتاکس چه پزشک باشند و یا فردی عادی دراین طبقه بندی قرار می‌گیرند و البته هر دو گروه دلایل ویژه‌ای دراین زمینه ارائه می‌کنند.

مخالفان این دارو به بروز عوارض متعددی مانند بیماریهای چشمی، سرو گردن و… پس از تزریق بوتاکس اشاره می‌کنند. این گروه اساسا چهره طبیعی هر فرد را زیبا‌تر از آن می‌دانند که با موادی شیمیایی و مصنوعی نیاز به تغییر داشته باشد.
اما گروه دومی نیز هستند که بوتاکس را مانند بسیاری از دستاوردهای نوین علم پزشکی دارای قابلیت بهره گیری می‌دانند که باید در مسیر صحیح و با تجویز پزشک به کار گرفته شود.

عوارض استفاده از بوتاکس برای زیبایی صورت
عوارض استفاده از بوتاکس برای زیبایی صورت

نظر متخصص:
دکتر محمد گلشنی، عضو هیات مدیره انجمن متخصصان پوست ایران، عوارض بوتاکس را ناشی از داروهای چینی و تقلبی می‌داند و معتقد است: داروهایی که مجوز واردات و تاییدیه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را دارند، عوارضی برای افراد ایجاد نمی‌کنند.
دکتر محمد گلشنی ادامه می‌دهد: بوتاکس نام تجاری داروی بوتولینوم توکسین (Botulinum toxin) ساخت آمریکا است که مجوز واردات به ایران را ندارد، ولی متاسفانه داروهای چینی مشابه آن به صورت قاچاق وارد کشور می‌شود و افرادی آن را مورد استفاده قرار می‌دهند.

او با بیان اینک تنها یک داروی انگلیسی به نام دیسپورت مجوز و تاییدیه وزارت بهداشت برای ورود به کشور را دارد، ادامه می‌دهد: داروهای چینی دوزیمتری (محاسبه دوز جذبی در مواد و بافت) ندارد و در هر آمپول ممکن است ده‌ها برابر دوز مجاز وجود داشته باشد و پزشکان بدون اطلاع از این موضوع آن را تزریق کنند و برای افراد مشکلاتی به وجود آورند. تزریق انواع بوتاکس‌های چینی ممکن است به بروز آلرژی، تنگی نفس و یا حتی شوک در افراد منجر شود.

دکتر گلشنی همگی این عوارض را مربوط به داروهای چینی می‌داند و می‌گوید: افراد باید به پزشکانی مراجعه کنند که از نحوه استفاده صحیح از این دارو و میزان دز استاندارد آن اطلاع کافی داشته باشند.

این متخصص پوست در مورد داروی دیسپورت می‌گوید: قیمت داروی دیسپورت انگلیسی که مجوز ورود به کشور را دارد و مورد تایید وزارت بهداشت است، از نمونه‌های قاچاق آن بالا‌تر است، به همین دلیل برخی افراد با سوء استفاده از این مساله برای جذب مشتریان بیشتر، داروهای ارزان قیمت چینی را مورد استفاده قرار می‌دهند. به گفته ایشان حداکثر دز مجاز در ناحیه صورت برای یک نفر بین ۱۵۰ تا۲۰۰ واحد از آمپول دیسپورت است که حدود ۳ میلیون ریال هزینه دربردارد.

در گذشته از بوتاکس برای درمان بسیاری از بیماری‌های مغز و اعصاب، انحرافات چشم (استرابیسم)، گرفتگی عضلات گردن و سردردهای می‌گرنی استفاده می‌شد، اما بیش از یک دهه است که این روش در حوزه زیبایی صورت نیز وارد شده است و مورد استفاده بسیاری از پزشکان و اقبال عموم مردم قرار گرفته است. امروزه استفاده از این روش بیشتر کاربرد زیبایی دارد و برای کاهش چین و چروک صورت و کاهش خط اخم، خطوط خنده اطراف چشم و لب‌ها و چروک‌های ناحیه پیشانی به کار برده می‌شود.

گرایش مردم به ویژه بانوان به استفاده از این روش برای جوان سازی صورت در کشور ما رو به افزایش است به گونه‌ای که به گفته دکتر محسن نراقی رییس انجمن تحقیقات راینولوژی ایران، بیشترین اقدامات زیبایی در کشور مربوط به تزریق بوتاکس و فیلر‌ها است.

به طور کلی عوارض ناشی از بوتاکس به دلیل عدم توجه به مقدار دز دارو، نوع دارو و عدم رعایت بهداشت محیط تزریق دارو در افراد بروز می‌کند. بروز ناهماهنگی در قسمت‌های مختلف صورت و افتادگی پلک‌ها ازجمله عوارض تزریقات غیرحرفه‌ای بوتاکس است که در نتیجه به عدم رضایتمندی افراد منجر می‌شود.

دکتر گلشنی در مورد اینکه آیا عوارض ناشی از بوتاکس ماندگار است و به از بین رفتن عصب یک ناحیه از صورت منتهی می‌شود، اطمینان می‌دهد: تاثیرات بوتاکس برگشت پذیر است و این تاثیرات چه مثبت باشد و بهبود وضعیت صورت را درپی داشته باشد و چه منفی باشد و تاثیراتی مانند افتادگی پلک را به همراه داشته باشد، بیشتر از ۴ تا ۷ ماه طول نمی‌کشد. این دارو اثر خود را بعد از طی شدن این مدت از دست می‌دهد و پوست صورت دوباره به حالت قبل از تزریق برمی گردد.

گلشنی تاکید می‌کند: تنها عوارض شدید که بر اثر تزریق دز خیلی بالای داروی بوتاکس بروز می‌کند، ممکن است ماندگار شود و مشکلاتی را برای افراد به وجود آورد.

منبع:دندانه

 

دکتر وحید رواقی
ﺍﺳـﺘﺎد ﺳﻼﻣﺖ ﺟﺎﻣﻌﻪ ﺩﺍﻧﺸـﻜﺪﻩ ﺩﻧﺪﺍﻧﭙﺰﺷﻜﻰ ﺩﺍﻧﺸﮕﺎﻩ ﺑﻴﺮﻣﻨﮕﺎﻡ ﺍﻧﮕﻠﺴﺘﺎﻥ پیشگفتار:

در این نوشتار قصد دارم به تشویق فراگیر و همگانی درمان‌های ارتودنسی، با توجه به یافته‌های جدید محققان نگاهی انتقادی داشته باشم. این نوشتار در چهارچوب مقاله‌نویسی برای مجلات علمی نگاشته نشده ولی تلاش کرده‌ام تا جایی که خواندن این نوشتار برای خوانندگان غیر متخصص دشوار نشود، به مقالات و مستندات علمی استناد کنم.

در حالی که بیماری‌های دهان و دندان نظیر پوسیدگی و به دنبال آن از دست دادن دندان در ایران هم چون بسیاری از کشورهای در حال توسعه شیوع فراوانی دارد، آنچه این روز‌ها در تبلیغات مطب‌ها و کلینک‌های دندان‌پزشکی خودنمایی می‌کند وعده داشتن دهانی سالم نیست. شما در مطب‌های دندان‌پزشکی با تصویر خنده زیبای یک جوان عموما بلوند اروپایی مواجه می‌شوید که دندانهای سفیدش همچون دانه‌های مروارید صیقل شده به گونه‌ای تصنعی در کنار هم نشسته‌اند.
چنین آگهی‌های امروزه بر کاغذ‌ها و دیوار آویزهای گران قیمت در بیشتر مطب‌های دندان‌پزشکی یا در روزنامه‌ها و وبسایت‌های اینترنتی دیده می‌شوند. این تبلیغات ذهن مخاطب را زیرکانه نشانه رفته و به زبان طعنه به او می‌گویند: ببین و باور کن که می‌شود چنین دهان و دندان زیبایی داشت. آن‌ها به شما نوید می‌دهند که اگر دست قضا و قدر شما را از داشتن چنین خنده زیبایی محروم کرده دنیا به آخر نرسیده است. شما نیز می‌توانید با صرف وقت و هزینه گزاف چنین لبخند زیبایی داشته باشید. این تبلیغات به مخاطبان اما نمی‌گویند که از هزاران و بلکه ده‌ها هزاران نفر شاید و تنها شاید یکی از آن‌ها بدون تمسک به سیم و چسب و رنگ و لعاب صاحب چنین دهان و دندان «ایده آل» باشد. این «ایده آل» ‌های شکل ظاهری دهان و دندان از کجا آمده؟ چه کسانی مبنای این تعریف «ایده آل» قرار گرفته‌اند؟

پاسخ به این سوالات خود بحث مفصل دیگری است که هدف این نوشتار نیست. مخاطب چنین تصویری هنگامی که آن خنده «ایده آل» را در کنار تصویر دندان‌پزشک خوش سیما و کلمات انگلیسی می‌بیند دیگر شهامت آن نمی‌یابد از خود بپرسد آیا دلیلی دارد که دهان و دندان همه فرزندان آدم را خط کش و نقاله بگذاریم و به سیم و چسب آویزیم و امیدوار باشیم که شاید اندکی شبیه آن خانم و آقای «ایده آل» در تصویر شود؟ آیا منطقی است که روزی برای گوش و چشم و دست و پا نیز «ایده آل» ساخته و پرداخته شود و از فردای آن صاحبان حرفه پزشکی دست به کار شوند تا همه گوش و چشم و دست و پاهای عالم را به یک شکل و اندازه در آورند؟

سراب ارتودنسی: تردید درباره سودمندی درمان ارتودنسی و حرفه دندانپزشکی
سراب ارتودنسی: تردید درباره سودمندی درمان ارتودنسی و حرفه دندانپزشکی

شاید برای آیندگان باور این قضیه دشوار باشد، اما سالهای متمادی است که حرفه دندان‌پزشکی با ابزار قدرتمند چنین تبلیغاتی تلاش می‌کند همگان را به این باور برسانند که شما برای رسیدن به آن ظاهر «ایده آل» راهی جز تمسک به درمان ارتودنسی ندارید. از دیدگاه بازاریایی باید به طراحان این گونه تبلیغات صد آفرین گفت. چرا که مشاهدات دندان‌پزشکان و البته مطالعه محققان نشان می‌دهد، داشتن دندان زیبا وصاف برای عده قابل توجهی از افراد جامعه از داشتن دندانهای سالم مهم‌تر است. شاید از همین روست که متقاضیان درمان ارتودنسی با وجود آگاهی نسبت به عوارض جانبی درمان ارتودنسی نظیر کشیدن چند دندان سالم در آغاز درمان و احتمال تحلیل ریشه دندان‌ها و بیماری بافت لثه پس از پایان درمان به این درمان رضایت داده و هزینه‌های سنگین مالی آن را با رضا و رغبت می‌پذیرند. طی چند دهه گذشته درمانهای ارتونسی به شدت پرطرفدار بوده‌اند و و روند افزایش درخواست برای درمان ارتودنسی هم چنان ادامه دارد. برای مثال آخرین سرشماری ملی سلامت در کانادا به ما نشان می‌دهد که بیست درصد کانادایی‌ها تا کنون تحت درمان ارتودنسی قرار گرفته‌اند یا در حال گذراندن درمان ارتودنسی هستند. این رقم در میان نوجوانان البته به سی و پنج درصد می‌رسد. به عبارتی دیگر، بیش از یک سوم نوجوانان کانادایی از لحاظ دندان‌پزشکان ظاهری چندان دور از «ایده آل» داشته‌اند که والدین را بر آن داشته تا هزینه‌های سرسام آور چنین درمانی را بپردازند. با توجه به اینکه هزینه‌های دندان‌پزشکی در کانادا از سوی دولت پرداخت نمی‌شود این میزان اقبال به درمانهای ارتودنسی نشان دهنده موفقیت بازاریابی صاحبان حرفه دندان‌پزشکی برای پدید آوردن احساس نیاز به درمان ارتودنسی است. این درخواست روزافزون به ارتودنسی در دیگر کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه نیز گزارش شده است. درخواست روز افزون به درمان ارتودنسی اگرچه ممکن است از نگاه اقتصادی و بازاریابی یک الگوی موفق اقتصادی باشد اما لزوما با اهداف جامعه پزشکی سازگار نیست. از این رو، برخی صاحب نظران برجسته اقتصاد سلامت نظیر پروفسور استفان برچ، استاد دانشگاه مک مس‌تر کانادا، حرفه دندان‌پزشکی را صراحتا مورد نقد قرار داده و اعلام کنند که «درمان ارتودنسی در واقع خلق و تولید یک نیاز کاذب از سوی حرفه دندان‌پزشکی برای جلوگیری از کاهش درآمد صاحبان این حرفه است.» شگفت آور نیست اگر بدندان‌پزشکان برای متقاعد کردن بیماران خود دلایلی متعددی برای ضرورت درمان ارتودنسی ارائه می‌کنند، برخی از این دلایل بدین شرح است: اصلاح تنفس، بهبود سلامت کلی دهان و کاهش درد‌ها و برطرف شدن صدای کلیک مفصل فک و گیجگاه. ادعاهایی نظیر بهبود وضعیت سلامت دهان بعد از درمان ارتودنسی با توجه به عوارض جانبی این درمان نظیر افزایش پوسیدگی‌های دندانی و تحلیل ریشه دندان‌ها البته قابل تردید است. همچنین مطالعه مروری انجام شده توسط موسسه کوکرن که (مهم‌ترین موسسه بررسی و جمع آوری اسناد و مدارک پزشکی) نتوانست دلایل کافی در اثبات بهبود بیماریهای مرتبط با مفصل فک و گیجگاه بعد از درمان ارتودنسی بدست آورد.

سراب ارتودنسی: تردید درباره سودمندی درمان ارتودنسی و حرفه دندانپزشکی
سراب ارتودنسی: تردید درباره سودمندی درمان ارتودنسی و حرفه دندانپزشکی

واقعیت آن است که متقاضیان درمان ارتودنسی غالبا برای ارتقای سلامت دهان یا برای اصلاح تنفس و مشکلات دیگر پزشکی به دندان‌پزشک مراجعه نمی‌کنند. بلکه به گواهی تحقیقات و البته مشاهدات عمومی، مهم‌ترین دلایل مراجعه برای درمان ارتودنسی بهبود ظاهر دندان و دهان برای بالابردن اعتماد به نفس و بهبود سلامت روانی و روابط اجتماعی است. از اینرو، درمانگران برای ترغیب متقاضیان احتمالی درمان ارتودنسی، بر اثرات چشمگیر و دراز مدت روانی و اجتماعی درمان ارتودنسی تاکید می‌کنند. اکنون سوال اساسی این است که آیا درمان ارتودنسی واقعا می‌تواند به این وعده عمل کند؟ پاسخ بسیاری از درمانگران و صاحبان حرفه دندان‌پزشکی به این سوال احتمالا مثبت خواهد بود، اما آیا تحقیقات علمی نیز نظر مبلغان و مشوقان درمان ارتودنسی را تایید می‌کنند؟ در دهه‌های گذشته که درمانهای ارتودنسی بیش از بیش متداول شده‌اند، محققان همواره در تکاپو بوده‌اند تا تاثیرات درمان‌های ارتودنسی بر بهبود وضعیت روحی و اجتماعی بیمارانشان را نشان دهند. این تحقیقات غالبا بیماران را مدت کوتاهی بعد از درمان مورد بررسی مجدد قرار داده و غالبا نیز بر تاثیرات مثبت درمان ارتودنسی، اندک مدتی بعد از درمان، صحه گذاشته‌اند. اما آیا درمان ارتودنسی می‌تواند آنگونه که بسیاری از درمانگران ادعا می‌کنند در دراز مدت نیز تاثیر مثبت بر شاخص‌های سلامت روحی نظیر اعتماد به نفس و زندگی اجتماعی داشته باشد. تردید‌ها درباره تاثیر درمان ارتودنسی بر ارتقای وضعیت روحی از‌‌ همان آغاز همه گیر شدن درمانهای ارتودنسی در پایان دهه هفتاد میلادی با انتشار مقاله‌ای آغاز شد. در تحقیقات دندان‌پزشکی به دلایل متعدد که امکان توصیف آن در این نوشتار مقدور نیست امکان ارزیابی تاثیر درمان در دارز مدت بسیار دشوار است. از اینرو تحقیقاتی که بتوانند بیماران را سال‌ها بعد از درمان مورد ارزیابی قرار دهند اندک است. با وجود این دشورای‌ها باعث خوشحالی است که دو گروه تحقیقاتی در استرالیا و بریتانیا در سالهای اخیر همت گماشتند تا با بررسی و پیگیری دو گروه از کودکان و نوجوانانی که در دهه هشتاد میلادی تحت درمان‌های مختلف ارتودنسی نظیر درمانهای ارتودنسی ثابت قرار گرفته‌اند به این سوالات اساسی پاسخ دهند: آیا درمان ارتودنسی کیفیت زندگی، رضایت از زندگی و اعتماد به نفس را افزایش می‌دهد؟ برخلاف تصور عمومی و البته تبلیغات حرفه دندان‌پزشکی، پاسخ این دو گروه تحقیقاتی به این سوالات کاملا منفی است. این مطالعات که از لحاظ روش تحقیق در نوع خود در دنیای دندان‌پزشکی نادر هستند به سرعت مورد توجه رسانه‌های بین المللی قرار گرفت. نتایج این دو مطالعه وسیع توسط برجسته‌ترین محققان ارتودنسی به صورت چند مقاله سریالی در مجلات علمی منتشر شد (برای مثال: اینجا، اینجا، اینجا). محققان در این مقالات به صراحت اعلام کردند که درمانهای مختلف ارتودنسی در دراز مدت تاثیر مثبتی بر اعتماد به نفس، رضایت از زندگی و کیفیت زندگی نداشته‌اند. دلایل اینکه چرا برخلاف تصور عمومی درمان ارتودنسی و اصلاح لبخند و ردیف کردن دندان‌ها نمی‌تواند اعتماد به نفس و رضایت از زندگی را افزایش دهد در این مقالات به تفصیل مورد بررسی قرار گرفته است.

سراب ارتودنسی: تردید درباره سودمندی درمان ارتودنسی و حرفه دندانپزشکی
سراب ارتودنسی: تردید درباره سودمندی درمان ارتودنسی و حرفه دندانپزشکی

بدنبال انتشار یافته‌های جدید در مورد سودمند نبودن درمانهای ارتودنسی سوالات اساسی در مورد اخلاقی بودن تشویق بیماران به درمان ارتودنسی مطرح شد. در یکی از صریح‌ترین این اظهار نظر‌ها، پرفسور بیل شاو از سر‌شناسترین محققان ارتودنسی و از مشاوران سازمان بهداشت جهانی در مقاله‌ای با عنوان «تردید در مورد سودمندی درمانهای ارتودنسی و چالش اخلاقی تشویق به آن»، تبلیغ و تشویق بی‌محابا و همگانی ارتودنسی از سوی نهادهای صنفی دندان‌پزشکی در بریتانیا را زیر سوال برد و خواستار توقف آن شد. «جامعه پزشکی زده» اصطلاحی است که توسط جامعه‌شناسان در دهه هفتاد میلادی برای اشاره به اثرات منفی تسلط تصمیم گیری‌های نگاه درمان محور حرفه پزشکی بر جنبه‌های مختلف زندگی بشری ارائه شد. از جلوه‌های این تسلط پزشکان بر زندگی ما می‌توان به مصرف فله‌ای و بی‌حساب و کتاب ویتامین‌ها و تقویت کننده‌ها که سود آن تنها به جیب شرکت‌های بزرگ دارویی می‌رود دانست. از نمونه‌های ایرانی و بومی «جامعه پزشکی زده» که در آن پزشکان بدون توجه به ضرروت و تبعات درمان و صرفا به خاطر پاسخگویی به نیاز عمومی اقدام به تشویق همگانی نموده‌اند جراحی بینی را می‌توان مثال زد. ترغیب به درمان فراگیر و لجام گسیخته جراحی بینی در ایران بار‌ها در رسانه‌های ملی و بین المللی خبرساز شده تا جایی که اخیرا یکی از رسانه‌های معتبر بین المللی از حرفه جراحی پلاستیک در ایران با صفتی نظیر «حریص» یاد می‌کند. مارک آکرمن، یکی از استادان دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد در مقاله‌ای انتقادی نسبت به حرفه دندان‌پزشکی، تشویق همگانی درمان‌های ارتودنسی را نمونه‌ای از پدیده «جامعه پزشکی زده» می‌داند. وی القا حس بیماری در افرادی که شکل دهان و دندانشان با الگوهای ایده آل ساخته و پرداخته دندان‌پزشکان تفاوت دارد را از نگاه اخلاقی مورد سرزنش قرار می‌دهد. اخلاقی بودن ترویج همگانی درمان ارتودنسی را از زوایای دیگری نیز می‌توان بررسی کرد. برای مثال، القای حس غیر «ایده آل» بودن در میان نوجوانان که به اقتضای سن خود همواره در رقابت با همسن و سال‌ها و هم کلاسی‌هایشان هستند منجر به ایجاد ناآرامی روانی در این گروه و و خانواده‌هایشان می‌شود، بویژه که در غیاب بیمه‌های درمانی، این درمانهای گران قیمت برای بسیاری از خانواده‌ها مقدور نیست. تردید در مورد سودمندی ارتودنسی در ارتقای اعتماد به نفس و کیفیت زندگی و هم چنین سوالاتی که در مورد اخلاقی بودن تشویق همگانی به آن مطرح شده باید از سوی درمانگران و هم چنین نهادهای آموزشی دندان‌پزشکی مورد توجه قرار گیرد. روزگاری که دندان‌پزشکان باخط کش و نقاله و چندعکس و تصویر رادیوگرافی در مورد موفقیت یا شکست درمان ارتودنسی سخن می‌گفتند رو به پایان است. در این راستا تحقیقات مدرن دندان‌پزشکی علاوه بر پرسیدن نظر دندان‌پزشک، اینک رضایت بیماران و تاثیر دراز مدت درمان در کیفیت زندگیشان را به عنوان شاخص‌های اساسی موفقیت درمان استفاده می‌کنند. بنابراین شایسته است در آموزش دندان‌پزشکی علاوه بر شاخصی‌های کلینیکی مورد قبول دندان‌پزشکان، شاخص‌های بیمار محور نیز برای تصمیم گیری در ارائه درمان مدنظر قرار گیرد. به دلایل گوناگون مانند رقابت برای بهبود شکل ظاهری، قدمت باورهای پیشین و هم چنین منافع کلان اقتصادی بعید است در آینده نزدیک تغییری در روند رو به افزایش متقاضیان درمان‌های ارتودنسی ایجاد شود. اما سخن آخر، در این نوشتار سعی شده است دیدگاه نوینی که در تحقیقات دندان‌پزشکی در زمینه تاثیر دراز مدت ارتودنسی در حال شکل گیری است به خواننده فارسی زبان معرفی شود. نویسنده آگاه است که این نوشتار با آموزش‌ها و تبلیغات پرهیاهوی حرفه دندان‌پزشکی هم خوانی ندارد. این نوشتار نه می‌تواند نه قصد دارد حکم بر بطلان دانش گسترده ارتودنسی بدهد. چرا که به گواهی همین تحقیقات نوینی که در این نوشتار به آن‌ها اشاره شد، درمان ارتودنسی در مواردی که شکل و ظاهر دهان و دندان به شدت نامناسب بوده، می‌تواند به بهبود کیفیت زندگی و افزایش اعتماد به نفس تا حدی کمک کند. اما هویداست که اکنون تردیدهای جدی در باورهایی ایجاد شده که پیش از این از سوی صاحبان حرفه دندان‌پزشکی به صورت حقیقت غیرقابل تردید به متقاضیان درمانهای ارتودنسی ارائه می‌شد. *عنوان این نوشتار از کتابی با عنوان «سراب سلامت» اقتباس شده است که در آن نویسنده (رنه دوبو، دانشمند سر‌شناس آمریکایی- فرانسوی دهه شصت میلادی) دیدگاههای متفاوتی با باورهای روز در مورد سلامت و بهداشت ارائه کرد.

+

دکتر سید صابر گوگانی، از اعضاء تحریریه دندانه، در واکنش به یکی از مقالات منتشر شده در سایت دندانه و ماهنامه نگین دندان‌پزشکی به قلم دکتر وحید رواقی، یادداشتی برای ما ارسال کرده‌اند که می‌توانید آن را اینجا بخوانید.

منبع:دندانه

 

فارس: یک دزد سابقه‌دار، ۱۰ ساعت بعد از سرقت دندان‌های مصنوعی از یک واحد دندان‌سازی توسط ماموران کلانتری ۱۴ شهرستان اراک دستگیر شد.

فرماندهی انتظامی اراک گفت: چندی پیش شهروندی که خود را صاحب یک دندان‌سازی در یکی از مناطق شهر اراک معرفی کرد، با مراجعه به پلیس اعلام داشت که تعداد ۱۰۰ عدد دندان مصنوعی و تعدادی انگشتر نقره از واحد صنفی‌اش مورد سرقت قرار گرفته است.
وی تصریح کرد: با اعلام این گزارش، مراتب برای پیگیری به کلانتری ۱۴ شهر اراک ارجاع شد و تیمی از ماموران انتظامی موضوع را به صورت ویژه در دستور کار خود قرار دادند.

ویسمه‌ای گفت: بلافاصله با تحقیقات صورت گرفته ماموران انتظامی موفق شدند، متهم را که از سارقان سابقه‌دار بود، شناسایی و دستگیر کنند.

به گفته وی سارق در اعترافات خود به سرقت از دندان‌پزشکی و وسایل یک منزل در شهر اراک اعتراف کرد و اذعان داشت برای تامین هزینه اعتیاد خود اقدام به سرقت از دندان‌پزشکی کرده و دندان‌ها را در خرابه‌ای در کوه‌های حوالی شهر اراک مخفی کرده است که بلافاصله ماموران انتظامی به محل اختفای اموال مسروقه اعزام شدند و بعد از کشف، اموال تحویل مال‌باخته شد.

متهم نیز با تشکیل پرونده به دستگاه قضایی معرفی شد.

منبع:دندانه

 

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور از آغاز طرح سنجش بیش از یک میلیون نوآموز در سراسر کشور خبر داد و گفت: ۹۰۰ پایگاه ثابت، ۳۰۰ پایگاه سیار با ۷ هزار پرسنل در ۹۰۰ شهر و منطقه و ۲۰ هزار روستا در کشور غربالگری سنجش سلامت نوآموزان را انجام می‌دهند.
به گزارش خبرنگار مهر، نامدار عبدالهیان در حاشیه افتتاح طرح سنجش سلامت جسمانی دانش‌آموزان بدو ورود به دبستان با بیان این مطلب در جمع خبرنگاران افزود: طرح سنجش سلامت نوآموزان بدو ورود به دبستان یکی از مهم‌ترین طرح‌های سلامت دانش آموزی است که در این طرح شنوایی، بینایی، کم‌توان ذهنی، مشکلات دهان و دندان، پوست و پزشکی، دانش‌آموزان مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وی با بیان اینکه پیش بینی می‌شود امسال یک میلیون و ۲۵۰ هزار نوآموز قرار است در مسیر غربالگری ۱۳ گانه سنجش سلامت قرار گیرند، تصریح کرد: با طرح غربالگری سلامت دانش آموزان، از بیماری‌های نهفته در دانش‌آموزان جلوگیری می‌ شود.

به گفته عبداللهیان، سال گذشته در ۵۰ درصد ارزیابی‌ها نوآموزان بدو ورود به دبستان حداقل یک نفر پوسیدگی دندان داشت. موضوع پوسیدگی دندان در کلانشهر‌ها بیشتر است که باید در سیاست‌های سلامت مورد توجه قرار گیرد.
وی ادامه داد: همچنین چاقی از دیگر مشکلات دانش آموزان بود که بحث الگوهای تغذیه‌ای و هدایت آن‌ها به سمت فست‌فود که دارای ارزش غذایی کم هستند زنگ خطری برای اولیای آن‌ها است.

عبداللهیان همچنین درباره هزینه‌های سنجش سلامت گفت: این هزینه در سراسر کشور یکسان است که در سال گذشته ۸ هزار تومان و امسال ۱۰ هزار تومان از والدین دریافت می‌کنیم. اما اینکه رایگان شود یا نه باید بگویم که هزینه‌های آموزش و پرورش سرفصل‌های تعریف‌ شده‌ای دارد و این طرح نیز خودگردان است. البته در مناطق کمتر توسعه یافته و دانش‌آموزانی که زیر نظر کمیته امداد یا بهزیستی هستند درصدی رایگان و درصدی نیم‌ب‌ها دریافت می‌شود.

وی در پایان افزود: نوآموزان بدو ورود به دبستان امسال برای نخستین بار شناسنامه سلامت به صورت الکترونیکی دریافت کرده و در پایگاههای سنجش سلامت آموزش و پرورش پرونده سلامت برای نوآموزان تهیه می‌شود.

منبع:دندانه

 

مدیرکل صلاحیت‌های حرفه‌ای و پروانه‌های سازمان نظام پزشکی ضمن تشریح شرایط صدور پروانه تاسیس مطب در پایتخت، اظهارداشت: صدور پروانه مطب پزشکان، متناسب با منطقه و رشته پزشکی آن‌ها فرق می‌کند.

دکتر حجت الله مقیمی در ارتباط با شرایط صدور پروانه مطب برای پزشکان و دندان‌پزشکان گفت: پروانه مطب به شرطی صادر می‌شود که پزشک، طرح خود را با انجام تعهداتش به دولت، گذرانده باشد.

دکتر مقیمی با اعلام اینکه انجام تعهدات پزشکان با توجه به منطقه فعالیت و رشته پزشکی آن‌ها فرق می‌کند، افزود: مثلا مدت زمان طرح با توجه شرایط آب و هوایی، از یک تا دو سال متفاوت است. کسانی که در منطقه خیلی بد آب و هوا هستند، یک سال طرح دارند، بد آب و هوا ۱. ۵ سال و آب و هوای معمولی ۲ سال است.

مدیرکل صلاحیت‌های حرفه‌ای و پروانه‌های سازمان نظام پزشکی همچنین به رشته‌های پزشکی و نوع تخصص‌ها در صدور پروانه مطب اشاره کرد و گفت: تخصص هم در مدت زمان گذراندن طرح تاثیر گذار است. به طوری که از یک و نیم تا ۳ سال متغییر است.

مقیمی با اعلام اینکه مدت زمان گذراندن طرح در اطراف تهران ۳ سال است، افزود: پزشکان برای گرفتن پروانه مطب بایستی حداقل امتیازات لازم را که بین ۱۲۰ تا ۱۴۰ امتیاز است، کسب کنند. البته این میزان امتیار برای داشتن مطب در تهران کافی نیست.
به گفته وی، شرط صدور پراونه مطب در تهران و ۵ شهر بزرگ کشور، بر اساس مدت زمان طرح و انجام تعهدات پزشکان به دولت، تعیین می‌شود: شیراز، اصفهان، مشهد، تبریز، اهواز و تهران، پنج شهری هستند که نیاز دارد پزشکان حداقل ۳۶۰ امتیاز گرفته باشند.
مدیرکل صلاحیت‌های حرفه‌ای و پروانه‌های سازمان نظام پزشکی تاکید کرد: صدور پروانه مطب در سایر شهرهای کشور، با امتیازات کمتری انجام می‌شود و دشواریهای ۵ کلانشهر ایران را ندارد.

وی در ارتباط با اینکه پزشکان در تهران چند مطب می‌توانند داشته باشند، گفت: هر پزشک می‌تواند تنها یک مطب خصوصی برای خودش بزند و یک مطب هم با اجازه دانشگاه علوم پزشکی و سازمان نظام پزشکی برای او داده می‌شود.
مقیمی ادامه داد: این دسته از پزشکان که در تهران مطب دارند، نمی‌توانند مطب سوم در شهرهای دیگر داشته باشند. البته استثنا برای مناطق محروم و کم برخوردار وجود دارد.

منبع:دندانه

 

پژوهشگران باغ وحش منچستر در شمال انگلستان برای تخمین سن اورانگوتان‌ها، یکی از حیواناتی که در حیات وحش رو به انقراض است، دندان‌هایشان را بررسی می‌کنند.
اورانگوتان، سرده باقیمانده از نوع اجداد غول پیکر آنهاست. این گونه جانوری در زمره باهوش‌ترین پستانداران گیاه خوار محسوب می‌شود که البته به رغم جثه بزرگ عمدتا تهاجمی نیستند. بزرگ‌ترین جانوران زیست کننده میان درختان بازوهای درازتری نسبت به خانواده سایر میمون‌ها ی بزرگ دارد و زادگاه آن‌ها عمدتا در جنگل‌های بارانی جزیره‌های بورنئو و سوماترا اندونزی و مالزی است.

به گزارش بی‌بی‌سی، پروژه بررسی دندان‌های اورانگوتان‌ها می‌تواند به زندگی هم نوعان این حیوان که هزاران کیلومتر آن طرف‌تر در جنگل‌های استوایی زندگی می‌کنند کمک کند.
اورانگوتان یکی از حیواناتی که در حیات وحش رو به انقراض است. گفته شده فقط حدود ۲۰ هزار از آن‌ها در طبیعت باقیمانده است.

دندان‌های شیری اورانگوتان مثل انسان در حین بلوغ می‌افتد، به همین دلیل یکی از راههای تشخیص سن این حیوانات بررسی دندان‌های این حیوانات است.

این اطلاعات برای طرفداران محیط زیست در اندونزی و مالزی بسیار حیاتی است؛ چراکه گاهی آن‌ها برای نجات این حیوانات باید آن‌ها را از یک نقطه جنگل به نقطه دیگر منتقل کنند. بعضی از این اورانگوتان‌ها خیلی بچه هستند و محیط بانان باید تشخیص بدهند که آیا این اورانگوتان‌های جوان هنوز به مادرشان وابسته هستند یا نه.
اگر اورانگوتان‌ها خیلی جوان باشند و جا به جا شوند آن وقت با مشکل زیادی روبرو می‌شوند. اورانگوتان‌های جوان تا ۹ سالگی به مادرشان وابسته هستند. با مشخص شدن سنی که اروانگوتان‌ها دندان‌های دائمی در می‌آورند می‌توان فهمید که آیا آن‌ها آمادگی منتقل شدن به نقطه دیگر جنگل را دارند یا نه.

این تحقیق نشان می‌دهد که دندان‌های دائمی اورانگوتان‌ها مثل انسان در سن ۸ یا ۹ سالگی در می‌آید،‌‌ همان سنی که می‌توانند مستقل شوند.
منبع:دندانه

 

ایسنا: فهرست کالاهای وارداتی مشابه تولید داخل که دستگاه‌های دولتی از خرید آن‌ها منع شده‌اند در حالی منتشر شده که نگاهی به این فهرست نکات جالب و عجیبی را نشان می‌دهد. از جمله اینکه دولت از خرید کالاهای وارداتی مشابه تولید داخل مانند انکوباتور نوزاد، روسری، خمیردندان و نخ دندان، دستگاه فلزیاب، دندان مصنوعی و کیسه ادرار منع شده‌ است!

فهرست کالاهای وارداتی مشابه تولید داخل که دستگاه‌های دولتی از خرید آن‌ها منع شده‌اند شامل ۱۸۳ قلم کالا می‌شود که در این فهرست از کالاهای مصرفی کوچک تا کالاهای مصرفی بزرگ و همچنین تعدادی از محصولات واسطه‌ای مشاهده می‌شوند.

صرف نظر از اینکه مشخص نیست این فهرست ۱۸۳ قلمی چگونه تدوین شده و براساس چه اطلاعاتی اعلام شده که این ۱۸۳ قلم کالا باید از داخل خریداری شوند وجود برخی از اقلام بسیار ساده در این فهرست حاکی از آن است که تا پیش از این دولت برای تامین نیاز خود احتمالا آن‌ها را از خارج از کشور وارد کرده است. کالایی مانند کاغذ فتوکپی که مشخص نیست آیا کشور در این زمینه اصلا تولیدی ندارد و یا اینکه دولت ترجیح می‌داده آن را از خارج وارد کند.

برخی دیگر از اقلام موجود در این فهرست نیز این ابهام را به وجود آورده که چه ضرورتی دارد دستگاه‌های دولتی اقدام به واردات آن‌ها کنند. از جمله این اقلام می‌توان به وسایل ورزشی ژیمناستیک اشاره کرد که مشخص نیست دستگاه‌های دولتی چه نیازی به این وسیله برای واردات آن داشته‌اند.

انواع لوازم خانگی، انواع سی دی و دی وی دی، اسکناس شمار، انواع خودروهای سنگین و دوچرخه، چینی و بلور، ‌ پتو، انواع پوشاک، ‌ ترازو، محصولات چرمی، در باز کن، ساعت، ‌ سنگهای ساختمانی و تزئینی، محصولات شوینده، صفحه نمایش رایانه، فرش ماشینی، قاشق و چنگال، کفش، کابینت فلزی، گاوصندوق، لامپ، مداد، موکت و کفپوش، میز و صندلی، آسانسور، آیفون صوتی و تصویری، ‌ پله برقی، انواع کاغذ، کولر گازی و آبی و ماشین بستنی ساز نیز از دیگر محصولاتی هستند که دولت از خرید نوع وارداتی مشابه تولید داخل آن‌ها منع شده‌ است.

به تازگی هیات دولت ممنوعیت خرید کالاهای خارجی که تولید مشابه داخلی دارند را در راستای حمایت از تولید داخل تصویب و به وزارت صنعت، معدن و تجارت نفت، نیرو، دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و جهاد کشاورزی، فرهنگ وارشاد اسلامی، صدا وسیما ومعانت برنامه ریزی و نظارت راهبری ابلاغ کرد.

منبع:دندانه

 

متخصص درمان ریشه

فایل‌های چرخشی (روتاری) NiTi از سال ۱۹۶۰ به دندان‌پزشکی اندودونتیکس معرفی شده‌اند و دارای مزایای فوق العاده‌ای هستند. ویژگی سوپرالاستیک این فایل‌ها آن‌ها را به ابزار‌هایی موثر در انواع آناتومی‌های کانالی تبدیل کرده است. در این مطلب نکاتی کاربردی در مورد استفاده از روتاری‌های NiTi با چرخش کامل مطرح می‌شود هرچند که برخی نکات آن می‌تواند برای سیستم‌های Reciprocating و انواعی مثل ژیروماتیک هم قابل تعمیم باشد.

۱. فایل‌های چرخشی تاثیری بر موفقیت یا شکست درمان شما ندارند. در درمان کانال ریشه (اندو) در صورتی که اصول درمان را رعایت نکنید هیچ وسیله‌ای منجر به موفقیت نمی‌شود. به بیان ساده فایل روتاری برای شما اندو نمی‌کند و کماکان رعایت اصول درمان، دانش و مهارت شماست که فاکتور موفقیت درمان شماست.

۲. قدم اول در شروع استفاده از فایل‌های روتاری این است که از کاربرد فایل‌های روتاری نترسید! مطمئن باشید که این وسایل سرعت و کیفیت درمان «اصولی و صحیح» شما را افزایش می‌دهند و موجب کاهش خطاهای حین کار می‌شوند. بنابراین کاربرد آن‌ها در دندان‌پزشکی معاصر توصیه می‌شود.

۳. برای شروع استفاده از یک سیستم روتاری، ابتدا بر روی دندان کشیده شده تمرین کنید.

۴. انتخاب سیستم روتاری سلیقه‌ای و شخصی است. مسائل اقتصادی هم عامل تعیین کننده‌ای است. اما برای شروع استفاده از روتاری‌ها، نظر شخصی نگارنده این است که از سیستم‌های با تعداد فایل کمتر و کاربرد ساده‌تر (مثلProTaper، BioRace یاRevoS) استفاده کنید. بعد از اینکه بیشتر بر رابطه سرعت، تیپر و تورک مسلط شدید می‌توانید از سیستم‌های با تعداد فایل بیشتر به راحتی استفاده کنید.

۵. موتورهایی که کنترل تورک و قابلیت چرخش معکوس خودکار دارند، کار شما را راحت می‌کنند. صدای کمی دارند و بیماران را کمتر مضطرب می‌کنند. ولی تجربه و مهارت شما می‌تواند در ایرموتور معمولی هم همین مزایا را ایجاد کند.

۶. با مشخصات هر سیستم روتاری آشنا شوید و طبق دستورالعمل ارائه شده به وسیله کارخانه وسیله را استفاده کنید ولی در نظر داشته باشید الزاما تمام دستورالعمل‌های کارخانه براساس مطالعات مبتنی برشواهد نیست؛ بنابراین از تجربه و دانش همکارانی که از سیستم مورد نظر شما استفاده می‌کنند بهره بگیرید.

۷. اکثریت فایل‌های روتاری به روش کراون‌داون استفاده می‌شوند. آنهایی هم که به روش‌های دیگر مثل استپ‌بک استفاده می‌شوند در صورتی که آماده سازی کرونالی، قبل از کاربرد روتاری صورت گیرد عمر بیشتری می‌کنند و خطاهای کمتری ممکن است پیش بیاید.

۲۰نکته درباره استفاده از فایل‌های نیکل تیتانیوم روتاری
۲۰نکته درباره استفاده از فایل‌های نیکل تیتانیوم روتاری

۸. تقریبا همه فایل‌های روتاری را باید در کانال‌های با مسیر باز وارد کرد. بنابراین اگر نتوانید مثلا یک فایل شماره ده یا پانزده را به طول کارکرد برسانید نمی‌توانید از فایل چرخشی در آن طول استفاده کنید.

۹. از لوبریکنت‌ها استفاده کنید. درمورد نوع لوبریکنت مورد استفاده با فایل‌های روتاری و تاثیر آن بر تورک وسیله نظریات متناقضی وجود دارد ولی در کل شکی وجود ندارد که هنگام کاربرد روتاری کانال هرگز نباید خشک باشد.

۱۰. حساب تعداد دفعات استفاده از فایل‌های روتاری را داشته باشید تا در دفعات توصیه شده از این فایل‌ها استفاده کنید. ضمنا به خاطر داشته باشید در کانال‌های کرودار و باریک عمر وسایل روتاری کمتر است.

۱۱. پیش از استفاده از هر فایل وضعیت آن را بازبینی کنید. می‌توانید این کار را بر عهده دستیارتان بگذارید تا بعد از هر بار استفاده از فایل‌های روتاری آن‌ها را از نظر تغییر شکل، باز شدن پیچ‌ها و کوتاه‌تر شدن نوک فایل بررسی کند و در صورت لزوم از چرخه استفاده خارج نماید. دستیارتان را برای بی‌دقتی یا صرفه جویی بی‌موردش در این مورد مواخذه کنید! توجه داشته باشید خساست در این مورد برایتان گران تمام می‌شود!

۱۲. فایل‌های روتاری حتی وقتی نو باشند ممکن است به دلایل مختلف در کانال جدا شوند (به جای اصطلاح شکستن فایل از اصطلاح جدا شدن استفاده می‌شود که بار دراماتیک کمتری برای دندان‌پزشک و بیمار دارد!)

۱۳. تقریبا در اکثر فایل‌های روتاری فشار وارد در جهت آپیکالی باید کم باشد (مثلا به اندازه نگه داشتن نوک یک مداد تیز روی کاغذ). در بعضی سیستم‌ها مانند Race نیروی بیشتری هم قابل اعمال است. به طور کلی نیروی آپیکالی موجب شکستن وسیله می‌شود.

۱۴. برای شروع یک درمان اندو همیشه به گرافی اولیه نیاز داریم ولی در کاربرد روتاری‌ها تفسیر گرافی باید دقیق‌تر باشد. به کرو‌های یک سوم آپیکال و رابطه کانال‌ها با هم توجه ویژه داشته باشید.

۲۰نکته درباره استفاده از فایل‌های نیکل تیتانیوم روتاری
۲۰نکته درباره استفاده از فایل‌های نیکل تیتانیوم روتاری

۱۵. دربرخی کشور‌ها مثل انگلیس روتاری‌ها بیشتر یکبارمصرف استفاده می‌شوند. بالطبع در کشور ما این امر صرفه اقتصادی ندارد. ولی با کاربرد ترکیبی ابزار‌های چرخشی دیگر مثل گیتس، فایل‌های دستی هدستروم و آماده سازی اولیه کانال با ابزار‌های دستی می‌توانید عمر فایل‌هایتان را چندین برابر کنید و استفاده از آن‌ها را از نظر اقتصادی مقرون به صرفه کنید.

۱۶. بعد از خارج کردن فایل از داخل کانال و قبل از کاربرد مجدد به الگوی تجمع دبری‌ها توجه کنید. در فایل‌های با تیپر یکنواخت (اکثریت سیستم‌ها غیر از چند مورد مثل ProTaper، BioRace که تیپر متفاوت در طول فایل دارند) دبری‌ها باید در آپیکال و کرونال باشند. اگر دبری‌ها در ناحیه میانی فایل باشند فایل با تیپر نادرست انتخاب کرده‌اید.

۱۷. بعد از هربار خاج کردن فایل از داخل کانال دبری‌ها را با گاز مرطوب تمیز کنید. این کار قدرت برداشت دبری را بیشتر و احتمال جداشدن وسیله داخل کانال را کمتر می‌کند.

۱۸. فایل‌ها را بعد از هر نوبت استفاده حتما استریل کنید. اتوکلاو و چرخه‌های فور در این مقیاس ضرری برای فایل‌های شما ندارد ولی از نگهداری طولانی مدت فایل‌هایتان درون هیپوکلریت سدیم و محلول‌های ضدعفونی کننده خودداری کنید.

۱۹. درصورتی که فایلی در کانال شکست، بر خودتان مسلط باشید! قبل از دست زدن به هرکاری یک گرافی تهیه کنید. محل جدا شدن فایل هر قدر کرونالیتر باشد، مشکلات شما کمتر است. در صورتی که بتوانید با یک فایل کوچک از کنار وسیله جداشده عبور کنید و مسیر کانال دوباره باز شود، کمترین احتمال شکست درمان وجود دارد.

۲۰. تلاش برای عبور از کنار وسیله شکسته می‌تواند به خطاهای بزرگ‌تر مثل لج و پرفوراسیون بیانجامد. بنابراین قبل از اینکه مشکلات را بیشتر کنید بیمار را به اندودونتیست که اختصاصا برای این امور آموزش دیده است ارجاع دهید. حتما نامه ارجاع و گرافی را هم بفرستید. به بیمار توضیحات ضمنی بدهید اما توضیح دقیق در مورد پروگنوز و اثر حادثه بر درمان را به اندودونتیست واگذار کنید و به همکار خود در دفاع از درمان اصولی و اعتبار کاری خودتان اعتماد کنید.

برای دریافت توضیحات دیگر می‌توانید به مطلب زیر در سایت انجمن اندودونتیست‌های امریکا مراجعه کنید:

http: //www. aae. org/uploadedfiles/publications_and_research/endodontics_colleagues_for_excellence_newsletter/winter۰۸ecfe. pdf

منبع:دندانه

 

نگاهی به روند ساخت برنامه‌های «مشارکتی» صداوسیما با پزشکان
بنفشه پورناجی- روزنامه شرق

* توضیح دندانه: عکس‌های استفاده شده در این مطلب تزیینی است.
«الو، جناب دکتر سلام. از طرف تلویزیون تماس می‌گیرم. در صورتی که مایل به حضور در برنامه‌های مختلف شبکه‌های تلویزیونی باشید، می‌توانیم با قیمت مناسبی این کار را برای شما انجام دهیم. در این برنامه می‌توانید به معرفی کامل خودتان، سوابقتان و توانایی‌هایتان بپردازید…» پزشکانی که قبلا از طرف صداوسیما با خواهش و احترام و البته رایگان برای حضور در برنامه‌های تلویزیون دعوت می‌شدند، اما اکنون از آنان که جزو پزشکان مطرح جامعه و از جمله اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها نیز هستند، برای حضور در برنامه تلویزیون درخواست وجه می‌شود.

ظواهر اینطور نشان می‌دهند که سازمان صداوسیما در برابر توسعه کمی شبکه‌ها با کمبود اعتبارات روبه‌رو شده و تلاش می‌‌کند با برنامه‌سازی‌های مشترک این کمبود را جبران کند. در گذشته این سازمان شورایی به نام شورای سیاستگذاری سلامت داشت که پزشکان برای حضور در برنامه‌ها به‌سختی از غربال آن رد می‌شدند. منتقدان می‌گویند که برخی از پزشکان که در فهرست این سازمان قرار نداشتند، با وجود بالابودن اعتبار علمی و وجهه مناسب اجتماعی هیچ‌گاه مجالی برای حضور در تلویزیون نمی‌یافتند. عضویت هیات علمی دانشگاه از دیگر شرایط حضور در تلویزیون بود.

دکتر «امیررضا رکن» متخصص پریودنتولوژی و رییس سابق هیات‌مدیره انجمن پریودنتولوژی ایران، به «شرق» می‌گوید: «روزی نیست که دو تا سه‌شرکت که خود را از جانب صداوسیما معرفی می‌کنند با من تماس نگیرند. چندی پیش از طرف یکی از این شرکت‌ها تماس گرفتند و از من برای شرکت در یکی از برنامه‌های صداوسیما دعوت کردند.» به گفته این دندانپزشک متخصص، تماس‌گیرنده عنوان کرد که چون شما جزو یکی از ۵۰ دندانپزشک بر‌تر و استاد دانشگاه هستید، می‌توانید با تخفیف ویژه در برنامه تلویزیونی حاضر شوید. دکتر «رکن» ادامه می‌دهد: «در گذشته بار‌ها از سوی صداوسیما برای حضور در برنامه‌های پزشکی از من دعوت شده بود که در برخی از آن‌ها شرکت کرده بودم اما از پیشنهاد پرداخت وجه برای حضور در تلویزیون بسیار متعجب شدم و در ‌‌نهایت آن را نپذیرفتم.» به گفته این دندانپزشک متخصص، شرکت‌های طرف قرارداد با سازمان صداوسیما که ظاهرا سازمان به آنان اجازه چنین فعالیتی را داده است، بر حسب شهرت پزشک یا گمنام بودن آن، مبالغی از ۱۰تا۳۰میلیون‌تومان را برای حضور در برنامه‌های مختلف تلویزیونی پیشنهاد می‌کنند. به گفته دکتر «رکن»، شرکت‌هایی که خود را از طرف سازمان صداوسیما معرفی می‌کنند، حتی سراغ شرکت‌های واردکننده ایمپلنت (کاشت دندان) هم رفته‌اند و از آن‌ها خواسته‌اند با حضور در برنامه‌های تلویزیونی محصول خود را تبلیغ کنند. وی ادامه می‌دهد: «یکی از این شرکت‌ها را که برای حضور یافتن در برنامه پیشنهادی تلویزیون با من مشورت کرد، منصرف کردم.» رییس سابق هیات‌مدیره انجمن پریودنتولوژی ایران ادامه می‌دهد: «در حال حاضر ۶۰تا ۷۰شرکت واردکننده ایمپلنت در کشور به فعالیت مشغول هستند که اگر هریک بخواهند در تلویزیون به معرفی برند خود بپردازند، رقابتی ناسالم میان آن‌ها شروع خواهد شد.» دکتر «رکن» یادآور می‌شود: «شرکت‌های طرف قرارداد با صداوسیما به تلفن و اطلاعات دندانپزشکانی که در کشور در حال کار هستند دسترسی پیدا کرده‌اند. با این حساب اگر حتی ۵۰دندانپزشک به درخواست تماس‌گیرندگان پاسخ مثبت دهند، بیزینس خوبی برای صداوسیما فراهم می‌شود، اما آنچه در این میان قربانی می‌شود، سلامت مردم است.»

معامله پول با سلامت مردم
معامله پول با سلامت مردم

مدیر یک شرکت واردکننده ایمپلنت نیز که به‌شدت از فعالیت شرکت‌هایی که خود را از طرف صداوسیما معرفی می‌کنند متضرر شده است و نمی‌خواهد نامش ذکر شود، می‌گوید: «فردی از شرکتی که ادعا می‌کرد، طرف قرارداد با سازمان صداوسیماست، با ما تماس گرفت و گفت که می‌تواند برند ما را در برنامه‌های تلویزیونی با ۳۰میلیون‌تومان معرفی کند. این شرکت پس از دریافت وجه پیشنهادی، به‌قول خود عمل نکرد و برنامه مورد نظر هیچ‌گاه در تلویزیون پخش نشد.» به گفته این فرد، برخی از شرایطی که سازمان صداوسیما در اختیار بخش خصوصی قرار داده، سوءاستفاده می‌کنند. بنا بر اظهارات افرادی که در معرض این تماس‌ها بوده‌اند، شرکت‌های تماس‌گیرنده در بسیاری موارد بدون عقد قرارداد و به صورت تلفنی هماهنگی‌ها را انجام می‌دهند. یک دندانپزشک عضو هیات علمی دانشگاه نیز در این مورد اظهار می‌کرد: «با من برای حضور در تلویزیون تماس گرفته و عنوان شد با توجه به اینکه شما در برنامه‌های پزشکی تلویزیون چهره‌ای شناخته‌شده هستید، می‌توانید در یکی از برنامه‌های تلویزیونی حاضر شوید و خود را معرفی و درباره فعالیتتان صحبت کنید اما این‌بار با پرداخت وجه. البته به‌دلیل همکاری با سازمان صداوسیما، به شما تخفیف ویژه‌ای تعلق خواهد گرفت.»

در حال حاضر، یک شرکت واردکننده ایمپلنت با حضور در یکی از برنامه‌های شبکه پنج سیما به تبلیغ محصول خود می‌پردازد. در این موارد، برخلاف روزنامه‌ها که باید در کنار درج تبلیغات عنوان «رپرتاژ آگهی» را درج کنند، سازمان صداوسیما تبلیغات فوق را در دل برنامه‌های خانوادگی، پزشکی و علمی می‌گنجاند و مخاطب هم خبردار نمی‌شود که پزشکی که در حال دادن اطلاعات است، بیش از تلاش برای ارایه اطلاعات صحیح به مردم، سعی در معرفی خود دارد.
در ۲۳ مهر امسال و در ساعت ۹ تا ۹: ۳۰صبح که جزو پرمخاطب‌ترین ساعت‌های رادیو سلامت تلقی می‌شود، پس از خبر و مطالب مفید علمی، برنامه‌ای با عنوان راز زیبایی پخش شد. کار‌شناس این برنامه نه یک متخصص پوست بی‌طرف بلکه مدیرعامل یک شرکت تولیدکننده محصولات بهداشتی- آرایشی بود. هر چند عنوان نمی‌شد که او دارای چه تخصصی است اما وی در پاسخ به پیام‌های کوتاه مردمی که از ریزش موی خود گلایه داشتند، شامپوی خاصی از شرکت خود را پیشنهاد می‌کرد. یک پرسش مربوط به شنونده‌ای بود که از ریزش ابرو گله داشت که باز هم کار‌شناس می‌ه‌مان، محصول دیگری از شرکت خود را به‌عنوان درمان ریزش ابرو معرفی کرد.

معامله پول با سلامت مردم
معامله پول با سلامت مردم

جام‌جم در روز چهارشنبه ۱۷مهر ۹۲، در معرفی یکی از برنامه‌های صداوسیما نوشت: «برنامه کافه‌سوال که روزهای جمعه و شنبه با دعوت از متخصصان زیبایی و چهره‌های شناخته‌شده به موضوع داغ جراحی بینی در ایران می‌پردازد…» یکی از اعضای انجمن راینولوژی ایران که نمی‌خواهد نامش در این گزارش منتشر شود، می‌گوید: «با خواندن این خبر و با توجه به نزدیک‌بودن زمان برپایی کنگره انجمن، با تهیه‌کننده برنامه برای حضور اعضای انجمن در آن برنامه با هدف بررسی علل شیوع جراحی زیبایی در ایران به‌ویژه جراحی زیبایی بینی تماس گرفتم که تهیه‌کننده برنامه عنوان کرد که این برنامه «مشارکتی» است و پزشکان شما می‌توانند برای حضور در برنامه هشت‌میلیون‌تومان پرداخت کنند. ظاهرا کلمه «مشارکتی» طی یکی، دو سال اخیر برای انجمن‌های پزشکی که مسوولانشان برای حضور در برنامه‌های تلویزیونی با هدف اطلاع‌رسانی به مردم یا حتی معرفی همایش‌های خود با این سازمان مکاتبه داشته‌اند، عنوانی آشناست.» دکتر «نوید ناصری»، دبیر اجرایی یازدهمین کنگره بین‌المللی انجمن ارتودنتیست‌های ایران، درباره برنامه‌های مشارکتی صداوسیما می‌گوید: «با توجه به نزدیک‌بودن زمان برپایی کنگره امسال انجمن ارتودنتیست‌ها، از طرف انجمن با صداوسیما مکاتبه شد.

از شبکه برون‌مرزی جام‌جم با من تماس گرفته و عنوان شد اگر مایل به حضور در یک برنامه ۲۰دقیقه‌ای هستید، باید چهارمیلیون‌تومان پرداخت کنید.» اینکه تصور دست‌اندرکاران سازمان صداوسیما از درآمد انجمن‌های پزشکی چیست، معلوم نیست. نمی‌دانیم آیا آن‌ها واقفند که انجمن‌های پزشکی که نسبت به برگزاری کنگره‌ها و همایش‌ها اقدام می‌کنند، تنها منبع درآمدشان ناشی از ثبت‌نام در کنگره و نهایتا واگذاری غرفه به شرکت‌های دارویی و تجهیزات پزشکی است. همین درآمد نیز در دولت قبلی بسیار محدود شده بود و در عوض ملزم به پرداخت هزینه‌های سرسام‌آور اجاره محل، پذیرایی ناهار و هزینه‌ای مربوط به دعوت از میهمانان خارجی و… آن هم در شرایط کنونی اقتصادی هستند و به قول معروف، دخلشان بیش از خرجشان است. در چنین شرایط دشواری که به هر حال کنگره‌ای برگزار می‌شود و دستاوردهای آن می‌تواند از طریق رسانه ملی در اختیار مردم قرار گیرد، چرا صداوسیما به جای بهره‌گیری از چنین فضای مناسبی که برای اطلاع‌رسانی فراهم می‌شود، تنها به کسب درآمد خود می‌اندیشد؟

عنوان «مشارکتی» تنها شامل شبکه‌‌ها و برنامه‌های پرمخاطب صداوسیما نیست. مسوولان شبکه سلامت که از را‌ه‌اندازی آن کمتر از یک سال می‌گذرد و به دلیل آنکه تنها با دستگاه‌های گیرنده تلویزیونی دیجیتال قابل دریافت است، هنوز جایگاه مناسبی را در میان مخاطبان نیافته نیز، شرط حضور خود را در برخی برنامه‌های پزشکی، قرارداد با صداوسیما و پرداخت وجه عنوان می‌کنند.
تماس‌های نمایندگان صداوسیما غیر از دندانپزشکان، دیگر پزشکان را نیز به‌ستوه آورده است. از روسا و اعضای انجمن جراحان پلاستیک که با حوزه زیبایی سرو کار دارند گرفته تا دیگر رشته‌ها، تماس‌هایی دارند که به گفته یکی از این پزشکان تعدادشان روزانه به چند تماس هم می‌رسد. منشی مطب یکی از این پزشکان که حالا می‌داند چگونه پاسخ این تماس‌گیرندگان را بدهد، در پاسخ به این تماس‌ها می‌گوید: «سپاسگزاریم، آقای دکتر نیازی به تبلیغ ندارد.»

منبع:دندانه

 

خاطرات یک دندان‌پزشک واقعی: ۱۵

دندان‌پزشکان معمولا از تاهل جان سالم به در نمی‌برند. اگر در دانشکده ازدواج نکرده باشند، بلافاصله بعد از فارغ التحصیلی با یک فامیل یا آشنا (مثلا دختر خاله یا پسردایی) ازدواج می‌کنند. اگر دانشجوی غیر بومی باشند و ساکن منزل دانشجویی، دختر صاحب خانه آن قدر قرمه سبزی می‌آورد که سرانجام به امر خیر منجر می‌شود و اگر شروع به کار کنند سرانجام با نگاهی از «جایگاه» دندان‌پزشک بر فراز یونیت (که برای کنترل رفتار کودکان در دندان‌پزشکی در کتاب‌های اطفال بیان شده است) خود در دام چشمان معشوق می‌افتند و در جایگاه همسر به بند کشیده می‌شوند!

خلاصه به علت جاذبه‌های کاذب و تبلیغا ت الکی جامعه در مورد درآمد فراوان دندان‌پزشکان پیش آگهی مجرد ماندن دندان‌پزشکان (چه خانم و چه آقا) بسیار پایین است.

دوست دندان‌پزشکی داشتم که سن و سالی به هم زده بود و موفق به یافتن همسر مورد علاقه‌اش نشده بود. مادرش دربه در در مراسم عروسی و ختم انعام به دنبال کاندیدای مناسب برای پسر مشکل پسندش بود ولی فرجی حاصل نمی‌شد.

چند روز پیش برای خرید قرص پشه کش به داروخانه محله‌مان رفته بودم (پشه‌ها به نظر من عذاب الهی دنیوی هستند) این دوستم را در داروخانه در حال خرید پوشک و شیر خشک دیدم و متوجه ابتلایش به مرض تاهل آن هم به این صورت پوشکی شدم! بعد از گفتن تبریک با کمی کنجکاوی متوجه شدم که سرانجام با منشی مطبش ازدواج کرده است!

کلا قانون نانوشته‌ای وجود دارد که بنده به عینه چندین بار دیده‌ام. آن قانون آینست که مردان دندان‌پزشکی که ازدواج نکنند سرنجام با منشی مطبشان ازدواج خواهند کرد! خانم‌هایی هم که در محیطی مانند دانشکده ازدواج نکنند بعدا مجبورند با پسر عمو یا صاحب سوپرمارکتی محله (که البته مدرک تحصیلی از دست مهندسی قفسه کتابخانه یا آبیاری کتره‌ای از دانشگاه بشاگرد دارد) ازدواج کنند.

زمانه قصه تکرار خواب و بیداری است- که در پگاه خمار و شب شراب گذشت.

دام ازدواج و دندانپزشکان!
دام ازدواج و دندانپزشکان!

پیشامد‌ها و شروط ازدواج برای یک دندان‌پزشک!

در مورد دوست دندان‌پزشکم که علیرغم خواستگاری‌های متعدد (با میانگین یک خواستگاری در هر هفته) موفق به ازدواج نمی‌شد و سرانجام با منشی مطبش ازدواح کرد برایتان گفتم. حال به چندین نکته کنکوری در جریان خواشتگاری‌های این دوست عزیز توجخ می‌نماییم.

مورد اول:
دختر مورد نظر یک خانم دکتر رزیدنت چشم پزشکی بود. اما شرطی که مطرح کرده بود این بود که باید در عقد نامه قبت شود تا همسرش دوران طرح خانم دکتر را هر جا که وزارتخانه تعیین کرده بود با او بیاید! دوست بنده هم که طاقت بدی آب و هوا و بیطوطه را نداشت عطای خانم چشم پزشک را به لقایش بخشیده بود!

مورد دوم:
تمام شرایط مناسب بود. خانم تحصیل کرده بود (البته غیر پزشکی) و سلسله مراتب خواستگاری هم بسیار خوب پیش رفته بود. در آخر دختر خانم یک شرط جالب را مطرح کرد و آن این بود که تمام منشی‌ها و پرستاران مطب آقای دکتر باید مرد باشند! دوست بنده وقتی آغاز ماجرا را بدین شرح دیده بود پیش بینی کرده بود که مراحل تفکیک جنسیتی احتمالا به بیماران مطبش هم کشیده می‌شود و باید کلا قید کار و کاسبی را بزند بنابراین در‌‌ همان مرحله کات کرده بود!

دام ازدواج و دندانپزشکان!
دام ازدواج و دندانپزشکان!

مورد سوم:
دختر از خانواده‌ای ثروتمند با جهیزیه‌ای کامل (که حتی شامل سیب پوست کن اتوماتیک هم می‌شد)، زیبا روی، خوش برخورد، تحصیل کرده در رشته هنر در یکی از دانشگاه‌های معتبر خارجی، خانواده با فرهنگ، مهارت خانم مورد نظر در اسب سواری، ملیله دوزی، آشپزی غذاهای ایتالیایی، موسیقی و….

حالا با خودتان می‌گویید این دوستم چه مرگش بود و آیا از «پاستا» و «اسپاگتی» خوشش نمی‌آمد که چنین گزینه مناسبی را از دست داد!؟

نه خوانندگان گرامی! قضیه آنجا بودار شد که این خانم به هوای اینکه این دوست من «دکتر!» است چند سوال پزشکی -دارویی در مورد مصرف روزانه دارو‌هایش پرسید! سوالات در مورد مصرف روزانه ۶۰۰ میلی گرم کلرپرومازین، روزانه۵۰ میلی گرم هالوپریدول، ۱۵۰ میلی گرم روزانه سرترالین، مقادیر متنایعی زیپراستیدون، لیتیوم، کاربامازپین و… می‌شد!

با توجه به اینکه این دوستم با اطلاعات دارویی کم احتمال خیلی خیلی خیلی اندک سایکوز یا اسکیزوفرنی را برای همسر آینده‌اش با مصرف نصف داروهای ژنریک دنیا در هر روز متصور شده بود قید ازدواج و حتی سیب پوست کن اتوماتیک را زد و سرانجام به جای ازدواج با این خانم داروخانه متحرک با منشی مطبش ازدواج کرد!

منبع:دندانه

 

این دندان‌ها متعلق به یک مومیایی است که دندان‌هایش را با طلا ترمیم کرده و مومیایی او در مصر کشف شده است.
در گذشته برای ترمیم دندان‌ها از طلا استفاده می‌کردند و با سوراخ کردن دندان‌ها سیم‌هایی از جنس طلا را در بین دندان‌ها جای می‌دادند.

پژوهش‌ها نشان می‌دهد این روش درمانی اگرچه برای مدت زمان کوتاهی باعث بهبودی دندان‌ها و مشکلات دهان می‌شد اما پس از مدتی بر اثر عفونت فرد جان خود را از دست می‌داد.

این روش درمانی اکنون نیز در سرزمین‌هایی دور افتاده که امکانات و تجهیزات درمانی بسیار کم است با شیوه‌ای بهتر استفاده می‌شود اما سوراخ کردن دندان‌ها در این روش باعث ایجاد عفونت و ار بین رفتن دندان‌ها می‌شود.

قدیمی‌ترین فرد تاریخ که دندان‌هایش را ارتودنسی کرد
قدیمی‌ترین فرد تاریخ که دندان‌هایش را ارتودنسی کرد

منبع:دندانه

 

ارایه خدمات دندان‌پزشکی برای معلولان حسی، حرکتی و ذهنی یکی از سخت‌ترین و‌گاه ناممکن‌ترین درمان‌های دندان‌پزشکی است. اکثر دندان‌پزشکان با شیوه ارایه خدمات به این قشر از جامعه آشنا نیستند و محیط دندان‌پزشکی برای ارایه خدمات به این قشر مناسب‌سازی نشده است.
متاسفانه به دلیل مشکلات عدیده‌ای که معلولین کشور با آن روبرو هستند رسیدگی به سلامت دهان و دندان در الویت کاری سیاست گزاران حوزه سلامت و درمان و توانبخشی نبوده و معمولا از آن به عنوان درمان‌های با اولویت پایین یاد می‌شود. این رویکرد باعث شده که علاوه بر اینکه از وضعیت سلامت دهان و دندان معلولین کشور اطلاع درستی در دست نباشد بلکه مراکز درمانی مناسب برای معلولین نیز در این زمینه بسیار محدود باشد.
خدمات مرکز توانبخشی معلولین تاف، ویژه اختلالات «دهان، بلع و تغذیه» دقیقا برای پر کردن چنین خلائی راه‌اندازی شده است. مرکز تاف با مجوز سازمان بهزیستی استان تهران از اوایل سال ۹۲ فعالیت خود را آغاز نموده است.

این مرکز با مدیریت دکتر باقری طولابی، دندانپزشک و همکاری همسرشان با تخصص توانبخشی که مدت بیست سال در حوزه توانبخشی فعالیت داشته‌اند، اداره می‌شود.
مریم اسعدی، در تشریح اهداف راه‌اندازی این مرکز می‌گوید: مرکز توانبخشی تاف با هدف ارتقا سلامت دهان و دندان معلولین و سالمندان با دو رویکرد توانبخشی و دندانپزشکی فعالیت خود را آغاز نمود. در این مرکز ضمن درمان توانبخشی افرادی که به اختلال بلع ناحیه دهانی – حلقی دچار هستند کلیه خدمات تخصصی دندانپزشکی توسط دندانپزشکان مجرب و متخصص برای معلولین صورت می‌پذیرد.
فضای مرکز برای ورود و تردد معلولین کاملا مناسب سازی شده و پذیرای انواع معلولین (جسمی حرکتی، ذهنی، نابینا، ناشنوا، روانی، سالمند) می‌باشد.
مجوز بیهوشی برای آن دسته از معلولین که همکاری لازم با دندانپزشک را ندارند دریافت گردیده و در حال راه اندازی می‌باشد. کادر توانبخشی مرکز تلاش می‌کنند تا با تعامل و مداخلات روان‌شناختی همکاری کم توانانان ذهنی را جلب نموده و انتخاب آخر، مداخله بیهوشی باشد. علاوه بر این آموزش نحوه مراقبت از دهان و دندان به معلول و خانواده وی نیز از برنامه‌های مرکز می‌باشد.

معرفی مرکز توانبخشی معلولین «تاف»، ویژه اختلالات دهان، بلع و تغذیه
معرفی مرکز توانبخشی معلولین «تاف»، ویژه اختلالات دهان، بلع و تغذیه

از دیگر فعالیت‌های این مرکز مراقبت از دهان و دندان نیز است. آموزش به خانواده‌ها درباره تکنیک‌های رعایت بهداشت معلولان نیز سایر فعالیت‌های تاف را تشکیل می‌دهد.
بیماران اوتیسم هم تحت پوشش تاف هستند. تعامل با این بیماران بسیار سخت است و کار‌شناس توان‌بخشی این فرد را برای پذیرش دندانپزشک آماده می‌کند و از طرف دیگر هم به برخی از دندانپزشکان آموزش داده شده است که بتوانند با این افراد کنار بیایند.
اسعدی که با تحصیلات توانبخشی، سابقه فعالیت بیست ساله در این حوزه را داراست، درباره مشکلات دهان و دندان کودکان معلول می‌گوید: در کشور ما بخش دندانپزشکی، لوکس محسوب می‌شود و خیلی مورد توجه نیست درحالی‌که به نظر می‌رسد بخش زیادی از مرگ‌ومیر کودکان معلول در مراکز نگهداری به دلیل همین بیماری‌های دهان و دندان است. این‌ کودکان بلع خوبی ندارند و غذا وارد ریه‌هایشان می‌شود و در اثر عفونت ریه فوت می‌کنند. به عبارتی با خوب خوردن و خوب جویدن این مشکل کودکان معلول برطرف می‌شود. با همه اهمیتی که این موضوع دارد اما خیلی مورد توجه نیست درحالی‌که این بخش نیاز به توجه خاص دارد.

معرفی مرکز توانبخشی معلولین «تاف»، ویژه اختلالات دهان، بلع و تغذیه
معرفی مرکز توانبخشی معلولین «تاف»، ویژه اختلالات دهان، بلع و تغذیه

نحوه پرداخت هزینه خدمات
در حال حاضر سازمان بهزیستی برای حمایت از درمان این کودکان، یارانه‌ای را پرداخت می‌کند، اما در بسیاری از موارد بقیه هزینه‌ها را خانواده‌ها باید پرداخت ‌کنند که البته بسیاری از آن‌ها این توان را ندارند.
متاسفانه این امکان برای ما وجود ندارد که خدمات رایگان ارائه دهیم. اگر خانواده توان نداشته باشد خود بهزیستی به استناد گزارش‌های مددکاری بقیه هزینه‌ها را پرداخت می‌کند.
درآمد و هزینه‌های مرکز یکسان نیست زیرا به افرادی خدمات داده می‌شود که خاص هستند و خانواده‌های ضعیفی دارند. قرارداد ارگان‌های دیگر تا حدی مشکلات را برطرف کرده است؛ البته مرکز تاف نیاز به خیرانی دارد که هزینه‌های درمانی این افراد را پرداخت کنند.
رئیس مرکز تاف در این باره می‌گوید: ما امکان پذیرش و درمان خاص را در اختیار مراجعان قرار می‌دهیم. هزینه‌های ما نیز برابر تعرفه‌هایی است که بیمه‌ اعلام می‌کند. ما قصد داریم سلامت دهان و دندان در معلولان را مورد توجه مسئولان قرار دهیم تا جایی که مراکزی مانند این مرکز در استان‌های دیگر نیز فعال باشد.

بهزیستی از همه معلولان حمایت می‌کند
وی در پاسخ به این پرسش که کدام دسته از معلولان از سوی بهزیستی حمایت می‌شوند، تصریح کرد: بهزیستی به همه معلولان کارت می‌دهد و آنان می‌توانند از تخفیف بهره ببرند.
فعالیت مرکز تاف در شرایط فعلی بسیار هزینه‌بر است و مدیران مرکز تاکید می‌کنند برای ادامه فعالیت این مرکز باید خیران به کمک ما بیایند.

آنهایی که برای کمک می‌آیند
این فعال حوزه معلولان درباره تلاشی که برای دریافت کمک انجام داده است نیز گفت: بهزیستی و وزارت رفاه دو مرکزی هستند که در خواست کردیم و کمک کمی کردند.
وی دامه داد: الان ما با یک ششم ظرفیت کار می‌کنیم و امسال تلاش داریم از وزارت بهداشت کمک بگیرم. امیدوارم بتوانم با مسئولان بیشتری ارتباط بگیریم و آن طوری که دوست دارم به معلولان کمک کنم.
اسعد درباره دستمزدی که به همکاران مرکز تاف پرداخت می‌شود نیز گفت: در حال حاضر همکاران ما در تاف برابر قراردادی که دارند دستمزد دریافت می‌کنند.
وی توضیح داد: اما مواردی هم هستند که خودشان پولی از خانواده‌ها دریافت نمی‌کنند. پزشکان ما ویژگی‌های خاصی دارند شاید باورش سخت باشد که گاهی پزشک ما خودش اقدام به حمل‌ونقل بیمار می‌کند. اما افرادی که در این مرکز فعال هستند همه دلسوز این بچه‌ها بوده و برای رضای خدا خدمت می‌کنند.

پل ارتباطی مرکز با مراجعه کنندگان
خدمات مرکز تاف در دو شیفت کاری، از ۸ صبح تا ۱۳ و ۱۵ تا ۲۰ به مردم ارایه می‌شود. در مرکز تاف غیر از خدمات دندانپزشکی روی رفع اختلال دهان و فک هم کار می‌ شود و در این حوزه علاوه بر معلولان، بیماران ام‌اس، ‌ سالمندان مبتلایان به آلزایمر و افرادی از این دست نیز مراجعه کننده هستند. در این مرکز به افرادی که مشکل بلع دارند آموزش داده می‌شود و یک سری از تکنیک‌ها در اختیار آن‌ها و خانواده‌هایشان قرار می‌گیرد تا فرد به راحتی بلع را انجام دهد.
مراجعین می‌توانند به نشانی ستارخان. ابتدای بهبودی. نبش کوچه بشیر. مرکز تاف پلاک ۳۶۱ مراجعه کنند و یا از طریق شماره تلفن مرکز ۶۶۵۰۸۸۳۹ و ۶۶۵۰۸۸۴۱ وقت بگیرند.

منبع:دندانه

 

ایرنا: در حالی که در کشور آلمان نزدیک به ۸۲ درصد افراد بالای شصت سال از دندان‌های خودشان استفاده می‌کنند، در کشور ایران این آمار کاملا برعکس است و حدود ۸۰ درصد ایرانی‌های بالای ۶۰ سال از دندان مصنوعی استفاده می‌کنند.
دکتر «منصور کاشانی» با بیان اینکه ایران از نظر آمار پوسیدگی‌های دندانی از رتبه بسیار بالای جهانی برخوردار است؛ گفت: ‏میزان نگهداری دندان و بهداشت دهان و دندان در سنین بالا بین مردم کشور ما نسبت به مردمی که در کشورهایی مانند آلمان، فرانسه و غیره زندگی می‌کنند ضعیف ‏است.

این دندانپزشک افزود: هنوز به مرحله‌ای نرسیده‌ایم که بتوانیم ادعا کنیم، بهداشت دهان و دندان برای خانواده‌های ایرانی یک موضوع مهم و جدی تلقی می‌شود زیرا اکثر جمعیت باسواد کشورمان نیز از مراقبت‌های دهان و دندان بی‌اطلاع هستند.

کاشانی تاکید کرد: نباید تصور ‏کنیم که فقط باید به بچه‌های مدرسه آموزش‌های مربوط به دندانپزشکی ارایه دهیم؛ بلکه باید آموزش‌های پیشگیری از بیماری‌های دهان و دندان را به بزرگسالان و در جاهایی همچون مساجد و پادگان‌ها که تجمع افراد در آن‌ها زیاد است هم ارایه کنیم.

کاشانی با تاکید بر اینکه آموزش پیشگیری از بیماری‌های دهان و دندان به کم شدن پرداخت از جیب مردم برای هزینه‌های درمان دندان‌هایشان کمک می‌کند، گفت: اگر برای پیشگیری یارانه پرداخت کنیم؛ مجبور نخواهیم بود برای درمان، یارانه‌های گزاف بپردازیم.

منبع:دندانه

 

دندانه: رئیس اتحادیه فروشندگان کاغذ و مقوای تهران با انتقاد از نابسامانی در حوزه واردات کاغذ به کشور از ورود افراد و نهادهای مختلف به حوزه واردات کاغذ انتقاد کرد.
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، وی گفت: کسانی وارد حوزه واردات کاغذ شده‌اند که سررشته‌ای در این کار ندارند. الان آهن‌فروش‌ها و دندانپزشک‌ها و حتی بانک‌ها هم اقدام به واردات کاغذ می‌کنند و متاسفانه خیلی از این افراد حتی نام کاغذها را هم نمی‌دانند!

منبع:دندانه

 

ترجمه حسین اکبر

آقای پارکر یکی‌ از دندن‌پزشکانی بود که مطب سیار داشت و در خیابانهای شهر به دنبال مریض می‌گشت.
یکی‌ از افتخارات آقای پارکر کشیدن ۳۵۷ تا دندان در یک روز بود که از آن یک گردنبند درست کرد.

دکتر پارکر برای کشیدن دندان روش منحصر به فردی داشت؛ آقای پارکر قبل از کشیدن دندان با بیمارانش بر سر کشیدن بدون درد دندان‌ها شرط می‌بست. بدین ترتیب که با بیمارانش شرط می‌بست که اگر دندانشان را بدون درد کشید ۵۰ سنت از آنها بگیرد و اگر کشیدن دندان درد داشت ۵ دلار به آنها بدهد.
روش آقای پارکر برای کشیدن بدون درد دندان‌ها نمایش دختران به بیماران و گرم کردن سر آن‌ها، دادن یک شات ویسکی و استفاده از با یک محلول از کوکائین(هیدرو کوکائین) بود.

منبع:دندانه

 

ترجمه حسین اکبر

آیا می‌دانید؟

– رکورد پوست کندن نارگیل با دندان به فردی به نام آندرو گاردین ۶۴ ساله از پاناما که لقب نارگیل پست کن را به خود گرفته و قادر است در عرضه ۶ ساعت ۵۰۰ نارگیل را پوست کند

– رکورد پیر‌ترین مریض برای دنتال ایمپلنت خانمی ۹۴ سال بودند که در ساله۲۰۰۲ در فک پایین این خانم ۲ عدد ایمپلنت گذاشته شد

– رکورد بزرگ‌ترین دندان کشیده شده متعل به لو هو جینگ از سنگاپور با طول دندان ۳. ۲ سانتی‌متر بوده است

– گران‌ترین دندان کشیده شده متعلق به ناپلئون بوده است که یک دندانپزشک کانادایی اون رو به قیمت ۳۱ هزار دلار خریداری کرده است

– جوان‌ترین فردی که از دست دندان مصنوعی استفاده کرده است یک کودک ۳ ساله بود که از بیماری هیپوهیدرتیک اکتودرمال دیسپلاسیا رنج می‌برده است

منبع:دندانه

 

خاطرات یک دندان‌پزشک واقعی: ۱۶

دورانی که تازه شروع به کار کرده بودم بیمار چندانی نداشتم. در نزدیکی مطب بنده یک دندانساز قدیمی حضور داشت که بیماران روی پله‌های مطبش صف می‌کشیدند. بنده هم که نشریه‌های دندان‌پزشکی را ورق می‌زدم با حسرت از پشت پنجره بیماران منتظر او را تماشا می‌کردم.

مدتی از همسایگی ما نمی‌گذشت که اقبال سرانجام به من و مطب بی‌رونقم رو کرد و «آقای دکتر دندانساز» دست همکاری به سوی بنده دراز کردند. بیماران اندو را به من ارجاع می‌دانند و بنده هم به رسم مردانگی ترمیم‌ها و روکش‌هایشان را حضور ایشان بر می‌گرداندم. در ضمن اگر نیاز به رادیوگرافی داشتند در کسوت یک عکاس باشی برایشان عکس می‌گرفتم و ارسال می‌کردم!
گاهی هم سر ریز مطب ایشان عاید من می‌شد و مواردی که جناب دندانساز احساس می‌کرد پر دردسر است، case select می‌کرد و برای بنده ارسال می‌کرد (مثل بیماران سیستمیک و فشار خونی). به بیمارانش هم که اصلا راضی به مراجعه به فرد دیگری نبودند می‌گفت که «آمپول مخصوص را مطب روبرویی دارد!» بنده هم البته همیشه شاکر بوده دست به دعای گشاده دستی و روحیه همکاری جناب دندانساز بودم!

علیرغم اینکه با این محبت جناب دندانساز کمی مطب رونق پیدا کرد و توانستم اقلا اجاره مطب را پرداخت کنم ولی این روز‌ها که به آن «دوران شوم» می‌اندیشم چهار ستون بدنم به لرزه در می‌آید! چه بیمارانی که می‌آمدند و می‌پرسیدند: «عکاسی همین جاست؟» آقای دکتر مارا فرستاده است تا عکسمان را بگیری و برگه مچاله‌ای نشانم می‌دادند که «آقای دکتر» چون شماره‌نویسی دندان‌ها را بلد نبوده است عکس آن‌ها را کشیده بوده و ضربدر زده بود!
بنده هم برای اینکه چندر غاز عایدم بشود تن به این تحقیر داده و می‌گفتم: بله عکاسی اینجاست، درست آمده‌اید!
و بعد گرافی بیمار را می‌گرفتم!
بیماران بسیاری از در وارد می‌شدند و می‌خواستند تا سریع عصب دندان آن‌ها را بکشم چون «جناب آقای دکتر» منتظر آن هاست تا دندانشان را «درست» کند! بنده هم عصب را می‌کشیدم و بیمار را برای «درمان» نزد آقای دکتر می‌فرستادم!

در ‌‌نهایت بعد از مدت‌ها عکاسی و عصب کشتن، سرانجام بیماران خودم را جمع کردم و آقای دکتر دندانساز هم بازنشسته شد و به کار بساز بفروشی پرداخت و بیمارانش را هم برای من به ارث گذاشت!
با گذشت چندین سال هنوز هم بیمارانی پیدا می‌شوند که وقتی روی یونیت مطب من می‌نشینند آهی می‌کشند و از دست و پنجه آقای دکتر دندانسازی که همین حوالی مطب داشت با حسرت تعریف می‌کنند!
همه این‌ها باعث می‌شود که گذشته تاریک خود را فراموش نکنم و غرور کاذب جراح – دندان‌پزشک بودن را برای لحظاتی هم شده به فراموشی بسپارم!
بله… یک دندان‌پزشک خوب باید همیشه بداند که از کجا به کجا رسیده است!

منبع:دندانه

 

دکتر میترا برادران
دندان‌پزشک

لکه‌های سیاه دندانی نشانه‌ای از پوسیدگی دندان است و اغلب تغییر رنگ‌ها به علت تشکیل رسوبات دندانی است. جرم‌های دندان لثه را تخریب می‌کنند و در نهایت باعث لق شدن دندان‌ها می‌شوند بدون اینکه دندان مشکلی داشته باشد.

اغلب افراد هر تغییر رنگی را که در دندان‌ها ایجاد می‌شود جرم می‌نامند، مردم برای رفع این مشکل و جرم‌گیری به پزشک مراجعه می‌کنند در حالی که یکسری از تغییر رنگ‌ها بر روی دندان، در واقع پوسیدگی‌هایی هستند که به صورت سیاه‌ رنگ دیده می‌شود و در مراحل پیشرفته به صورت حفره در می‌آیند و در نهایت موجب پوسیدگی دندان می‌شوند.

یکسری از تغییر رنگ‌ها در ساختمان دندان وجود دارند و دائمی هستند و با جرم‌گیری از بین نمی‌رود و با تراش دندان باز هم لکه‌ها وجود دارند. این تغییر رنگ‌ها یا ناشی از مصرف دارو در زمان رشد جوانه دندان و یا به علت نقص تکاملی دندان‌ها و کمبود املاح مختلف در زمان تشکیل دندان است.

برخی از تغییر رنگ‌های دندانی ناشی از افزایش فلوراید آب مصرفی (فلوئوروزیس) است، نوع رایج تغییر رنگ‌ها ناشی از موادی هستند که به طور معمول مصرف می‌شود و رسوباتی که بر روی دندان تشکیل می‌شود. این رسوبات یا به صورت رنگدانه و یا به صورت جرم هستند که لثه را تخریب می‌کنند و در نهایت باعث لق شدن دندان‌ها می‌شوند بدون اینکه خود دندان مشکلی داشته باشد.
این جرم‌ها با جرم‌گیری از بین می‌روند.

بزاق‌ها به طور معمول دارای املاح زیادی است که قدرت رسوب کردن را دارند. این املاح اغلب در نقاطی که با غذا و مسواک کمتر در تماس است رسوب می‌کنند.
این املاح با ایجاد بستر مناسب برای جایگزینی، با رشد و تکثیر میکروب‌هایی که به طور طبیعی در دهان وجود دارد، همراه است. افزوده شدن پروتئین‌های موجود در غذا و بزاق و لاشه سلول‌های مرده بافت‌های مختلف دهان در مجموع باعث افزایش حجم این رسوبات شده و به مرور جرم تشکیل می‌شود که قابل مشاهده است.

آنچه مهم است این است که اغلب مقدار کمی از جرم تشکیل شده روی دندان‌ها قابل مشاهده است. قسمت عمده این جرم با تخریب لثه در زیر لثه جایگزین می‌شود و از دید مستقیم پنهان می‌ماند.
نکته مهم‌تر این است که جرم‌های تشکیل شده مملو از میکروب‌های مختلف است و با مسواک زدن هم تمیز نمی‌شود. این میکروب‌ها بین ۲۰ تا ۶۰ درصد جرم را تشکیل می‌دهد و بافت چسبنده لثه را که محکم به دندان چسبیده و بافت نگهدارنده حیاتی لثه را تخریب می‌کند و باعث سست شدن پایه‌های دندان می‌شود که با جرم‌گیری و تمیز کردن این جرم‌های تشکیل‌ شده بر روی دندان می‌توان از روند تخریب لثه جلوگیری کرد.

جرم‌های تشکیل‌ شده بر روی دندان‌ها به مرور، باعث آزردگی لثه‌ها می‌شوند. این امر چون به تدریج اتفاق می‌افتد، بیمار متوجه عقب‌نشینی لثه نمی‌شود. لثه‌ای که عقب‌نشینی می‌کند با جرم‌گیری جایگزین می‌شود و فضای خالی که بین دندان‌ها در اثر عقب‌نشینی لثه هم ایجاد می‌شود از دید بیمار پنهان می‌ماند.
هنگامی که بیمار برای جرم‌گیری به مطب دندانپزشکی مراجعه می‌کند، لثه تحلیل رفته، در معرض دید بیمار قرار می‌گیرد. در این حالت بیمار به اشتباه احساس می‌کند که جرم‌گیری باعث از بین رفتن لثه می‌شود در حالی که پیش از آن این اتفاق صورت گرفته بود اما بیمار متوجه نشده بود.

نکته مهم این است که با دقت در نحوه مسواک زدن، تشکیل جرم به حداقل می رسد و حساس شدن دندان‌ها پس از جرم گیری طبیعی است و به مرور برطرف می‌شود.

حساسیت دندان پس از جرم‌گیری طبیعی است
حساسیت دندان پس از جرم‌گیری طبیعی است

منبع:دندانه

 

دندانه: از قدیم رسم بر این بوده که والدین لزوم رعایت بهداشت دهان و مسواک زدن را به کودکان و نوجوانانشان یادآوری کنند. اما حالا به نظر می‌رسد این سفارش‌ها و تاکیدها اثربخش نبوده و باید لزوم رعایت بهداشت دهان و مسواک زدن روزانه را به جوانان و دانشجویان هم یادآوری کرد؛ چراکه طبق نتایج بررسی کارنامه سنجش سلامت جسمی ۸۵۰۰ دانشجو از ۷۴ دانشگاه کشور، در سال ۹۲- ۹۳ وضعیت سلامت دهان دانشجویان ایرانی چندان تعریفی ندارد.

به گزارش ایسنا، سرپرست دفتر مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان با تشریح کارنامه سلامت دانشجویان، گفته است که ۴ درصد دانشجویان ایرانی اصلا مسواک نمی‌زنند.
دکتر حمید یعقوبی در دومین گردهمایی روسای مراکز بهداشت و درمان دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی کشور با ارایه اطلاعاتی از بررسی کارنامه سنجش سلامت جسمی دانشجویان در سال ۹۳-۹۲ گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد ۱۶.۳ درصد دانشجویان دندان کشیده دارند، ۴۵.۵ درصد پرشده و ۴۳.۷ درصد دندان پوسیده دارند.

وی تاکید کرد: با نوجه به این آمارها می‌توان گفت که هم اکنون نیازمند ترویج بهداشت دهان و دندان در دانشگاه ها هستیم نه جذب دندان‌پزشک.

مشکلات سلامتی دانشجویان ایرانی البته محدود به پوسیدگی دندان و مسواک زدن نیست. حدود ۴۰ درصد دانشجویان الگوی مشخصی برای خواب ندارند، حدود ۱۵ درصد اصلا صبحانه نمی خورند یا میوه و لبنیات در برنامه غذایی آنها جایی ندارد، حدود چهل درصد اندام متناسب ندارند و چاق یا لاغرند. ۷.۹ درصد دانشجویان مذکر و ۹.۴ درصد دانشجویان مونث مبتلا به خستگی مزمن، ۶.۳ درصد دانشجویان مذکر و ۸.۳ درصد دانشجویان مونث مبتلا به ناراحتی گوارشی، ۶.۷ درصد دانشجویان مذکر و ۱۰.۸ درصد دانشجویان مونث مبتلا به سردردهای دوره‌ای هستند.

منبع:دندانه

 

دندانه: مدیر کل دفتر بیمه‌های سلامت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به افزایش بی‌سابقه تعداد دانشجویان دندان‌پزشکی در داخل و خارج ایران آمار قابل اعتنایی را در این زمینه بازگو کرد.

دکتر حسین‌پور در مورد سرانه دندان‌پزشک در ایران گفت: از نظر تعداد دندان‌پزشک به جمعیت، الان ما به ازای هر ده هزار نفر، ۳ دندان‌پزشک داریم. این وضعیت بد نیست ولی توزیع ناعادلانه دارد؛ در تهران حدود هفت و نیم درصد، یعنی هفت و نیم دندان‌پزشک به ازای هر ده هزار نفر جمعیت و در استان‌هایی مثل سیستان و بلوچستان، ایلام و هرمزگان زیر یک. باید برای این مساله فکری کرد.

دکتر رضا حسین پور درباره افزایش ظرفیت پذیرش دندان پزشک در ایران گفت: متاسفانه به نظر می‌رسد روند افزایشی تعداد دندان‌پزشک، از کنترل خارج شده است. اگر بخواهیم به ازای موالید، تعداد دانشجویی را که می‌پذیریم، حساب کنیم؛ در سال یک میلیون و دویست هزار نفر به جمعیت کشور اضافه می‌شود، و چیزی حدود ۳۵۰۰ نفر به عنوان دانشجوی دندان‌پزشکی در داخل و خارج از کشور مشغول به تحصیل می‌شوند. یعنی به ازای هر ۳۰۰ نوزاد، ما یک دانشجوی دندان‌پزشکی داریم و این فاجعه است. گاهی از آنطرف بام می‌افتیم و گاهی از این طرف.

وی افزود: این امار بدین معنی است که در این حوزه زنگ خطر برای سال‌های آینده به صدا در امده است. شما حساب کنید، به ازای هر چند خانواده یک دندان‌پزشک در حال تربیت است؛ آن هم با این هزینه سنگینی که تاسیس دانشکده و تربیت نیروی انسانی برای دولت دارد. باید حتما فکری برای این موضوع کرد.
دکتر حسین‌پور به عنوان مقایسه نسبت جمعیت و تعداد دندان‌پزشک در ایران از گزارش سازمان ADA در آمریکا نام برد و افزود: بر اساس این گزارش کشور امریکا که چهار برابر ما جمعیت داشته و باز‌ترین بازار سلامت را دارد؛ ۶۴ دانشکده دندان‌پزشکی دارد که ۵۰۰۰ فارغ التحصیل در سال می‌دهند. در کشور ما تعداد دانشکده‌ها در حال رسیدن به آن عدد است و تعداد دانشجویانمان نیز درحال رسیدن به همین تعداد است. یعنی ما با یک چهارم جمعیت امریکا در حال رسیدن به آمار این کشور هستیم. امیدوارم که مسئولین این اعداد و ارقام را کمی جدی بگیرند، من راجع به اینکه چه باید کرد در ادامه توضیح می‌دهم.

منبع:دندانه