دندان‌پزشکی غیر از درس خواندن، نیازمند یک ذوق خاص است

گفت‌وگو دکتر مازیار دولتشاهی، کارگردان تاتر، نقاش، سوارکار و البته یک دندانپزشک

محسن طاهر میرزایی/ دندانه: «دکتر مازیار شهزاد دولتشاهی» پریودنتیست، کارگردان، نقاش و سوارکار، یکی از چهره‌های خاص دنیای دندان‌پزشکی است که معتقد است اندکی هنر باید دستمایه کار جراحی شود. وی متولد سال ۱۳۴۹ در کرمانشاه است و آن‌گونه که خود می‌گوید، علاقه پدر و مادرش به مطالعه ادبیات، از همان کودکی او را شیفته این حوزه کرد. دوران پر از شور و شوق کودکی مازیار خیلی طول نکشید و سال‌های جنگ تحمیلی، شرایط سخت و خشنی را برای او رقم زد. کمااینکه زادگاهش بسیار نزدیک به معرکه آتش بود. اتفاقات عجیب و غریب سال‌های جنگ باعث ‌شد که مازیار دید متفاوت و عمیق‌تری نسبت به محیط اطراف و شرایط خود پیدا کند و دنیای ادبیات و رمان را بهتر بپذیرد.
در نهایت او در رشته دندان‌پزشکی پذیرفته شد اما از همان سال ابتدایی تحصیل در دانشگاه، شروع به نوشتن نمایشنامه کرد و با اینکه همواره حرفه اصلی خود را دندان‌پزشکی می‌داند، اما هر دو حوزه را با موفقیت به جلو برد. دکتر دولتشاهی در فروردین و اردیبهشت سال۹۷ نمایش مرثیه ای برای یک دختر را در تماشاخانه پالیز روی صحنه داشت.

گفتگو با دکتر مازیار شهزاد دولتشاهی
گفتگو با دکتر مازیار شهزاد دولتشاهی

شما که تا این اندازه به ادبیات علاقه‌مند بودید، اصلا چرا دندان‌پزشکی را انتخاب کردید؟
درس من خیلی خوب بود و همیشه جزء نفرات اول تا سوم بودم. آن زمان غیر از مهندسی و دکتری انتخاب دیگری برای ما نبود. توصیه پدر و مادر و خانواده هم این بود که ادبیات و رمان به شکل علاقه شخصی دنبال شود و حرفه من چیز دیگری باشد. من هم پذیرفتم و همین کار را کردم. در نهایت دندان‌پزشکی کار حرفه‌ای من شد و تصمیم گرفتم که هنر را به شکل علاقه شخصی در کنار آن دنبال کنم.

شما خود را یک دندان‌پزشک می‌دانید که کارگردان است یا کارگردانی که دندان‌پزشک است؟
پاسخ به این سوال خیلی برای من سخت است. من طی سال‌های طولانی دندان‌پزشکی را به شکل جدی دنبال کردم و تخصص جراحی لثه قبول شدم. سال‌ها هم در این عرصه در دانشگاه تدریس کردم و در این حوزه نوشته‌هایی دارم و کتاب چاپ کردم. اما به هر حال حرفه اصلی من دنداپزشکی بود و خیلی زمان نداشتم که به کارهای دیگر جز نوشتن برسم.

دندان‌پزشکی یا کارگردانی، کدام برای شما اهمیت بیشتری دارد؟
هر دو را دوست دارم چون منافاتی با هم ندارند. وارد هر فضایی که می‌شوم باعث می‌شود قدری از فضای قبلی جدا شوم و ذهنم بازتر شود. این به من کمک زیادی می‌کند. زمانی که در مطب مشغول کار جراحی هستم تمام حواسم آنجاست و ذهنم برای اینکه بعد از آن بتوانم کار تئاتر انجام دهم، خالی می‌شود و همینطور برعکس.

پس الان طبابت هم می‌کنید؟
بله. خیلی زیاد. سخنرانی‌های زیادی هم در محافل داخلی و خارجی در خصوص دندان‌پزشکی داشتم. سعی کردم در هر دو حوزه جلو روم اما تعداد سخنرانی‌ّها و فعالیت‌های جراحی من خیلی زیاد شد و احساس کردم قدری از هنر فاصله گرفتم. لذا از دو سال پیش دندان‌پزشکی را کمی تعدیل کردم تا به این علاقه شخصی خود بیشتر برسم. اما مطب و سخنرانی‌های من همچنان وجود دارد و طوری زمان خود را تنظیم کردم که بعداز ظهرها به تئاتر برسم و صبح‌ها هم در مطب حضور داشته باشم.

علاقه به کتاب و ادبیات را چطور به کارگردانی پیوند زدید؟ کارگردانی از چه زمانی دغدغه شما شد؟
از همان سال‌های اول دانشجویی و زمانی که فیلمنامه و نمایش‌نامه می‌نوشتم، دوست داشتم کمی جلوتر بروم. حس کردم کارگردانی خیلی می‌تواند به حرکت رو به جلوی من کمک کند. درست است که سال‌های کودکی ونوجوانی را همراه با پدرم فیلم‌های زیادی می‌دیدم، اما علاقه اصلی من به سینما به عنوان هنر با فیلم هامون در سال ۶۸ شروع شد. بعد از آن کتاب‌های آقای بیضایی به من ثابت کرد که باید حتما آن را دنبال کنم. این ۲ اتفاق باعث شد که خیلی جدی‌تر بنویسم و به فکر کارگردانی باشم. اما توان انجام کارگردانی نداشتم چون از محیط آن دور و در کار دندان‌پزشکی متمرکز بودم. کارگردانی هم طبیعتا نیازمند آموزش‌هایی بود. این شد که از ۲ سال پیش فرصتی برای خودم ایجاد کردم که بتوانم به کارگردانی هم بپردازم. هم بیشتر خواندم و هم این که در تعدادی ورک شاپ شرکت کردم و دیدم با اطلاعاتی که دارم می‌توانم به عنوان کارگردان کار را شروع کنم.

گفتگو با دکتر مازیار شهزاد دولتشاهی
گفتگو با دکتر مازیار شهزاد دولتشاهی

پس می‌توانیم بگوییم که بازیگر مورد علاقه شما مرحوم خسرو شکیبایی و کارگردان مورد علاقه شما بهرام بیضایی است؟
کارگردان مورد علاقه من بهرام بیضایی است. اما بیشتر از مرحوم شکیبایی، فیلم هامون باعث جذب من به این حوزه شد. مرحوم خسرو شکیبایی بسیار عالی هستند اما نمی‌توانم بگویم بازیگر مورد علاقه من بود.

بازیگر مورد علاقه شما کیست؟
سوسن تسلیمی.

در نوشته‌های شما همواره سایه سبک بهرام بیضایی مشاهده می‌شود.
من شیفته کار بهرام بیضایی شدم و در اکثر کارهای من این مساله حس می شود. در زمینه کارگردانی هم دوستانی پیدا کردم که فکر می‌کنم اتفاقات خوبی در حال رخ دادن است.

نویسنده مورد علاقه شما کیست؟
گابریل گارسیا مارکز.

پس حتما باید صدسال تنهایی را خوانده‌ باشید؟
بله. تمام آثار او را خوانده‌ام.

دندان‌پزشکی چه تاثیراتی در فیلم‌ها یا نمایشنامه‌های شما داشته است؟
دندان‌پزشکی در تعریف به عنوان یک هنر و علم دیده می‌شود و به غیر از درس خواندن نیازمند یک ذوق خاص است. به خصوص در بحث زیبایی دندان و جراحی، کار دست و طراحی دست مهم می‌شود. به نظر من کارگردانی دور از آن نیست. به خصوص اینکه پزشکانی که در هنر هم دست دارند، انسان‌هایی با وسواس زیاد هستند که به جزئیات دقت می‌کنند. لذا این ۲ مساله خیلی دور از هم نیست.

به همین خاطر است که به نقاشی هم روی آورده‌اید؟
بله. من نقاشی هم می‌کنم و حدود ۱۲ تابلو دارم. جراحی و هنر در خیلی جاها به هم مربوط می‌شوند. چون جراح به یک ذوق آرتیستی نیاز دارد تا بتواند کار خود را به درستی انجام دهد.

گفتگو با دکتر مازیار شهزاد دولتشاهی
گفتگو با دکتر مازیار شهزاد دولتشاهی
گفتگو با دکتر مازیار شهزاد دولتشاهی
گفتگو با دکتر مازیار شهزاد دولتشاهی

پس می‌توان گفت که یک اقتباس آزاد از مرگ دوشیزه جوان است.
دقیقا. مقداری از تم قصه عوض شده است. اما ساختار و فرم همان است. آن کار کاملا رئال بود، اما این کار رئال نیست.

یعنی سورئال است؟
سورئال محض هم نیست. اما کاملا از رئال خارج شده و فاصله گرفته است.

شما با اسب و سگ هم عکس دارید. این ناشی از علاقه شما به حیوانات است؟
به شکل اتفاقی از چند سال پیش به یک مجموعه سوارکاری راه پیدا کردم و آنجا شیفته حیوان شدم. از دور می‌دانستم که اسب جذاب است اما وقتی این حیوان را از نزدیک دیدم، تاثیر زیادی روی من گذاشت. همان موقع ثبت نام کردم و مشغول سوارکاری شدم. چون همیشه دوست داشتم سگ داشته باشم و امکان آن در فضاهای داخلی فراهم نبود، دیدم آنجا مناسب است و سگم را همان جا گذاشتم و هفته‌ای چند بار به آنجا می‌روم و سواری می‌کنم.

جایی گفته بودید که بیشتر از ۸۰ درصد ایمپلنت‌ها توسط ۲۰ درصد دندان‌پزشکان انجام می‌شود. آیا پای مافیا در میان است؟
خیر. من در جلساتی که برای آموزش ایمپلنت داشتم، به چنین آماری برخوردم. وقتی روی آن کار کردم به این نتیجه رسیدم که اکثر دندان‌پزشکان عمومی در کلاس‌ها و دوره‌ها شرکت می‌کنند اما این کافی نیست. پزشک برای اینکه وارد کار ایمپلنت شود، نیازمند یک آمادگی ذهنی و روانی است که به این باور برسد که می‌خواهد کار ایمپلنت انجام دهد. آن ۸۰ درصدی که انجام نمی‌دهند به خاطر این است که آن آمادگی را برای خود ایجاد نکرده‌اند و آمادگی ذهنی آن را ندارند که وارد این حیطه شوند.
دستیابی به این آمادگی نیازمند اصولی است. اول اینکه بتوانند شخصیت خود را برای این کار مهیا و برای خود برند ایجاد کنند. مهمتر از همه این که دیدگاه خود را از اینکه فقط یک بازده بالا داشته باشند، اصلاح کنند. یعنی به جای افیشنسی باید به سمت افکتیونس بروند و تعداد کار کمتر با کیفیت بالاتر داشته باشند. خیلی‌ها این اتفاق را برای خود رقم نمی‌زنند و می‌خواهند به هر شکلی که شده تعداد بیماران خود را زیاد کنند تا به درآمد بالا برسند. این باعث می‌شود که از کیفیت کار کم شود و به مرور کار اشتباه برگردد و در نهایت آمادگی لازم برای ورود به کار پیشرفته‌تری مثل ایمپلنت را نداشته باشند. در صورتی که اگر دیدگاه آنها به سمت افکتیونس باشد و کار درست با زمان و وقت بیشتر و تعداد مریض کمتر انجام دهند، به آرامی آن آمادگی پیش می‌آید که بتوانند وارد مرحله بعدی شوند. درنهایت ایمپلنت نیازمند آمادگی‌هایی است که اکثرا حاضر نیستند آن را انجام دهند. دندان‌پزشک مجبور است از مواردی مثل درآمدهای اولیه چشم پوشی کند که بتواند به آن کارها ورود کند. دوره‌هایی برود و آموزش‌هایی ببیند که خیلی‌ها این کار را نمی‌کنند. اما ۲۰ درصد این کار را انجام می‌دهند.

گفتگو با دکتر مازیار شهزاد دولتشاهی
گفتگو با دکتر مازیار شهزاد دولتشاهی

جای دیگر گفته بودید که برای درمان موفق دندان باید بتوانیم با سایر رشته‌ها ارتباط برقرار کنیم. منظور شما از سایر رشته‌ها چیست؟
سایر رشته‌های دندان‌پزشکی. ما حدود ۱۲ رشته دندان‌پزشکی داریم. اگر یک دندان‌پزشک عمومی بخواهد یک کار درست و دقیق مثل ایمپلنت انجام دهد، نباید تنها به این توجه کند که این نقطه خالی است و باید ایمپلنت بگذارد. باید با سایر رشته‌های دندان‌پزشکی و پروتز مشاوره داشته باشد. حتی با سایر رشته‌های پزشکی مشاوره‌های سیستمیک در مورد مشکلات قلبی و تنفسی داشته باشد. در کل باید همه جانبه نگاه کند و با یک دید جامع نگر بتواند درمان محدود را انجام دهد. اگر از همان ابتدا به آن درمان محدود نگاه کند، ممکن است بیمار به دلیل مشکلات اسکلتی نتواند درمان را پذیرا باشد، لذا توجه به این مساله ضروری است.

به‌عنوان حرف آخر…
بنده در حیطه داندانپزشکی یک نرم‌افزار کمک تشخیصی طراحی و ثبت کردم که در آن از هوش مصنوعی استفاده شده است. الگوریتم آن را هم خودم نوشته‌ام به شکلی که با هر علائمی از بیماری که مشاهده می‌شود، از هر اتفاقی مثل خونریزی ساده و درد، به یک تشخیص دقیق راجع به آن بیماری برسیم. این نرم افزار که طرح درمان و پیش آگهی را می‌دهد، جایزه برترین کار پژوهشی را نیز گرفت اما هنوز به صورت عمومی در نیامده و عنوان یک کار تحقیقاتی باقی مانده است.

چرا برای تولید انبوه آن اقدام نمی‌کنید؟
وارد مراحل اخذ مجوز برای تولید آن شده‌ایم اما نمی‌دانم چه اتفاقاتی در وزارتخانه رخ داده که نتوانستیم آن را عملیاتی کنیم. در صورتی که این طرح برای دانشگاه‌ها بسیار مفید بود.

گفتگو با دکتر مازیار شهزاد دولتشاهی
نمایش مرثیه ای برای یک دختر به کارگردانی دکتر مازیار دولتشاهی
گفتگو با دکتر مازیار شهزاد دولتشاهی
نمایش مرثیه ای برای یک دختر به کارگردانی دکتر مازیار دولتشاهی
نمایش مرثیه ای برای یک دختر به کارگردانی دکتر مازیار دولتشاهی
نمایش مرثیه ای برای یک دختر به کارگردانی دکتر مازیار دولتشاهی
گفتگو با دکتر مازیار شهزاد دولتشاهی
نمایش مرثیه ای برای یک دختر به کارگردانی دکتر مازیار دولتشاهی

منبع:دندانه

 

دست دندانتان لق می‌زند و با هر کلمه حرف زدن از دهانتان بیرون می‌پرد. شاید هم لبه‌هایش لثه‌هایتان را زخم کرده است و با چاقو و سنباده به جانش افتاده‌اید، ولی فقط لق‌تر شده است.
بعضی‌ها هم بنا به توصیه دوستان و آشنایان سراغ چسب‌های دندان مصنوعی را از داروخانه‌ها می‌گیرند تا شاید با آن‌ها لقی دست دندانشان برطرف شود. اگر شما مشکلاتی مانند این مشکلات را دارید، نگران نباشید. تمام کسانی‌که یک‌دست دندان مصنوعی در دهان دارند این روز‌ها را گذرانده‌اند و همه آن‌ها هم راه حل دارد.
برای این‌که راحت‌تر با لقی و زدگی دست دندانتان کنار بیایید با «دکتر شیرین معماران»، متخصص پروتزهای دندانی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان به گفت‌وگو نشسته‌ایم تا راه حل این مشکلات را از زبان ایشان بشنویم.

– خانم دکتر! با یک دست دندان لق چه می‌شود کرد؟
اول باید ببینیم علت لقی دست دندان چیست. اگر از شکل ظاهری دست دندانتان راضی هستید و دندانپزشک نیز هنوز کارایی دست‌دندان را در جویدن تأیید می‌کند، می‌توان یک لایه از مواد جدید لثه دست دندان را در زیر آن اضافه کرد تا این لقی کمتر شود.

– خب اگر قرار باشد یک لایه جدید در داخل دست دندان قبلی بدهند، رعایت نکات خاصی را باید در استفاده از دست دندان بکنیم؟
خیر، این لایه جدید از جنس لثه خود دست‌دندان است و فرقی با دست دندان قبلی ندارد و فقط با دهان شما تطابق بیشتری دارد و لقی دست دندان شما را کاهش می‌دهد.

– اصلاً چرا بعضی از دست دندان‌ها لق می‌زنند؟ مشکل از ساخت دست دندان است یا به گفته بعضی‌ها لثه‌ها کوچک شده و آب رفته‌اند یا چیز دیگری است؟
هر دو. ممکن است دندانپزشک در ساخت دست دندان دقت نکرده باشد و یا تکنیسین دندانساز دست دندان را خوب و درست نپخته باشد. ولی گاهی مشکلات از دهان بیمار است مثلاً ممکن است شما سال‌ها از یک دست دندان مناسب استفاده کرده باشید که استخوان فکتان را تحلیل برده باشد.

وقتی دندان‌ها از دهان بیرون می‌پرند!/ مشکلات پروتزهای دندانی سالمندان در گفتگو با دکتر شیرین معمارزاده
وقتی دندان‌ها از دهان بیرون می‌پرند!/ مشکلات پروتزهای دندانی سالمندان در گفتگو با دکتر شیرین معمارزاده

– بعضی‌ها که دست دندانشان لق است، به دندانپزشک می‌گویند «لثه‌هایم گوشت آورده است» این هم از عوارض این دست‌دندان‌ها است؟
بله. بعضی از بیماران می‌توانند با کمک عضلات صورت و گونه و زبانشان دست دندان لق را به شکلی در دهانشان نگه دارند ولی در طولانی مدت، بافت‌های دهان که بافت‌هایی فعال‌اند، رشد اضافی پیدا می‌کنند تا این فضای خالی بین زیر دست‌دندان و لبه‌های آن با لثه را پر کنند تا تطابق دست دندان را بهتر کنند و لقی دست دندان کمتر شود.

– خب اگر لثه‌های کسی به اصطلاح گوشت آورده باشد و بخواهد یک دست دندان جدید بسازد، باید چه توصیه‌هایی را رعایت کند؟
اول این‌که دست دندان لق فعلی که باعث این رشد اضافی بافت شده است، را از دهانش بیرون بیاورد و به لثه‌هایش استراحت بدهد. بعد باید با انگشت لثه‌هایش را ماساژ دهد. تا جایی‌که می‌تواند از این دست دندان لق کمتر استفاده کند تا تورم و التهاب بافتی او کم شود.

– خانم دکتر! چرا بعضی از دست دندان‌ها در ابتدا لق نیستند ولی بعد از گذشت ماه‌ها و یا سال‌ها تطابق خود را از دست می‌دهند و لق می‌شوند؟
بعد از کشیدن دندان‌ها، به ویژه آخرین دندان، لثه‌ها و استخوان فک خود را در طی ماه‌ها و سال‌های بعد عقب می‌کشند، حالا ممکن است شما یک ماه پس از کشیدن دندا‌‌نهایتان دست دندان را ساخته باشید و تطابق داشته باشد ولی به مرور که لثه‌ها و استخوان خود را عقب می‌کشند دیگر دست دندان آن تطابق قبلی را در دهانتان نداشته باشد.

– به هر حال می‌گویند «دست دندان متحرک»، خانم دکتر به نظر شما چقدر لقی طبیعی است؟ و چه زمانی باید برای رفع این لقی دوباره نزد دندانپزشک رفت؟
به هر حال ذات این دست دندان‌ها متحرک است و ثابت نیست. شما دست دندان را می‌توانید از دهانتان خارج کنید و دوباره در دهانتان بگذارید و این دست دندان‌ها به پایه‌ای متصل نیستند تا آن‌ها را محکم در سر جایش نگه دارد، پس نمی‌توان انتظار داشت با هیچ نیرویی که بر آن‌ها وارد می‌شود اصلاً تکان نخورند. اگر در فعالیت‌های عادی دهان مثل عطسه، سرفه و خمیازه دست‌دندان شما تکان بخورد باید بررسی شود که این مربوط به لقی دست‌دندان است و یا لبه‌های دست دندان بلند است و با فعالیت بافت‌ها و عضلات دهان تداخل دارد و باید کمی کوتاه‌تر و نازک‌تر شود.

وقتی دندان‌ها از دهان بیرون می‌پرند!/ مشکلات پروتزهای دندانی سالمندان در گفتگو با دکتر شیرین معمارزاده
وقتی دندان‌ها از دهان بیرون می‌پرند!/ مشکلات پروتزهای دندانی سالمندان در گفتگو با دکتر شیرین معمارزاده

– تازگی‌ها «چسب‌های دندان مصنوعی» به بازار آمده‌اند، می‌توان برای رفع لقی دست دندان از این چسب‌ها استفاده کرد؟
چسب‌هایی قبلا در بازار وجود داشت، عوارض داشتند، ولی چسب‌های جدید این خواص را ندارند ولی فراموش نکنید اگر دست دندان شما لق نباشد و تطابق خوبی داشته باشد اصلاً نیازی به استفاده از چسب دندان مصنوعی ندارید.

– خب این چسب‌ها چه انواعی دارند؟ نوعی پودری آن بهتر است یا شکل نواری آن؟ و یا نوع خمیری؟
این چسب‌ها به اشکال مختلف در بازار موجودند. نوع نواری و نوع دیگر پودر و مایع است ولی در انواعی که پودر دارد بیماران چندان احساس رضایت ندارند. نوع خمیری آن هم وجود دارد که به شکل لوله‌های خمیر دندان است که به اندازه گلوله‌های کوچک خمیر دندان در سطح لثه‌ای (داخل دست دندان) می‌گذارند و دست دندان را داخل دهانشان می‌گذارند و چند دقیقه روی لثه فشار می‌دهند تا چسب خمیری کاملاً به صورت یکنواخت داخل دست دندان پخش شود. فراموش نکنید که چسب را این‌قدر زیاد داخل دست دندان نگذارید که از لبه‌ها پس بزند چون حالت تهوع پیدا خواهید کرد.

– روش کلی استفاده از این چسب‌ها را برایمان توضیح می‌دهید؟
چه بخواهید از نوع پودری، خمیری یا نواری استفاده کنید، نخست باید سطح لثه‌ای دست‌دندان را تمیز کنید، بشویید و خشک کنید و چسب را درون این سطح قرار دهید. برای پاک کردن این چسب پس از استفاده از داخل دست‌دندان، یک مسواک نرم بخرید و در زیر آب ولرم با مسواک نرم بقایای چسب را از داخل دست دندان پاک کنید. فراموش نکنید به زور این قطعات چسب را از درون دست دندان جدا نکنید بلکه فقط با حرکات نرم موهای مسواک آن را به آرامی پاک کنید.

– شما این چسب‌ها را به چه کسانی توصیه می‌کنید؟
اگر دست دندانتان لقی کمی دارد می‌توانید برای تطابق و گیر بیشتر دست دندان در دهانتان از این چسب‌ها استفاده کنید و بیشتر حالت اعتماد به نفس روانی به بیمار می‌دهد که می‌تواند با اطمینان در حضور جمع به راحتی و بدون لق زدن دست‌دندانش صحبت کند و این به ویژه برای اساتید دانشگاه، معلمان و سخنرانان اهمیت دارد ولی اگر دست دندانتان واقعاً از نظر ساختاری مشکل دارد و با دهانتان تطابق ندارد باید دست دندانتان را تعویض کنید و استفاده از این لایه‌های روی هم چسب‌ها جز سنگین‌تر کردن دست دندان و افزایش احتمال بروز قارچ و عفونت در دهانتان فایده دیگری نخواهد داشت.

وقتی دندان‌ها از دهان بیرون می‌پرند!/ مشکلات پروتزهای دندانی سالمندان در گفتگو با دکتر شیرین معمارزاده
وقتی دندان‌ها از دهان بیرون می‌پرند!/ مشکلات پروتزهای دندانی سالمندان در گفتگو با دکتر شیرین معمارزاده

– خانم دکتر! بعضی از افراد مسن به ویژه خانم‌ها استخوان فکشان به مرور تحلیل رفته است و هیچ دست دندانی در دهانشان تطابق کافی را ندارد، این افراد چه کار می‌توانند بکنند؟
برای این افراد چند عدد ایمپلنت که پایه‌هایی فلزی (پیچ‌هایی) استوانه‌ای از جنس تیتانیوم است درون استخوان فکشان قرار می‌دهیم، بعد از چند ماه که این پیچ‌ها با استخوان فک یکی شدند و جوش خوردند، دست دندانی می‌سازیم که روی این پیچ‌ها سوار می‌شود و این دست دندان گیر خودش را از این پایه‌ها می‌گیرد.

– در مورد پیوند لثه و استخوان چطور؟
همیشه نمی‌توان این پیچ‌ها را درون دهان هر کسی قرار داد.
اگر شرایط برای کار گذاشتن ایمپلنت مناسب نباشد، گاهی از پیوند لثه و استخوان استفاده می‌کنند تا بستر مناسب‌تری برای گیر دست دندان بسازند ولی این درمان‌ها موقتی‌اند و خیلی زود همین لثه‌ها و استخوان‌های پیوند شده نیز تحلیل می‌روند و دست دندان جدید هم دوباره در دهان لق خواهد شد.

– چاقو، خرده شیشه یا سنباده؛ این‌ها وسایلی است که بعضی از بیماران با آن به جان دست‌دندانشان می‌افتند تا لبه‌های دست‌دندانشان را که دهانشان را زخم کرده است (می‌زند) کوتاه‌تر کنند، چه بر سر دست دندان بیچاره می‌آید؟ این‌ها وسایل و روش‌های مناسب برای تنظیم دست دندان هستند؟
خیر. این روش‌ها دقت کافی ندارند، بیماران حدودی محل زدگی را داخل دست دندان پیدا می‌کنند و در عین حال این وسایل تمیز و استریل نیستند و مشکل بیمار را افزایش می‌دهند و حتی گاهی باعث لقی دست دندان می‌شود.
برای رفع بلندی دست دندانتان اگر لثه‌هایتان را زخم کرده است نزد دندانپزشکان بروید. او با مواد قالب‌گیری ویژه‌ای محل دقیق بلندی دست دندان را پیدا کرده و با وسایل مناسب و استریل آن را برطرف خواهد کرد.

وقتی دندان‌ها از دهان بیرون می‌پرند!/ مشکلات پروتزهای دندانی سالمندان در گفتگو با دکتر شیرین معمارزاده
وقتی دندان‌ها از دهان بیرون می‌پرند!/ مشکلات پروتزهای دندانی سالمندان در گفتگو با دکتر شیرین معمارزاده

– خب اگر در آن لحظه دسترسی به دندانپزشکشان نداشتند، چطور؟
موقتاً دست دندانشان را از دهانشان خارج کنند. بعضی‌ها توصیه می‌کنند از‌‌ همان روزی که دست‌دندان را از دندانپزشک دریافت می‌کنند تا یک هفته آن را از دهانشان خارج نکنند تا به آن عادت کنند ولی اگر واقعاً دست دندان دهانتان را زخم می‌کند و تحملش را ندارید نباید آن را در دهانتان نگه دارید چون زخم را تحریک می‌کند و اگر این زخم بهبود پیدا نکند می‌تواند موجب عفونت و حتی تحلیل لثه و استخوان شود.

– خانم دکتر، بعضی دندانپزشکان به بیمارانی که دست دندانشان لثه‌هایشان را می‌زنند «لثه نرم» را توصیه می‌کنند، لثه نرم چه می‌کند؟
گاهی استخوان فک بیمار، تیزی‌هایی دارد که از روی لثه هم قابل لمس است. شرایط بیمار هم اجازه نمی‌دهد با جراحی و با سوهان استخوان این تیزی‌ها را صاف کنیم، اگر دست دندان روی این تیزی‌ها قرار گیرد لثه بیمار را زخم می‌کند بنابراین ما از لثه نرم برای بیمار استفاده می‌کنیم که حالت بالشمک مانند بین دست دندان و لثه و استخوان قرار می‌گیرد و از فشار دست دندان روی لثه می‌کاهد تا لثه را زخم نکند.
منبع:دندانه

 

می‌‌گویند شاید در آینده نیازی به خرید خمیردندان نداشته باشید، چون مسواک‌‌های نسل آینده، شما را از مصرف خمیردندان بی‌نیاز می‌‌کنند. دانشمندان در داخل این مسواک‌‌ها، هسته ‌ای از جنس «دی‌اکسید‌تیتانیوم» قرار داده‌اند که موجب نوعی واکنش الکتروشیمیایی می‌‌شود که به راحتی پلاک ‌های میکروبی و جرم را از روی دندان‌‌ها برمی‌ دارد. ولی تا قبل از اینکه چنین مسواک‌‌هایی به بازار بیایند، شما باید همچنان به دنبال خرید یک خمیردندان مناسب باشید.
مطلب زیر را بخوانید تا خمیردندانی را بخرید که علاوه بر طعم و رنگ دلخواه شما، بتواند از پوسیدگی دندان‌‌های شما نیز پیشگیری کند.

خمیردندان‌های ضد پوسیدگی
خمیردندان ‌های حاوی فلوراید، اثر کاهش دهندگی پوسیدگی دندان‌‌ها را بر عهده دارند. مطالعات نشان می‌‌دهد اگر شما در سنین کودکی یعنی حدود ۲ سالگی از خمیردندان فلوراید دار استفاده کنید و همچنان به مصرف آن در سنین بزرگسالی ادامه دهید، می‌ توانید تا ۴۴ درصد از پوسیدگی دندان ‌ها جلوگیری کنید. اگر شما دنبال خرید این خمیردندان ‌ها هستید، باید بگویم که در این نوع خمیردندان‌ها معمولا فرمول فلوراید و یا کلمه فلوراید دار را به زبان کشور سازنده روی تیوپ خمیر دندان می‌ نویسند.

خمیردندان‌های سفید کننده
این روز‌ها خیلی ‌ها به دنبال خرید خمیردندان‌هایی هستند که هر چه بیشتر دندان ‌هایشان را سفید کند. از طرفی دیگر شرکت‌‌های سازنده خمیردندان نیز در رقابت شدید با هم هستند تا خمیردندان‌‌هایی را ارایه دهند که مشتریان بیشتری را به خاطر خواص سفید کنندگی بیشتر آن، جذب کند.
ولی شما باید به عنوان یک مصرف کننده از خمیردندان‌های سفید کننده انتظارات منطقی داشته باشد.
این خمیردندان‌ها دارای مواد ساینده و پاک ‌کننده قوی هستند که موجب تمیزی و سفیدی و شفافیت دندان‌ها می‌شوند.
لذا اگر دندان‌هایی سالم و بدون پوسیدگی دارید، ما خرید این خمیردندان‌‌ها را به شما توصیه می‌‌کنیم، ولی اگر دندا‌‌نهایتان دارای پوسیدگی متعدد و می‌نای آسیب دیده است، بهتر است دور این خمیردندان‌ها را خط بکشید، چون مواد شیمیایی قوی موجود در آن‌ها به طور مستقیم روی عاج دندان قرار گرفته و سبب بروز حساسیت دندانی در شما می‌ شود.

انواع خمیردندان؛ کدامیک برای شما مناسب است؟
انواع خمیردندان؛ کدامیک برای شما مناسب است؟

خمیردندان‌‌های ضد حساسیت
بیشتر شرکت‌های تولید کننده خمیردندان در میان محصولات خود، خمیردندان‌های ضد حساسیت را هم به بازار عرضه می‌‌کنند. این خمیردندان‌ها مخصوص افرادی است که دندان‌‌های حساسی دارند و با خوردن بستنی یا آب یخ یا چای و قهوه داغ، ناگهان دندان‌هایشان درد شدیدی را احساس می‌‌کند.
اگر شما هم چنین مشکلی دارید یک تیوب از این خمیردندان ‌ها بخرید، ولی فراموش نکنید این خمیردندان‌ها برای استفاده روزمره و دایمی نیست. به طور معمول باید دو هفته از این خمیردندان‌ها استفاده کنید و بعد از آن تا چند هفته با خمیردندان‌ معمولی دندان ‌هایتان را مسواک بزنید. سپس با توصیه دندان پزشک، برای برطرف شدن مشکلتان، یک یا چند دوره دیگر از این خمیردندان‌ها استفاده کنید.

خمیردندان‌‌های ضد جرم
اگر سیگاری باشید، گاهی وسوسه می‌ شوید که یک خمیردندان ضد جرم مخصوص سیگاری‌ها را بخرید و از شر جرم‌‌های روی دندان‌ و تغییر رنگ آن خلاص شوید.
ما به شما توصیه می‌‌کنیم که از خمیردندان‌های ضد جرم استفاده نکنید. این خمیر‌دندان‌‌ها حاوی موادی است که قدرت سایندگیشان بالاست. بنابراین اگر شما هر شب از این خمیردندان‌ها استفاده کنید، باید در انتظار سایش می‌نای دندا‌‌نهایتان باشید که از این محل‌های ساییدگی، دندان‌ها حساس می‌ شوند و شما با خوردن هر خوراکی یا نوشیدنی سرد و گرم احساس درد خواهید کرد.
ذرات ساینده این خمیردندان‌ها، سایش لثه‌‌ها را هم در پی دارند. بنابراین اگر سیگاری‌ نیستید، اصلا چنین خمیردندانی را نخرید.
اگر هم سیگاری هستید استفاده از این خمیردندان‌ها را به یک ‌بار در هفته و یا هر دو هفته یک ‌بار کاهش دهید.

خمیردندان‌های چینی!
شاید برخی از خمیردندان‌ها، قیمت بسیار ارزانی داشته باشند. بیشتر این خمیردندان‌‌ها، چینی هستند که استفاده از آن‌ها ممنوع اعلام شده است. چندی پیش اخباری درباره سمی بودن ترکیبات خمیردندان‌های چینی در بازارهای جهانی پخش شد و بسیاری از کشور‌ها واردات خمیردندان از چین را ممنوع کردند.

توصیه آخر
هنگام خرید خمیر دندان، باید وجود موادی مانند «دی‌اتیلن گلیکول، دی ‌گلیکول» و یا «دی‌ گلیکول استئارات» را در آن بررسی کنید، اما ممکن است بعضی از خمیردندان ‌ها، لیست مواد تشکیل ‌دهنده را ذکر نکرده باشند که در این صورت باید به نام کشور سازنده، نشان استاندارد و مجوز وزارت بهداشت توجه کنید.

منبع:دندانه

 

رئیس فدراسیون جهانی دندانپزشکی (FDI) و مدیر اجرایی، با انتشار اطلاعیه‌ای از لغو کنگره جهانی دندانپزشکی ۲۰۲۰ در شانگهای چین به دلیل شیوع ویروس کرونا خبر دادند.

نامه دکتر گرهارد سیلبرگر، رییس، و دکتر انزو باندیونی، مدیر اجرایی فدراسیون جهانی دندان‌پزشکی که روز ۲۶مارس ۲۰۲۰ در سایت رسمی fdi منتشر شد:

همکاران و دوستان عزیز
با پاندمی شدن کووید ۱۹، دنیا وارد دوران پرچالشی شده که همه ما را به‌نوعی تحت تأثیر قرار داده است. چالش‌های موجود برخی از تصمیم‌گیری‌ها را سخت کرده؛ اما اولویت ما همچنان باید حفظ وحدت برای سلامت جامعه‌مان باقی بماند.
بنابراین با توجه به شرایط استثنایی که به وجود آمده، شورای FDI تصمیم بر لغو کنگره جهانی دندانپزشکی که قرار بود از ۱ تا ۴ سپتامبر ۲۰۲۰ در شانگهای، چین برگزار شود گرفته است.
بر خود لازم می‌دانیم مراتب تشکر خود را نسبت به انجمن دندانپزشکی چین (CSA) که با کمک آن در حال برنامه‌ریزی برگزاری این نشست بودیم؛ برای حمایت و درک این شرایط دشوار ابراز داریم.
ما با کمک یکدیگر بر روی برنامه‌ریزی دوباره این کنگره در سال آتی کار خواهیم کرد و مشتاقانه منتظریم آن را به یک موفقیت مشترک تبدیل کنیم.
لغو این کنگره تصمیم راحتی نبود؛ اما به ضرورت اتخاذ شد؛ چرا که در زمان برگزاری آن دنیا در حال بهبودی از پاندمی کووید ۱۹ و کشورها در مراحل مختلفی از مدیریت این بیماری هستند. بنابراین تمرکز اصلی باید بر روی مردم و بیماران و تضمین بهترین مراقبت‌های درمانی از آن‌ها با حداقل مزاحمت باشد.
در ضمن بسیاری از برنامه‌های شما در این مدت ممکن است به تعویق افتاده یا لغو شده باشند. بنابراین چنانچه قابل‌درک است؛ مقتضی است نقطه تمرکز و اولویت‌های خود را تغییر دهید.
ما صبوری و درک همگان را در این بحران سلامت عمومی بی‌سابقه ارج می‌نهیم و در هفته‌های پیش رو با هر یک از اعضاء این فدراسیون به‌طور جداگانه تماس خواهیم گرفت و به اطلاع آن‌ها خواهیم رساند که لغو کنگره جهانی دندانپزشکی چگونه بر جلسات پارلمان جهانی دندانپزشکی تأثیر خواهد گذاشت.
برای شما و خانواده‌هایتان آرزوی بهترین‌ها را داریم و امیدواریم شما و عزیزانتان در سلامت کامل باشید.
با تقدیم احترام

لغو کنگره fdi2020 به دلیل شیوع ویروس کرونا
لغو کنگره fdi2020 به دلیل شیوع ویروس کرونا

دکتر گرهارد سیلبرگر

رئیس

لغو کنگره fdi2020 به دلیل شیوع ویروس کرونا
لغو کنگره fdi2020 به دلیل شیوع ویروس کرونا

آقای انزو باندیونی
مدیر اجرایی

منبع:دندانه

 

۱۶ تن از چهره‌های شناخته شده جامعه پزشکی ایران با هدف سازماندهی و گسترش فعالیت‌های بشر دوستانه جامعه پزشکی کشور، بسیج ملی جامعه پزشکی داخل و خارج جهت مواجهه با بحران‌های موجود و آینده کشور و نیز جذب کمک‌های مردمی و مدیریت توزیع مناسب آن در شرایط موجود و آتی، اقدام به تاسیس «بنیاد ملی جامعه پزشکی ایران» کردند.

در متن بیانیه تاسیس بنیاد ملی جامعه پزشکی ایران از جمله آمده است: «حرکت خودجوش و مردمی در جبهه مقدم این عرصه ما را بر آن داشت تا با استفاده بهینه از ظرفیت پیشکسوتان فرهیخته و بنام جامعه پزشکی و با هدف ماندگاری این قداست، در اقدام به تاسیس نهادی به نام بنیاد ملی جامعه پزشکی ایران قدم گذاشته و به امید حق حرکت کنیم و آنچه را در توان داریم که برگرفته از میراث پر افتخار طب ابن سینا، رازی، جرجانی و اساتیدی چون دکترقریب است، با عنایت به لطف الهی با سازماندهی مناسب تقدیم ملت نماییم.»

بر اساس بیانیه اهداف کلی این بنیاد به قرار زیر است:
۱- سازماندهی و گسترش فعالیت بشردوستانه جامعه پزشکی ایران
۲- جمع آوری کلیه کمک‌های مالی و خدماتی از پزشکان ایران و خارج از کشور
۳- اهدا و توزیع متناسب این کمک‌ها به مردم نیازمند با استعانت از جوامع و انجمن‌های پزشکی خصوصا سازمان نظام پزشکی ایران در سراسر کشور
۴- بسیج ملی جوامع پزشکی، پیراپزشکی و داروسازی برای مواجه با بحران موجود و آینده در درون مرزهای ملی و در صورت نیاز برون مرزی
۵- گرفتن کمک از سایر سازمان‌های مردم نهاد، نهادهای مردمی خیریه، بخش خصوصی و نیز دولتی
۶- برنامه‌ریزی جذب کمک از سایر گروه‌های اجتماعی و نیز ایرانیان خارج از کشور در سراسر جهان
۷- انتشار مقالات تخصصی و اطلاعیه‌های بهداشتی با استفاده از منابع علمی و دانشمندان داخلی و جهانی

بنیانگذاران بنیاد در پایان یادآور شده‌اند: «این بنیاد در جهت رضایت پروردگار مهربان و برای کمک به مردم ایران فارغ از جنسیت، قومیت، دین، مسلک و عقیده آنان تشکیل می‌شود. بنیاد یک نهاد مردمی، مستقل از دولت، غیرسیاسی و غیر انتفاعی است.»

بیانیه می‌افزاید: «بدون شک تشکیل و استمرار فعالیت این نهاد نیازمند حضور همه اساتید، فرهیختگان و اعضای جامعه پرافتخار پزشکی ایران است. منتظر حضور سبزتان و پیوستن به این پویش هستیم.»

بنیانگذاران عبارتند از:
دکتر ایرج فاضل، دکتر محمدرضا ظفر قندی، دکتر سید محمود طباطبایی، دکتر مصطفی معین، دکتر محمد فرهادی، دکتر رضا ملک‌زاده، دکتر علی نوبخت حقیقی، دکتر علیرضا زالی، دکتر مسلم بهادری، دکتر سید جلیل حسینی، دکتر کاظم عباسیون، دکتر سید احمد جلیلی، دکتر محمدرضا واعظ مهدوی، دکتر احمد علی نوربالا، دکتر سید، حسین مرتضوی، دکتر علی تاجرنیا

منبع:دندانه

 

ارائه نتایج تحقیق جدیدی با هدف کاهش تجویز مخدرها در مطب‌های دندانپزشکی آمریکا

محققان در تازه‌ترین مطالعات خود، دریافته‌اند مسکن‌های مخدر به کاهش درد ناشی از کشیدن دندان کمکی نمی‌کنند.

پایگاه خبری دنتیستری در گزارشی اعلام کرده داده‌های آماری دانشگاه میشیگان، نشان می‌دهد احساس درد و راحتی پس از کشیدن دندان بین افرادی که مسکن‌های مخدر دریافت کرده و افرادی که این داروها را برای تسکین درد خود نخورده بودند تقریباً یکسان گزارش شده است. گفتنی است این بررسی‌ها بر روی ۳۲۵ بیمار که ۳۹ درصد آن‌ها دندان خود را به روش‌های رایج و باقی آن‌ها دندان خود را با جراحی کشیده بودند انجام شده است.

دکتر رامش نالیا، دستیار این تحقیق و استاد دانشگاه، با تأکید بر کاربردهای مهمی که این نتایج می‌تواند داشته باشد می‌گوید: «مهم‌ترین نکته این است که رضایت از مدیریت درد در بیماران، چه آنان که با جراحی دندان خود را کشیده بودند و چه آن‌ها که این کار را به روش‌های معمول انجام داده بودند، پس از مصرف مسکن‌های مخدر و غیر مخدر نه‌تنها یکسان بوده، بلکه در مواردی بیمارانی که داروهای مخدر مصرف کرده بودند، احساس درد بیشتری از سایرین ابراز می‌کردند.»

تلاش برای حذف تجویز مخدر از مطب‌های دندانپزشکی
این نتایج، یکی دیگر از انگیزه‌هایی است که سبب شده محققین از دندانپزشکان بخواهند دست از تجویز داروهای مخدر بکشند.
دکتر چاد برومت، از دیگر دستیاران این تحقیق که از جمله مدیران شبکه تجویز مواد مخدر میشگیان (Michigan OPEN) (نهادی برای آزمایش، پژوهش و راهنمایی در راستای مصرف مخدرها در بیماران) هم هست می‌گوید: «این نتایج نشان از عدم ضرورت تجویز مسکن‌های مخدر برای اکثریت بیماران بعد از کشیدن دندان‌ها، از جمله دندان عقل دارد. من معتقدم ما می‌توانیم تقریباً تجویز این داروها را از مطب‌های دندانپزشکی حذف کنیم.»

او ادامه می‌دهد: «البته حتماً موارد استثنایی هم وجود دارد که مجبور به تجویز آن‌ها هستیم. برای مثال بیمارانی هستند که نمی‌توانند ضدالتهاب‌های غیراستروئیدی را تحمل کنند. آن‌طور که من تخمین می‌زنم، مصرف مسکن‌های مخدر در دندانپزشکی می‌تواند تا ۱۰ درصد کاهش یابد.»

این تحقیق ادامه مطالعه دیگری است که نشان می‌داد دندانپزشکان بریتانیایی ۳۷ مرتبه کمتر از دندانپزشکان آمریکایی مسکن‌های مخدر تجویز می‌کنند. این داروها، در بریتانیا ۶ دهم درصد داروهای تجویزی دندانپزشکان را در برمی‌گیرند؛ درحالی‌که این میزان در آمریکا ۲۲ درصد است.

تجویز این قبیل داروها، به‌خصوص در آمریکا به دغدغه مهمی تبدیل شده و گفته می‌شود افراط در این کار، می‌تواند پله اول اعتیاد در نوجوانان باشد. در این بین، دندانپزشکان در حوزه علوم پزشکی بیشتر از سایرین به تجویز مخدرهای مسکن متهم می‌شوند.

منبع:دندانه

 

ADA خواهان گنجاندن حرفه دندانپزشکی در بسته‌های حمایتی کنگره آمریکا از کسب و کارهای کوچک شد

انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA) در تلاش است تا با رایزنی با مقامات کنگره امریکا، شاغلین حرف دندان‌پزشکی را نیز در دایره مشمولان برخورداری از بسته حمایتی کنگره برای کمک به کسب و کارهای کوچک آسیب‌دیده در پی شیوع ویروس کرونا بگنجاند.

به گزارش وبسایت ADA، اداره کسب و کارهای کوچک آمریکا، به طور مستقیم در حال رایزنی با قانون‌گذاران برای پرداخت وام‌هایی تا سقف ۲ میلیون دلار به کسب و کارهایی است که در این کشور در اثر همه‌گیری بیماری کرونا آسیب خورده‌اند. در پی این مذاکرات، کنگره آمریکا تا به حال سه بسته حمایتی تحت عنوان Coronavirus Aid, Relief and Economic Security Act که به اختصار CARES Act خوانده می‌شود تهیه کرده و ADA در حال تلاش و لابی برای افزودن قوانین حمایتی از دندانپزشکی به این بسته‌ها است.

انجمن دندان پزشکی امریکا (ADA) روز ۱۸ مارس ۲۰۲۰ (۲۸ اسفند ۹۸) در نامه‌ای به کنگره ضمن ابراز قدردانی از زحمات سیاست‌گذاران برای کاهش چالش‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا، خطاب به تعدادی از نمایندگان، سناتورها و نانسی پلوسی، سخنگوی مجلس نمایندگان آمریکا اظهار کرده است:

مایلیم قانون‌گذاران بدانند انجمن ما در راستای محدود کردن شیوع ویروس کووید۱۹ سهم خود را با درخواست از دندانپزشکان برای به تعویق انداختن درمان‌های غیرضروری تا ۳ هفته آینده ایفا کرده؛ اما متأسفانه بسیاری از مطب‌های دندانپزشکی قادر به تأمین هزینه‌های ثابت خود در دوران این تعطیلی مقطعی نیستند.

در همین راستا ADA از کنگره درخواست می‌کند موارد زیر را هم در قانون‌گذاری‌های خود لحاظ کند:

تسریع و تسهیل فرایند اعطای وام به صاحبان کسب و کارهای کوچک آسیب دیده اقتصادی.
تعویق دریافت اقساط وام‌های دانشجویی برای تمام دانشجویان رشته‌های مرتبط با سلامت از جمله دندانپزشکی بدون در نظر گرفتن جریمه.
تعویق یا عدم دریافت مالیات بر درآمد و حقوق از صاحبان مشاغل کوچک.
در نظر گرفتن معافیت‌های مالیاتی بیشتر برای صاحبان مشاغل کوچک صرف‌نظر از میزان درآمد.
تنظیم مقررات مربوط به چکاب‌های مجازی دندانپزشکی و ایجاد ساز و کار دریافت هزینه خدمات دندانپزشکی از راه دور در مراکز دولتی و خصوصی.
صرف‌نظر یا ثابت نگه‌داشتن نرخ مالیات سالانه بیمه بیکاری در سال ۲۰۲۰ برای صاحبان مشاغل کوچک با کمتر از ۵۰ نیروی کار.
بازنگری در سیاست‌های بیمه‌ای همه مشاغل، از جمله مشاغل درگیر با بیماری کرونا برای پاسخ‌گویی به نیازهای فوری پیش آمده.
اجازه‌ی ۱ بار برداشت از صندوق بیمه بازنشستگی افراد مشمول طرح بازنشستگی ۴۰۱K بدون اخذ جریمه.
در پایان از شما درخواست می‌کنیم در قانون‌گذاری بسته حمایتی آتی، تعدادی از این موارد را لحاظ فرمایید. چرا که باور ما این است که بسیاری از مطب‌های دندانپزشکی بدون کمک بسته می‌شوند.
انجمن دندانپزشکی آمریکا از طریق وبسایت خود در حال دعوت از اعضاء جامعه دندانپزشکی برای ارسال ایمیل به سناتورها و نمایندگان ایالتی خود برای تحقق این خواسته‌ها و به‌روزرسانی نتایج لابی‌های خود با کنگره و شفاف‌سازی جزئیات تسهیلاتی است که احتمال تصویب آن‌ها وجود دارد.

منبع:دندانه

 

معرفی حکیم میرزا فضل الله رهبر نیریزی، دندان پزشکی که به وادی شعر نیز پا گذاشته بود

گویا پا کردن دندان‌پزشکان در کفش ادبا و شعرا سابقه دیرینه‌ای دارد، اما متاسفانه همیشه وانهادن کلبتین و بر گرفتن قلم نتیجه درخشانی نداشته است. در مجموعه یادداشت‌های پراکنده صادق هدایت (اردیبهشت ماه ۱۳۲۰) به مواردی بر می‌خوریم که شاعران نوظهور و بی‌مایه، از گزند طنز قلم صادق خان هدایت در امان نمانده‌اند .
این شاعران خود خوانده در بخشی تحت عنوان شیوه‌های نوین در شعر فارسی به باد طعنه گرفته شده اند. در این بخش صادق هدایت با تقسیم‌بندی آثار این شعرا به سبک‌هایی چون gangsterisme ,bandetonbanism ,vomitisme و… به نواختن شعرای نگون‌بخت پرداخته است. در این میان نامی از یک عضو جامعه دندان‌پزشکی نیز به چشم می‌خورد: «حکیم میرزا فضل الله رهبر نیریزی، طبیب دندان»

بخش‌هایی از یادداشت صادق هدایت در معرفی شیطنت‌آمیز و طنز آلود این دندان‌پزشک_ شاعر:
«شاعر شهیر مرام خود و سبب تالیف کتاب را در این ابیات بیان می‌کند:
اکثر قصد و مرامی چو به تالیف کتاب این بوده/ بر تالیف قلوب و دیگرش سهل معاشر بوده
بوده و هست تمنی و دگر مقصد اقصایی من/ که در آغوش کشند جمله امم دست اخوت بوده
بوده رهبر مترجی و تمنی به خداومند علیم/ چه که او هست مولف و سبب‌ها به اخوت بوده
ایضا درباره تنگدستان و دلسوزی به حال انان می‌فرماید:
گر جیب فقیر و داخلش میدیدی/ تهی ز همه چیز و سوراخش دیدی
در لبس درونش و دیگر وصله‌هاش/ ای کاش عزیزان کمکی می‌دیدی…»

در ادامه صادق خان به ذکر نمونه‌های دیگری از اشعار این همکار عزیز نیز پرداخته است که به منظور جلوگیری از سردرد، خوانندگان را از خواندن این ابیات معاف می‌کنم.
فقط به ذکر این نکته بسنده می‌نمایم که در پانویس یادداشت‌ها ذکر شده است که سروده‌های این شاعر- دندان‌پزشک علاوه بر چاپ به زبان فارسی، به زبان‌های دیگری نیز ترجمه شده‌اند و خود صادق هدایت نسخ معدودی از این کتاب را مشاهده کرده است که به بهای بیست و پنج ریال به فروش می‌رسیده‌اند. که با توجه به زمان نگارش یادداشت‌ها، یعنی حدود هشتاد سال قبل، به نظر مبلغ قابل توجهی می‌رسد و می‌توان حدس زد تمول مالی شاعر در چاپ، ترجمه و عرضه آثارش، جبران بی‌استعدادی او را کرده بوده است. به عبارتی سابقه در آوردن از مطب دندانپزشکی و خرج کردن در چاپخانه به تقریبا یک قرن قبل می‌رسد.

اما در جستجوی فضای مجازی تنها سرنخی که از این شاعر- دندان‌پزشک به دست می‌آید، سایت مشاهیر نی‌ریز است که تصریح کرده این دندان‌پزشک تحصیلات مقدماتی خود را در زادگاه خود به پایان رسانده و در ادامه به سیر افاق و انفس پرداخته و در شهرهای بزرگ جهان از محضر اساتید دندان‌پزشکی بهره برده تا در این علم کامل گشته و در نهایت در قاهره کتابی نیز در زمینه دندان‌پزشکی به چاپ رسانده و به نام طبیب دندان معروف گشته است. همچنین در این منبع چنین درج شده که حکیم رهبر نیریزی علاوه بر طبابت دندان به ادبیات و شعر نیز واقف بوده و به سبب علاقه اروپاییان و آمریکاییان به زبان فارسی، کتابی تالیف کرده و «به نوعی آن را مترتب کرده که هر کس که دارای معرفت حروف فرنگی است، نطق زبان فارسی را نیز بداند…»
همچنین وی در زمینه شعر نیز صاحب‌نظر بوده و اشعار وی به زبان عربی و انگلیسی ترجمه شده است.

متاسفانه در جستجوهای بیشتر سرنخی از کتاب دندان‌پزشکی مطبوع در قاهره، به قلم حکیم میرزا فضل الله نیریزی به دست نیاوردم، ولی شخصا امیدوارم سعی و تلاش ایشان در زمینه علمی، نتیجه بهتری از تلاش‌های ادبی داشته بوده باشد‌.

منبع:دندانه

 

بگو آآآآ بیایید برای سلامت دهان متحد شویم!

روز جهانی سلامت دهان (World Oral Health Day (WOHD نام کمپینی است که هر ساله در روز ۲۰مارس (۱ فروردین) در سراسر جهان برگزار می‌شود. این روز توسط فدراسیون جهانی دندان‌پزشکی (FDI) سازماندهی می‌شود و بزرگترین کمپین آگاهی‌بخشی جهانی در زمینه سلامت دهان و دندان است.

چرا بیست مارس؟
تاریخ ۲۰مارس برای بزرگداشت روز جهانی سلامت دهان به دلایل زیر انتخاب شده است:
– سالمندان باید در مجموع ۲۰ دندان طبیعی در پایان زندگی خود داشته باشند تا سالم در نظر گرفته شوند
– کودکان باید دارای ۲۰ دندان شیری باشند
– بزرگسالان سالم باید در مجموع ۳۲ دندان و حفره دندان داشته باشند
این موارد را می‌توان به‌صورت ۳/۲۰ جمع‌بندی کرد که در تقویم روز ۲۰ مارس متبادر می‌شود

فدراسیون جهانی دندانپزشکی در روز جهانی سلامت دهان پیام‌هایی را دربارهٔ شیوه‌های مناسب رعایت بهداشت دهان و دندان در بزرگسالان و کودکان منتشر می‌کند و اهمیت سلامت دهان مناسب را در حفظ سلامتی و رفاه عمومی نشان می‌دهد.
fdi هر ساله در این روز بر روی یک موضوع خاص تمرکز می‌شود در قالب یک کمپین به مردم، صاحبان حرفه‌های سلامت دهان و سیاست‌گذاران، که همه در کمک به کاهش بار بیماری‌های دهان نقشی را به‌عهده دارند، آگاهی‌رسانی می‌کند. استراتژی کمپین‌ها از طریق انجمن‌های ملی دندان‌پزشکی، صاحبان حرفه‌های سلامت دهان، دانشجویان دندان‌پزشکی، سازمان‌های حوزهٔ سلامت که به سلامت دهان علاقه‌مندند و همهٔ مردم گسترش می‌یابد.

موضوعات کمپین WOHD از سال ۲۰۱۳ تا امروز
سال ۲۰۱۳: دندان‌های سالم برای یک زندگی سالم
سال ۲۰۱۴: جشن‌گرفتن برای لبخندهای سالم
سال ۲۰۱۵: به زندگی لبخند بزن!
سال ۲۰۱۶: دهان سالم. بدن سالم.
سال ۲۰۱۷: هوشمندانه به دهانت برس

روز جهانی سلامت دهان در سال ۲۰۲۰
روز جهانی سلامت دهان در سال ۲۰۲۰

فدراسیون جهانی دندان‌پزشکی، سال ۲۰۱۷ در کنفرانس بین‌المللی خود، اعلام کرد که از سال ۲۰۱۸، کمپین سه ساله‌ای را با نام بگو آآآآ (Say Ahh) برای بزرگداشت WOHD تشکیل می‌دهد و تا سال ۲۰۲۰، هر سال یک شعار برای آن انتخاب خواهد کرد. هدف از انتخاب این نام (بگو آآآآ)، پر رنگ کردن اهمیت سلامت دهان در سلامت عمومی شخص است. کمپین WOHD در سال‌های بعد به این ترتیب نام‌گذاری شد:

سال ۲۰۱۸: بگو آآآآ به دهان و دندان فکر کن، به سلامتی فکر کن
سال ۲۰۱۹: روی سلامت دهان کار کن
سال ۲۰۲۰: بگو آآآآ بیایید برای سلامت دهان متحد شویم!

فدراسیون جهانی دندان‌پزشکی اعلام کرد با انتخاب شعار «بیایید برای سلامت دهان متحد شویم!» به عنوان شعار روز جهانی سلامت دهان در سال ۲۰۲۰ قصد دارد به افراد نشان دهد چگونه از دهان و بدنشان محافظت کنند و آنان را قادر سازد تغییرات مثبت و مانایی در زندگی خود به وجود بیاورند. این فدراسیون در اصل قصد دارد افراد را متعهد کند که از سلامت دهان خود محافظت کنند.

FDI مانند سالیان گذشته با طراحی پوسترها و چک‌لیست‌ها برای گروه‌های مختلف از جمله مردم عادی، دندان‌پزشکان، صاحبان مطب‌ها، سازمان‌ها و غیره، سعی در انتشار پیام‌های سلامت دهان خود دارد:

پوستر اصلی روز جهانی سلامت دهان در سال ۲۰۲۰
من متعهد می‌شوم:
حتی وقتی خیلی خسته هستم دندان‌هایم را مسواک بزنم.
وقتی پیش دندانپزشک می‌روم آآآآ بگویم!
دهانم را در طول زندگیم سالم نگه دارم.
مصرف خوراکی‌های شیرین را کاهش دهم.

روز جهانی سلامت دهان در سال ۲۰۲۰
روز جهانی سلامت دهان در سال ۲۰۲۰

پوستر مخصوص کودکان روز جهانی سلامت دهان در سال ۲۰۲۰
من متعهد می‌شوم:
برای داشتن دندان‌های خیلی قوی با خمیردندان فلورایددار مسواک بزنم.
کمتر خوراکی‌های شیرین بخورم.
روزی دوبار مسواک بزنم تا چیزهای بد را از دندان‌هایم تمیز کنم!
وقتی به دندانپزشکی می‌روم دهانم را قشنگ باز کنم!

روز جهانی سلامت دهان در سال ۲۰۲۰
روز جهانی سلامت دهان در سال ۲۰۲۰

پوستر مخصوص مطب‌های دندانپزشکی روز جهانی سلامت دهان در سال ۲۰۲۰
من متعهد می‌شوم:
بیمارانم را به مراقبت از دهانشان ترغیب کنم.
برای رفتن به دندانپزشکی وقت بگذارم.
کاری انجام بدهم که مردم تمام عمرشان لبخند بزنند.
به دندانپزشک کمک کنم که دهانم را سالم نگه دارد.

روز جهانی سلامت دهان در سال ۲۰۲۰
روز جهانی سلامت دهان در سال ۲۰۲۰

منبع:دندانه

 

درباره مجموعه کتاب «سیری در تاریخ دندانپزشکی ایران» تالیف مرحوم دکتر اسماعیل یزدی

سیری در تاریخ دندانپزشکی ایران؛ منسجم‌ترین کتاب در تاریخ طب ایران
سیری در تاریخ دندانپزشکی ایران؛ منسجم‌ترین کتاب در تاریخ طب ایران

دکتر رفیع کافیه دندانپزشک و تاریخ‌پژوه در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) درباره کتاب «سیری در تاریخ دندانپزشکی ایران» از تالیفات مرحم اسماعیل یزدی، از دندانپزشکان پیشکسوت ایران که چندی پیش بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت، گفت: دکتر یزدی نزدیک به ده الی پانزده سال اخیر اقدام به تالیف این کتاب کرد که یک اثر دو جلدی است. جلد اول مربوط به دوره پیش از اسلام و دوره اسلامی است که بخش زیادی از ترجمه آن برعهده دکتر محمدابراهیم ذاکر بوده است

وی افزود: جلد دوم این اثر که در سال ۱۳۹۳ منتشر شد؛ مربوط به دوره معاصر تاریخ دندانپزشکی ایران که تقریبا از دوره ناصری یا مظفری آغاز می‌شود. در این جلد مرحوم یزدی از دوران آغاز فعالیت دارالفنون به تاریخ دندانپزشکی ایران پرداخته است. در این دوران دندانپزشکان خارجی با ورود به ایران رویکرد نوینی از این علم را وارد ایران کردند.

این تاریخ‌پژوه ادامه داد: بخش‌های گوناگونی از این اثر با توجه به اینکه دکتر یزدی از پیشکسوتان این عرصه بوده است و مدت‌ها ریاست دانشگاه را برعهده داشته است حاصل گرداوری و تاریخ شفاهی افرادی است که در تاریخ دندانپزشکی ایران بسیار موثر بوده‌اند. با توجه به آخرین مکالمه من با مرحوم یزدی در اوایل سال جاری وی تصمیم داشت بخش‌هایی از کتاب که کمی دارای کاستی است، کامل کند تا به عنوان جلد سوم روانه بازار کتاب شود. باید بگویم تا جایی که مطلع هستم، بخشی از آن را دکتر یزدی جمع‌آوری کرده بود که متاسفانه دارفانی را وداع گفت.

کافیه گفت: تاکنون کتابی که اینگونه یکپارچه و منسجم باشد در نشر تاریخ پزشکی موجود نبوده است می‌توان گفت؛ این اثر به طور قطع می‌تواند راهگشای افرادی باشد که می‌خواهند اطلاعات دقیق‌تری از تاریخ طب ایران را دریافت کنند.

وی افزود: پس از انتشار این اثر انجمن دندانپزشکی تصمیم بر آن داشت که در یکی از کنگره‌های بین‌المللی مراسم رونمایی برای آن برگزار کند، اما متاسفانه شرایط برای انجام این امکان فراهم نشد، باید گفت حضور استادانی هم‌چو مرحوم یزدی که در سال‌های ابتدایی شکل‌گیری یک دانشگاه یا دانشکده بوده‌اند در تالیف یک کتاب در حوزه تاریخ علم بسیار دارای اعتبار است که این امر درباره این کتاب هم صدق می‌کند.

منبع:دندانه

 

دکتر حسین مرتضوی، از پیشکسوتان رشته جراحی دهان، فک و صورت ایران و استاد دانشکده دندانپزشکی شهید بهشتی تمام حقوقی که از بدو استخدام تا به حال به عنوان استاد دانشگاه دریافت کرده است را در قالب یک فقره چک به مبلغ ۶۵۰میلیون تومان، برای خرید تجهیزات و اقلام مورد نیاز برای مبارزه با کرونا به دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اهدا کرد.

این اقدام دکتر حسین مرتضوی در فضای مجازی و گروه‌های دندان‌پزشکی بازتاب زیادی داشت. علاوه بر آن برخی رسانه‌های خبری نیز حرکت سخاوت‌مندانه او را منعکس کردند.

رییس جامعه دندان‌پزشکی ایران نیز با انتشار اطلاعیه‌ای از این حرکت دکتر مرتضوی تشکر کرد.
«تا توانی به جهان خدمت محتاجان کن/ به دمی یا درمی یا قلمی یا قدمی

استاد ارجمند جناب آقای دکتر سیدحسین مرتضوی
اقدام نیک و سخاوتمندانه شما در اهدای تمامی حقوق دوران استخدام و عضویت در هیات علمی دانشگاه علوم پرشکی شهید بهشتی جهت هزینه محافظت از کادر درمان در مقابله با بیماری کرونا، برگ زرینی بر افتخارات جامعه پزشکی و دندانپزشکی ایران است.
احساس مسئولیت اجتماعی شما در خدمت به وطن؛
– برگشت از خارج کشور به میهن در ابتدای پیروزی انقلاب،
– مداوای صدها مجروح و جانباز جنگ تحمیلی،
– حضور در عرصه‌های علمی و نشر دانش،
– فعالیت‌های صنفی در سازمان نظام پزشکی و انجمن‌ها،
– فعالیت‌های نیکوکارانه در حمایت از نیازمندان،
– و اقدام اخیر در اهدای حقوق دوران استخدام جهت مقابله با بیماری کرونا
الگویی برای همکاران جوان خواهد بود.
بدین‌وسیله از طرف خودم و هیات مدیره جامعه دندان‌پزشکی ایران، این اقدام نیک را پاس داشته و به ایثارتان درود میفرستیم.
دکتر علی تاجرنیا، رییس هیات مدیره جامعه دندان‌پزشکی ایران»

منبع:دندانه

 

پژوهشگران بریتانیایی می‌گویند: استفاده بیش از اندازه از دهانشویه‌ها باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان دهان و گلو می‌شود.

اگرچه محصولات بهداشتی دهان و دندان مانند دهان‌شویه‌ها، خاصیت ضدباکتریایی دارند و باعث پیشگیری از ایجاد پلاک، بیماری‌های لثه و پوسیدگی دندان می‌شوند؛ با این وجود به گفته دکتر دیوید کنوی، مدیر گروه تحقیقاتی دانشکده دندان‌پزشکی گلاسگو، کسانی که به دفعات مکرر در طول روز از دهانشویه‌ها استفاده می‌کنند، در معرض خطر ابتلا به سرطان هستند.
نتایج یک مطالعه بر روی ۱۹۶۲ نفر از مبتلایان به سرطان و ۱۹۹۳فرد سالم در ۹ کشور مختلف نشان داد که ساختار شیمیایی دهانشویه‌ها و وجود الکل در ترکیب آن‌ها احتمال ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد.

پیش از این نیز تحقیقات دانشمندان استرالیایی نشان داده بود استفاده از دهانشویه‌ها باعث نفوذ مواد سرطان‌زا به مخاط دهان می‌شود و خطر بروز این بیماری را افزایش می‌دهد.

توضیح دندانه:
دهان‌شویه‌ها به دلیل محتوای الکی، سبب دهیدراته شدن مخاط دهان و در نتیجه نازک‌تر شدن آن می‌شود که خود سبب نفوذ بیشتر عوامل کارسینوژن می‌شود. به علاوه محتوای شیمیایی این دهانشویه‌ها نیز کارسینوژن (سرطان‌زا) است. به همین دلیل دندان‌پزشکان استفاده روزانه از دهانشویه را برای مدت زمان طولانی توصیه نمی‌کنند.
با این وجود، به دلیل اثرات مفید دهانشویه‌ها در کاهش حجم میکروبی دهان، نباید استفاده متناوب از دهانشویه‌ها را فراموش کرد. علاوه بر این گاهی دندان‌پزشکان، به دلیل مشکلات شدید لثه یا پس از جراحی‌های لثه، استفاده کوتاه مدت از دهانشویه به شکل روزانه را برای بیماران خود توصیه می‌کنند، که بیماران به دلیل ترس از ابتلا به سرطان نباید از آن سرپیچی کنند.

منبع:دندانه

 

ایرنا: نتایج پژوهش محققان دانشگاه زوریخ نشان می‌دهد، زمانی که انسان‌های اولیه تصمیم به استفاده از ابزار به جای دندان گرفتند فک آدمیزاد کوچک شد.

در دهان انسان امروزی معمولا فضای کافی برای ۳۲ دندان وجود ندارد. این ویژگی نشات گرفته از تکامل مغز انسان است. زمانی که انسان‌های اولیه تصمیم به استفاده از ابزار بجای دندان گرفتند، فک آدمیزاد کوچک شد.
امروزه میلیارد‌ها نفر با مشکل کمبود فضا در دهان برای دندان‌هایشان مواجه هستند. مشکل عدد ۳۲ است.
روند تکامل طبیعی برای دسته خاصی از میمون‌ها، که انسان نیز به آن تعلق دارد، ۳۲ عدد دندان در نظر گرفته است. فک آدمیزاد برای ۳۲ عدد دندان، کوچک است. به همین خاطر این دندان‌ها معمولا به صورت فشرده کنار هم چسبیده‌اند.
دندان‌های عقل نیز جا را برای دیگر دندان‌ها تنگ می‌کنند، انسان به یاد مسیر تکاملی‌اش می‌افتد. دندان‌های عقل نمایانگر این هستند که اجداد انسان حتی زمانی بیشتر از ۳۲ دندان داشتند.
عدد ۳۲ اما در دهان شامپانزه‌ها هیچ گونه مشکلی ایجاد نکرده است. آن‌ها همواره دارای دندان‌هایی صاف و زیبا بودند. اما چرا این مساله برای انسان به یک مشکل تبدیل شد؟ دلیل این امر رشد مغز انسان است.
در سیر تکامل حیوان به انسان، مغز او همواره بزرگ‌تر شده و این رشد بر برنامه رشد و تکامل استخوان‌های جمجمه و فک تاثیر گذاشته است.
این نتیجه پژوهش محققانی از دانشگاه زوریخ در سوئیس است.

کوچک شدن فک در روند تکامل مغز انسان
کوچک شدن فک در روند تکامل مغز انسان

رشد مغز و استفاده بیشتر از ابزار تا دندان
حال ممکن است که این سوال پیش بیاید که رشد مغز چه رابطه‌ای با دندان دارد؟ اما نکته مهم اینجاست که رشد مغز در میان انسان‌های اولیه منجر به تفکر درباره استفاده از ابزارهای گوناگون به جای دندان شده است.
انسان‌های اولیه به این نتیجه رسیدند که با شاخه‌های درخت یا سنگ هم می‌توان پوست مواد غذایی را جدا کنند و دیگر نیازی به دندان‌های آسیاب نیست. بدین وسیله تکمیل یافتن ابزار باعث کوچک شدن فک انسان شد.

ایجاد فضا در دهان با روش ارتودنسی
مغز انسان در سیر تکاملی خود بیشتر و بیشتر رشد کرد، و همراه آن توقعات و انتظارات زندگی نیز پیچیده‌تر شدند. بدین ترتیب جمجمه صورت برای فکر کردن بیشتر در ناحیه گیجگاه به طرف جلو کشیده شد و دهان میمون وار به بینی سربالا و یک چانه ظریف تبدیل شد.
به این معنا که فضا در فک انسان کم شد، اما عدد ۳۲ باقی ماند. به همین خاطر انسان‌ها امروزه با شیوه‌های مختلف ارتودنسی کوشش می‌کنند که فضای بیشتری برای دندان‌های خود در دهان ایجاد کنند.
در این میان، تنها امری که مایه تسلی انسان است، این است که کج بودن دندان‌هایش نشات گرفته از هوش تکامل یافته نوع بشر است!

منبع:دندانه

 

سوال: چیزی که به عنوان ارتودنسی نامرئی در برخی مجلات تبلیغ می‌شود حقیقت دارد؟ آیا همه کسانی که دندان‌های نامرتب دارند می‌توانند از روش ارتودنسی نامرئی استفاده کنند؟

پاسخ از دکتر مرتضی عشاق، ماخصص ارتودنسی:
دستگاههای نامرئی ارتودنسی، دستگاه‌هایی هستند که از پشت به دندان‌ها متصل می‌شوند و یا اینکه دستگاههایی هستند که همرنگ دندان می‌باشند. درمان ارتودنسی با این دستگاه‌ها معمولاً هزینه بیشتری دارد و مدت زمان بیشتری نیز برای درمان نیاز است.
در ضمن، این مطلب که میزان نامرتبی دندانهای شما چه قدر است نیز در تعیین استفاده از دستگاههای نامرئی مهم است. در مواردی که نامرتبی دندان‌ها شدید باشد این دستگاههای نامرئی توانایی کافی در اصلاح مشکلات شدید را ندارند و دستگاههای ارتودنسی معمولی (فلزی) در این موارد موثر‌تر می‌باشند.

منبع:دندانه

 

خاطرات یک دندان‌پزشک واقعی: ۱۵

منشی و پرستار مطب بنده علاوه بر حقوق ثابت مبلغی را هم به عنوان «حق سپر بلا» دریافت می‌کنند. دلیل پرداخت این مبلغ را به طور مفصل برایتان شرح می‌دهم. ولی بهتر است با ذکر خاطره‌ای شروع کنم تا بیشتر ملتفت شوید!

چند وقت پیش بیماری داشتم که سر ساعتش آمده بود ولی به علت تراکم بیماران قادر به انجام درمان این بیمار نبودم. اشتباه در واقع از من بود، اما چون کار این بیمار نصفه بود و می‌دانستم که بیمار به هرحال مجبور است درمانش را پیش من تمام کند بنابراین وقت درمانش را به بیماران جدید اختصاص داده بودم تا اقتصاد مطب پر رونق‌تر شود!
بیمار وقتی فهمید که این همه راه آمده است و کارش انجام نمی‌شود بسیار عصبانی شد، با هیچ بهانه‌ای قانع نمی‌شد و شروع به داد و فریاد سر پرستار کرد. پس از اینکه پرستار و پذیرش قادر به قانع کردن بیمار نشدند تصمیم گرفتم خودم وارد عمل شوم! لازم به ذکر است در این گونه مواقع بنده قادر به انجام اعمال رذیلانه و غیر اخلاقی هستم!

منشی و بیمار را داخل اتاق دعوت کردم و به بیمار گفتم که بنده به منشی تاکید کرده بودم که با شما تماس بگیرد ولی خانم منشی کوتاهی کرده‌اند. بنده هم بسیار از اتفاق افتاده متاسف هستم! (دروغ مصلحت آمیز!) سپس چند داد بلند سر پذیرش کشیدم و او را شماتت کردم. در ‌‌نهایت برای جبران این اشتباه گقتم که اخراج است و سریع وسایلش را جمع کند! (خدا پدر دروغگوی مصلحت‌اندیش را بیامرزد!) در این وهله بیمار دلش به حال مسئول پذیرش سوخت و به داد مسئول پذیرش رسید و از حق خود صرف نظر کرد. حالا من بودم که زیر بار نمی‌رفتم و پایم را توی یک کفش کرده بودم که منشی‌ام به دلیل این اشتباه فاجعه‌بار که وقت عزیزی مانند شما را تلف کرده است، باید اخراج شود! سرانجام با پادرمیانی بیمار و همسر بیمار و کلی خواهش از اخراج منشی صرف نظر کردم! بیمار هم بالکل قضیه وقتش را فراموش کرد و با کلی مسرت و خوشحالی مطب را ترک کرد.

در مطب دندان‌پزشکی هر روز ممکن است برای بیماران زیادی در سر وقت تعیین‌شده کار درمان انجام نشود و در اتاق انتظار برای مدت مدیدی منتظر بمانند. در همه این موارد منشی یا پرستار مقصر است، گاهی هم لابراتوار که کار‌ها را نرسانده یا پیک موتوری که سر راه تصادف کرده است یا شرکت آب و فاضلاب که بد موقع و بدون هماهنگی اقدام به تعمیر لوله آب اطراف مطب کرده است و… همه و همه مقصر هستند! بنده در این حالات دکتر شریف و کاردرستی هستم که گیر این آدم‌های بی‌نظم، کارنابلد، بدقولی‌ها و سیستم ضعیف افتاده‌ام که موجب شرمندگی بنده و مطبم شده‌اند! بیماران هم اغلب مشکل اصلی را فراموش می‌کنند و سعی دارند در این مواقع مرا دلداری دهند!
در این حالات «سپربلا» برحسب نقشی که برای نجات و احیای اعتبار دکتر و مطب ایفا کرده است پاداش می‌گیرد. مثلا در مثال بالا پذیرشی که در شرف اخراج الکی بود به این علت که نقش خود را خوب بازی کرد و توانست با گریه و زاری دل بیمار شاکی را به رحم بیاورد تا برای جلوگیری از اخراجش کاری صورت دهد، مبلغ قابل توجهی به عنوان «حق سپر بلابودن» دریافت کرد!
بله خواننده گرامی… چنین دکتری هستیم ما!

منبع:دندانه

 

الکس جونز، مجری تاک‌شوهای رادیویی آمریکایی پس از تبلیغ خمیردندان‌های نانوسیلور ضد کرونا از دادستان کل ایالت نیویورک اخطار گرفت

نیویورک‌تایمز نوشت این فرد که از شخصیت‌های منتقد دولت به شمار می‌رود و پیش از این اخبار و ادعاهای کذب دیگری هم منتشر کرده، از طریق وب‌سایت‌های خود ادعا کرده محصولات غذایی و خمیردندان نانوسیلوری تولید می‌کند که می‌توانند تمام ویروس‌های خانواده سارس و کرونا را از بین ببرند. این در حالیست که سازمان غذا و داروی آمریکا، هیچ واکسن و دارویی را برای کرونا تائید نکرده است.

الکس جونز در یکی از برنامه‌های رادیویی خود ادعا کرده بود وزارت امنیت داخلی آمریکا پیش از این محصولات نانوسیلور را تائید کرده و پنتاگون اظهار کرده آن‌ها کشنده ویروس‌های سارس و کرونا هستند. او خمیردندان‌های نانوسیلور فوق سفیدکننده‌اش را به مناسبت شیوع کرونا از ۱۹ و ۹۵ صدم دلار به قیمت ۹ و نود و پنج صدم دلار حراج کرده است. این محصولات که نشان شَم (Sham) را بر خود دارند، شامل مواد دیگری از جمله مکمل‌های غذایی و واکسن‌ها هم هستند. ماسک‌های معمولی و فیلتردار شم هم با برچسب‌های فریبنده در آمازون و ای‌بی به فروش می‌ر‌سند.

کرونا در آمریکا هم سفره سودجویان را باز کرد
آقای جونز از فروش محصولات سلامت محور و مراقبتی در وبسایت خود، که محلی برای مطرح کردن تئوری‌های ضد دولت آمریکا است ثروت هنگفتی به هم زده است. ادعاهای اخیر او، خانم لتیتیا جیمز، دادستان کل ایالت نیویورک را بر آن داشته دستور اکیدی مبنی بر متوقف کردن این تبلیغات صادر کند.

از زمانی که کووید ۱۹ در آمریکا شیوع پیدا کرده، تبلیغات کاذب فروش محصولات ضد کرونا در این کشور هم مانند هر کشور دیگری رایج شده و مقامات دولتی، به ۷ کارخانه محصولات تقلبی از جمله دمنوش‌ها، نقره کلوئیدی، تنتور و روغن‌های گیاهی که مدعی خواص ضد کرونا هستند اخطار داده‌اند ظرف ۴۸ ساعت اقدامات متقلبانه خود را تمام کنند.

جیم بیکر، یکی دیگر از اجراکنند‌گان شوهای تلویزیونی در آمریکا است که ادعا کرده بود محصولات حاوی نقره می‌فروشد که درمان کرونا هستند و ظرف ۱۲ ساعت از گسترش این بیماری جلوگیری می‌کنند. این در حالی است که سازمان غذا و داروی آمریکا اعلام کرده کلوئید نقره نه‌تنها در درمان بیماری‌ها مؤثر نیست، بلکه می‌تواند برای سلامت شخص مضر باشد. این شخصیت تلویزیونی هم از خانم جِیمز، اخطاریه‌ای مبتنی بر توقف فعالیت‌های خود دریافت کرده است.

منبع:دندانه

 

جمعی از پزشکان در نامه‌ای به آیت‌الله خامنه‌ای خواستار امهال وام‌ها و گشایش مالیاتی و پرداخت دیون سازمان‌های بیمه‌گر در مورد کل جامعه پزشکی و دندانپزشکی شدند.
متن نامه به این شرح است:

مقام معظم رهبری حضرت آیه الله خامنه ای
با سلام و تحیات
ابتدا لازم است از پیامهای دلگرم کننده حضرتعالی نسبت به جامعه درمانگران کشور ، کمال تشکر و امتنان را به عرض برسانیم.

اما بعد، با عنایت به محبت ویژه و پدرانه حضرتعالی نسبت به ایستادگان در صف اول این مجاهدت،اینجانبان صنف پزشکان این مرز و بوم و مدافعین سلامت مردم در شرایط سخت مبارزه با بیماری کرونا بیش از پیش نیازمند کمک و حمایت مادی و معنوی نظام جمهوری اسلامی می باشیم.

پس از بخشنامه بانک مرکزی مبنی بر توقف پرداخت اقساط ماههای اسفند و فروردین و اردیبهشت توسط بعضی از اصناف متاسفانه نامی از صنف پزشکی اورده نشده است.

حضرتعالی مستحضر هستید در شرایطی که لازم است مردم در منازل باقی بمانند و فقط جهت درمانهای اورژانسی به مراکز درمانی خصوصی مراجعه نمایند، بسیاری از این مراکز نظیر دندانپزشکان و خدمات غیراورژانس حوزه سلامت تعطیل هستند و این رویه اقدامی اصولی در جهت جلوگیری از اشاعه بیماری اخیر است لذا بدیهی است قطع درامد سبب بروز مشکلات عدیده در تمهید حقوق پرسنل و پرداخت اقساط و دیون شده است و احتمال ورشکستگی مطبها و موسسات،به خصوص در رشته هایی که مجبور به خرید ادوات و آلات گران قیمت برای خدمت رسانی هستند(همچون،دندانپزشکان،آزمایشگاهها،مراکز تصویربرداری پزشکی و سایر حرف پزشکی) به وضوح دیده می شود.
لذا از آن مقام معظم استدعا داریم دستور فرمایید اقدامات لازم برای حمایت اقتصادی از صنف پزشکان اعم از کلیه حرف وابسته ،در بخشهای مختلف اقتصادی از جمله پرداخت دیون معوق چندین ساله بیمه ها،گشایشهای مالیاتی و شمولیت تعویق اقساط در بخشنامه بانک مرکزی ،صورت پذیرد.
با سپاس
جمع کثیری از جامعه پزشکی و دندانپزشکی کشور

برای امضاء این نامه به آدرس زیر مراجعه کنید:
survey.porsline.ir/s/J4P8qzr

منبع:دندانه

 

دکتر مهیار شهبازی مقدم

در آغاز رشد آن قسمت از جوانه دندانی دندان‌های پیش که موجب رویش مینای دندان است، از سه مرکز جدا از هم تشکیل شده که این سه مرکز در طول فرآیند رشد دندان به هم می‌پیوندند و دندانه‌هایی که بر روی لبه دندان‌های جلویی وجود دارند در واقع به علت به هم پیوستن این بخش‌ها ایجاد می‌شوند.

با افزایش سن و ساییدگی لبه دندان‌های بالایی و پایینی بر روی یکدیگر عمق این دندانه‌ها که در قسمت مینای دندان‌ها وجود دارند، کمتر شده و دندان‌ها صاف‌تر به نظر می‌رسند.

وجود این حالت بر روی دندان‌های پیشین کاملا طبیعی بوده و هیچ ضرری برای فرد نخواهد داشت. هرچند که در حالاتی چون جلو‌تر بودن فک بالا و یا عقب‌تر بودن فک پایین شاهد ساییدگی و صاف شدن لبه دندان‌ها نخواهیم بود.

بعضی عادات در افراد ممکن است موجب ایجاد دندانه یا شیارهای عمیق روی دندان‌های قدامی شود، که با گذشت زمان عمق بیشتری نیز پیدا می‌کنند. چنین حالتی را می‌توان در افرادی که عادت به زیاد شکستن تخمه دارند، مشاهده کرد.
در صورت زیاد بودن عمق این لبه‌ها هرچند مشکل خاصی برای افراد ایجاد نمی‌شود، اما دندانپزشکان می‌توانند در صورت تقاضای فرد با کامپوزیت‌های دندانپزشکی لبه دندان‌ها را صاف نشان دهند، اما لازم به ذکر است که برخی افرادی که اقدام به ساخت دندان‌هایشان می‌کنند، علاقه مندند که دندان‌هایشان به شکل دندانه دار باشند تا جوان‌تر به نظر برسد.

منبع:دندانه

 

در دهان ما حدودا ۳۰۰گونه باکتری با ما همزیستی دارند که حدودا ۲-۳ گونه از آن‌ها ایجاد پوسیدگی می‌کنند.

دندان‌ها از دو جزء آلی و معدنی تشکیل شده‌اند. جزء آلی به صورت رشته‌های پروتئینی (کلاژن) چارچوبی را تشکیل می‌دهند که املاح (جزء معدنی) بر روی آن سوار شده ساختمان سخت دندان را ایجاد می‌کنند.
باکتری‌های پوسیدگی‌زا داخل دهان معمولا برای ادامه حیات، مواد قندی موجود در رژیم غذایی ما را تخمیر می‌کنند. حاصل تخمیر قند، تولید اسید است. هر وقت باکتری‌های پوسیدگی‌زا بیشتر از ۵۰دقیقه به صورت پلاک میکروبی روی دندان باقی بمانند، اسید تولید شده باعث حذف قسمت معدنی (جزء سخت) دندان می‌شود و با جایگزینی در جزء آلی (پروتئینی ونرم) آن اصطلاحا ایجاد پوسیدگی می‌کنند.

به همین دلیل است که دندان‌پزشکان توصیه می‌کنند برای جلوگیری از پوسیدگی، فرصت استفاده از مواد غذایی را به باکتری‌ها ندهید؛ پس از خوردن هر وعده غذایی مسواک بزنید یا دستکم دهانتان را با آب بشویید.

منبع:دندانه

 

دندانپزشک مبتلا به کرونا شرکت‌کنندگان بزرگ‌ترین کنفرانس دندانپزشکی غرب کانادا را راهی قرنطینه کرد.

احتمال ابتلای هزاران شرکت کننده یک کنگره دندانپزشکی در کانادا
احتمال ابتلای هزاران شرکت کننده یک کنگره دندانپزشکی در کانادا

رسانه‌های محلی کانادا نوشته‌اند تست کرونای یکی از دندانپزشکانی که روز دوم برگزاری کنفرانس دندانپزشکی پاسیفیک (Pacific Dental Conference) در این رویداد علمی حضور پیدا کرده، بعد از سفر به آلمان مثبت اعلام شده و انجمن دندانپزشکی استان بریتیش کلمبیای کانادا، پس از اطلاع از این موضوع به‌سرعت آن را با مقامات اجرایی بهداشت و درمان استان درمیان گذاشته است.

سلامت ساحلی ونکوور (Vancouver Coastal Health (VCH)) که یکی از ۶ مرکز پزشکی منطقه‌ای وزارت بهداشت بریتیش کلمبیا است، اعلام کرده این دندانپزشک در حال حاضر در خانه قرنطینه شده و ضروری است افرادی که روز ۶ مارس در کنفرانس ذکر شده حضور پیداکرده‌اند، تا ۱۴ روز به بروز علائم بیماری کرونا مانند تب، سرفه، سردرد و تنگی نفس در خود دقت کنند. VCH همچنین اظهار کرده دندانپزشک مبتلا به کرونا، آن زمان علائم این بیماری را نداشته و به همین دلیل، احتمال انتقال کووید ۱۹ از او به سایرین بسیار کم است.

گفتنی است شرکت دندانپزشکی پاترسون که در کنفرانس دندانپزشکی پاسیفیک حضور داشته، از کارکنان خود درخواست کرده خود را تا ۱۴ روز در منزل قرنطینه کنند.

گفتنی است کنفرانس دندانپزشکی پاسیفیک که از ۵ تا ۷ مارس ۲۰۲۰ در مرکز همایش‌های ونکوور برگزار شد بزرگترین رویداد دندانپزشکی غرب کانادا است که امسال هزاران شرکت کننده در آن حضور یافتند.

منبع:دندانه