دانشگاه بن آلمان، دانشگاهی با قدمت ۲۰۰ ساله و دارای ۷ دانشکده از جمله دانشکده علوم‌پزشکی است که دانشکده دندانپزشکی را زیرمجموعه خود دارد. این دانشگاه سال ۱۸۱۸ تأسیس و سال ۱۹۳۳ توسط نازی‌ها بمب‌گذاری شد و پس از یک وقفه ۱۰ ساله، از سال ۱۹۴۵ میلادی تا امروز به کار خود ادامه داده است.
دانشگاه بن ۳۵۰ ساختمان دارد که در شهر بن پراکنده شده‌اند و ساختمان تاریخی معروف آن که دانشکده‌های هنر و الهیات در آن قرار دارند، در مرکز شهر واقع شده است. این دانشگاه در مجموع ۳۸ هزار دانشجو دارد که ۵ هزار نفر از آنان خارجی هستند و در مجموع ۵۴۰ استاد در آن درس می‌دهند.
دانشکده علوم پزشکی این دانشگاه، در چهار منطقه مختلف از شهر بن ساختمان‌هایی دارد. دانشکده دندانپزشکی دانشگاه که به اسم مرکز «دندانپزشکی و جراحی فک و صورت» نام‌گذاری شده، روبروی سالن کنسرت بتهوون، در جوار رود راین واقع شده است.
این مرکز، اوایل قرن بیستم در محوطه دانشکده علوم‌پزشکی پایه‌گذاری و عنوان دانشگاه دندانپزشکی بر آن گذاشته شد. در نهایت سال ۱۹۴۴ به دنبال بمب‌گذاری تخریب شد و دانشجویان برای تحصیل به محل دیگری رفتند و سال ۱۹۶۰ ساختمان جدید دیگری به عنوان مرکز دندانپزشکی، جراحی فک و صورت دانشگاه بن احداث شد که در حال حاضر دارای بخش جراحی فک و صورت، پلی‌کلینیک جراحی فک و صورت، پلی‌کلینیک پریودنتولوژی و دندانپزشکی پیشگیرانه، پلی‌کلینیک ارتودنسی و پلی‌کلینیک پرستودنتیکس است. ۳ رشته تخصصی پریودنتولوژی، ارتودنسی و جراحی فک و صورت سال ۱۹۶۷ و رشته پروتزهای دندانی در سال ۱۹۷۲ در این مرکز پایه‌گذاری شدند.

تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه بن آلمان
تحصیل دندانپزشکی عمومی در دانشگاه بن حداقل ۱۰ ترم معادل ۵ سال به طول می‌انجامد که ۵ ترم آن پره‌کلینیک و ۵ ترم دیگر آموزش بالینی است. در وبسایت دانشگاه نوشته شده است هزینه تحصیل دندانپزشکی در این دانشگاه ۷ هزار یورو است که حدود ۳ هزار یورو از آن هزینه تهیه ابزار مورد نیاز دوره پره‌کلینیک و ۴ هزار یورو هزینه اقلام مصرفی در دوره بالینی است؛ بنابراین این رشته در این دانشگاه شهریه ثابت ندارد. دندانپزشکی یکی از گران‌ترین رشته‌های دانشگاه بن است و هر سال حدود ۷۰ دانشجو تحصیل این رشته را در این دانشگاه شروع می‌کنند.
پس از پایان تحصیل، دانشجویان باید در امتحان ایالتی که به صورت شفاهی و بالینی برگزار می‌شود شرکت کنند و وقتی در امتحان پذیرفته شدند، برای دریافت پروانه طبابت در آن ایالت درخواست بدهند. تحصیل دندانپزشکی عمومی در دانشگاه بن آلمان نیازی به گذراندن دوره کارآموزی ندارد.
کلینیک دندانپزشکی بن، با دخیل کردن متخصصین رشته‌های مختلف، امکان تحقیق بر روی پروژه «دلایل و عواقب بیماری‌های پریودنتال، ژنتیک، بیولوژی و بایومکانیک سلولی» را فراهم آورده است. در این پروژه، متخصصین رشته‌های پریو، ارتودنسی، قلب و عروق، پوست، ژنتیک، بیولوژی مولکولی، فیزیک‌دان‌ها و ریاضی‌دان‌ها برای تشخیص و درمان بهتر بیماری‌های پریودنتال و کاهش خطرات آن برای سلامت بدن کار می‌کنند.
گذشته از این، دانشگاه بن کارگاه «لیزر در دندانپزشکی» را از سال ۱۹۸۹ برای آموزش استفاده از لیزر به شکل غیرتهاجمی و بدون اثرات جنبی و درد بر روی بافت سخت و استخوان ایجاد کرده است.

تحصیل دندانپزشکی در آلمان
تحصیل دندانپزشکی در آلمان به طور متوسط ۱۰ ترم به طول می انجامد. در ۵ ترم اول که دوره پره کلینیک را شامل می شود، دانشجو درباره علوم طبیعی، دارو و ابزار دندانپزشکی می آموزد و سپس باید آزمونی را بگذارند تا بتواند وارد دوره بالینی شود. پس از گذراندن این دوره، دانشجو باید در امتحان ایالتی شرکت کند تا اجازه طبابت بگیرد.
تخصص های دندانپزشکی در آلمان شامل اندو، پاتولوژی و تشخیص بیماری های دهان، علوم دندانپزشکی، علوم پزشکی و دندانپزشکی، علوم سلامت دهان، تحقیق در علوم دندانپزشکی و سلامت، ارتودنسی، جراحی فک و صورت، پروستودنتولوژی و دندانپزشکی کودکان هستند که بین ۳ تا ۴ سال به طول می انجامند.

منبع: سایت دانشگاه (uni-bonn.de)
edupark.com
studyqa.com/germany/dentistry

منبع:دندانه

Views All Time
Views All Time
9
Views Today
Views Today
1