وحید رواقی، استادیار سلامت جامعهٔ دانشکدهٔ دندان‌پزشکی، دانشگاه بیرمنگام انگلستان

مراسم افتتاحیه کنگره انجمن دندانپزشکی کودکان روز دوم مرداد با حضور جمعی از دست اندرکاران دندانپزشکی ایران در دانشگاه تهران برگزار شد. این مراسم یک مهمان ویژه داشت. وکیل خانواده مرحوم روناک رضایی زاده و امیرعلی ترابی کودک آسیب دیده در حوادث دندانپزشکی سال گذشته شهر اراک در مراسم افتتاحیه حضور داشت. او در سخنانی کوتاه از مسولان انجمن دندانپزشکی کودکان ایران بخاطر دعوت از خانواده رضایی زاده و امیرعلی ترابی به این مراسم تقدیر نمود. به گفته وی، خانواده‌های قربانیان به علت تالم برانگیز بودن یادآوری این حوادث امکان حضور در این مراسم ندارند. وی گفت خانواده‌های قربانیان اما از ایشان خواسته‌اند با شرکت در این مراسم مراتب ناخرسندی خود را نسبت به نظرات برخی از دندانپزشکان در فضای مجازی که مرگ فرزندشان را یک حادثه طبیعی و اجتناب ناپذیر دانسته‌اند به اطلاع رساند. وکیل خانواده مرحوم رضایی زاده و امیرعلی ترابی، به نیابت از این خانواده‌ها خواستار اعلام ممنوعیت رسمی استفاده از روشهای خشونت آمیز در مطبهای دندانپزشکی از سوی دست‌اندرکاران دندانپزشکی ایران شدند.

گزارش ویژه و محرمانه از کنگره انجمن دندانپزشکی کودکان ایران
گزارش ویژه و محرمانه از کنگره انجمن دندانپزشکی کودکان ایران

پس از سخنرانی ایشان، دبیر علمی کنگره از حضور وکیل خانواده‌های قربانیان در این مراسم تقدیر و تشکر کرد. وی همچنین مراتب عذرخواهی و اندوه خود را به نمایندگی از جامعه دندانپزشکی اعلام نمود. دبیرعلمی کنگره اعلام کرد آگاه هستیم که درد و اندوه خانواده‌های قربانیان هیچ گاه کاهش نخواهد یافت. وی با پذیرش وجود نواقص در نظام آموزشی دندانپزشکی کشور اعلام کرد برای پیشگیری از وقوع چنین حوادثی موضوع این کنگره به بررسی راههای پیشگیری از حوادث دندانپزشکی برای کودکان اختصاص یافته است. وی اضافه کرد در این کنگره از متخصصان و کارشناسان حقوقی دعوت شده است تا راههای پیشگیری از حوادث دندانپزشکی برای اطفال بررسی و راهکارهای مناسب برای تصویب توسط مراجع قانونی اعلام شود.

در ادامه این مراسم، دبیر آموزش تخصص دندانپزشکی وزارت بهداشت اعلام کرد او و همکارانش در ماههای گذشته مسولیت بازنگری واحدهای درسی دندانپزشکی اطفال را به تیمی از کارشناسان خبره این رشته سپرده‌اند تا اطمینان حاصل شود در سال تحصیلی آینده دانشجویان از خطرات بکارگیری روشهای نامطلوب و تاریخ مصرف گذشته در این حرفه آگاه شوند.

دبیر انجمن دندانپزشکان نیز توضیح داد متاسفانه دندانپزشکان جوان که شرایط کاری دشواری دارند و از امنیت شغلی و مالی برخوردار نیستند بیش از دیگران میتوانند قربانی پنهان چنین حوادثی شوند، از اینرو ضروری است که مورد راهنمایی و آموزش قرار گیرند. وی تاکید کرد شرایط دشوار کشور و دیگر معضلات نباید سبب شود این حوادث تلخ را فراموش کنیم.در پایان مراسم، یکی از پیشکسوتان حرفه دندانپزشکی از همکاران خواست تا تمام همت و اعتبار خود را برای آموختن رفتار حرفه‌ای به دانشجویان و دندانپزشکان جوان صرف کنند. این مراسم با یک دقیقه سکوت به یاد مرحوم روناک رضایی‌زاده که اولین کودک قربانی درمانهای دندانپزشکی در ایران است پایان یافت.

پس نوشت: این گزارش زاییده خیال و بیانگر آرزوهای نویسنده است. سال گذشته، به دلیل بکارگیری روشهای نامناسب درمانی مانند مهار فیزیکی یک کودک سه ساله اراکی به نام روناک رضایی‌زاده جانش را از دست داد و امیرعلی ترابی که او هم سه ساله بود دچار معلولیت شد. انتظار میرفت انجمن دندانپزشکی کودکان ایران در اولین کنگره پس از این حوادث تلخ این حوادث را در تمام سطوح پیگیری کند. از گزارشهای این کنگره اما به نظر میرسد متاسفانه سهم این کودکان اشاره‌ای گذرا بدون بررسی عمیق این حوادث بود.

منبع:دندانه

Views All Time
Views All Time
24
Views Today
Views Today
1