نام‌گذاری روزها، هفته‌ها و ماه‌های مختلف با موضوعات مربوط به سلامت دهان و دندان در سراسر دنیا، مصداقی برای اهمیت این موضوع در حفظ سلامت عمومی است. تا جایی که برخی کشورها، گاهی برای تأکید بیشتر بر اهمیت حفظ سلامت دهان از یک جنبه خاص، مناسبت‌های بینالمللی را به‌طور مجزا در سطح ملی بزرگ می‌دارند.

فوریه، ماه بزرگداشت سلامت دندان‌ کودکان در آمریکا
فوریه، ماه بزرگداشت سلامت دندان‌ کودکان در آمریکا

ماه ملی سلامت دندان‌ کودکان (NCDHM)، یکی از این بزرگداشت‌ها است که جزو مناسبت‌های ملی ایالات‌متحده آمریکا به شمار می‌رود. این بزرگداشت ابتدا در سال ۱۹۴۱ با نام‌گذاری روز ۳ فوریه به نام روز سلامت دندان کودکان در ایالت اوهایو آغاز شد. انجمن دندان‌پزشکی آمریکا برای اولین بار، آن را در روز ۸ فوریه سال ۱۹۴۹ جشن گرفت و در نهایت NCDHM در سال ۱۹۵۵ از ۱ روز به ۱ هفته و در سال ۱۹۸۱ به ۱ ماه افزایش پیدا کرد که امروز آن را به نام ماه ملی سلامت دندان کودکان می‌شناسیم.

از سال ۱۹۴۱ تا کنون، برگزاری این آئین از ۲ شهر به کل ایالات‌متحده گسترش پیدا کرده است. هر سال پیام‌های NCDHM به هزاران نفر از افردی که عضو اجتماعات مختلف سراسر این کشور هستند و در مراکز خدمات درمانی مجهز حضور دارند می‌رسد. آئین‌های منطقه‌ای NCDHM، اغلب شامل نمایش پوسترهایی که انجمن دندان‌پزشکی آمریکا (ADA) آن‌ها را تهیه کرده است، نقاشی و مقاله‌نویسی، نمایشگاه سلامت، نمایش فیلم رایگان با موضوع دندان‌پزشکی، بازدید از موزه، برگزاری کلاس توسط دندان‌پزشکان و سایر اعضای تیم دندان‌پزشکی و تورهای بازدید از مطب‌های دندان‌پزشکی می‌شود.

هر بار که ماه فوریه از راه می‌رسد، ADA برنامه ماه ملی سلامت دندان کودکان را تحت پوشش قرار می‌دهد تا هوشیاری والدین را نسبت به اهمیت سلامت دهان افزایش دهد و مواد دندان‌پزشکی و پیام‌های NCDHM به میلیون‌ها نفر از افراد حاضر در جوامع دندان‌پزشکی در سراسر کشور می‌رسد.

NCDHM در سال ۲۰۱۷
انجمن دندان‌پزشکی آمریکا امسال آئین بزرگداشت سلامت دندان کودکان را با شعار “برای درخشش لبخندت آب لوله‌کشی را انتخاب کن” جشن می‌گیرد و هزاران دندان‌پزشک داوطلب، مربی و ارائه دهنده خدمات بهداشتی دهان و دندان را برای تشویق مزایای سلامت دهان مناسب به کودکان، پرستاران کودک، معلمین و سایرین در این آئین گرد هم می‌آورد.

فوریه، ماه بزرگداشت سلامت دندان‌ کودکان در آمریکا
فوریه، ماه بزرگداشت سلامت دندان‌ کودکان در آمریکا

همان‌طور که می‌دانیم، گسترش عادات خوب در سنین اولیه و داشتن برنامه زمانی منظم برای مراجعه به دندان‌پزشک، شروع خوبی برای داشتن لثه‌ها و دندان‌های سالم در طول زندگی است. حال اگر شما یک دندان‌پزشک، معلم، پدر یا مادر هستید، ADA منابع آن‌لاین رایگانی دارد که به شما کمک می‌کند بتوانید ایده‌های مفیدی برای حفظ سلامت دهان را در کلاس درس به نمایش بگذارید که شامل برگه‌های فعالیت، جزوه و ویدیو می‌شوند و می‌توانید با کلیک به آن‌ها دسترسی پیدا کنید.
منبع:دندانه