قائم مقام معاون آموزشی وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه بیش از ۶۰درصد دانشجویان رشته‌های علوم پزشکی بر اساس سهمیه وارد دانشگاه‌ها می‌شوند،‌ گفت: متاسفانه پیگیری‌های وزارت بهداشت در این زمینه تاکنون بی‌نتیجه مانده است.

دکتر حمید اکبری ضمن بیان این مطلب از وضعیت سهمیه‌های پذیرش در رشته‌های پزشکی انتقاد و اظهار کرد: وجود سهمیه‌های متعدد برای پذیرش در گروه‌ علوم پزشکی یکی از عوامل چالش برانگیز در نحوه ورود دانشجویان در دانشگاه‌ها به‌ویژه دانشگاه‌های علوم پزشکی است. چرا که بر اساس قانون مجلس ما با موضوع ۳۰ درصد عدالت آموزشی که مختص رشته‌های گروه علوم پزشکی است، مواجه هستیم و در رشته‌های دیگر این وضعیت وجود ندارد و علاوه بر این میزان ۳۰ درصد نیز سهمیه‌های دیگر شهدا، رزمندگان و ایثارگران و ۵ درصد سهمیه‌ نیز به خانواده‌های آنان تعلق می‌گیرد و متاسفانه این چالش بسیار نگران‌کننده است.

وی با تاکید بر اینکه بیش از ۶۰ درصد دانشجویان رشته‌های علوم پزشکی بر اساس سهمیه وارد دانشگاه می‌شوند، تصریح کرد: بطور کلی سهمیه آزاد در رشته‌های پزشکی در کشور به زیر ۴۰ درصد می‌رسد، این وضعیت در سه رشته پر متقاضی علوم پزشکی یعنی دندانپزشکی، داورسازی و پزشکی وجود دارد و بیش از ۶۰ درصد دانشجویان ما در این رشته‌ها نیز بر اساس سهمیه وارد دانشگاه‌ها می‌شوند، بنابراین ما نگران کیفیت آموزش در بین این دانشجویان هستیم.

قائم مقام معاون آموزشی وزیر بهداشت تاکید کرد: در حال حاضر اگر ۱۰ هزار نیرو در سه رشته پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی جذب دانشگاه‌های علوم پزشکی کنیم، ۶۰۰۰ نفر آنها بر اساس سهمیه وارد می‌شوند و وزارت بهداشت این موضوع را با جدیت از طریق مجلس پیگیری می‌کند، چرا که یکی از مسائل مهم و نگران کننده در نحوه ورود دانشجویان گروه علوم پزشکی به شمار می‌رود.

اکبری اعمال سهمیه برای ورود به دانشگاه‌های علوم پزشکی را نوعی بی عدالتی آموزشی توصیف کرد و افزود: در حال حاضر ظرفیت برخی از سهمیه‌ها در رشته‌های علوم پزشکی که به مناطق محروم اختصاص یافته، در حال پر شدن است که البته آن سهمیه نیز نیازمند بازنگری است. اما بطور کلی ما نیازمند بازنگری اساسی در سهمیه‌های پزشکی هستیم، ضمن اینکه دانشگاه‌ها نیز نگران این موضوع هستند.

وی در پایان تاکید کرد: متاسفانه پیگیری‌های وزارت بهداشت برای اصلاح و تجدید نظر در اعمال سهمیه‌ دانشجویان برای ورود به رشته‌های پزشکی از مجلس شورای اسلامی تا کنون نتیجه‌ای نداده است:. منبع: ایسنا

منبع:دندانه

 

در شمال تهران کلینیک‌های تخصصی رادیولوژی دندانپزشکی زیادی فعالیت دارند که لیست کامل آنها را در ادامه مشاهده می‌کنید:

فهرست کامل مراکز رادیولوژی دهان، فک و صورت در شهر تهران را اینجا ببینید

مرکز رادیولوژی دندانپزشکی الهیه (دکتر اردوخانی)
تهران، شریعتی روبرو مترو قیطریه، ابتدای خ پل رومی پلاک ۵۷ طبقه ۲ واحد۳
مجهز به دستگاه CBCT
تلفن: ۳۷ و ۲۲۶۳۶۳۳۵
سایت: dentalradiology.ir

مرکز رادیولوژی دندانپزشکی دکتر نکیسا ایل
تهران، سعادت آباد، خیابان سرو غربی، مابین میدان کاج و شهرداری، نبش خیابان مروارید، ساختمان مروارید، طبقه دوم
مجهز به دستگاه CBCT
تلفن: ۲۲۰۹۴۳۷۹

مرکز رادیولوژی دندانپزشکی دکتر محمدتقی بابایی زاده املشی
تهران، شریعتی، بالاتر از پل سید خندان، نبش کوچه خیام
تلفن: ۲۲۸۶۵۴۱۱-۲۲۸۶۲۴۰۴-۲۲۸۶۶۶۱۶

مرکز رادیولوژی دندانپزشکی دکتر مهرداد پنجنوش
تهران، خیابان دولت، بین اختیاریه و دیباجی، ساختمان سینا، پلاک ۱۱۲
مجهز به دستگاه CBCT
تلفن: ۲۲۵۸۹۱۳۷ -۲۲۵۸۲۳۱۲

مرکز رادیولوژی دندانپزشکی دکتر محمد امین توکلی
تهران، میرداماد، روبرو بانک مرکزی شماره ۱۵۵
مجهز به دستگاه CBCT
تلفن: ۲۲۲۵۸۱۰۱

مرکز رادیولوژی دندانپزشکی دکتر تکتم جلایر
تهران، خیابان شریعتی، روبرو بیمارستان ایرانمهر کوچه مرشدی
تلفن: ۲۲۹۰۵۹۸۳

مرکز رادیولوژی دندانپزشکی دکتر مهری خوبی وند
تهران، خیابان زعفرانیه (محمودیه)، خیابان پسیان جنوبی، برج الماس، پلاک ۱۴، طبقه همکف، واحد ۳
تلفن: ۲۲۰۱۳۵۰۸
مجهز به دستگاه CBCT

مرکز رادیولوژی دندانپزشکی دنیا (دکتر یاسمن خیراندیش)
تهران، میدان ونک، خیابان گاندی شمالی، خیابان صانعی غربی، پلاک ١٩، ساختمان نشاط، طبقه دوم، واحد۶
مجهز به دستگاه CBCT
تلفن: ٨٨٨٧٨١٩۴

مرکز رادیولوژی دندانپزشکی دکتر اکبر دارابی
تهران، خیابان ولی‌ عصر، بالاتر از چهارراه پارک وی، بین پسیان و رستوران لوکس طلایی، کوچه نصیبی، بن‌بست زرهی، پلاک۹
تلفن: ۲۲۰۴۱۸۹۳

مرکز رادیولوژی دانشکده دندانپزشکی آزاد تهران
تهران، پاسداران، نیستان دهم، پلاک ۴، بخش رادیولوژی
تلفن: ۳-۲۲۵۶۴۵۷۱

مرکز رادیولوژی دندانپزشکی دکتر شهریار شهاب
تهران، خیابان افریقا، ابتدای بلوار گلشهر
مجهز به دستگاه CBCT
تلفن: ۲۲۰۵۸۳۹۰

مرکز رادیولوژی دندانپزشکی دکتر یاسر صافی
تهران، ملاصدرا، روبروی درب قدیم بیمارستان بقیه‌الله، پلاک ۲۰۳، ساختمان ۱۳۵، واحد ۱۲
مجهز به دستگاه CBCT
تلفن: ۸۸۰۳۳۳۳۱- ۸۸۰۴۵۸۵۴

مرکز رادیولوژی دندانپزشکی دکتر صانعی
تهران، شریعتی بین میرداماد و ظفر بالاتر از پمپ بنزین مینا کوچه احمدیه یکم پلاک۱۰ طبقه دوم واحد۴
۲۶۷۰۰۶۵۲-۲۲۸۷۱۴۲۹

مرکز رادیولوژی دندانپزشکی دکتر احمدرضا طلایی پور
تهران، پاسداران، بین بوستان اول و دوم، پلاک ۲۰۷ واحد ۱۰
مجهز به دستگاه CBCT
تلفن: ۲۲۸۹۱۳۲۳، ۲۲۸۴۷۱۰۰

مرکز رادیولوژی دندانپزشکی دکتر مریم طلوع بیدختی و دکتر مینو نارویی نژاد
تهران، تهران، خیابان آفریقا (جردن) -نرسیده به بزرگراه مدرس- پلاک۲۰- طبقه همکف
نلفن: ۲۲۰۲۴۷۸۴-۲۲۰۴۷۲۹۱

مرکز رادیولوژی دندانپزشکی دکتر فریور فرزانه
تهران، بزرگراه همت، خروجی توانیر، شماره۳۰، ساختمان پزشکان توانیر، طبقه همکف
مجهز به دستگاه CBCT
نلفن: ۸۸۷۷۳۶۷۹ و ۸۸۷۷۴۷۸۱

مرکز رادیولوژی دندانپزشکی مهر (کلینیک مهر گاندی)
تهران، میدان ونک، خیابان گاندی، کوچه۲۱، پلاک۱۸
تلفن: ۸۸۲۰۶۴۲۹

مرکز رادیولوژی دندانپزشکی دکتر سیما نیک نشان
تهران، پاسداران، میدان نوبنیاد، کوهستان ۵
مجهز به دستگاه CBCT
تلفن: ٢٢٨٢٢۵۶٨- ۲۲۸۲۵۲۵۹

منبع:دندانه

 

وحید رواقی، استادیار سلامت جامعهٔ دانشکدهٔ دندان‌پزشکی، دانشگاه بیرمنگام انگلستان

مراسم افتتاحیه کنگره انجمن دندانپزشکی کودکان روز دوم مرداد با حضور جمعی از دست اندرکاران دندانپزشکی ایران در دانشگاه تهران برگزار شد. این مراسم یک مهمان ویژه داشت. وکیل خانواده مرحوم روناک رضایی زاده و امیرعلی ترابی کودک آسیب دیده در حوادث دندانپزشکی سال گذشته شهر اراک در مراسم افتتاحیه حضور داشت. او در سخنانی کوتاه از مسولان انجمن دندانپزشکی کودکان ایران بخاطر دعوت از خانواده رضایی زاده و امیرعلی ترابی به این مراسم تقدیر نمود. به گفته وی، خانواده‌های قربانیان به علت تالم برانگیز بودن یادآوری این حوادث امکان حضور در این مراسم ندارند. وی گفت خانواده‌های قربانیان اما از ایشان خواسته‌اند با شرکت در این مراسم مراتب ناخرسندی خود را نسبت به نظرات برخی از دندانپزشکان در فضای مجازی که مرگ فرزندشان را یک حادثه طبیعی و اجتناب ناپذیر دانسته‌اند به اطلاع رساند. وکیل خانواده مرحوم رضایی زاده و امیرعلی ترابی، به نیابت از این خانواده‌ها خواستار اعلام ممنوعیت رسمی استفاده از روشهای خشونت آمیز در مطبهای دندانپزشکی از سوی دست‌اندرکاران دندانپزشکی ایران شدند.

گزارش ویژه و محرمانه از کنگره انجمن دندانپزشکی کودکان ایران
گزارش ویژه و محرمانه از کنگره انجمن دندانپزشکی کودکان ایران

پس از سخنرانی ایشان، دبیر علمی کنگره از حضور وکیل خانواده‌های قربانیان در این مراسم تقدیر و تشکر کرد. وی همچنین مراتب عذرخواهی و اندوه خود را به نمایندگی از جامعه دندانپزشکی اعلام نمود. دبیرعلمی کنگره اعلام کرد آگاه هستیم که درد و اندوه خانواده‌های قربانیان هیچ گاه کاهش نخواهد یافت. وی با پذیرش وجود نواقص در نظام آموزشی دندانپزشکی کشور اعلام کرد برای پیشگیری از وقوع چنین حوادثی موضوع این کنگره به بررسی راههای پیشگیری از حوادث دندانپزشکی برای کودکان اختصاص یافته است. وی اضافه کرد در این کنگره از متخصصان و کارشناسان حقوقی دعوت شده است تا راههای پیشگیری از حوادث دندانپزشکی برای اطفال بررسی و راهکارهای مناسب برای تصویب توسط مراجع قانونی اعلام شود.

در ادامه این مراسم، دبیر آموزش تخصص دندانپزشکی وزارت بهداشت اعلام کرد او و همکارانش در ماههای گذشته مسولیت بازنگری واحدهای درسی دندانپزشکی اطفال را به تیمی از کارشناسان خبره این رشته سپرده‌اند تا اطمینان حاصل شود در سال تحصیلی آینده دانشجویان از خطرات بکارگیری روشهای نامطلوب و تاریخ مصرف گذشته در این حرفه آگاه شوند.

دبیر انجمن دندانپزشکان نیز توضیح داد متاسفانه دندانپزشکان جوان که شرایط کاری دشواری دارند و از امنیت شغلی و مالی برخوردار نیستند بیش از دیگران میتوانند قربانی پنهان چنین حوادثی شوند، از اینرو ضروری است که مورد راهنمایی و آموزش قرار گیرند. وی تاکید کرد شرایط دشوار کشور و دیگر معضلات نباید سبب شود این حوادث تلخ را فراموش کنیم.در پایان مراسم، یکی از پیشکسوتان حرفه دندانپزشکی از همکاران خواست تا تمام همت و اعتبار خود را برای آموختن رفتار حرفه‌ای به دانشجویان و دندانپزشکان جوان صرف کنند. این مراسم با یک دقیقه سکوت به یاد مرحوم روناک رضایی‌زاده که اولین کودک قربانی درمانهای دندانپزشکی در ایران است پایان یافت.

پس نوشت: این گزارش زاییده خیال و بیانگر آرزوهای نویسنده است. سال گذشته، به دلیل بکارگیری روشهای نامناسب درمانی مانند مهار فیزیکی یک کودک سه ساله اراکی به نام روناک رضایی‌زاده جانش را از دست داد و امیرعلی ترابی که او هم سه ساله بود دچار معلولیت شد. انتظار میرفت انجمن دندانپزشکی کودکان ایران در اولین کنگره پس از این حوادث تلخ این حوادث را در تمام سطوح پیگیری کند. از گزارشهای این کنگره اما به نظر میرسد متاسفانه سهم این کودکان اشاره‌ای گذرا بدون بررسی عمیق این حوادث بود.

منبع:دندانه

 

سایت‌های خبری و روزنامه‌های کشور در پایان اولین هفته مرداد ماه از محاکمه یک دندان‌پزشک جوان خبر دادند که در سال۹۵ همسایه روانشناس خود را هدف ضربات قمه قرار داد و تا یک قدمی مرگ پیش برد.
رسانه‌های خبری جزییات این سرقت خونین که دادگاه آن روز ۲مرداد۹۸ برگزار شده است، را چنین روایت کرده‌اند:

۲۴‌دی‌ سال‌۹۵، مأموران پلیس از درگیری خونین در یکی از مطب‌های دندانپزشکی حوالی تجریش باخبر و راهی محل شدند. وقتی مأموران به محل رسیدند با مرد ۴۷‌ساله به نام مهدی روبه‌رو شدند که با اصابت قمه به سینه‌اش به شدت مجروح شده بود. مهدی به بیمارستان منتقل شد و به طور معجزه‌آسایی زنده ماند.

در جلسه رسیدگی به این پرونده که روز دوم مرداد۹۸ در شعبه سوم دادگاه کیفری یک استان تهران برگزار شد، ابتدا نماینده دادستان کیفرخواست را خواند و گفت: دندان پزشک فریبرز ۳۳ ساله متهم است که بیست و چهارم دی سال ۹۵ با ضربه قمه مهدی ۴۷ ساله را به شدت زخمی و پول‌ها و خودرو‌های وی را سرقت کرده است.
وی افزود: اکنون با توجه به مدارک موجود در پرونده برایش تقاضای کیفر دارم.

سپس مرد روان‌شناس به عنوان شاکی در جایگاه ویژه ایستاد و در تشریح جزئیات ماجرا گفت:
«من دکترای روان شناسی دارم و در طبقه سوم ساختمان پزشکان حوالی میدان تجریش در یک مطب کار می‌کردم. فریبرز در طبقه سوم همان ساختمان صاحب یک کلینیک دندانپزشکی بود. ما چند مرتبه یکدیگر را در پارکینگ دیده بودیم و او چند بار با من درددل کرد.
او می‌گفت مدتی است عصبی شده و حال و حوصله ندارد و وقتی فهمید دکترای روان شناسی دارم چند بار با من صحبت کرد. مدتی بود ماشین او را شب‌ها هم در پارکینگ می‌دیدم. وقتی علتش را از او پرسیدم گفت که به تازگی از زنش جدا شده و با پدرش نیز درگیر است و به همین دلیل شب‌ها را در کلینیک می‌ماند. او ساعت مچی را که به دستم بسته بودم دید و چند بار درباره ساعت‌های گران‌قیمت با من صحبت کرد. وقتی به او گفتم که چند ساعت رولکس طلا دارم از من خواست یک روز به کلینیک او بروم و ساعت‌ها را با خودم ببرم. من یک واحد آپارتمان نیز داشتم که می‌خواستم آن را بفروشم. فریبرز از من خواست تا سند آپارتمانم را نیز ببرم، چون می‌گفت قصد دارد آپارتمانم را بخرد.
آن روز عصر که به کلینیک دندانپزشکی رفتم، کسی آن جا نبود. او از من پذیرایی کرد و ساعت‌های رولکس را که برده بودم دید. اما یک باره و بدون مقدمه به رویم قمه کشید.
او می‌گفت من پشت سر او حرف زده و باعث شده‌ام همسرش از او طلاق بگیرد. من ابتدا فکر کردم او دچار جنون شده است به همین دلیل سکوت کردم، اما بعد از چند دقیقه از من خواست قولنامه آپارتمانم را به نحوی که او می‌گوید تنظیم کنم. من هم قولنامه را به نام او نوشتم. فریبرز سوئیچ ماشین بی‌ام‌و و لندکروزم را از من گرفت و دست و پایم را با چسب بست. او می‌گفت که من زندگی‌اش را نابود کرده‌ام و مستحق مرگ هستم.
فریبرز از من خواست تا دسته چکم را به او بدهم، اما وقتی گفتم دسته چک در خانه است با قمه ضربه‌ای بین سینه و کتفم زد که خون فواره زد و من روی زمین افتادم. او می‌خواست دومین ضربه را به شکمم بزند که دستم را جلوی شکمم گرفتم و ضربه به دستم خورد.

فریبرز که گمان می‌کرد مرده‌ام، مرا رها کرد. در آن لحظه زندگی برایم تمام شده بود، اما تصمیم گرفتم هیچ واکنشی از خودم نشان ندهم و خودم را به مردن بزنم. او چند ساعت در حالی که من روی زمین افتاده بودم و خون‌ریزی شدید داشتم مقابلم راه می‌رفت. حتی چند دقیقه‌ای خوابید و سپس با برادرش تماس گرفت و کمک خواست. او به برادرش گفت به آن جا بیاید و جنازه مرا به جای دیگری منتقل کند. من در این مدت هیچ حرکتی نمی‌کردم تا این که او کلینیک را ترک کرد. وقتی صدای قفل در را شنیدم به سختی از جا بلند شدم و خودم را به بالکن رساندم. از طریق بالکن و به سختی توانستم شیشه اتاق دفتر وکالتی را که در همسایگی کلینیک قرار داشت بشکنم و وارد آن جا شوم و با پلیس تماس بگیرم.

دقایقی بعد پلیس و اورژانس رسیدند و من به بیمارستان شهدای تجریش منتقل شدم. در بیمارستان متوجه شدم قمه ۱۳ سانتی‌متر از سینه ام را شکافته و در نیم میلی‌متری آئورتم متوقف شده است. من مرگ را با چشمانم دیدم و به طرز معجزه‌آسایی زنده ماندم.»

در ادامه دادگاه مرد دندانپزشک که با قرار وثیقه سنگین آزاد بود، در جایگاه ویژه ایستاد و حرف‌های عجیبی را مطرح کرد. وی گفت:
پدرم دندانپزشک بود به همین خاطر برای ادامه تحصیل به خارج از کشور رفتم و با مدرک دندانپزشکی به ایران بازگشتم. مشغول دوره تکمیلی تحصیلاتم بودم که کلینیک دندانپزشکی زدم و چند دکتر دندانپزشک برایم کار می‌کردند و درصدی از پول آن‌ها را می‌گرفتم. من با شاکی در همان ساختمان پزشکان آشنا شدم.
من خانواده ثروتمند‌ی دارم و به سرقت اموال دکتر روان‌شناس نیازی نداشتم. اصلاً یادم نیست آن روز چه اتفاقی افتاد. ما با هم مشروب خورده بودیم و من چیزی از ماجرا به خاطر ندارم و نمی‌دانم چرا دست به سرقت زدم.
زمانی که مهدی صاحب خودروی بی‌ام‌و و لندکروز بود، من خودم بنز مدل بالا داشتم. این موضوع نشان می‌دهد نیاز مالی نداشتم. فقط به خاطر دارم وقتی گمان کردم مهدی مرده با برادر و دایی‌ام تماس گرفتم و از آن‌ها کمک خواستم. دایی‌ام ماشین کرایه کرد و مرا به شمال کشور فرستاد تا پیش برادرم بروم.
من بعد از این که با وثیقه آزاد شدم تحت درمان روان پزشک قرار گرفتم و حالا دارو مصرف می‌کنم…»
با پایان دفاعیات متهم هیئت قضایی وارد شور شد تا درباره این پرونده حکم صادر کند.منبع : خراسان

 

منبع:دندانه

 

مجله لانست، از مهمترین مجلات پزشکی جهان، در شماره ژوئیه۲۰۱۹ ویژه‌نامه‌ای درباره سلامت دهان منتشر کرده است. در یکی از مقالات، نویسندگان که از شناخته شده‌ترین صاحبان کرسی‌های علوم سلامت و دندانپزشکی هستند خواستار تغییرات بنیادین در دندانپزشکی شده‌اند.
نویسندگان با اشاره به شکست دندانپزشکی در پاسخ‌گویی به نیازهای درمانی در قرن ۲۱، درباره مفید بودن تربیت متخصصان دندانپزشکی ابراز تردید کرده‌اند. آنها می‌گویند تربیت متخصصین نه تنها دسترسی به خدمات درمانی را افزایش نداده است بلکه احتمالا سبب گران شدن و محدودیت دسترسی به خدمات درمانی می‌شود. نویسندگان با اشاره به بالارفتن تعداد دندانپزشکان در کشورهای ثروتمند و تجمع آنها در مناطق مرکزی توضیح داده‌اند افزایش تعداد دندانپزشک لزوما موجب دسترسی مردم در مناطق محروم‌تر و دورافتاده به خدمات درمانی نمی‌شود. در این یادداشت، تربیت حرفه‌های سلامت دهان به‌جای دندانپزشکان برای پاسخگویی به نیازهای درمانی در مناطق محروم و در کشورهای در حال توسعه توصیه شده است.

وقت انقلاب در دندانپزشکی است!
وقت انقلاب در دندانپزشکی است!

مجله پزشکی “لنست” از قدیمی‌ترین و جریان‌سازترین نشریات پزشکی دنیاست که تازه‌ترین شماره خود را به سلامت بهداشت دهان و دندان اختصاص داده است و در همین خصوص هم روز گذشته (چهارشنبه ۲۴ ژوئیه/۲ مرداد) جمعی از برگزیدگان علوم سلامت دهان در مرکز لندن گردهم آمدند تا در مراسم معرفی ویژه‌نامه سلامت دهان این مجله شرکت کنند.

شاید تصور شود بیماری‌های قلبی یا سرطان شایع ترین بیماری‌ها هستند، اما بیماری‌های دهان و دندان بیش از هر بیماری دیگری انسان را مبتلا می‌کند. بیشتر افراد بزرگسال حداقل یک بار دچار پوسیدگی دندان می‌شوند. حتی گفته می‌شود در کشورهای پیشرفته نیز تعداد کمی می‌توانند تمام دندان‌های خود را تا پایان عمر حفظ کنند.

نویسندگان مقالات سلامت دهان نشریه “لنست” در این نشست با اشاره به گستردگی بیماریهای دهان در سراسر دنیا، عوامل سیاسی و اجتماعی و البته شیوه‌های رایج دندان‌پزشکی را از مهمترین دلایل گسترش بیماریهای سلامت دهان دانستند.

به اعتقاد این محققان علوم سلامت، یک نمونه مهم از تاثیر تصمیم گیری‌های سیاستمداران بر سلامت دهان میزان مصرف شکر است. شکر شاید مهمترین عامل پوسیدگی دندان تلقی شود. از اینرو، شاید تا زمانی که شکر به صورت پیدا و پنهان در زنجیره غذایی وجود دارد پیشگیری از پوسیدگی دندان به طور کامل با اقدامات فردی امکان‌پذیر نباشد.

تصمیم‌گیری در مورد تولید و مصرف و یا واردات و صادرات شکر اما توسط بیماران و قربانیان بیماری‌های مرتبط با شکر انجام نمی‌شود. این تصمیمات در راهروهای قدرت توسط نمایندگان مجالس و پارلمان کشورها و همچنین توسط وزیران و سیاستمداران عالی‌رتبه اتخاذ می‌شود.

از سوی دیگر به نظر می‌رسد تولیدکنندگان محصولات حاوی شکر نه تنها ظاهرا توانسته‌اند بر سیاستهای کشورها تاثیر بگذارند بلکه آنگونه که یکی از یادداشت‌های ویژه نامه سلامت دهان این نشریه پزشکی اشاره می‌کند، این شرکت‌ها حتی تلاش دارند تا بر نشستهای دندانپزشکی نیزتاثیر بگذارند.

نویسندگان ویژه‌نامه سلامت دهان “لنست” علاوه بر انتقاد از سیاستمداران، حرفه خود را نیز مورد نقد و بررسی قرار دادند.

این پژوهشگران می‌گویند حرفه دندانپزشکی در پاسخگویی به نیازهای جامعه “شکست” خورده است. نویسندگان این یادداشت‌ها می‌گویند شکست دندانپزشکی به علت سهل‌انگاری و کم‌کاری دندانپزشکان نیست، بلکه سرانجام گریزناپذیر فلسفه و بنیان حرفه دندانپزشکی است که اینک تاریخ مصرف آن گذشته است.

به اعتقاد نویسندگان این مقالات ادامه وضعیت فعلی که مبتنی بر تربیت دندانپزشکانی با مهارت‌های بشدت تخصصی و متکی به تکنولوژی‌های پیشرفته است نمی‌تواند پاسخگوی نیازهای درمانی اصلی جامعه باشد. به اعتقاد آنها افزایش تعداد دندانپزشکان در کشورهای ثروتمند نیز نتوانسته است منجر به دسترسی بیشتر ساکنان مناطق محروم و دورافتاده به خدمات درمانی شود.

نویسندگان یادداشت‌های این ویژه‌نامه نه تنها خواستار تغییر سیاستهای سلامت کشورها در جهت تامین سلامت دهان شده‌اند، بلکه معتقدند باید تربیت دندانپزشکان و درمانگران بیماری‌های دهان دچار تغییرات اساسی شود.

این تغییرات باید به گونه‌ای باشد تا پاسخگوی نیازهای واقعی جامعه باشد. این کارشناسان علوم سلامت معتقدند راه درازی برای بازگرداندن سلامت دهان به جایگاه واقعی آن یعنی سلامت عمومی باقی است.

منبع:دندانه

 

پژوهشگران فرانسوی با بررسی بقایای دندان و جمجمه آدولف هیتلر به این نتیجه رسیده‌اند که او در سال ۱۹۴۵ میلادی بر اثر خوردن سم سیانور و شلیک به سر کشته شده است.

درباره علت مرگ هیتلر شک و تردیدهای بسیاری وجود دارد. اما محققان پزشکی قانونی فرانسوی که برای اولین بار توانسته‌اند به بقایای جسد دیکتاتور آلمانی دست پیدا کنند، می‌گویند تقریبا مطمئن هستند که او سیانور خورده است.

آنها می‌گویند از سال ۱۹۴۶ که سربازان روس بقایای سوخته جسد هیتلر و معشوقه‌اش را جمع کردند و به روسیه بردند، هیچ متخصصی به آن دسترسی نداشته است.

باور غالب مورخان این بوده است که هم‌زمان با نزدیک شدن نیروهای روسیه به برلین، دیکتاتور آلمانی خود را کشته و وفادارانش جسد او را سوزانده‌اند. اما در طول این سال‌ها شایعه‌ها و نظریات متفاوت دیگری هم مطرح شده است؛ از جمله فرار او با یک زیردریایی به نقطه‌ای دورافتاده در آرژانتین و زندگی مخفیانه در آمریکای جنوبی.

فیلیپ چارلی، سرگروه پزشکان محقق گفته بقایای جمجمه سوخته یک سوراخ در سمت چپ دارد که احتمالا بر اثر گلوله ایجاد شده است. رنگ آبی روی دندان مصنوعی هیتلر هم می‌تواند بر اثر واکنش شیمایی سیانور با فلز دست‌دندان ایجاد شده باشد.

یافته‌های این تحقیق تأیید کننده آن چیزی است که تاریخ‌نویسان تا کنون نوشته‌اند. (منبع: بی‌بی‌سی فارسی)

منبع:دندانه

 

در جنوب تهران کلینیک‌های تخصصی رادیولوژی دندانپزشکی زیادی فعالیت دارند که لیست کامل آنها را در ادامه مشاهده می‌کنید:

فهرست کامل مراکز رادیولوژی دهان، فک و صورت در شهر تهران را اینجا ببینید

مرکز رادیولوژی دندانپزشکی آزادی (دکتر شکیبا)
تهران، خیابان آزادی، بین اسکندری و اوستا، جنب بانک ملی، پلاک۱۶۸، واحد۵
مجهز به دستگاه CBCT
تلفن: ۶۶۱۲۲۷۱۸

مرکز رادیولوژی دندانپزشکی ایران من (دکتر ملیحه معینی)
شهر ری، خیابان بیست و چهار متری، خیابان پیلغوش، پلاک ۷۶ طبقه دوم
مجهز به دستگاه CBCT
تلفن تماس: ۵۵۹۵۰۲۰۷، ۵۵۹۵۰۹۲۹

مرکز رادیولوژی دندانپزشکی رز (دکتر حبیبه فرزدقی و دکتر راهله امامی)
تهران، خانی آباد نو، سه راه شریعتی، ابتدای خیابان لطیفی، جنب بانک انصار، ساختمان مهرگان، پلاک۳، واحد۷
تلفن: ۵۵۵۳۷۳۱۴ و ۵۵۵۲۲۹۰۵ و ۰۹۱۰۴۷۰۰۴۰۹

مرکز رادیولوژی دندانپزشکی سانی تا (دکتر سپیده رحیمیان و دکتر هدا رحیمی)
تهرانسر، بلوار اصلی، بالاتر از نیدان کمال الملک، نبش خیابان نیلگون، پلاک ۳۰۶ طبقه ۴
مجهز به دستگاه CBCT
تلفن تماس: ۴۴۵۷۶۵۹۷

مرکز رادیولوژی دندانپزشکی سپید پرتو
تهران، ابتدای بزرگراه نواب، جنب ایستگاه متروی نواب، برج سهیل
مجهز به دستگاه CBCT
تلفن: ۹-۶۶۳۸۱۱۰۸

مرکز رادیولوژی دندانپزشکی دکتر میرزایی
تهران، نازی آباد، خیابان شهید رجایی، پشت ایستگاه بانک، جنب آموزشگاه جاهد، پلاک ۳۰۹، طبقه۴، واحد۱۲
مجهز به دستگاه CBCT
تلفن: ۵۵۳۰۴۲۳۳، ۵۵۱۸۰۳۸۹

مرکز رادیولوژی دندانپزشکی دکتر انوشه نیکتاش
تهران، جاده ساوه، گلستان، فلکه اول، مجتمع اداری معصومی، طبقه پنجم، واحد۷۰۱
تلفن: ۵۶۷۴۰۹۶۱ و ۵۶۷۴۲۸۰۱

منبع:دندانه

 

معاون آموزشی وزارت بهداشت، درباره سرنوشت بیش از دو هزار دانش‌آموخته رشته تکنسین سلامت دهان و دندان گفت: شرایط اقتصادی کشور همیشه به این صورت باقی نمی‌ماند و امیدواریم به تدریج این فارغ التحصیلان جذب شوند یا با حل موضوع تعهدات بتوانند در سایر بخش‌ها مشغول به کار شوند.

دکتر باقر لاریجانی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان شکل‌گیری رشته تکنسین سلامت دهان و دندان را اینگونه تشریح کرد: یکی از رشته‌هایی که به درخواست حوزه بهداشت در سال‌های گذشته ایجاد شده بود تکنسین سلامت دهان و دندان است و این رشته به منظور ارتقاء بهداشت دهان و دندان ایجاد شد.

وی ادامه داد: کریکولوم رشته تکنسین سلامت دهان و دندان در شورای آموزش پزشکی به تصویب رسیده و به درخواست حوزه بهداشت تعدادی از این دانشجویان مجوز پذیرش در دانشگاه‌های علوم پزشکی را گرفتند و ۲ هزار تکنسین سلامت دهان و دندان تربیت شدند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار کرد: پس از مدتی معاونت بهداشت درخواست کرد که تربیت دانشجو در این رشته را متوقف کنیم و اکنون آموزش در این رشته متوقف شده است.

لاریجانی بیان کرد: فارغ التحصیلان رشته تکنسین سلامت دهان و دندان تعهداتی دارند و وزارت بهداشت به دنبال آن است این فارغ التحصیلان در بخش‌هایی از حوزه بهداشت جذب و به خدمت گرفته شوند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار کرد: ظرفیت‌های استخدام در وزارت بهداشت محدودیت جدی دارد و ما تعداد زیادی پرستار در صف استخدام داریم و از طرفی بخش‌های مراقبت ویژه بیمارستان‌ها نیاز جدی به پرستار دارند همچنین شمار بسیاری از دانشگاه‌های علوم پزشکی نیازمند جذب هیئت علمی هستند، اما مجوز جذب آن‌ها را نداریم.

منبع:دندانه

 

کتاب نگاهی نو به مدیریت مطب و کلینیکهای دندانپزشکی به تازگی توسط نشر دندانه منتشر شده است. این کتاب تالیف و ترجمه دکتر شهاب دانشور، دندانپزشک و انسان‌شناس پزشکی و عضو تحریریه پایگاه خبری دندانه، است.

دکتر شهاب دانشور در مقدمه این کتاب آورده است:

درباره کتاب نگاهی نو به مدیریت مطب و کلینیک‌های دندان‌پزشکی
درباره کتاب نگاهی نو به مدیریت مطب و کلینیک‌های دندان‌پزشکی

«به عنوان دندانپزشکی که در دانشگاه‌های داخلی درس خوانده و در حال حاضر در حال ادامه تحصیل در رشته های علوم انسانی در خارج از کشور است، متوجه شده‌ام که رویکردهای کل‌نگر، منطق شناخت بیماری، فلسفه درمان، اقتصاد سلامت، اخلاق زیستی و در کل روشهای حل مسأله به دانشجویان رشته های پزشکی تدریس نمی شود و اگر هم در خلال درسها گریزی به آنها زده شود، زیر بار انبوهی از اطلاعات بیولوژیک دفن شده و فقط در هنگام برخورد با مشکلات، نبود دانش و مهارتهای مربوط به علوم انسانی گریبان پزشکان و دندانپزشکان و دیگر همکاران را می گیرد.
متأسفانه انجمنهای تخصصی و عمومی دندانپزشکی نیز توجه چندانی به افزایش دانش و مهارت دندانپزشکان در این زمینه ها ندارند و تمام نظر و نگاه خود را به تکنیکها و روشهای درمانی معطوف کرده اند. حال آنکه اگر یک دندانپزشک توانایی اعمال بهترین روشهای درمانی و پیچیده ترین پروتزها و ایمپلنتها را داشته باشد، ولی نتواند بیمار را به خوبی توجیه کرده و روند درمانی، عواقب مثبت و منفی آن و دیگر مسایل حاشیه ای را به بیمار تفهیم کند، بیمارش را از دست خواهد داد و یا حتی با شکایت و ناراحتی او مواجه خواهد شد.
از آن سو و با ورود “بازاریابان” به مبحث مدیریت در دندانپزشکی، این مبحث به مسأله “عرضه و تقاضا” فروکاهیده است و روشهای زرد و بازاری در فروش هرچه بیشتر خدمات دندانپزشکی تجویز می شود. گویی دندانپزشکان گروهی فروشنده اند که باید با داغ کردن بازار خود به هر شیوه ای سود بیشتری حاصل کنند. تقلیل موفقیت یک دندانپزشک به فروش بیشتر البته دور شدن از روح پزشکی است. درمان موفق، رابطه بلندمدت و دلسوزانه با بیماران، آرامش در محل کار و نظم و ترتیب در امور عواملی است که نه تنها باعث موفقیت مالی بیشتر می شود بلکه تضمین کننده ارضای روحی پزشکان نیز هست. به همین دلیل آموزش مدیریت باید این راستا را در پیش بگیرد و از دامن زدن به فرایندهای بازاری و زرد پرهیز کند.»

کتاب نگاهی نو به مدیریت مطب و کلینیکهای دندانپزشکی به چه افرادی توصیه می‌شود:

* کتاب نگاهی نو به مدیریت مطب و کلینیکهای دندانپزشکی، کتابی ضروری برای دانشجویان دندانپزشکی است زیرا به آنها نحوه برخورد با مسأله را یاد می دهد، به آنان می‌آموزد که خارج از چهارچوب بیندیشند و ضرورت نیاز به آموزش علوم انسانی را در دانشکده های پزشکی را به آنان یادآور می شود.

* کتاب نگاهی نو به مدیریت مطب و کلینیکهای دندانپزشکی برای دندانپزشکان جوان کتابی بسیار کاربردی است. چرا که به آنها یاد می دهد که پیش از تأسیس مطب چه نکات جامعه شناختی، فرهنگی و اقتصادی را باید در نظر بگیرند و به اصطلاح بی‌گدار به آب نزنند و سرمایه اندک خود را به خطر نیندازند.

* کتاب نگاهی نو به مدیریت مطب و کلینیکهای دندانپزشکی برای دندانپزشکانی که مطب خود را تأسیس کرده اند، بسیار لازم است. زیرا به آنها یاد می دهد که چگونه فضای داخلی مطب خود را متناسب با بیمارانشان نظم و سیاق بدهند. بروشور و تبلیغات موثر تولید کنند و کارکنان مطب را به صورت نظام مند مدیریت کنند.

* کتاب نگاهی نو به مدیریت مطب و کلینیکهای دندانپزشکی برای دندانپزشکانی که سالهاست در مطب خود مشغول به کار هستند نیز به کار می آید؛ زیرا روشهای بهینه کردن مدیریت مطب، مدیریت هزینه ها و مواد و وسایل را به آنها آموزش می دهد. این کتاب همچون یک دوره آموزش مدون و مداوم نکاتی را به این دندانپزشکان یادآوری می کند که ممکن است در اثر مشغولیت بسیار از یاد برده باشند و به آن بی توجه باشند، حال آنکه تداوم موفقیت مطب آنها در گروی رعایت این نکات است.

* کتاب نگاهی نو به مدیریت مطب و کلینیکهای دندانپزشکی برای انجمنهای علمی دندانپزشکی نیز کتابی مفید است. زیرا یک دندانپزشک با دی علوم انسانی و مدیریتی آن را نوشته است و در حقیقت ترکیبی از علم و تجربه است. اگر هدف اصلی انجمنهای علمی دندانپزشکی ارتقا دانش و مهارتهای دندانپزشکان است، این کتاب می تواند بسیار یاری کننده باشد.

این کتاب را می‌توانید به صورت آنلاین از طریق سایت نشر دندانه سفارش دهید.

منبع:دندانه

 

بسیاری از مادران سوالاتی درباره اقدامات دندانپزشکی در دوران بارداری دارند. اینکه آیا انجام این درمان‌ها می‌تواند خطری برای کودک یا مادر داشته باشد؟ در پاسخ به این نگرانی‌ها باید گفت مراجعه سالانه به دندانپزشک و انجام اقدامات پیشگیرانه در دوران بارداری نه تنها ایمن است، بلکه توصیه هم می‌شود.

سایت انجمن بارداری امریکا (American Pregnancy Association) در مطلبی به مهم‌ترین نگرانی‌ها و رایج‌ترین پرسش‌های مادران باردار درباره انجام درمان‌های دندانپزشکی پاسخ داده است که آنها را در ادامه می‌خوانید:

– اقدامات پیشگیرانه و جرم‌گیری
افزایش سطح برخی هورمون‌ها در دوران بارداری سبب خونریزی لثه و تورم آن می‌شود. گیر کردن مواد غذایی بین دندان‌ها، این التهاب را وخیمتر خواهد کرد. بنابراین انجام اقدامات دندانپزشکی در دوران بارداری برای جلوگیری از عفونت‌های دهان مانند بیماری‌های لثه ضروری است. چون عفونت‌های دهانی باعث زایمان زودرس می‌شوند.

– کدام درمان‌های دندانپزشکی
انجام درمان‌های دندانپزشکی مانند ترمیم کردن دندان‌های پوسیده در دوران بارداری الزامی است. درمان‌های دندانپزشکی بهتر است در سه ماهه دوم بارداری انجام شود. در سه ماهه سوم به دلیل سنگین بودن مادر، نشستن طولانی مدت دشوار خواهد بود. ایمن‌ترین اقدام این است که تمام کارهای غیر ضروری دندانپزشکی پس از تولد نوزاد انجام شود. با این حال گاهی اوقات دندانپزشک ناچار به انجام اقدامات اورژانس مانند درمان ریشه (عصب کشی) یا کشیدن دندان در این دوران خواهد بود. اقدامات زیبایی مانند سفید کردن دندان‌ها باید تا بعد از تولد نوزاد به تعویق بیفتد. بهتر است اگر درمان مشکل دندانتان ضروری نیست، بعد از اتمام بارداری و تولد نوزاد آن را انجام دهید تا جنین در معرض خطر و آسیبی قرار نگیرد، حتی اگر آن خطر کوچک باشد.

– تزریق داروهای بی‌حسی
در حال حاضر مطالعات متناقضی در مورد اثرات نامطلوب احتمالی داروهای بی‌حسی روی جنین وجود دارد. لیدوکائین یکی از داروهای مورد استفاده در دندانپزشکی است. این دارو بعد از تماس با دندان مادر باردار از جفت عبور می‌کند. در صورت نیاز به درمان دندانپزشکی، مقادیر داروهای بی حسی باید حداقل باشد، اما اگر مادر درد زیادی حس کرد، باید مقدار بیشتری دارو استفاده شود.

– مصرف آنتی‌بیوتیک به دلیل مشکلات دهان و دندان
اقدامات دندانپزشکی برای جلوگیری از ابتلا به عفونت، اغلب نیازمند تجویز آنتی‌بیوتیک است. آنتی‌بیوتیک‌هایی مانند پنی‌سیلین، آموکسی‌سیلین و کلیندامایسین در دوران بارداری بی‌خطر یا کم خطر هستند و پس از مشورت با پزشک زنان، می‌توانند قبل و بعد از درمان‌های دندانپزشکی تجویز شوند.

– اشعه ایکس و رادیوگرافی
معمولا توصیه می‌شود انجام رادیوگرافی‌های تشخیصی تا بعد از تولد نوزاد به تعویق بیافتد. با این حال تهیه رادیوگرافی برای انجام بسیاری از درمان‌های دندانپزشکی ضروری است. انجمن رادیولوژی آمریکا می گوید از آنجا که طی سه ماهه اول بارداری، اندام‌های جنین تشکیل می‌شوند، تا حد امکان باید جنین را طی این مدت از هر خطری دور نگه داشت. اگر در سه ماهه سوم باردای هم کار دندانپزشکی ضروری ندارید، آن را بعد از زایمان انجام دهید.

پیشنهادهایی برای رفع نیازهای دندانپزشکی در دوران بارداری
– انجمن دندانپزشکی آمریکا توصیه می‌کند زنان باردار یک رژیم غذایی متعادل را دنبال کنند، دندان‌های خود را روزی دو بار با خمیردندان‌های حاوی فلوراید مسواک زده و مرتبا نخ دندان بکشند.
– در طی بارداری برای معاینات دوره‌ای دندان‌ها به دندانپزشک مراجعه کنید.
– باردار بودن خود را به دندانپزشک اعلام کنید.
– کارهای غیر ضروری دندانپزشکی خود را در سه ماهه دوم بارداری و یا بعد از زایمان انجام دهید.
– اعمال زیبایی دندان را بعد از زایمان انجام دهید.
– هنگام نشستن روی صندلی دندانپزشکی، برای حفظ جریان خون سالم، پاهای خود را روی هم نیندازید.
– برای راحتی بیشتر خودتان و جنین‌تان، یک بالش کوچک همراه خودتان داشته باشید.

منبع:دندانه

 

بررسی چند روایت عجیب در مورد دندان و مشکلات دندانی؛ کدام خرافه است و کدام واقعیت

بعضی از باورها درباره دندان، دهه‌ها است بین مردم بریتانیا رواج دارد. این نگاهی است به این باورها و سنجیدن درستی یا نادرستی‌شان:

کودکان نیازی به ملاقات با دندانپزشک ندارند
اشتباه است
آمار نشان می‌دهد بیش‌تر از نصف کودکان زیر ۴ سال (تقریبا ۵۸ درصد) انگلیس در سال گذشته میلادی به دندانپزشک تامین اجتماعی مراجعه نکرده‌اند. دکتر استیو پردی در این‌باره می‌گوید: «سلامت دهان و دندان بچه‌ها خیلی مهم است اما خیلی از والدین متوجه نیستند که باید بچه‌ها را با درآمدن اولین دندان‌شان به دندانپزشک برد و نشان داد.»

همیشه قبل از صبحانه مسواک بزنید
درست است
«حتما قبل از صبحانه مسواک بزنید، به ویژه اگر با صبحانه آب میوه می‌خورید، چون اسید دارد.» این را دکتر اوچنا اوکویه می‌گوید، سفیر «اورال بی»: «خوراکی‌ها اسید سیتریک دارند، مثلا پرتقال و گریپ فروت، که باعث می‌شود مینای دندان ضعیف شود. اگر بعد از خوردن آن‌ها، زود دندان را مسواک بزنید، ممکن است مینای دندان که در موقعیت ضعف قرار گرفته، آسیب ببیند.» در عمل، بهتر است به محض بیدار شدن مسواک بزنید: «اگر این کار را بکنید، باکتری‌هایی که در طول شب رشد کرده‌اند و قند و اسید غذا غذای آن‌ها است را می‌شویید. این باکتری‌ها می‌توانند باعث نرم‌تر شدن مینای دندان شوند.»

زخم‌های دهان بی‌ضرر هستند
نه همیشه!
معمولا زخم‌ها بیش‌تر ناراحت کننده هستند تا خطرناک، با این حال زخم‌هایی که داخل گونه، روی لب‌ها یا روی زبان پدیدار می‌شوند، باید در عرض یک تا دو هفته از بین بروند. اما اگر زخم دهانی بیش از ۳ هفته ماند، باید بلافاصله توسط پزشک یا دندانپزشک معاینه شود، چون ممکن است نشانه چیز جدی‌تری مانند سرطان باشد.

بیماری‌های لثه می‌تواند باعث آلزایمر شود
بعید است
دکتر دیوید رینولدز، رییس بخش علمی‌ «مرکز تحقیقات آلزایمر بریتانیا» می‌گوید: «بعضی از تحقیقات نشان می‌دهد، یکی از باکتری‌ها به نام پورفیروموناس گینگیوالیس که به بیماری‌های لثه مربوط است، موقع ابتلا به آلزایمر در مغز حجم بالاتری دارد، اما هنوز معلوم نیست که این باکتری چه نقشی در آلزایمر دارد، البته اگر نقشی داشته باشد. بیماری‌هایی مثل آلزایمر پیچیده هستند و دلایل متعددی دارند، اما شواهد ژنتیک قوی وجود دارد که نشان می‌دهد عواملی به جز عفونت‌های باکتریایی در دل پیشرفت این بیماری هستند.» او تاکید کرد: «حفظ سلامت دندان‌ها بخش مهمی‌ از یک زندگی سالم است و اگرچه هنوز نمی‌دانیم چه مقدار می‌تواند روی خطر زوال عقل موثر باشد، اما بعید است تنها حضور یک نوع خاص از باکتری دلیل اصلی ایجاد این بیماری باشد.»

دندان شیری مهم نیست؛ به هر حال می‌افتد
اشتباه است
«غلط تر از این نمی‌تواند باشد.» این را دکتر اوکویه می‌گوید: «دندان شیری به عنوان راهنمای دندان اصلی عمل می‌کند تا در جای درست دربیاید. اگر دندان شیری را به خاطر عواملی مثل پوسیدگی، زود از دست بدهید، دندان اصلی ممکن است چموشی کند و جای بدی رشد کند.»

مسواک زدن بدون خمیردندان بهتر از همه است
شاید
تحقیقی که انجمن دندانپزشکی آمریکا انجام داده، نشان می‌دهد که مسواک زدن «خشک»، یعنی بدون خمیر دندان، در برداشتن پلاک‌های روی دندان (تجمع باکتری‌ها) موثرتر است. در ۱۲۸ نفری که در این تحقیق شرکت کردند و ۶ ماه خشک مسواک زدند، ۶۷ درصد کاهش پلاک دندانی و ۵۰ درصد کاهش خونریزی و ورم لثه دیده شد. اما دکتر اوکویه می‌گوید: «خیلی مهم است که مردم از خمیر دندان استفاده کنند چون حاوی فلوراید است که جلوی کرم خوردگی دندان و باکتری‌ها را می‌گیرد.»

بوی بد دهان به دلیل بیماری لثه ایجاد می‌شود
نه همیشه
بوی بد دهان نشانگر این است که شاید گرفتار بیماری لثه شده باشید، اما در عین حال می‌تواند هشداری باشد مبنی بر ابتلا به یک بیماری دیگر. «هالیتوز» یا همان بدبویی دهان ممکن است نشان دهنده ابتلا به رفلاکس اسید معده، انسداد روده، مشکلات گوارشی و حتی دیابت باشد. بنابراین اگر کسی به شما گفت، بوی دهان‌تان زیاد خوب نیست، اول از همه سراغ دندانپزشک بروید و اگر او تایید کرد که مشکلی ندارید، ارزش دارد که به پزشک عمومی‌ مراجعه کنید.

نخ دندان کشیدن مرتب، می‌تواند مانع از بیماری قلبی شود
درست است
تحقیقی که با بودجه انجمن قلب بریتانیا انجام شده، نشان می‌دهد که افراد مبتلا به بیماری‌های لثه در خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی هستند. وقتی بیماری لثه دارید، ممکن است تا ۱۰۰ میلیون باکتری تنها در یک دندان شما زندگی کنند. این باعث می‌شود کنار دندان سوراخ شود و باکتری‌های بتوانند وارد جریان خون شوند. محققان توانسته‌اند باکتری‌های دندان را در قلب پیدا کنند. آن‌ها به رگ یا دریچه‌های قلب می‌چسبند و هم‌چنین باعث ایجاد التهاب می‌شوند. البته التهاب واکنش طبیعی بدن به عفونت است اما وقتی عفونت زیاد طول بکشد، التهاب می‌تواند به رگ‌ها آسیب بزند و منجر به بیماری قلبی شود.
می‌توان جلوی این مشکل را با دو بار مسواک زدن در روز، هر بار دو دقیقه و با نخ دندان کشیدن گرفت. هم‌چنین مراقب علایم بیماری‌های لثه مثل خونریزی باشید.

نعنا رمز بوی خوب دهان است
غلط است
دکتر‌هارولد کاتز می‌گوید: «متاسفانه تمام آدامس‌ها و نعناهای دنیا هم نمی‌توانند جلوی بدبویی مزمن دهان را بگیرند. خوردن قرص نعنا یا آدامس گاهی به عنوان راه حل کوتاه‌مدت جواب می‌دهد اما اگر قند داشته باشند، ممکن است در درازمدت وضع را بدتر کنند. ماندن قند در دهان برای مدت زیاد می‌تواند باعث تجمع پلاک‌های چسبنده روی دندان شود و رشد باکتری‌ها را تقویت کند.»

بیماری دهان و دندان روی زندگی جنسی اثر می‌گذارد
درست است
بحث فقط درباره بوی بد دهان نیست. یک تحقیق نشان می‌دهد، مردانی که در دهه ۳۰ سالگی زندگی‌شان هستند و به بیماری «پیوره» یا عفونت بافت‌های اطراف دندان مبتلا هستند، ۳ برابر بیش از بقیه در معرض ابتلا به اختلال نعوظ هستند. دکتر کاتز توضیح می‌دهد: «احتمالا دلیلش این است که بیماری‌های لثه می‌تواند باعث التهاب مزمن در رگ‌ها از جمله رگ‌های آلت جنسی شود. جریان ضعیف خون در این رگ‌ها می‌تواند باعث ضعف در عملکرد آلت جنسی شود. بنابراین دلیل بیش‌تری برای مراقبت از دندان‌ها و لثه‌هایتان وجود دارد.»

منبع:دندانه

 

یک مرد ۵۹ ساله دانمارکی بعد از مراجعه به دکتر و گفتن این که سوراخ سمت چپ بینی‌اش در ۲ سال گذشته کیپ بوده و توانایی تشخیص بوها را از دست داده، با تشخیص عجیب پزشک روبرو شد. دلیل مشکل او بیماری ویروسی نبود، حتی عفونت باکتریایی هم نبود، بلکه یک دندان سرکش در سوراخ بینی او رشد کرده بود. دکتر هم با انبر دندان را کشید تا مشکل بیمار برطرف شود.

بیمار ابتدا درمان‌های رایج دارویی را امتحان کرد اما بعد از این که به نتیجه نرسید، به بخش گوش و حلق و بینی یکی از بیمارستان‌های دانمارک رفت و «سی‌تی اسکن» نشان داد که یک جسم برجسته، حفره بینی را گرفته و پس از برداشتن آن، معلوم شد این «جسم» دندانی است که رویش را بافت‌های بینی گرفته است. معلوم نیست چرا این دندان در بینی بیمار رشد کرده اما این اتفاق بسیار نادر است و بین تنها «یک دهم» درصد تا یک درصد از جمعیت ممکن است چنین اتفاقی را تجربه کنند. البته این اتفاق بیش‌تر در بین مردان می‌افتد.

کشیدن دندان از بینی مرد دانمارکی!
کشیدن دندان از بینی مرد دانمارکی!

منبع:دندانه

 

صندوقچه حاوی دندان‌های شیری کودکان ملکه ویکتوریا و مجسمه اعضاء بدن آن‌ها در دویستمین سالگرد تولد او در کاخ باکینگهام به نمایش درمی‌آید.

به گزارش بی‌بی‌سی، این نمایشگاه که از ۲۰ جولای تا ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۹ برگزار می‌شود، قصد دارد به بازدیدکنندگان نشان دهد که چگونه ملکه کاخ باکینگهام را به محلی برای زندگی خانوادگی تبدیل کرده بود.

او دندان‌های فرزندانش را از دهه ۱۸۶۰ در جعبه‌ای از جنس طلا گذاشته و نگه‌ داشته بود. همچنین در کاخ مجسمه‌های مرمری از اعضاء بدن فرزندانش مانند دست و بازوی شاهزاده آلبرت ادوارد و پای چپ دخترش، ویکتوریا را نگه می‌داشت که در این نمایشگاه در معرض تماشای عمومی قرار می‌گیرند.

یکی دیگر از عادت‌های ملکه ویکتوریا، ساختن جواهرات با دندان‌های شیری فرزندانش بود. در مجموعه سلطنتی بریتانیا، سه گوشواره از دندان‌های شیری بئاتریس، کوچکترین فرزند ملکه وجود دارد که به شکل گلِ آویز که گل مورد علاقه او بودند ساخته شده‌اند. همچنین گل سینه‌ای در این مجموعه به چشم می‌خورد که دندان شیری یکی از فرزندان ملکه ویکتوریا به عنوان نگین آن به کار رفته است.

دکتر آماندا فورمن، تاریخدان و سرپرست این نمایشگاه می‌گوید: «این اقلام نشان‌دهنده عشق ملکه نسبت به فرزندانش هستند. او در بیان علاقه خود به آن‌ها مشکل داشت و به همین دلیل آن را به روش‌های غیرمستقیم بیان می‌کرد. جعبه طلا که برای نگه‌داری دندان‌های شیری فرزندان ملکه ساخته شده و مجسمه اعضاء بدن آن‌ها نماد این عشق وافر هستند.»

دندان‌های شیری فرزندان ملکه ویکتوریا در نمایشگاه کاخ باکینگهام
گل سینه‌ای از دندان شیری یکی از فرزندان ملکه ویکتوریا
دندان‌های شیری فرزندان ملکه ویکتوریا در نمایشگاه کاخ باکینگهام
گوشواره دندان‌های شیری بئاتریس، کوچکترین فرزند ملکه ویکتوریا
دندان‌های شیری فرزندان ملکه ویکتوریا در نمایشگاه کاخ باکینگهام
صندوقچه حاوی دندان‌های شیری کودکان ملکه ویکتوریا

منبع:دندانه

 

راه‌اندازی سایت دیجی دنتال توسط شرکت برگ سبز (محمودزاده)

در راستای حفظ منزلت حرفه دندانپزشکی و شأن دندانپزشکان عزیز برای تامین محصولات ضروری بخصوص کارپول های بی‌حسی دندانپزشکی و ایجاد تسهیلات خرید آسان، راحت و بدون نیاز به مراجعه حضوری و اتلاف وقت و تاکید بر توزیع عادلانه و نظارت بر نحوه توزیع توسط ارگان های دولتی نظارتی،شرکت برگ سبز (محمودزاده) اقدام به راه اندازی سامانه جامع و یکپارچه خرید مواد و تجهیزات دندانپزشکی تحت عنوان اپلیکیشن دیجی دنتال کرده است.
این اپلیکیشن روی تمامی گوشی های هوشمند اندورید قابل اجرا بوده و دندانپزشکان محترم می توانند با مراجعه به گوگل پلی و یا اپلیکیشن بازار، دیجی دنتال را نصب نمایند.
لازم به یادآوری یک نکته بسیار مهم است که در اپلیکیشن دیجی دنتال شما تنها برای یک بار فقط از طریق این اپلیکیش مدارک خود را آپلود می نمایید. مدارک شامل تصویر کارت ملی، کارت نظام پزشکی و پروانه مطب بوده که پس از تایید توسط کارشناسان، از آن به بعد بعنوان کاربر دیجی دنتال شناخته شده و میتوانید از تمامی امکانات آن بهره ببرید.
دیجی دنتال به صورت پایلوت از استان فارس اقدام به کار نموده و سپس سایر استان ها با اطلاع رسانی های قبلی، میتوانند طبق همین روال اقدام به ثبت نام نمایند.
بنابراین از تمامی دندانپزشکان استان فارس دعوت به عمل می آید تا از روز شنبه ۲۹ تیر ماه ۹۸ لغایت ۳ مرداد ماه ۹۸ با نصب دیجی دنتال روی گوشی های خود اقدام به ثبت نام و ارسال مدارک و واریز وجه جهت خرید ۵ بسته کارپول بیحسی ۲% داروپخش نمایند تا به راحتی کارپول را درب مطب دریافت کنند.
راهنمای ثبت نام و ارسال مدارک را میتوانید در قسمت ورود به دیجی دنتال مشاهده فرمایید.
توجه داشته باشید دیجی دنتال تنها برای دندانپزشکان راه اندازی شده و اجازه ورود به هیچ فردی به جز دندانپزشکان داده نمی شود.

دیجی دنتال را میتوانید با مراجعه به گوگل پلی و سرچ (دیجی دنتال) دانلود نمایید.

لینک مستقیم:
App.digidentall.ir

منبع:دندانه

 

گرگ کینر در اولین تجربه کارگردانی خود زندگی یک دندان‌پزشک افسرده را به تصویر کشید

«فیل» روایتی از زندگی یک دندانپزشک افسرده

گرگ کینر (Greg Kinear) بازیگر آمریکایی فیلم‌هایی چون «شکست‌ناپذیر» و «ما سرباز بودیم»، این بار در نقش یک دندان‌پزشک ایفای نقش کرده است. این فیلم کمدی که فیل (Phil) نام دارد، اولین تجربه کارگردانی این بازیگر هم به شمار می‌رود.

به گزارش نیویورک‌تایمز، کینر در این فیلم نقش یک دندان‌پزشک افسرده به نام فیل را بازی می‌کند که بعد از تنش‌های ناشی از طلاق، قصد دارد زندگی‌اش را با پایین پریدن از یک پل به پایان برساند، اما ناگهان منصرف می‌شود. پس از مدتی، زندگی یکی از بیمارانش به نام مایکل که کتاب موفقی راجع به سقراط نوشته و به نظر می‌رسد با خرسندی روزگار می‌گذراند توجه او را به خود جلب می‌کند.

فیل برای پی بردن به راز خوشبختی این بیمار او را تعقیب می‌کند، اما روزی او را می‌بیند که خود را از درختی آویخته و خودکشی کرده است! او در نهایت برای یافتن رازی که در این واقعه نهفته است، در پوشش یکی از دوستان قدیمی یونانی مایکل به زندگی‌اش سرک می‌کشد و وقایعی پیش می‌آید که به او دلیلی دوباره برای ادامه زندگی می‌دهد.

گرگ کینر درباره دلیل انتخاب این فیلم‌نامه که استفان مازور آن را نوشته است، می‌گوید: «خودکشی دوستان نزدیک من بر زندگی‌ام تأثیر زیادی گذاشته است و به خاطر همین به ساختن این فیلم علاقه‌مند شدم. وقتی کسی خودش را می‌کشد، این سؤال لعنتی که چرا این کار را کرده، در حالی که به نظر می‌رسیده زندگی خوبی داشته است انسان را رها نمی‌کند.»

وبسایت تحلیلی هالییود ریپورتر، در تحلیل این فیلم که در ژانر کمدی ساخته شده است، می‌نویسد: «اولین تجربه گرگ کینر از کارگردانی انسان را نسبت به استعداد او در این حرفه به شک وامی‌دارد! او سعی می‌کند از دل دروغی که فیل در معرفی خود به همسر مایکل گفته و خود را دوست قدیمی او جا زده است، طنز بیرون بکشد. نقطه قوت این فیلم بازی‌های درخشان بازیگرانی است که احتمالاً به خاطر کینر قبول کرده‌اند در آن بازی کنند.»

در این فیلم که ۵ جولای ۲۰۱۹ (۱۴ تیر ۹۸) برای اولین بار در VOD «شبکه تعاملی سینمای خانگی» به نمایش درآمده است، بازیگران معروفی مانند بردلی ویتفورد در نقش مایکل، امیلی مورتیمر در نقش همسر مایکل، تیلور شیلینگ و لوک ویلسون به ایفای نقش می‌پردازند.

منبع:دندانه

 

 

این روز‌ها صحبت‌های زیادی در مورد شیوع کروناویروس و بیماری مرس در جامعه وجود دارد. البته همه ساله با بازگشت حجاج به کشور صحبت‌هایی در مورد ورود ویروس به کشور از طریق عربستان به گوش می‌رسد و مختص امسال نیست. در این مطلب در مورد سندرم تنفسی خاور میانه (MERS) – که عامل آن کرونا ویروس (MERS-CoV) می‌باشد- امکان انتقال آن در دندانپزشکی و راه‌های پیشگیری از آن در درمان‌های دندانپزشکی توضیحاتی ارائه می‌شود.

سندرم تنفسی خاورمیانه
سندرم تنفسی خاور میانه (MERS) یک بیماری ویروسی است که عامل آن کروناویروس سندرم تنفسی خاورمیانه (MERS-CoV) می‌باشد. مرس سیستم تنفسی اعم از ریه‌ها و مجاری تنفسی را درگیر می‌کند. علائم بیماری تب، سرفه و تنگی نفس می‌باشد. علائم بیماری می‌تواند از بدون علامت در مراحل اولیه تا حاد گسترده باشد. همزمان با پیشرفت بیماری، نارسایی کلیه نیز ممکن است که دیده شود. متاسفانه حدود ۳۰ درصد از بیماران (یک سوم مبتلایان) در اثر ابتلا به مرس جان خود را از دست می‌دهند بنابراین پیشگیری از ابتلا به به این بیماری به علت آمار تلفات بالای آن از اهمیت بالایی برخوردار است.

سندرم تنفسی خاورمیانه (مرس) و دندانپزشکی
سندرم تنفسی خاورمیانه (مرس) و دندانپزشکی

ارزیابی مراجعین دندانپزشکی و احتمال انتقال بیماری:
مراجعین دندانپزشکی از نظر علائم حیاتی، سلامت کلی و تاریخچه بیماری و سرماخوردگی بررسی شوند. در صورت وجود تاریخچه مشکوک بیماری، از آن‌ها باید در مورد سفرهای اخیر به کشورهای عربی یا تماس با افرادی که سفرهایی از این دست داشته‌اند، سؤال شود. در دندانپزشکی به دلیل کار در محیط بسته، تماس با ترشحات و تماس نزدیک بیماران و کادر درمانی، امکان انتقال و ابتلا به سندرم تنفسی خاورمیانه بالا می‌باشد هر چند که تاکنون در دنیا یا حتی در کشور عربستان گزارشی از انتقال مرس بین کادر دندانپزشکی و بیماران وجود نداشته است. ویروس عامل مرس (MERS-CoV) می‌تواند تا ۴۸ ساعت روی سطوح دوام بیاورد! رعایت الزامات کنترل عفونت در دندانپزشکی، می‌تواند از انتقال این ویروس پیشگیری کند. ترس از ابتلا به مرس، منطقی نیست که موجب وحشت مراجعین از دندانپزشکی بشود. چون با رعایت تمام جوانب پیشگیری از ابتلا به مرس از طریق دندانپزشکی می‌تواند به‌طور کلینیکی صورت گیرد.

دندانپزشکان و کادر دندانپزشکی برای محافظت در برابر کروناویروس چه باید بکنند؟
متاسفانه بیست درصد از آمار تلفات مربوط به ابتلا به سندرم تنفسی خاورمیانه، کادر درمانی هستند. لذا دست اندرکاران بهداشت و درمان از جمله دندانپزشکان باید در مورد این بیماری و راه‌هایی پیشگیری از آن اطلاعات کافی داشته باشند.
توصیه‌های زیر برای دندانپزشکان جهت پیشگیری از ابتلا و انتقال مرس صورت گرفته است:
– حتماً از ماسک‌های استاندارد با چند لایه محاظ استفاده کنید و ماسک‌ها را مرتب تعویض کنید.
– از یک محافظ چشم، صورت و یا شیلد حتماً استفاده کنید.
– از دستکش‌های بلند و لباس کار یا گان با آستین بلند استفاده کنید.
– در اعمال با ریسک بالای پاشیدن مایعات از یک پیشبند حفاظ اضافی روی روپوش (Apron) استفاده کنید تا مایعات به داخل لباس شما نفوذ نکنند.
– فضای اتاق کار باید از تهویه مناسبی برخوردار باشد. استفاده از تهویه بیمارستانی می‌تواند در جلوگیری از پخش ویروس کمک‌کننده باشد.
– تعداد افراد حاضر در اتاق درمان تا حداقل ممکن باید تقلیل یابد. از رفت و آمد غیرضروری همراهان بیمار و کادر پذیرش به اتاق درمان جلوگیری شود.
– دست‌ها مرتب قبل و بعد از هر بیمار به‌صورت بهداشتی شسته شوند. تمامی کادر درمانی و پذیرش به‌طور مرتب دست‌های خود را بشورند.

درمان و واکسن مرس:
هرچند که انتقال کروناویروس از طریق ترشحات تنفسی است ولی الگوی دقیق انتقال بیماری تا الآن به‌طور دقیق مشخص نشده‌است. واکسن علیه کروناویروس عامل مرس وجود ندارد. درمان قطعی برای بیماری وجود ندارد و درمان‌ها فقط حمایتی و به‌طور مشخص متمرکز روی علائم بیمار هستند. پلاسمادرمانی برای این بیماری پیشنهادشده است ولی نتایج مبتنی بر شواهد در مورداستفاده درمانی از آن برای درمان قطعی بیماری وجود ندارد. پیشگیری از بیماری تنها راه کاهش تلفات ابتلا به کروناویروس عامل MERS می‌باشد. شستن دست‌ها، استفاده از دستمال موقع عطسه یا سرفه، اجتناب از دست زدن به‌صورت با دست نشسته، ضدعفونی نمودن سطوح در معرض تماس با افراد آلوده، دور بودن از افراد بیمار و کسانی که به‌تازگی از مسافرت به کشورهایی که ویروس در آن‌ها شایع است، بازگشته‌اند (کشورهای خاورمیانه و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس و عربستان گزارش‌های بیشتری در مورد ابتلا به مرس وجود دارد)، می‌تواند که امکان ابتلا به این نشانگان را کاهش دهد.

سندرم تنفسی خاورمیانه (مرس) و دندانپزشکی
سندرم تنفسی خاورمیانه (مرس) و دندانپزشکی

منبع:دندانه

 

آبسه دندانی چیست؟
عفونت دندان دچار پوسیدگی وسیع در مراحل پیشرفته، می‌تواند باعث تورم چرکی موضعی بر روی لثه دندان درگیر شود که بنام آبسه دندانی معروف است.
در برخی موارد هم این عفونت گسترش می‌یابد و بصورت تورم شدید صورت همراه با تب و بی‌حالی بروز می‌کند که اصطلاحا سلولیت خوانده می‌شود.

آبسه دندانی در کودکان؛ علت ایجاد، عوارض و راه‌های درمان
آبسه دندانی در کودکان؛ علت ایجاد، عوارض و راه‌های درمان

علت ایجاد آبسه دندانی:
ترمیم نکردن پوسیدگی‌های دندانی کودک در مراحل اولیه، باعث می‌شود در اثر فعالیت میکروب‌ها، ضایعه پوسیدگی گسترش یابد و به فضای مغز دندان که اصطلاحا پالپ گفته می‌شود برسد و به مرور زمان سبب ایجاد ترشحات چرکی در این فضا و درد دندان شود.
در صورت سهل انگاری وعدم انجام درمان مناسب در این مرحله، عفونت دندان بیشتر و شدید‌تر می‌شود و از سوراخ انتهای ریشه دندان خارج می‌شود و بافتهای اطراف دندان شامل استخوان و لثه دور دندان را درگیر و تخریب می‌کند.
در ‌‌نهایت، این عفونت شدید، می‌تواند منجر به تورم شدید لثه یا صورت شود.

عوارض و خطرات احتمالی آبسه دندانی:
آبسه دندانی می‌تواند منجر به لق شدن و درد دندان بویژه حین جویدن غذا، ازبین رفتن ساختار ریشه دندان، تخریب گسترده استخوان دور دندان، ایجاد کیست‌های دندانی، آسیب به جوانه دندان دایمی زیرین، بوی بد دهان، تب و بی‌حالی کودک گردد.

در موارد پیشرفته آن ممکن است باعث درگیر شدن مغز یا به خطر افتادن مسیر تنفسی کودک گردد و حتی زندگی او را تهدید کند.

درمان آبسه دندانی:
در صورت سالم بودن ریشه‌های دندان و عدم وجود تخریب شدید استخوان دور دندان، دندانپزشک می‌تواند با درمان پالپ (عصب کشی) و بعد ترمیم یا روکش دندان، که معمولا همراه با یک دوره مصرف آنتی بیوتیک خواهد بود، دندان دچار آبسه را درمان کند. در عفونت‌های شدید‌تر، متاسفانه دندانپزشک جهت بهبود آبسه مجبور به کشیدن دندان خواهد بود.

راههای پیشگیری از ایجاد آبسه دندانی:
رعایت بهداشت دهانی کودک از زمان رویش اولین دندان شیری، ایجاد عادات غذایی مناسب در کودک از سنین پایین و عدم مصرف مکرر ترکیبات غذایی پوسیدگی زا، مراجعات دوره‌ای منظم به دندانپزشک جهت معاینه و دریافت خدمات پیشگیری ومشاوره‌های لازم و نیز ترمیم پوسیدگی‌های دندانی در مراحل اولیه آن، باعث جلوگیری از ایجاد آبسه‌های دندانی می‌شود.

منبع:دندانه

 

 

اولین شعبه کلینیک خیریه تخصصی دندان‌پزشکی تبسم امید تیرماه ۹۸ با هدف درمان رایگان نیازمندان و محرومین در تهران افتتاح شد.

دکتر محمد پارسیون، مدیرعامل کلینیک دندان‌پزشکی تبسم امید با اعلام این خبر گفت: «این موسسه مجوز فعالیت خود را با موضوع بهداشت و سلامت دهان و دندان، در سراسر کشور از وزارت کشور اخذ کرده و دارای مجوز ارائه خدمات درمانی از وزارت بهداشت است و در اولین گام کار خود را در شعبه‌ای در تهران آغاز نموده است.»

وی افزود: «نظر به اینکه فعالیت‌های خیریه دندان‌پزشکی که تا به حال در مؤسسات وابسته به سایر نهادهای غیرپزشکی انجام شده، تجربیات چندان موفقی نبوده و محدودیت‌های بسیاری داشته است، تصمیم هیات مؤسس، هیات امنا و هیات مدیره موسسه تبسم امید که همگی از دندان‌پزشکان هستند بر این بود که فعالیت این مرکز به‌طور تخصصی بر دندان‌پزشکی متمرکز و تجربیات گذشته در آن لحاظ شود.»

وی در ادامه خاطرنشان کرد: «اولین شعبه کلینیک تبسم امید در دو طبقه، با ۵ اتاق کار مجزا و مجهز در خیابان شهید مطهری تهران راه‌اندازی شده است و این ظرفیت را دارد که تمام روزهای هفته، در دو شیفت صبح و عصر به ارائه خدمات بپردازد؛ بنابراین ما به همکاری دندان‌پزشکان داوطلب، برای درمان‌های عمومی و تخصصی نیازمندیم.»

دکتر پارسیون در تشریح گروه‌های هدف دریافت کننده خدمات از این موسسه خیریه گفت: «اولین گروه هدف ما ایتام بی‌سرپرست و بد سرپرست، کودکان کار، بیماران خاص و صعب‌العلاج مانند مبتلایان به سرطان و ام‌اس و معلولین جسمی بدون نیاز به بیهوشی هستند و خدمات سطح ۱ و ۲ به آن‌ها رایگان ارائه خواهد شد که در آینده تصمیم داریم در صورت فراهم شدن شرایط، وارد سطوح پیشرفته‌تر خدمات دندان‌پزشکی شویم.»

وی خاطرنشان کرد: «در شعبه تهران کلینیک تبسم امید، کمیته‌هایی مانند کمیته آموزش بهداشت و پیشگیری، کمیته مددجویی، کمیته علمی، کمیته روابط عمومی و غیره تعریف کرده‌ایم که هرکدام به وظایف محوله خود خواهند پرداخت.»

مدیرعامل موسسه خیریه دندان‌پزشکی تبسم امید در پایان گفت: «همکاران دندان‌پزشک عمومی و متخصصی که تمایل دارند به‌صورت داوطلب در این کلینیک به خدمت‌رسانی به نیازمندان و محرومین بپردازند، می‌توانند با انتخاب تعداد و نوع بیماران، تعداد شیفت و نوع خدماتی که مایل به انجام آن هستند ما را یاری کنند.»

کلینیک دندان‌پزشکی تبسم امید در خیابان مطهری، بعد از تقاطع سهروردی واقع شده و دندان‌پزشکان داوطلبان می‌توانند جهت هرگونه اطلاعات و اعلام آمادگی با شماره ۰۹۱۲۱۲۰۰۷۳۹ با دکتر محمد پارسیون، مدیرعامل مجموعه تماس حاصل کنند.

منبع:دندانه

 

پلیس برزیل دندان‌پزشکی که قدیمی‌ترین عضو یک باند شکار غیرقانونی بود را دستگیر کرد

دستگیری دندانپزشک برزیلی به جرم شکار غیرقانونی
دستگیری دندانپزشک برزیلی به جرم شکار غیرقانونی

دندان‌پزشک برزیلی که در طول بیش از ۳۰ سال، هزار جگوار محافظت شده را به طور غیرقانونی و برای تفریح کشته بود، دستگیر شد.

به گزارش رسانه‌های آمریکایی، دکتر تِمیستُکلیس باربُسا فِریز و یک پزشک دیگر، عضو یک باند ۷ نفره بودند که در ایالت آکری برزیل به شکار حیوانات در معرض انقراض از جمله کپیرارا، گراز آمریکایی و گوزن قرمز می‌پرداختند.

پلیس برزیل اعلام کرده در سه ماه قبل از دستگیری این گروه، از طریق عکس و فیلم‌هایی که اعضاء آن از کشتن حیوانات به اشتراک می‌گذاشتند، آن‌ها را دنبال می‌کرده و شاهد بوده در این مدت ۸ جگوار، ۱۳ کپیرارا، ۱۰ گراز آمریکایی و ۲ گوزن قرمز را کشته‌اند. او همچنین اعلام کرده دکتر باربُسا فِریز از سال ۱۹۸۷ به کشتن این حیوانات مشغول و قدیمی‌ترین عضو این باند بوده است.

پرونده این ۷ نفر به جرم شکار غیرقانونی و حمل بدون مجوز سلاح گرم در دادگاه گشوده شده و ممکن است آنان به تناسب شرکت در جرم، زندانی یا جریمه شوند.

منبع:دندانه

 

مرد مالزیایی که سه رکورد گینس ثبت کرده، قصد دارد یک هواپیمای ایرباس را با دندان‌هایش بکشد

مرد مالزیایی ملقب به شاه دندان که سال ۲۰۱۳ یک قطار KTM را با دندان‌هایش کشیده بود، اعلام کرد می‌خواهد آوریل ۲۰۲۰ این تجربه را با کشیدن یک ایرباس A380 در فرودگاه مالزی تکرار کند!

به گزارش پایگاه خبری مالایا میل، این مرد که راتاکریشنان نام دارد، اوایل جولای ۲۰۱۹ با دکتر ماهاتیر محمد، نخست‌وزیر مالزی دیدار و درخواست خود را عنوان کرده است.

دکتر محمد در صفحه فیس‌بوک خود درباره این دیدار نوشته است: «من امروز آقای راتاکریشنان را ملاقات کردم و از شنیدن برنامه‌ای که دارد بسیار خوشحال شدم. امیدوارم تلاش‌های ایشان از سوی افرادی که همکارش هستند حمایت شود. این مرد، سال ۲۰۱۳ با کشیدن دو قطار KTM در یک مسافت ۴/۲متری رکوردی را به نام خودش ثبت کرد.»

«شاه دندان» که قبلاً محافظ شخصی بوده تا به حال ۳ بار نام خود را در کتاب رکوردهای گینس ثبت کرده است. نام او اولین بار در سال ۲۰۰۷ بابت کشیدن دو گاری و یک کالسکه مجموعاً به وزن ۲۹۷ تن با دندان‌ به کتاب رکوردهای گینس راه یافته بود.

راتاکریشنان از سن ۱۴ سالگی حمل کردن اجسام سنگین را با دندان‌هایش تمرین می‌کند. او صبح‌ها ساعت ۴ و نیم از خواب برمی‌خیزد و ۲۶ کیلومتر می‌دود و سپس به مدیتیشن، تمرین دادن آرواره و تمرین بلند کردن اجسام سنگین می‌پردازد.

منبع:دندانه