تحقیقات جدید نشان می‌دهند ارتباط معنی‌داری بین میزان بالای آلودگی هوا و افزایش احتمال ابتلا به سرطان دهان وجود دارد

محققین تایوانی با بررسی اطلاعات ۶۶ ایستگاه بررسی کیفیت هوا در سراسر این کشور در سال ۲۰۰۹ و مقایسه آن‌ها با نتایج تحقیقاتی که سال ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ بر روی ۴۸۰ هزار مرد بالای ۴۰ سال انجام شده بود و نشانگر ابتلا نزدیک به ۱۲هزار نفر آنها به سرطان دهان بود، ارتباط معنی‌دار بین آلودگی هوا و احتمال ابتلا به سرطان دهان را اثبات کردند. نتایج پژوهش آنها در شماره اخیر ژورنال تحقیقات دارویی (JIM) منتشر شده است.

به گزارش روزنامه گاردین، پیش از این ارتباط بین آلودگی هوا با سایر بیماری‌ها از جمله تعداد زیادی از سرطان‌ها مانند سرطان سینه، کبد، ریه و پانکراس و افزایش خطر ابتلا به فراموشی، آسم و حتی تغییر در ساختار قلب مشخص‌شده بود اما این نخستین باری است که محققین ارتباط آن را با سرطان دهان اثبات کرده‌اند.
این گروه تحقیقاتی بر روی ذراتی به نام PM2.5s که در آلودگی هوا موجود هستند متمرکز شده و این موضوع را در نظر گرفته بودند که مردان شرکت کننده در این تحقیق بسته به محل زندگی‌شان، چقدر در معرض این ماده قرار دارند. محققین بعد از دخیل کردن عواملی مانند سن، میزان قرارگیری در معرض ازن و دیگر ذرات موجود در هوا، مصرف دخانیات و خوراکی‌هایی که در بروز سرطان دهان دخیل هستند دریافتند خطر ابتلا به سرطان دهان در مردانی که در معرض بالاترین میزان PM2.5s بوده‌اند بیشتر است. به طوری که مردانی که سالیانه به طور متوسط در معرض ۴۰ و سی و هفت صدم میکروگرم بر متر مکعب از این ماده بودند، نسبت به مردانی که این رقم در مورد آن‌ها ۲۶ و هفتاد و چهار صدم میکروگرم بر متر مکعب بود، ۴۳ درصد بیشتر در معرض سرطان دهان بوده‌اند. البته به گفته محققین مکانیزم این تأثیرات هنوز کاملاً مشخص نیست. در ضمن این مطالعه محدودیت‌هایی دارد. برای مثال معلوم نیست شرکت‌کنندگان آن پیش از این تا چه حد در معرض PM2.5s بوده‌اند.

زنگ خطر آلودگی هوا در آسیا
پیش از این سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده بود میزان PM2.5s در هوا نباید از ۱۰ میکروگرم بر متر مکعب بیشتر شود. این در حالی است که در مرکز لندن میزان این ماده دو برابر این مقدار است و به گزارش WHO بسیاری از شهرهای دیگر در سراسر دنیا هوای بسیار آلوده‌ای دارند. برای مثال میزان PM2.5s در هوای کابل ۸۶، در پکن ۸۵ و در دهلی ۱۲۲ میکروگرم بر متر مکعب است.
سرطان دهان در کشورهای جنوب و جنوب شرقی آسیا جزو سه سرطان اول شایع است و در هند سی درصد سرطان‌ها را شامل می‌شود. ونکایا نایدو، معاون رئیس‌جمهور هند پیش از این در چهل و سومین کنفرانس ملی جراحان فک و صورت هند، این کشور را پایتخت سرطان دهان جهان خوانده و از دندان‌پزشکان بخش خصوصی درخواست کرده بود برای آگاهی بخشی و پیش‌گیری از سرطان دهان پا پیش بگذارند.

 

منبع:دندانه

 

وقتی زنان جوان ژاپنی مفهوم رایج زیبایی دندان‌ها را به چالش می‌کشند

چند سالی است که در میان زنان و دختران جوان در ژاپن، میل عجیبی به تغییر در ظاهر دندان‌ها ایجاد شده است: تبدیل دندان‌های نیش به دندان‌هایی به نام یائبا! دندان‌های یائبا به این زنان جوان ظاهری شبیه خون آشام ها می‌دهد.

 

دندان‌هایی شبیه خون‌آشام‏

 

به گزارش سایت بی‌بی‌سی این میل از سال ۲۰۱۱ در میان زنان ژاپنی تشدید شد، یعنی زمانی که بسیاری از آن‌ها می‌خواستند شبیه خواننده جوان ژاپنی به نام Tomomi Itano شوند. این دختر جوان که خواننده گروه موسیقی AKB48 بود، دندان‌های یائبایی داشت؛ یعنی دو دندان نیشش طویل‌تر و برجسته‌تر از دندان‌های دیگر بود. یائبا در ژاپن به معنی دندان دو تایی Double tooth یا با ترجمه دیگر «دوست خوب مردان» است.

امروزه تعداد زیادی از خانم‌های جوان ژاپنی برای رسیدن به این ظاهر هزینه‌های گزافی می‌کنند. در کلینیک دندان‌پزشکی برای تبدیل دندان‌ها به مدل یائبایی، دندان‌پزشک طی یک روش غیرجراحی، یک لمینیت سرامیکی را روی دندان‌های نیش بیمار می‌چسباند و دندان را به صورتی تراش و تغییر شکل می‌دهد که بلند‌تر و نوک تیز‌تر به نظر برسد. برخی از این دندان‌ها به طور دائمی به دندان‌های اصلی می‌چسبند ولی برخی دیگر هنگام غذا خوردن و یا زمان خواب قابل جا به جایی هستند. قیمت این درمان بیش از سی هزار ین ژاپنی یا ۲۷۰ دلار است. اضافه کردن کریستال یا نگین به این دندان‌ها نیز حدود ۵۴۰ دلار هزینه دارد.

جالب این است که Tomomi Itano، خواننده ژاپنی یعنی که الگوی این حرکت شده، هم اکنون دندان‌های کاملاً صافی دارد ولی زنان جوان هنوز به دنبال دندان‌های یائبایی او هستند.
تصورات زیادی در مورد این میل زنان ژاپنی وجود دارد از جمله این که برخی می گویند این کار از حس زیبایی شناسی سنتی ژاپنی منشأ گرفته؛ یعنی زیبایی در یک دختر تمام ‌عیار و کامل نیست.

دندان‌هایی شبیه خون‌آشام‏

 

گروه موسیقی Tomomi Itano ‘s AKB48 در سال ۲۰۱۱ متشکل از دختران یائبایی راه‌اندازی شد. ریکا یوزوکی، یکی از اعضای سابق این گروه طی مصاحبه‌ای با رسانه‌ها اعلام کرده بود که با وجود دندان‌های یائبایی احساس زیبایی نمی‌کند. رینو کومگاتا، خواننده ۲۳ ساله ژاپنی نیز که دندان‌های طبیعی یائبایی داشت، به رسانه‌ها گفته بود: من این نوع دندان‌ها را دوست ندارم و مردم می گویند دندان‌هایم شبیه سنجاب است. ولی با این وجود چون از اعمالی مانند تزریق و بیهوشی متنفرم، مصمم هستم که با همین شکل دندان‌ها زندگی کنم.

دندان‌پزشکان می‌گویند تغییر دندان‌ها به این شکل، امکان دارد مشکلات فراوانی از جمله حساسیت‌های دندانی به محرک‌های حرارتی سرد و گرم، ضعیف شدن ساختار دندان و افزایش شکنندگی به علت برداشتن مینا ایجاد شود. علاوه بر آن چنانچه بیمار به هر علتی تمایل به تغییر ظاهر داشته باشد، در صورت امکان، مستلزم صرف هزینه‌های گزاف بعدی برای بازگرداندن سلامت و ظاهر قبلی دندان است.

 

منبع:دندانه

 

زنان در دوران حاملگی چه نکاتی را برای حفظ سلامت و بهداشت دهان باید رعایت کنند

اگر شما باردار هستید و در عین حال نگرانی‌هایی در مورد مراجعه به دندان‌پزشک دارید، باید بدانید که انجمن دندان‌پزشکی آمریکا و کالج آمریکایی متخصصان زنان و زایمان معتقدند مراقبت از بهداشت دهان و دندان در این دوران بی‌خطر بوده و بالعکس تأخیر در درمان می‌تواند خطرناک باشد.

به گزارش دندانه، در مقاله‌ای که به تازگی در مجله انجمن دندان‌پزشکی آمریکا (jada) به چاپ رسیده، تاکید شده است حاملگی می‌تواند مشکلات بهداشت دهان از جمله مشکلات لثه و فرسایش دندان را به همراه داشته باشد. در واقع تغییرات هورمونی این دوران خطر ابتلا به بیماری‌های لثه را افزایش می‌دهد. التهاب لثه یا ژنژیویت، همراه با علائمی از جمله تورم و خونریزی است.

با این حال برای پیشگیری از این مشکلات حین دوران بارداری توصیه‌هایی توسط انجمن دندان‌پزشکی آمریکا ارائه شده از جمله این که:
– مسواک زدن دو بار در روز به مدت دو دقیقه با خمیردندان حاوی فلوراید
– استفاده از نخ دندان یا ابزار بهداشت بین دندانی، یک بار در روز

فراموش نکنید که ژنژیویت در صورت عدم درمان می‌تواند منجر به پریودنتیت یا عفونت لثه شود. این نوع عفونت موجب آسیب به بافت نرم و استخوان حامی دندان می‌شود. رها کردن این نوع عفونت باعث سست شدن دندان‌ها شده و حتی ممکن است دندان‌ها نیاز به کشیدن داشته باشند.

تومور حاملگی
این امکان وجود دارد که برخی زنان در طول بارداری دچار تومور لثه شوند. تومور حاملگی یا تومور لثه توده‌ای خوش‌خیم و بی‌ضرر در دهان برخی از بانوان باردار است که به طور معمولاً پس از تولد نوزاد از بین می‌رود. با این وجود، اگر این توده‌ها با مراقبت از دندان‌ها تداخل داشته باشند، دندان‌پزشک پس از بی‌حس کردن موضعی آن را خارج می‌کند.

فرسایش دندان
فرسایش دندان ناشی از از دست دادن مینا (لایه سخت و بیرونی دندان‌ها) است و زمانی رخ می‌دهد که دندان‌ها به طور مرتب در معرض اسید قرار گیرند. اگر در زمان بارداری به طور مرتب دچار حالت تهوع و استفراغ شوید، در معرض خطر فرسایش دندان قرار خواهید گرفت. برای جلوگیری از این عارضه، دهان خود را بعد از استفراغ، یک قاشق چای‌خوری جوش‌شیرین را در یک فنجان آب حل کنید و با آن دندان‌ها را شستشو دهید اما فوراً مسواک نزنید. در نظر داشته باشید که شستشوی دندان‌ها با این محلول به جلوگیری از حمله اسید به دندان‌ها کمک می‌کند. شما می‌توانید بعد از حدود یک ساعت دندان‌هایتان را مسواک بزنید.

شما به عنوان یک زن باردار شاید گاهی نیاز به استفاده از رادیوگرافی دندانی و دارو داشته باشید. این نکته را بدانید که رادیوگرافی دندانی در دوران بارداری ایمن است. کالج آمریکایی متخصصان زنان و زایمان توصیه می‌کند که زنان هنگام انجام رادیوگرافی دندان از جلیقه‌های محافظ ناحیه شکم استفاده.

 

منبع:دندانه

 

کم کردن قند در رژیم غذایی، روی همه بدن اثر مثبت می‌گذارد. برای نمونه، به کاهش وزن، بهتر شدن پوست و تیزتر شدن ذهن کمک می‌کند. در کنار همه این‌ها، دندان‌ها نیز از کاهش قند منتفع خواهند شد. از قدیم می‌گفتند هرچه قند کمتری بخورید، دندان‌هایتان کمتر خراب می‌شود؛ اما کاهش پوسیدگی دندان فقط یکی از اثرات مثبتی است که کم کردن قند در رژیم غذایی روی سلامت دهان و دندان می‌گذارد.

دکتر جرد شولمن، دندان‌پزشک مقیم فلوریدا، درباره اثرات مثبت کاهش قند در رژیم غذایی بر سلامت دهان به ۵ نکته اشاره می‌کند:

۱- خرابی کمتر دندان‌ها
«درون دهان همه ما باکتری وجود دارد. این مساله غیرقابل اجتناب است. اما وقتی قند می‌خوریم، به نوعی از باکتری غذا می‌دهیم که تولید اسید می‌کند و دندان‌ها را خراب می‌کند.» دکتر شولمن توضیح می‌دهد که تعداد دفعات خوردن غذاهای قنددار مهم‌تر از حجم قندی است که وارد بدن می‌شود: «هرچه مدت زمانی که دندان‌ها در معرض قند هستند، بیش‌تر شود، آن‌وقت باکتری‌های دهان هم زمان بیش‌تری برای تولید اسید و پوساندن دندان‌های شما خواهند داشت.»

۲- بهبود سلامت کلی بدن
هرچه خرابی دندان‌ها کمتر شود، احتمال کشیدن و از دست دادن دندان هم کمتر می‌شود. دکتر شولمن می‌گوید این مساله روی سلامت کل بدن اثر می‌گذارد: «مطالعات زیادی انجام شده که بهداشت دهان و دندان را به سلامت قلب ربط داده‌اند. بنابراین اگر دهان شما در وضعیت خوبی باشد، بدن شما هم از مزایای آن بهره می‌برد.» دهان مثل دروازه بدن است، بنابراین به غذاهایی که درون بدن می‌فرستید و اثری که روی شما می‌گذارد، فکر کنید.

۳- تغییر رنگ کمتر در دندان‌ها
«مصرف مواد قندی می‌تواند باعث ایجاد حفره در دندان‌ها و در نهایت پوسیدگی شود و همین باعث تیرگی دندان می‌شود. این مشکل با افتادن لکه روی دندان فرق دارد. لکه‌ها می‌توانند با خوردن چای یا قهوه ایجاد شوند. اما در هر حال، این هم تغییر رنگ است.»
اگر دهان‌تان را تمیز و تا جایی که می‌شود از خرابی دور نگه دارید، آن‌وقت لازم نیست نگران تغییر رنگ غیرعادی دندان‌های خود باشید.

۴- درمان بوی بد دهان‌تان
«قند خوراکی‌ها، غذای باکتری‌هایی است که باعث ایجاد بوی بد در دهان می‌شوند. بنابراین هرچه قند بیش‌تری بخورید، بوی بد بیش‌تری درست می‌شود.»

۵- داشتن دهان سالم‌تر
وقتی قند را در رژیم غذایی خود کم می‌کنید، خوراک کمتری به باکتری‌های مضر می‌رسانید و این به خودی خود خوب است. البته دکتر شولمن تاکید می‌کند، قند، قند است: «بعضی‌ها فکر می‌کنند اگر به جای نوشابه گازدار، آب میوه بخورند، زیاد بد نیست اما قند، قند است و فرقی نمی‌کند مال میوه باشد یا آب‌نبات. جدا از زایلیتول هر نوع قند ساده دیگری روی سلامت دهان شما اثر می‌گذارد.»
او ادامه می دهد: «از نظر یک دندان‌پزشک، تا وقتی دهان سالمی دارید، لازم نیست قند را کاملا از رژیم غذایی خود حذف کنید. برای داشتن دهان سالم باید مسواک بزنید، نخ دندان بکشید، از دهان‌شویه استفاده کنید و تمیز کردن دندان‌ها را سر وقت انجام دهید. اگر مراقب دندان‌ها باشید، زیاد عمر خواهند کرد.»

 

منبع:دندانه

 

دکتر پیر فوشار، دندان‌پزشکی مدرن را یک قرن قبل از تأسیس اولین دانشکده دندان‌پزشکی بنیان‌گذاری کرد

دندان‌پزشکی برای اولین بار سال ۱۸۲۸ و به دنبال تأسیس اولین دانشکده دندان‌پزشکی دنیا توسط دکتر جان هریس در ایالت اوهایوی آمریکا، به‌عنوان یک رشته دانشگاهی شناخته شده است. این در حالی است که دندان‌پزشکی مدرن، اواخر قرن هفدهم در فرانسه و توسط یک پزشک پایه‌گذاری شده بود، اما تا آن زمان یک علم مجزا به شمار نمی‌رفت.

 

درباره پزشکی که پدر دندان‌پزشکی مدرن شد!

 

پیر فوشار (Pierre Fauchard)، پزشک فرانسوی که به پدر دندان‌پزشکی مدرن معروف است را بیشتر به دلیل تألیف کتاب جراح دندان‌پزشک (Le Chirurgien Dentiste) که اولین کتاب جامع تعاریف دندان‌پزشکی است می‌شناسند. او در این کتاب تعاریف پایه آناتومی و عملکرد دهان، علائم و نشانه‌های پاتولوژی دهان، تکنیک‌های ترمیم پوسیدگی، بیماری‌های پریودنتال، ارتودنسی، جایگزین کردن دندان‌های از دست رفته و پیوند دندان را به رشته تحریر درآورده است.

از بهیاری نیروی دریایی تا جراحی
این پزشک که متولد سال ۱۶۷۸ و درگذشته سال ۱۷۶۱ است، در شهرستان ماین فرانسه که در شمال غربی این کشور واقع است متولد شد. او سال ۱۶۹۳ زمانی که ۱۵ سال داشت در اثر فشارهای خانواده‌اش به نیروی دریایی سلطنتی فرانسه پیوست. فوشار در آن دوره از یک جراح به نام الکساندر پوتیلرت که مطالعات زیادی بر روی بیماری‌های دهان و دندان داشت تأثیر پذیرفت و آموخت که ملوان‌هایی که سفرهای طولانی دریایی دارند، از بیماری‌های دهان و دندان شدید، به خصوص اسکوربورد رنج می‌برند. پوتیلرت در نهایت این ملوان جوان را تشویق کرد تا بر روی مشاهدات و یافته‌های پیشینیان در طب تسکینی تحقیق کند. او می‌گفت قصد دارد دانش خود را بر اساس تجربیات بالینی گسترش دهد و در نهایت فوشار به عنوان دستیار این جراح، بهیار نیروی دریایی شد.
او در نهایت نیروی دریایی را ترک کرد و در شهر انگرز فرانسه ساکن و در بیمارستان دانشگاه انگرز به کار درمانی مشغول شد. فوشار آغاز کننده بسیاری از کارهایی بود که امروز در دندان‌پزشکی به عنوان یک حرکت انقلابی از آن‌ها یاد می‌شود. او پایه‌گذار علم جراحی فک و صورت بود و معمولاً خود را جراح-دندان پزشک می‌نامید. این در حالی است که این عنوان در قرن ۱۷ بسیار به ندرت به کار می‌رفت، چرا که در آن دوران دندان‌پزشکان معمولاً دندان خراب را به جای درمان کردن می‌کشیدند.

ابداعات انقلابی در ابزار و تکنیک‌ها
به رغم محدودیت‌هایی که در اواخر قرن ۱۷ و اوایل قرن ۱۸ در ابزار جراحی وجود داشت، فوشار در بیمارستانی که در آن مشغول به درمان بود از سوی همکارانش، به‌عنوان یک جراح زبردست شناخته می‌شد. او در ابزار دندان‌پزشکی تحولات قابل توجهی ایجاد کرد و معمولاً ابزار جدید را از ابزارآلات ساعت‌سازها، جواهرفروش‌ها و حتی آرایشگرها می‌ساخت و از آن‌ها برای درمان‌های دندان‌پزشکی استفاده می‌کرد.

 

درباره پزشکی که پدر دندان‌پزشکی مدرن شد!

دم‌باریکی که فوشار اواخر قرن ۱۷ ساخته بود و در پرستودنتیکس از آن استفاده می‌کرد.

 

این پزشک، مواد پر کردنی دندان‌پزشکی را به‌عنوان درمان پوسیدگی دندان معرفی و برای اولین بار این ایده‌ را مطرح کرد که شکر، از خود اسیدهایی مانند تارتاریک اسید که عامل پوسیدگی دندان هستند آزاد می‌کند. او در ضمن بنیان‌گذار این فرضیه بود که در مراحل بعد از پوسیدگی دندان ممکن است تومورهایی در لثه و اطراف دندان ایجاد شوند.

 

درباره پزشکی که پدر دندان‌پزشکی مدرن شد!

ابزار جراحی که فوشار در اواخر قرن ۱۷ ساخته بود و از آن‌ها استفاده می‌کرد شامل اره، فورسپس و مته

 

فوشار همچنین بنیان‌گذار پروتزهای دندانی بود و روش‌هایی را برای جایگذاری پروتز به‌جای دندان‌های از دست رفته کشف کرد. او می‌گفت دندان‌های جایگزین را می‌توان از استخوان یا دندان حیوانات و عاج فیل ساخت و این دندان‌ها که کارایی همانند دندان‌های طبیعی دارند را می‌توان با سیم‌هایی از جنس طلا به بقایای دندان قبلی بست. او همچنین بریس‌های ارتودنسی را که ابتدا از طلا ساخته می‌شدند معرفی و سپس کشف کرد که محل قرارگیری دندان‌ها می‌تواند به دنبال تغییر الگوی سیم‌ها تغییر کند. گفتنی است در آن دوران نخ‌های کتان و ابریشم هم معمولاً برای سفت کردن بریس‌ها به کار می‌رفتند.

 

درباره پزشکی که پدر دندان‌پزشکی مدرن شد!

مته دستی که با چرخیدن سیلندر از طریق زهی که به آن متصل است حرکت می‌کرد.

 

تحریر کتاب معروف
پیر فوشار بین سال‌های ۱۷۱۶ تا ۱۷۱۸ مرتبه بالایی پیدا کرده و معمولاً برای مطالعه و تبادل تجربیات بالینی‌اش با سایر جراحان در حال مسافرت به سراسر فرانسه بود. او سال ۱۷۱۸ به پاریس مهاجرت کرد و دریافت که بسیاری از کتابخانه‌های پزشکی این شهر فاقد کتاب‌های مرجع دندان‌پزشکی خوب هستند و به دایره المعارف های جراحی دهان برای استفاده مدرسین نیاز دارند. به همین دلیل تصمیم گرفت بر اساس تجربیات درمانی خود یک رساله حرفه‌ای بنویسد.
او برای نوشتن این کتاب، ماه‌ها با دندان‌پزشکان بسیاری مصاحبه کرد و با اضافه کردن تجربیات خود، در نهایت در سال ۱۷۲۳ و در سن ۴۵ سالگی نسخه خطی کتاب جراح-دندان پزشک را نوشت. این کتاب در ابتدا ۶۰۰ صفحه بود و بعد از گذشت ۵ سال و پس از دریافت بازخوردهای همکارانش به ۷۸۳ صفحه در دو جلد گسترش پیدا کرد.

 

درباره پزشکی که پدر دندان‌پزشکی مدرن شد!

یاگرام ترمیم دندان که اواخر قرن ۱۸ در کتاب جراح-دندان‌پزشک کشیده شده است.

 

کتاب جراح-دندان‌پزشک، در جلد اول حاوی ۳۸ فصل و در جلد دوم حاوی ۲۶ فصل بود. این دو جلد در مجموع دارای ۴۲ تصویر از ابزار جراحی بودند و بسیاری از ایده‌هایی که در آن‌ها مطرح شده بود، کاملاً در دندان‌پزشکی تازگی داشت. فوشار در این کتاب‌ها بسیاری از ابداعات خود، از جمله ابزار الورتاتور و مته دندان‌پزشکی را معرفی کرد. او همچنین در آن‌ها نوشته بود که برای درمان پالپیت می‌توان از دارچین و روغن میخک استفاده کرد و اوره انسانی می‌تواند در درمان مراحل اولیه پوسیدگی دندان مورد استفاده قرار گیرد. البته او آن زمان نمی‌دانست ماده مؤثره اوره آمونیاک است. گفتنی است کتاب جراح-دندان‌پزشک در اروپا بسیار مورد استقبال قرار گرفت و به آلمانی هم ترجمه شد.

اخلاق در پزشکی
فوشار یکی از اولین طبیبانی بود که مفهوم مال پرکتیس را در پزشکی مطرح کرد. او همواره تقلب در دندان‌پزشکی را تقبیح می‌کرد و شاگردانش را از آن بر حذر می‌داشت. به همکاران و شاگردانش تذکر می‌داد که بعضی از تکنیک‌های درمانی مانند استفاده از نیتریک اسید و سولفوریک اسید برای از بین بردن پلاک‌های دندان که فرصت‌طلبان از آن‌ها استفاده می‌کنند، خطرناک است و از تریبون‌ها اعلام می‌کرد که بسیاری از کسانی که در فرانسه کار دندان‌پزشکی انجام می‌دهند مدرک یا تجربه‌ای در این رشته ندارند.
پیر فوشار سرانجام در ۸۳ سالگی در حالی که سرمشق بسیاری از دندان‌پزشکان جوان برای دنبال کردن علوم نوین دندان‌پزشکی قرار گرفته بود در پاریس درگذشت.

آکادمی پیر فوشار
دکتر اِلمر بِست، دندان‌پزشک آمریکایی، سال ۱۹۳۶ آکادمی مردم نهادی به نام این پزشک فرانسوی نام‌گذاری کرد. اعضاء اکادمی پیر فوشار از دندان‌پزشکان سرشناس هستند و اهدافی چون بالا بردن استانداردهای حرفه‌ای و پروژه‌های تحقیقاتی در جهت افزایش بهره‌وری در دندان‌پزشکی را دنبال می‌کنند.

 

منبع:دندانه

 

ساخت و فروش خمیردندان یکی از مسیرهای پولساز در دنیای سلامت دهان و دندان است. طبق آخرین آمار منتشر شده، صادرات خمیردندان در سال ۲۰۱۶ میلادی برای سازندگان آن ۳.۵ میلیارد دلار درآمد داشته است. همچنین آمار نشان می‌دهد، بیشترین درآمد از صادرات خمیردندان متعلق به اروپا بوده که بیش از نصف صادرات خمیردندان دنیا (۵۳.۲ درصد) را در اختیار دارد. اروپایی‌ها در سال ۲۰۱۶، ۱.۹ میلیارد دلار از این طریق درآمد داشته‌اند. آسیایی‌ها هم با ۲۵.۵ درصد از کل این بازار در رده دوم هستند و آمریکای شمالی با ۱۵.۶ درصد در رده سوم ایستاده است.

سایت worldstopexports در گزارشی بزرگ‌ترین کشورهای صادرکننده خمیردندان در سال ۲۰۱۶ را به ترتیب زیر فهرست کرده است:

۱. لهستان ۳۳۸.۵ میلیون دلار (۹.۶ درصد از کل صادرات خمیردندان در دنیا)
۲. آلمان ۳۲۳.۷ میلیون دلار (۹.۲ درصد)
۳. چین ۲۹۸.۸ میلیون دلار (۸.۵ درصد)
۴. مکزیک ۲۹۰.۶ میلیون دلار (۸.۳ درصد)
۵. بریتانیا ۲۷۸.۷ میلیون دلار (۷.۹ درصد)
۶. آمریکا ۲۵۴.۵ میلیون دلار (۷.۲ درصد)
۷. تایلند ۱۹۰.۸ میلیون دلار (۵.۴۳ درصد)
۸. اسلواکی ۱۸۸.۲ میلیون دلار (۵.۳۶ درصد)
۹. بلژیک ۱۳۷ میلیون دلار (۳.۹ درصد)
۱۰. فرانسه ۱۲۳.۳ میلیون دلار (۳.۵ درصد)
۱۱. هلند ۷۳.۶ میلیون دلار (۲.۱ درصد)
۱۲. هند ۵۸.۳ میلیون دلار (۱.۷ درصد)
۱۳. کره‌جنوبی ۵۷.۹ میلیون دلار (۱.۶۵ درصد)
۱۴. ایتالیا ۵۵.۱ میلیون دلار (۱.۵۷ درصد)
۱۵. برزیل ۵۳.۲ میلیون دلار (۱.۵ درصد)

چند نکته
۱. این ۱۵ کشور ۷۷.۵ درصد از کل خمیردندانهای صادر شده در سال ۲۰۱۶ را تولید کرده‌اند.
۲. از سال ۲۰۱۲ تاکنون سریعترین رشد صادرات خمیردندان متعلق به کره‌جنوبی بوده که ارزش صادرات آن از ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶، ۱۹۰ درصد رشد داشته است.

درآمد خالص
این فهرست شامل درآمد خالص از صادرات خمیردندان می‌شود؛ یعنی درآمد صادرات خمیردندان منهای پولی که برای واردات خمیردندان هزینه شده است. بنابراین بیشترین سود خالص در دنیا در سال ۲۰۱۶ متعلق به مکزیک بوده است.
۱. مکزیک ۲۷۵.۳ میلیون دلار
۲. لهستان ۲۳۸ میلیون دلار
۳. اسلواکی ۱۶۷.۸ میلیون دلار
۴. تایلند ۱۶۶.۹ میلیون دلار
۵. چین ۱۶۵.۹ میلیون دلار
۶. آلمان ۱۶۱.۴ میلیون دلار
۷. بریتانیا ۱۲۱.۲ میلیون دلار
۸. آمریکا ۶۱.۲ میلیون دلار
۹. هند ۴۳.۱ میلیون دلار
۱۰. بلژیک ۳۷.۶ میلیون دلار
۱۱. مصر ۳۵.۳ میلیون دلار
۱۲. برزیل ۳۰.۸ میلیون دلار
۱۳. ویتنام ۲۹.۹ میلیون دلار
۱۴. گواتمالا ۲۴.۶ میلیون دلار
۱۵. اندونزی ۲۰.۸ میلیون دلار

صادرات بالای لهستان، مکزیک، هند و حتی ویتنام، گواتمالا و اندونزی در این فهرست‌ نشان می‌دهد برای سهیم شدن در این بازار، لازم نیست در اندازه‌های کشورهایی مثل آلمان و آمریکا صنعتی بود. برنامه‌ریزی درست برای تولید و تبلیغ می‌تواند سهمی‌ از این بازار پرسود را نصیب ما کند.

 

منبع: دندانه

 

 

رفتن به دندان‌پزشکی می‌تواند برای هر کودکی ناخوشایند و حتی ترسناک باشد، اما این کار برای کودکان مبتلا به اوتیسم خیلی سخت‌تر از بقیه است. بعضی از آن‌ها ممکن است به خاطر نوری که به صورتشان تابانده می‌شود، ناآرام شوند و بعضی‌ها هم با صدای وسایلی از جمله مته دندان‌پزشکی می‌ترسند. اینجا است که «زوکا»، یک سگ لابرادور آموزش دیده، وارد می‌شود تا شرایط را برای این کودکان کمی‌ قابل تحمل کند.

 

کمک سگ‌ها برای درمان دندان‌پزشکی کودکان اوتیسمی

یک موسسه خیریه به اسم «در کنار تو» شش سگ از جمله زوکا را آموزش داده تا وقتی کودکان مبتلا به اوتیسم به مطب دندان‌پزشکی می‌روند، در کنار آن‌ها باشند و به این بچه‌ها احساس آرامش بدهند. مسوولان این خیریه می‌گویند، هر ۶ سگ ماده هستند، چون مطیع‌ترند و تمرینات ویژه را راحت‌تر انجام می‌دهند.

رائول وارلا، موسس و مدیر خیریه «در کنار تو»، خودش یک کودک مبتلا به اوتیسم دارد. او متوجه شده بود که فرزندش بعد از خریدن یک سگ «لابرادور» سیاه، روابط اجتماعی بهتری پیدا کرده و به همین دلیل، کارش را رها کرد و سراغ یک شغل جدید رفت: آموزش سگ‌های کمک درمانی که به کودکان اوتیسمی‌ یاری می‌دهند.

 

کمک سگ‌ها برای درمان دندان‌پزشکی کودکان اوتیسمی

 

تاکنون سگ‌های او به حدود ۵۰ کودک بیمار در یک کلینیک دندان‌پزشکی در سانتیاگو، پایتخت شیلی، کمک کرده‌اند تا شرایط را بهتر تحمل کنند.

مادر یکی از کودکان اوتیسمی می‌گوید، هیچ‌وقت پسرش را به این آرامی‌ندیده بود: «گذاشت تا دندان‌پزشک کارش را بکند. راستش حتی داد هم نزد.»

این کلینیک بابت هر بار استفاده از سگ‌ها، حدود ۶۷ دلار به خیریه می‌پردازد، اگرچه این رقم بنا به وضعیت مالی خانواده بیمار می‌تواند بسیار متنوع باشد.

 

 

منبع:دندانه

 

نگاهی به فیلم «حماسه کولی» و ساختن دندان برای رامی مالک

این روزها فیلم «حماسه کولی» یا همان «راپسودی بوهمی» در سینماهای آمریکا پرفروش شده است. فیلم درباره گروه معروف «کویین» و خواننده پرشور و مشهورش «فردی مرکوری» است که در فیلم حماسه کولی،‌ رامی‌ مالک نفش او را بازی کرده است.
برای این که دندان‌های مالک شبیه مرکوری شود، برایش دندان مصنوعی درست کرده‌اند و گذاشته‌اند، ‌دندان‌هایی بزرگ که کاملا به چشم می‌آیند. اما ممکن بود دندان‌های این بازیگر در فیلم،‌ از این هم بزرگ‌تر باشد. برای او چند دست دندان مصنوعی ساخته شد که یکی از آن‌ها هم‌اندازه دندان‌های واقعی خود فردی مرکوری بود اما وقتی رامی‌ مالک موقع تست آن را به دهان گذاشت، ‌برای صورتش زیادی بزرگ بود و به همین دلیل تصمیم گرفتند از دندان‌های سایز کوچک‌تری استفاده کنند.

این نکته‌ای است که «کریس لیونز» ‌فاش کرده،‌ هنرمندی که چند دهه است کارش ساخت دندان‌های مصنوعی برای بازیگران فیلم‌ها و سریال‌ها است و در کارنامه‌اش ساخت دندان برای ستاره‌هایی مثل مریل استریپ، ‌جانی دپ و تیلدا سویینتون هم دیده می‌شود. او مسوول ساخت دندان برای شخصیت‌های سری جدید «جنگ ستارگان» هم بوده است.
البته معمولا کار لیونز ۵۵ ساله به عنوان یکی از اعضای تیم تولید، زیاد به چشم نمی‌آید یا زیاد درباره آن حرف زده نمی‌شود، اما این بار در فیلم «حماسه کولی»‌ که زندگی گروه کویین را روایت می‌کند،‌ حسابی به چشم آمده و از ستاره‌های فیلم شده است. در یکی از صحنه‌های ابتدایی فیلم،‌ اعضای گروه که البته هنوز گروه کویین را تشکیل نداده‌اند،‌ با تردید به این فکر می‌کنند که مرکوری با این دندان‌های بزرگ مناسب «خواننده اصلی» شدن هست یا نه، ‌اما او می‌گوید داشتن ۴ تا دندان اضافه در بالا که روی دندان‌های پایینش را می‌پوشاند،‌ عملا از نظر موسیقایی به نفعش است.

لیونز که در بازسازی فیلم «پاپیون» دندان‌های زردرنگ و مصنوعی مالک را ساخته،‌ در مصاحبه‌ای که در ادامه می‌آید،‌ از دندان و دندانسازی در صنعت سینما گفته است.

 

مردی که برای هالیوود دندان می‌سازد

 

– این دندان‌هایی که برای دهان رامی‌ مالک در فیلم ساخته‌ای،‌ چگونه کار می‌کنند؟
دندان‌های بزرگی‌اند،‌ بنابراین کمی‌ جلو می‌زنند. وفتی توی دهان رامی ‌رفت،‌ لبش را به جلو فشار ‌داد تا کمی ‌هم روی دندان‌های پایین را بگیرد و بیش‌تر شبیه فردی مرکوری شود.
فردی کاملا از وضعیت دندان‌هایش آگاه بود و اغلب تلاش می‌کرد آن‌ها را با لب‌هایش بپوشاند. رامی‌ عاشق این مساله بود چون خودش هم باید برای پنهان کردن دندان‌ها مثل کاری که فردی می‌کرد، زحمت می‌کشید.

– جنس دندان‌ها از چیست؟
دندان آکریلی‌اند. اگر مادربزرگ‌تان دندان مصنوعی داشته،‌ دیده‌اید که آن‌ها را در می‌آورد و کنار تختش داخل لیوان آب می‌گذارد. جنس این دندان‌ها شبیه همان‌ها است اما تک تک دندان‌ها، لایه به لایه با دست ساخته شده تا رنگ مناسب را پیدا کنند و مناسب رامی ‌باشد.

– و چه‌طور جا می‌رفتند؟
از چیزی که آن‌ها را ثابت نگه دارد، استفاده نکردیم. دندان‌ها را فقط جلوی دندان‌های او و پشت لبش می‌گذاشتیم،‌ همین. این دندان‌ها به معنی کلمه با یک «تقه»‌ جا می‌افتادند و درمی‌آمدند.
ما دندان‌ها را در اندازه‌های مختلفی درست کردیم که بزرگ‌ترینش اندازه دندان‌های خود فردی بود. وقتی دندان‌ها را برای اولین بار به طور جدی تست کردیم و نتیجه را به برایان سینگر (کارگردان فیلم) نشان دادیم، ‌متوجه شدیم که اگر از دندان‌ها با اندازه واقعی‌شان استفاده کنیم، ‌برای رامی ‌زیادی بزرگ می‌شوند. بنابراین اندازه‌ها را کوچک‌تر کردیم تا همه چیز با صورت و قواره رامی ‌بخواند.

– دندان‌های این فیلم بزرگ هستند،‌ اما تو در طول حرفه‌ات انواع و اقسام دندان‌ها را در اندازه‌های مختلف ساخته‌ای.
ما می‌توانیم دندان‌هایی با ضخامت یک دهم میلی‌متر بسازیم یا دندان‌های نیشی برای حیوانات درست کنیم که دو سانت و نیم ضخامت داشته باشند. دندان طلا هم درست می‌کنیم. رامی ‌از من خواست یک دست از دندان‌های فردی را برایش با طلا بسازم و من هم کمی ‌منتظرش گذاشتم. می‌خواست آن‌ها را در خانه نگه دارد.

– دندان‌های خیلی نازکی که ممکن است بسازید چه کاربردی دارند؟
اگر نقش کسی را بازی می‌کنید که در حیات وحش زندگی می‌کند یا جادوگری،‌ ولگردی، ‌چیزی شبیه به این است، وضع دندان‌هایتان خیلی بد است. برای همین به جای رنگ کردن دندان‌ها، که در ادامه ممکن است رنگش برود،‌ می‌توانیم یک دندان نازک درست کنیم،‌ رنگش کنیم و از آن استفاده کنی و ناگهان دندانت بدرنگ می‌شود. این کار را برای تیلدا سویینتون در فیلم «سوسپیریا» کردیم. او یکی از مشتریان همیشگی من است.

– یکی از سخت‌ترین کارهایت را بگو.
کاری که برای تیم راث در فیلم «جوانی بدون جوانی» کردم. قرار بود صحنه این شکلی باشد که او در بیمارستان بستری است و دکتر دستش را داخل دهان او می‌کند. می‌خواستند تمام دندان‌های او لق باشد. فقط دو ماه طول کشید تا بفهمم آن را چه‌طور درست کنم. چهار، ‌پنج دست دندان مختلف درست ‌کردیم تا آخر سر از چیزی که ساخته بودیم و می‌خواستیم ارایه بدهیم، ‌راضی شدم. باورم نمی‌شد در فیلم جواب داد.

– کارهای خلاقانه‌تری که کرده‌ای،‌ چه؟
برای موزیک ویدیوی «بیورک» ‌دندان‌هایی ساختیم که ۳۰ برابر دندان واقعی بودند. می‌خواستند دوربین را داخل دهانش بگذارند، ‌انگار از درون دهان، رو به ‌بیرون فیلم می‌گرفتند. بنابراین دندان‌ها و لثه‌ها باید شبیه دندان‌ها و لثه‌های او می‌بود،‌ سقف و کف دهان هم همین طور، ‌همه هم ۳۰ برابر اندازه واقعی. از دهانش یک قالب گرفته و آن را با استفاده از تکنولوژی دیجیتال ۳۰ برابر کردند. بعد باید از روی آن می‌ساختیم و مثل دندان و لثه او رنگش می‌کردیم.

 

 

منبع:دندانه

 

معمولا پزشک‌ها تا آخر عمر طبابت می‌کنند، ‌دست‌کم در بین فامیل و دوستان گاه و بی‌گاه نظر آن‌ها را می‌پرسند و تشخیص‌شان را می‌خواهند و این روند پایان ندارد،‌ اما این که یک دنداپزشک در ۹۳ سالگی هم به طور مرتب به مطبش برود،‌ کمی غیرعادی است. این کاری است که «ویلبور کی منچته» در اوانزویل آمریکا می‌کند.

 

دندان‌پزشکی که در ۹۳ سالگی خیال بازنشستگی ندارد

 

دکتر منچته ۳ روز در هفته به کلینیکی که خودش تاسیس کرده می‌رود و بعد از ۶۵ سال کار مستمر، ‌دلیلی برای بازنشسته شدن نمی‌بیند. خیلی از بیماران او هم دهه‌ها است که برای مداوای دندان‌هایشان به کلینیک «همه در خانواده» می‌روند و تا وقتی دکتر منچته سر کار باشد، ‌سراغ دندانپزشک دیگری را نمی‌گیرند. برای نمونه،‌ فیلیس سیلز ۸۱ ساله بیش از ۵۰ سال است که برای درمان دندان‌هایش به این دندانپزشک مراجعه می‌کند. در بعضی از خانواده‌ها نیز ۳ یا ۴ نسل از اعضای خانواده بیمار او بوده‌اند.
به این ترتیب،‌ بعضی از همکارانش در کلینیک «همه در خانواده» معتقدند او پیرترین دندانپزشک شاغل دنیا است و حتی بت منچته، ‌دستیار و عروسش به همراه چند نفر دیگر از کارکنان با مسوولان کتاب گینس تماس گرفته‌اند. آقای منچته می‌گوید: «تا وقتی که حال کار کردن داشته باشم، ‌من و بت هرچقدر بخواهیم کار می‌کنیم. زمان گذشته و ما هنوز این‌جا هستیم و حدس می‌زنم در آستانه شکستن رکوردیم.»

دکتر منچته می‌گوید در دوران رکود بزرگ آمریکا، ‌یک بار مجبور شده حدود ۱۰ کیلومتر با دوچرخه برود تا چند تا مرغ را بفروشد و پول کشیدن دندانش را دربیاورد. همان روز تصمیم گرفته وقتی بزرگ شد، ‌دندانپزشک شود.

 

دندان‌پزشکی که در ۹۳ سالگی خیال بازنشستگی ندارد

 

او در جنگ جهانی دوم خدمت کرده و در اصل رشته مهندسی خوانده اما بعد از پایان خدمتش در ۱۹۴۶ با هزینه ارتش درس دندانپزشکی خوانده و ۲ سال هم در جنگ کره بوده تا این که سرانجام در ۱۹۵۲ به ایندیانای جنوبی برگشته و کار خودش را شروع کرده است.
خانم سیلز که نیم قرن بیمار او بوده، ‌می‌گوید آرامش این دندانپزشک برایش مهم بوده است. اولین باری که او برای معاینه دندانش پیش منچته رفته، ‌از این که باید دکتر جدیدی را ببیند،‌ بسیار اضطراب داشته و دکتر به او گفته اصلا عجله نکند و هرچقدر لازم است، ‌صبر کند تا آرام شود: «او را خیلی مهربان و باملاحظه دیدم.»

بت منچته هم از سال ۱۹۷۸ با پدرشوهرش کار می‌کند. البته آن‌ها نسبت به قبل کمتر جراحی می‌کنند، ‌اما روکش و پر کردن دندان و جرم‌گیری به روال سابق ادامه دارد. بت می‌گوید، ‌همه این کارها را به خاطر علاقه به مردم‌ انجام می‌دهند و به تدریج نیز کار بیماران را به دیگر پزشکان کلینیک می‌سپارند، اما خیلی از آن‌ها تا وقتی که خود دکتر منچته در کلینیک باشد،‌ زیر بار نمی‌روند و حاضر نیستند توسط پزشک دیگری درمان شوند.

 

دندان‌پزشکی که در ۹۳ سالگی خیال بازنشستگی ندارد

 

این دکتر پا به سن گذاشته وضعیت کنونی خود را «نیمه بازنشسته» توصیف می‌کند و می‌گوید: «الان مساله سرگرمی‌مطرح است،‌ با ۳ روز کار در هفته». وقتی هم کسی از او می‌پرسد، ‌بازنشسته نمی‌شود؟ یک جواب حاضر و آماده دارد: «دستهایم نمی‌لرزد، ‌دیدم خوب است، حتی برای مطالعه هم عینک نمی‌زنم. تا زمانی که وضعیت این‌ها خوب باشد، ‌من هم سر و کله‌ام پیدا می‌شود.»

 

منبع:دندانه

دندان‌پزشکی کار وقت‌گیری است، اما هستند پزشکانی که در کنار کار روی دندان بیماران یا آموزش به دانشجویان، شغل‌های دیگری را هم ‌دنبال می‌کنند تا به علاقه‌های شخصی‌شان هم برسند و روح‌شان را جلا دهند. نمونه‌اش پیتر یاکوبسن که بعد از ۳۰ سال تدریس در دانشکده دندان‌پزشکی، به‌تازگی بازنشسته شده: «من مسحور جزییات و مهارت‌های خاص هستم و خیلی دوست دارم چیزهایی خلق کنم که ساختن آن‌ها به تلاش زیاد و کمال نیاز دارد.»

 

دندانپزشکی که محبوب سرآشپزهای معروف است

 

 

او و همسرش یک زمین کشاورزی ۱/۳ هکتاری در کالیفرنیا دارند که وقت خود را با رسیدگی به آن پر می‌کنند. البته اصلا خیال نکنید با یک زمین کشاورزی معمولی طرف هستید که در آن بلال می‌کارند. برعکس، محصولات آن به طور خاص برای آشپزهای درجه یک و رستوران‌های عالی طراحی شده است.

یاکوبسن خودش را «کشاورزی به سوی ستاره‌ها» می‌نامد، چون «هر آشپزی که من با او کار کرده‌ام، بعد از کار با من، ستاره میشلن گرفته است». البته این دندان‌پزشک کشاورز تاکید می‌کند که ستاره‌دار شدن آشپزها ربطی به او ندارد، بلکه نشان می‌دهد آشپزهایی که سبک خاص خودشان را دارند، سراغ او می‌آیند.

البته یاکوبسن هیچ‌وقت برای کار کشاورزی برنامه‌ریزی نکرده بود. او و همسرش ۳۰ سال پیش این زمین را خریدند تا هم در روستا یک جایی را داشته باشند و هم به بعضی از دوستان‌شان نزدیک‌تر باشند. تازه او از کشاورزی چه می‌دانست؟ هیچ. «من فقط یک قابلیت داشتم که به کشاورزی مربوط بود. از خاکی شدن نمی‌ترسیدم.»

زمین او مجموعه‌ای شگفت‌انگیز از محصولات است: ۱۰ نوع مختلف درخت انجیر دارد، ۱۰ نوع مختلف گلابی و آلو در آن پیدا می‌شود، انواع گوناگونی از سیب و هلو دارد و ۳۰ مدل مختلف گوجه فرنگی و ۱۵ نوع گل مخصوص آشپزی در آن کشت می‌شود. خوراکی‌های عجیب و غریب هم دارد، مثل «اوکا» که چیزی شبیه به سیب‌زمینی است، اما با مزه لیمو‌ترش یا شیرین. همین محصولات و طعم‌های خاص، آشپزها را به زمین آن‌ها می‌کشاند. جالب این که او و همسرش همه کارهای زمین را خودشان انجام می‌دهند، به جز هرس کردن درخت‌ها در زمستان. کار چیدن محصولات را هم بر عهده آشپزها است.

یاکوبسن علاوه بر کشاورزی، در انستیتو آشپزی آمریکا درس می‌دهد، ۲ روز در هفته در سن فرانسیسکو طبابت می‌کند و کتاب می‌نویسد: «این طوری نیست که فکر کنید بازنشسته شده‌ام و دایم کشاورزی می‌کنم. کشاورزی یک بعد دیگر از زندگی من است که موازی با زندگی‌ام به عنوان معلم و دندان‌پزشک پیش می‌رود. مدت‌ها قبل فهمیدم که ساده‌ترین راه برای تعریف خودم این است که من یک مراقب هستم، و مهارت‌های متعددی دارم. یکی از این مهارت‌ها دندان‌پزشکی است که اجازه می‌دهد مراقب مردم باشم و دیگری کشاورزی است که مراقب گیاهان هستم. تمام مدت انگار در رویا زندگی می‌کنم.»

 

دندانپزشکی که محبوب سرآشپزهای معروف است

 

 

دندانپزشکی که محبوب سرآشپزهای معروف است

 

دندانپزشکی که محبوب سرآشپزهای معروف است

 

 

منبع:دندانه