نگاهی به چند رکورد جذاب گینس مرتبط با دندان (۵)

همیشه «ترین»ها برای ما جذاب بوده؛ چه در دنیای مد و ورزش و چه در دنیای دندان و دندانپزشکی؛ به ویژه اگر این «ترین» با پول و «گران»ترین پیوند خورده باشد. این‌جا به چندتا از «ترین»های جذاب در دنیای دندانپزشکی نگاه می‌کنیم، آن‌هایی که حتی به کتاب رکوردهای گینس هم راه پیدا کرده‌اند.

پیرترین کسی که دندان عقل درآورد
رابرت دبلیو گری، اهل سن‌خوسه در آمریکا، با ۹۴ سال و ۲۵۳ روز سن، دندان عقل درآورد تا در سال ۲۰۱۷ نامش به عنوان «پیرترین آدمی‌ که دندان عقل درآورده» در کتاب گینس ثبت شود.

مسن‌ترین بیمار ایمپلنت دندانی
پیرترین کسی که در دهانش ایمپلنت گذاشته نیز «فیلومنا باتیستا» بود که با ۱۰۰ سال و ۲۱۰ روز سن، سال ۲۰۱۲ در فلوریدا آمریکا ۴ دندان در دهانش کاشتند.

بلندترین کاکتوس!
بعضی از رکوردها ربطی به بهداشت و سلامت دهان و دندان ندارد، اما دندانپزشک‌ها در آن دخالت دارند. برای نمونه، رکورد بلندترین کاکتوس خانگی متعلق به دانشکده دندانپزشکی «SDM» در هند است که یک کاکتوس ۳۳ متر و نیمی ‌را در دانشگاه پرورش دادند. این کاکتوس در سال ۲۰۰۲ کاشته شد و در سال ۲۰۱۵ رکورد آن ثبت شد، اگرچه همچنان در حال رشد است.

 

چند رکورد دندانی عجیب و غریب
چند رکورد دندانی عجیب و غریب

 

گشادترین دهان!
در مورد رکورد آقای «برند اشمیت» از آلمان، حضور دندانپزشک ضروری بود تا دهان او را اندازه بگیرد، چون او رکورددار بیش‌ترین مقداری است که دهان باز می‌شود! او سال ۲۰۱۷ توانست دهانش را ۸/۸ سانتی‌متر باز و نامش را در کتاب گینس ثبت کند. رکورددار قبلی «جی جی بیتنر» بود که در سال ۲۰۰۴ دهانش را ۸/۴ سانتی‌متر باز کرده بود. وقتی پسر کوچک آقای اشمیت کتاب رکوردهای گینس را در سال ۲۰۱۵ خواند، متوجه شد چنین رکوردی وجود دارد و به پدرش در این باره گفت. دست آخر، برای شکستن رکورد کار به میلی‌متر کشید اما آقای اشمیت از عهده‌اش برآمد.

 

چند رکورد دندانی عجیب و غریب
چند رکورد دندانی عجیب و غریب

بیش‌ترین دندان اولیه

اولین دندان‌های شیری در ۵ تا ۸ ماهگی کودک پدیدار می‌شوند اما کودکان زیادی هم بوده‌اند که با دندان به دنیا آمده‌اند. رکورددار این کودکان «شان کینی» است که سال ۱۹۹۰ در انگلیس به دنیا آمد و ۱۲ دندان در دهانش داشت. پزشک‌ها دندان‌های او را کشیدند تا برای شیر خوردن به مشکل نخورد. سری دوم دندان‌های او در ۱۸ ماهگی کامل درآمدند

 

چند رکورد دندانی عجیب و غریب
چند رکورد دندانی عجیب و غریب

 

بیشترین تعداد دندان
صاحب بیش‌ترین دندان در دنیا هم «ویجی کومار» هندی است که سال ۲۰۱۴ نماینده کتاب گینس وجود ۳۷ دندان را در دهان او تایید کرد. معمولا یک انسان بالغ ۳۲ دندان دارد.

گران‌ترین دندان

گران‌ترین دندانی که در یک حراجی به فروش رفته، سال ۲۰۱۱ توسط دکتر مایکل زوک در لندن خریده شد. این دکتر کانادایی با پرداخت ۳۵ هزار و ۸۵۷ دلار توانست دندانی را که گفته می‌شود به «جان لنون» تعلق داشته، بخرد.

چند رکورد دندانی عجیب و غریب
چند رکورد دندانی عجیب و غریب

گران ترین دست‌دندان
بالاترین قیمتی هم که یک دست دندان مصنوعی بیمه شده، ۱۰ میلیون دلار است. این دست دندان متعلق به جرج واشنگتن بوده و در شهر «مونت ورنون» آمریکا نگهداری می‌شود و آن را در سال ۲۰۰۰ به قیمت ۱۰ میلیون دلار بیمه کردند.
مقامات دولتی در سال ۱۹۴۹ این دندان را ۵ هزار و ۵۰۰ دلار خریدند. دندان‌های مصنوعی واشنگتن از عاج فیل، دندان گاو و دندان برده‌ها ساخته شده. وفتی او در سال ۱۷۸۹ به عنوان اولین رییس جمهور آمریکا انتخاب شد، فقط یک دندان سالم داشت.

 

چند رکورد دندانی عجیب و غریب
چند رکورد دندانی عجیب و غریب

بزرگ‌ترین دندان‌ها
درازترین دندانی که تا به حال کشیده شده، متعلق به «اور-ویل پاتل» اهل هند است. دندان او وقتی در سال ۲۰۱۷ کشیده شد، ۳/۶۷ سانتی‌متر درازا داشت. پهن‌ترین دندان کشیده شده هم سال ۲۰۰۰ از دهان «شین راسل» کانادایی درآمد که ۱/۶۷ سانتی‌متر عرض داشت. شین در آن زمان فقط ۹ سال سن داشت. عرض یک دندان معمولی ۸۹۲ صدم میلی‌متر است. طول دندان شین ۲/۰۵ سانتی‌متر بود

منبع : دندانه

Views All Time
Views All Time
46
Views Today
Views Today
1