همگامی سازمان‌های دندان‌پزشکی بریتانیا با هفته جهانی آگاهی نسبت به آنتی‌بیوتیک

پایگاه خبری دندانه: سه سازمان ملی دندان‌پزشکی در بریتانیا در هفته جهانی آگاهی نسبت به آنتی‌بیوتیک با تشویق دندان‌پزشکان به کاهش تجویز آنتی‌بیوتیک از این حرکت حمایت کردند.

به گزارش پایگاه خبری دنتیستری، دانشکده دندان‌پزشکی عمومی بریتانیا ((FGDP(UK)، انجمن جراحان دهان بریتانیا (BAOS) و انجمن میکروبیولوژیست‌های دهان بالینی (ACOM) اظهار کرده‌اند تاکنون پیشرفت‌هایی در زمینه کاهش تجویز آنتی‌بیوتیک در دندان‌پزشکی حاصل شده است، اما باید تلاش‌هایی بیشتری در این زمینه انجام بگیرد.
امروز مقاومت ضدمیکروبی (AMR) یک مشکل جهانی است و با افزایش باکتری‌هایی که نسبت به تعداد زیادی از کلاس‌های آنتی‌بیوتیک‌ها مقاوم هستند، خطر جدی عموم مردم را تهدید می‌کند. چرا که به این ترتیب ممکن است عفونت‌های ساده هم غیرقابل درمان بشوند.
تجویز نامناسب و استفاده نابه جا از آنتی‌بیوتیک‌ها منجر به افزایش عفونت‌هایی می‌شوند که در برابر چند دارو مقاوم هستند و سالانه سبب مرگ هفت‌صد هزار نفر در دنیا می‌شوند که از این میزان بیست و پنج هزار مرگ در اروپا اتفاق می‌افتد. به این ترتیب خطر زیادی سلامتی بیمارانی را که تحت جراحی‌های بزرگ، پیوند عضو، شیمی‌درمانی یا درمان‌های تهاجمی قرار می‌گیرند تهدید می‌کند و احتمال مرگ و میر بالاتر می‌رود. به طوری که دولت بریتانیا پیش‌بینی می‌کند این آمار در مقیاس جهانی تا سال ۲۰۵۰ به ده میلیون نفر می‌رسد.

سهم دندان‌پزشکان از تجویز آنتی‌بیوتیک
سهم دندان‌پزشکان NHS از تجویز آنتی‌بیوتیک تقریباً ۵ تا ۷ درصد است و سه سازمانی که ذکر شد، با تألیف دستورالعمل‌هایی سعی در ترغیب دندان‌پزشکان به تجویز صحیح این داروها دارند.
دکتر نیک پالمر ویراستار و یکی از نویسندگان بخش راهنمای دانشکده دندان‌پزشکی عمومی بریتانیا می‌گوید: «در حال حاضر تعداد آنتی‌بیوتیک‌هایی که دندان‌پزشکان NHS تجویز می‌کنند کمترین میزان در ۲۵ سال گذشته است، اما تجویز مناسب این داروها هنوز هم جای کار دارد.»
گرک جرارد، عضو شورای BAOS هم می‌گوید: «متخصصان سلامت دهان نقش حیاتی در تصحیح الگوی مصرف آنتی‌بیوتیک با تجویز به‌موقع این داروها و آموزش دادن مسئولانه به بیماران دارند.»
دکتر نوحا سوودی، نماینده ACOM اظهار می‌کند: «بین تجویز نابه جای آنتی‌بیوتیک و افزایش نرخ مقاومت آنتی‌بیوتیکی ارتباط روشنی وجود دارد. بنابراین بسیار ضروری است که دندان‌پزشکان این دارو را بر طبق دستورالعمل‌های ملی تجویز کنند.»

فعالیت‌های آموزشی در بریتانیا
سه ارگان حامی حرکت آگاهی نسبت به آنتی‌بیوتیک که مرتبط با دندان‌پزشکی هستند، می‌کوشند از راه آموزش، الگوی تجویز و مصرف آنتی‌بیوتیک را در دندان‌پزشک و بیمار اصلاح کنند.
دانشکده دندان‌پزشکی عمومی بریتانیا در وب‌سایت خود، راهنمای مبتنی بر مشاهده‌ برای زمان صحیح تجویز آنتی‌بیوتیک، نوع، دوز و مدت زمان مناسب تجویز این دارو ارائه کرده است که می‌توانید آن را در آدرس (fgdp.org.uk/guidance-standards/antimicrobial-prescribing-gdps) مشاهده کنید.

علاوه بر این BAOS بخشی برای آموزش‌های الکترونیکی به متخصصان بهداشت دهان راه‌اندازی کرده است تا قواعدی را برای مراقبت‌های ضد میکروبی از بیماران در درمان‌های رایج بالینی به آنان بیاموزد. این آموزش‌ها در آدرس (baos.org.uk/elearning) موجود هستند. آموزش‌هایی که ذکر شد برای تمام دندان‌پزشکان، از جمله دندان‌پزشکان متخصص و‌ آنان که جراحی ایمپلنت یا جراحی‌های کوچک می‌کنند طراحی شده‌اند.

این سه ارگان همچنین کیت‌های دندان‌پزشکی مراقبت‌های ضد میکروبی (AMS) را که حاوی اطلاعاتی درباره مصرف آنتی‌بیوتیک و مدیریت عفونت‌های دندانی برای بیماران است به صورت رایگان ارائه می‌دهند. در ضمن یک ابزار سنجش به نام (Antimicrobial prescribing self-audit tool) هم برای دندان‌پزشکان طراحی شده است تا بتوانند داروهای کنترل عفونت را بر اساس دستورالعمل‌ها تجویز کنند.

هفته جهانی آگاهی نسبت به آنتی‌بیوتیک، با همکاری سازمان جهانی بهداشت، سازمان غذا و کشاورزی و سازمان جهانی بهداشت حیوانات پایه‌گذاری شده است و امسال یعنی سال ۲۰۱۸، از ۱۲ تا ۱۸ نوامبر، (۲۱ تا ۲۷ آبان ۹۷) برای این مناسبت در نظر گرفته شده است. علاوه بر این، مرکز کنترل بیماری‌های اروپا هم ۱۸ نوامبر را به عنوان روز آگاهی اروپا نسبت به آنتی‌بیوتیک نام‌گذاری کرده است.

 

منبع : دندانه

Views All Time
Views All Time
28
Views Today
Views Today
1