تب مصرف خمیردندان‌های طبیعی در بریتانیا داغ شده است

خمیردندان نیوزیلندی اکوستر (Ecostore) به دلیل سوء تبلیغ علیه فلوراید، محکوم به تشویش اذهان عمومی علیه مصرف این ماده و مجبور به حذف این اظهارات غیرواقعی از وب‌سایت خود شد.
به گزارش استاف، این برند که به تازگی خمیردندان طبیعی فاقد فلوراید تولید کرده، در سایت خود عنوان کرده بود که فلوراید ماده‌ای نامطلوب و سمی است. این شرکت حتی در سایت خود در صفحه‌ای تحت عنوان «مواد نامطلوب» دلایلی برای عدم استفاده از فلوراید در محصولات خود را فهرست کرده بود.
اکوستر درباره سدیم فلوراید اظهار کرده بود: «این ماده جزو مواد آسیب‌زننده به سلامتی و برای پوست، ریه و چشم مضر است و در محصولات اکوستر از آن استفاده نمی‌شود.»

سازمان استانداردهای تبلیغاتی بریتانیا (ASA) اما ضمن بی اساس خواندن این ادعاها، اکوستر را مجبور به حذف آن‌ها کرد. در ضمن اظهار کرد که مدارک مستدلی برای ادعای این برند مبنی بر جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ها و پلاک‌های دندانی وجود ندارد.

به گفته استاف که یک پایگاه خبری نیوزیلندی است، آنچه این برند ادعا کرده، نمونه‌ای از سوءتبلیغ‌هایی علیه خمیردندان‌های فلوراید دار است که این روزها دندان‌پزشکان این کشور را نگران کرده و زنگ خطر همه‌گیر شدن پوسیدگی را به صدا درآورده است.
در حال حاضر برندهای دیگری مانند Grin و Red Seal در نیوزیلند وجود دارند که خمیردندان طبیعی تولید و افرادی از جمله سلبریتی‌ها هم در فضای مجازی استفاده از آن‌ها را تبلیغ می‌کنند.

آیا خمیردندان‌های طبیعی موثر هستند؟
خمیردندان‌های طبیعی حاوی روغن کانوکا، پوست ماگنولیا، پروپولیس (صمغی که زنبورها از گیاهان جمع‌آوری می‌کنند.) و جلبک دریایی قرمز هستند. آن‌ها در تبلیغات خود ادعا می‌کنند که پوسیدگی دندان را کاهش داده و اسید پلاک‌های دندانی را خنثی می‌کنند که این خود سبب سلامتی دندان‌ها و لثه‌ها می‌شود. این در حالی است که دندان‌پزشکان می‌گویند اگر خمیردندان‌ها فاقد فلوراید باشند، تقریباً هیچ اثری ندارند.

دکتر مارتین لی می‌گوید: «خمیردندان‌های فلوراید دار که در دهه ۱۹۷۰ به بازار آمدند، انقلابی در عرصه سلامت دهان بودند که با رقیق کردن اسید دهان به میزان یک‌دهم، به استحکام مینای دندان کمک می‌کند. اگر خمیردندان‌های فاقد فلوراید در مقیاس بزرگ به فروش بروند، باید منتظر همه‌گیر شدن پوسیدگی دندان باشیم.»

هشدارهای انجمن دندان‌پزشکی نیوزیلند سبب واکنش مدیر ارشد برند Red Seal شده است. او در دفاع از دلایل خود برای تبلیغ خمیردندان‌های فاقد فلوراید گفته است: «ما بر این باور هستیم که مصرف بسیار زیاد فلوراید می‌تواند سبب پیامدهای منفی برای بعضی از افراد شود. بنابراین خمیردندان‌هایی عاری از این ماده ساخته‌ایم تا به مصرف‌کنندگان حق انتخاب بدهیم که اگر دوست ندارند خود را در معرض فلوراید قرار ندهند.»
مدیر اجرایی برند Grin هم می‌گوید: «این کارخانه قصد دارد محصولاتی فاقد مواد شیمیایی مانند تریکلوزان تولید و به مصرف‌کنندگان اطلاع‌رسانی کند که چه مواد آسیب‌زایی در خمیردندان‌های معروف هست که از آن‌ها بی‌خبرند، اما ما علیه فلوراید ادعایی نداریم.»
وزارت بهداشت نیوزیلند در نتیجه این اقدامات به صرافت افتاده است که با ورود خمیردندان‌های طبیعی به بازار مقابله کند و اعلام کرده است که دیگر با درخواست تولید خمیردندان‌هایی که نشان فاقد فلوراید دارند، موافقت نخواهد کرد.

 

منبع: دندانه

Views All Time
Views All Time
36
Views Today
Views Today
1