قبل از این که دکتر مالی نیولن سراغ رشته دندان‌پزشکی برود، در دانشگاه «یو سی ال ای» رقص می‌خواند و برای این که بدنش روی فرم باشد، می‌دوید: «عاشق دویدن بودم. برای همین، همین‌طور به دویدن و دویدن ادامه دادم و فهمیدم روش عالی برای از بین بردن استرس است.»
molly newlon1وقتی تصمیم گرفت رشته‌اش را عوض کند و سراغ دندان‌پزشکی برود، جزوه شیمی‌ را با خودش همراه داشت و موقع دویدن آن را می‌خواند: «در هر دور یک معادله را حفظ می‌کردم و هر بار ۴۰ دور می‌زدم، معادل ۱۶ کیلومتر. در امتحان شیمی‌ نمره خیلی بالایی آوردم و بنابراین دویدنم از آن جا شروع تازه‌ای پیدا کرد.»

دندان‌پزشکی که دونده ماراتن شد
دندان‌پزشکی که دونده ماراتن شد

این خانم دکتر در ۴۰ سال بعد از آن، هر هفته بین ۸۰ تا ۱۱۰ کیلومتر می‌دوید. سال اول دندان‌پزشکی در دانشکده به «سریع‌ترین زن» معروف شد و همان سال برای اولین بار در مسابقه ماراتن شرکت کرد. نخستین بار هم در هیوستن تگزاس قهرمان ماراتن شد، آن هم با زمان قابل توجه ۳ ساعت و ۱۰ دقیقه.
او امروز تمام وقت در دانشکده دندان‌پزشکی «یو سی اس اف» درس می‌دهد، ۲ روز در هفته بیماران را درمان می‌کند و مدیر برنامه جدیدی است که آخر هفته‌ها دستیار دندانپزشک پرورش می‌دهد. اما چطور به همه این کارها می‌رسد؟ می‌دود. «این بهترین راه در دنیا برای کم کردن استرس است. به من قشنگ انرژی بیش‌تری می‌دهد.» او هنوز هم ۳ روز در هفته حدود ۱۰ کیلومتر می‌دود، روزی یک ساعت روی دستگاه اسکی فضایی تمرین می‌کند و مثل ۳۰ سال گذشته روزی صد تا دراز و نشست می‌رود تا عضلات کمرش را برای کار سخت دندانپزشکی قوی نگه دارد.
این دندانپزشک باروحیه مثل سال اول دانشجویی، هنوز هم موقع دویدن از وقتش استفاده می‌کند و برنامه درس‌هایش را می‌ریزد، به نوار آموزش زبان فرانسوی گوش می‌دهد یا این‌که به صدای اقیانوس گوش می‌سپارد. او برای دیگر پزشکانی که دنبال ورزش هستند یک توصیه دارد: «صبح قبل از کار ورزش کنید. و تمام روزتان بهتر خواهد شد.»

 

منبع : دندانه

Views All Time
Views All Time
54
Views Today
Views Today
1