با تشکر از حسین اکبر

وقتی یک جوان ۲۲ ساله در عربستان که در طی سه سال گذشته دچار خون‌دماغ‌های مکرر می‌شد، به پزشک مراجعه کرد کمتر کسی می‌توانست علت آن‌ را پیش بینی کند. پزشکان بعد از بررسی یک جرم سفید استخوانی به طول ۱سانتی‌متر در حفره بینی او پیدا کردند که طبق نظر دندان‌پزشک یک دندان اضافی بود. پزشکان وجود این دندان اضافی را عامل خون دماغ‌های مکرر مرد جوان تشخیص دادند. آنها متوجه شدند که این دندان باعث اصطکاک در منطقه سپتوم (تیغه میانی) بینی شده و در نتیجه باعث خونریزی می‌شده است.
یافتن این دندان اضافه کاملا غافل گیر کننده بود زیرا بیمار دندان‌های کامل و مرتبی داشت.

برای حل این مشکل پزشکان «مجتمع پزشکی ارتش شاه فهد» مرد را تحت بیهوشی کامل قرار دادند و سپس دندان اضافی را در آوردند. بعد از سه ماه بینی مرد کاملا بهبود یافت و خون ریزی‌های مکررش کاملا برطرف شد.
دکتر «جان هلستین» استاد بخش آسیب‌شناسی دهان در دانشگاه «لووا» درباره این مسئله می‌گوید: وجود دندان اضافی غیرمعمول نیست؛ اما رشد دندان درون بینی غیرمعمول است. قطعا این مورد عجیب‌ترین مورد از وجود دندان اضافه است. بیشتر از همه عکسی که از درون بینی گرفته شده بود تاثیر برانگیز بود. من تا حالا دندانی ندیده بودم که در این قسمت از بینی رشد کند.

کشف دندانی که داخل بینی یک مرد رشد کرده بود!
کشف دندانی که داخل بینی یک مرد رشد کرده بود!

نکته عجیب این است این دندان برای مدت طولانی کشف نشده باقی مانده بود. دندان‌پزشکان پیش‌بینی می‌کنند این دندان یک دندان mesioden (دندان اضافه‌ای که در میان دو دندان پیش رشد می‌کند) داشته است که یکی از این سه دندان (دو عدد دندان پیش و یک عدد دندان اضافه) معکوس شده و به سمت بینی حرکت کرده است.

براساس مطالعات حدود چهار درصد مردم دارای دندان اضافه هستند. این دندان اضافه می‌تواند در بخش‌های مختلف فکین رشد کند. دندان اضافه می‌تواند در یک محل طبیعی و قابل مشاهده در ردیف دندان‌ها رشد کند یا در یک جای پیش‌بینی نشده و غیرقابل مشاهده مثل حفره بینی. از نشانه‌های وجود دندان در حفره بینی می‌توان به سردرد، گرفتن بینی، خون ریزی بینی و از شکل افتادن بینی اشاره کرد.
دکتر «هلستین» می‌گوید که او هر سال تعدادی از این مورد‌ها می‌بیند اما اینکه دندان در کف حفره بینی رشد کند غیرعادی است.

کشف دندانی که داخل بینی یک مرد رشد کرده بود!
کشف دندانی که داخل بینی یک مرد رشد کرده بود!

منبع:دندانه