گفتگوی نگین دندان‌پزشکی با نماینده شرکت نوآوران پایا تجهیز درباره ممنوعیت یک‌باره واردات دستگاه‌های رادیوگرافی پرتابل تک‌دندان

واکنش سازمان انرژی اتمی به فروش دستگاه‌های قابل‌حمل عکس تک دندان در کشور، از مرداد ماه سال گذشته، با انتشار اطلاعیه‌ای که توجیه‌پذیری آن‌ها را مورد سؤال و در دست بررسی اعلام کرد شروع شد و متعاقب آن، اردیبهشت ۹۵، اطلاعیه‌ای در سایت این سازمان منتشر شد که واردات این دستگاه‌ها را ممنوع اعلام می‌کرد. این در حالی است که پیش از انتشار این اطلاعیه، شرکت‌های وارد‌کننده این دستگاه‌ها، حدود یک دهه با مجوز سازمان انرژی اتمی و وزارت بهداشت، آن‌ها را از گمرک ترخیص و در بازار عرضه می‌کردند.

حسن عصاران، مدیر بخش دندان‌پزشکی شرکت پایا تجهیز که یکی از این شرکت‌های واردکننده تجهیزات رادیوگرافی دندان‌پزشکی است، در توضیح مجوز‌ها و استانداردهای دستگاه‌های رادیوگرافی قابل‌حمل عکس تک دندان که به‌صورت قانونی وارد کشور می‌شدند، به خبرنگار نگین دندان‌پزشکی گفت: این دستگاه‌ها که از سال ۸۶ تا اوایل سال ۹۵ مجوز ورود به کشور را داشتند، دارای گواهینامه‌های معتبر مانند گواهینامه CE اروپا و FDA آمریکا هستند و استانداردهای معتبر بین‌المللی را گذرانده‌اند. گذشته از این، سازمان انرژی اتمی تا قبل از ممنوع اعلام کردن واردات این دستگاه‌ها، با دوزیمتری کردن آن‌ها، مجوز وارداتشان را صادر می‌کرد، اما به یک‌باره ترخیص آن‌ها را ممنوع کرد.

وی افزود: اطلاعیه دفتر حافظت در برابر اشعه سازمان انرژی اتمی، بدون ارائه هیچ‌گونه مستنداتی که دوز جذب این دستگاه‌ها را بیش‌ازحد قابل‌قبول اعلام کند یا نمونه‌ای که شاهد بر خطرناک بودن استفاده از آن‌ها باشد صادرشده و موج اعتراضات مصرف‌کنندگانی که پیش‌ازاین آن‌ها را تهیه‌ کرده‌اند را به سمت شرکت‌های فروشنده سرازیر کرده است.
وی خاطرنشان کرد: پس از گذشت چند ماه از این اطلاعیه، هنوز هم تبعات آن دامن‌گیر ما و همکارانمان است، تا جایی که برای ثابت کردن ایمن بودن این دستگاه‌ها به مشتری‌های سابق، حتی فیلم بج‌های دوزیمتری را به دندان‌پزشکان ارائه کردیم که آزمایش آن‌ها طی یک دوره ۶ ماهه، نشان می‌داد دز جذب آن‌ها حتی درصورتی‌که دندان‌پزشک در روز ۳۰ اکسپوز انجام دهد، از ۵ صدم میلی گرِید که حد ایمنی سازمان انرژی اتمی است هم کمتر است.

منافع دندان‌پزشکان یا شرکت‌های واردکننده، کدام در میان است؟
واکنش ناگهانی سازمان انرژی اتمی به دستگاه‌هایی که خود پیش از آن‌ها را ایمن اعلام کرده است، قطع به‌یقین مورد سؤال است که در پاسخ دادن به آن، احتمالات زیادی مطرح می‌شود.
حسن عصاران در بخش دیگری از سخنان خود، منشأ این اقدام را منفعت‌طلبی شرکت‌های واردکننده سایر انواع دستگاه‌های رادیوگرافی تک دندان دانست و گفت: پیش‌ازاین اطلاعیه رسمی هم، شرکت‌هایی که دستگاه‌های چرخی و دیواری عکس تک دندان وارد می‌کردند، از طریق روابطی که در انجمن‌های دندان‌پزشکی داشتند، موجی از ترس در بین دندان‌پزشکان ایجاد کرده بودند، اما ازآنجایی‌که نتوانستند به هدف خود نایل شوند، عاقبت از کانال سازمان انرژی اتمی وارد شدند و توانستند واردات دستگاه‌های رادیوگرافی پرتابل را ممنوع کنند.
وی افزود: دستگاه‌های عکس‌برداری تک دندان پرتابل، مزیت‌هایی مانند قابلیت استفاده آسان و قیمت پایین‌تر نسبت به سایر دستگاه‌ها دارند که باعث شده بود حجم قابل‌توجهی از بازار را به خود اختصاص بدهند و همین امر حساسیت شرکت‌های رقیب را برانگیخت.

نماینده شرکت پایا تجهیز در پایان گفت: قطع به‌یقین، از سازمان انرژی اتمی انتظار می‌رفت از سال ۸۶ یعنی‌‌ همان زمانی که این دستگاه‌ها به‌صورت گسترده وارد کشور شدند، بررسی‌های جامع و کامل خود را انجام دهد تا شرکت‌های واردکننده، به‌این‌ترتیب متضرر نشوند و در معرض اتهام و اعتراض قرار نگیرند.

منبع:دندانه