ماهنامه پیشه و تجارت/ هزینه‌های درمان آن‌چنان خانواده‌ها را با مشکل مواجه کرده است که بسیاری ترجیح می‌دهند رنج بی‌دندانی را به جان بخرند، اما در برابر، یک بار برای چکاپ و درمان به دندان پزشک مراجعه نکنند. درواقع زمانی برای درمان به مطب دندان پزشکی مراجعه می‌کنند که کار از کار گذشته است و تنها راهکار، کشیدن دندان است. درست‌‌ همان روزی که بزرگان ساختمان ایوانک غرب در روز دندان پزشک و اساتید دندان پزشک در هتل المپیک، دور هم جمع شدند باز هم انتقاد از قیمت بالای خدمات دندان پزشکی به محور اصلی این برنامه تبدیل شد.

دکتر ایرج حریرچی قائم مقام وزیر بهداشت، با اشاره به هزینه‌های بالای دندان پزشکی می‌گوید: «طبق آخرین آمار‌ها، حدود ۱۸. ۵درصد از هزینه‌های پرداختی از جیب مردم، تنها به خاطر هزینه‌های دندان پزشکی است و این در حالی است که حدود ۴۰ درصد از مردم جامعه ما یعنی ۴ دهک، از خدمات دندان پزشکی محروم هستند و دریافت خدمات دندان پزشکی در آن‌ها فقط در حد کشیدن دندان است و واقعیت این است که هرچه به دهک‌های بالا نزدیک می‌شویم، هزینه پرداختی افزایش می‌یابد و حتی به ۲۵ درصد هم می‌رسد که این رقم در مقایسه با کل هزینه سلامت مردم، آمار بالایی است.

اقتصادسنجی نشان می‌دهد در دندان پزشکی، حداکثر موادی که مصرف می‌شود ۱۰ تا ۱۲ درصد هزینه است و بقیه هزینه‌هایی که گرفته می‌شود، هزینه‌های جانبی و دستمزد پزشک است. متاسفانه به ازای هر ایرانی، ۱۳ دندان کشیده، خراب یا پوسیده داریم که این شاخص خوبی نیست و راه حلش این است که ابتدا برای فرزندان و دانش آموزان اقدامات پیشگیرانه انجام دهیم که این کار در سال گذشته انجام شده و امسال طرح فلوراید دانش آموزان به اتمام می‌رسد.»

بحث اقدامات پیشگیرانه بار‌ها از سوی متولیان امر بهداشت مطرح شده است. حتی برای نمونه به بیکاری ۵۰۰ دندان پزشک در کشور ۵ میلیونی فنلاند اشاره کرده‌اند. ژنرال‌های سلامت، بر ضرورت تخصیص بودجه بیشتر از سوی مجلس تاکید کرده‌اند تا شاخص پوسیدگی دندان کاهش پیدا کند. هرچه پیشگیری حرف اول را در سالگرد طرح تحول سلامت می‌زد، اما این موجب نشد که وزیر بهداشت، درمان دندان‌های پوسیده را به فراموشی بسپارد.

دکتر هاشمی ضمن غیرعادلانه خواندن قیمت درمان دندان گفت: «خدمات دندان پزشکی بخش دولتی، باید نصف قیمت بخش خصوصی باشد. در بخش خصوصی، عرضه و تقاضا برحسب محل ارائه خدمت، قیمت تمام شده خدمات را تنظیم می‌کند و نمی‌توان نرخ واحدی برای این خدمات تعیین کرد، اما ضروری ست قیمت تمام شده خدمات بخش دولتی، نیمی از قیمت این خدمات در بخش خصوصی باشد تا هم مردم و هم دندان پزشکان از این قیمت‌های راضی باشند.»

با این حال به نظر می‌رسد درست کردن دندان پوسیده شده برای بسیاری یک رویا باشد. تنها نیم نگاهی به قیمت‌های مراکز دانشگاهی و نه خصوصی، نشان می‌دهد که قشر حقوق بگیر توانایی پرداخت این قیمت‌ها را ندارد. برای مشخص شدن بیشتر این موضوع، قیمت‌های کلینیک شهید منتظری، وابسته به دانشگاه شاهد مورد بررسی قرار گرفت. به هر حال این مرکز خصوصی نبوده و قیمت‌های آن قابل قبول‌تر است.

معاینه تشخیص ۱۵۰۰۰ تومان، رادیوگرافی ۹۵۰۰ تومان، کشیدن درد دندان از ۴۰ هزار تومان تا ۱۰۰ هزار تومان، درمان ریشه یک کانال ۱۲۰ هزار تومان تا ۱۵۰ هزار تومان، درمان ریشه دو کانال ۱۹۰ هزار تومان تا۲۲۰ هزار تومان، درمان ریشه سه کانال ۲۶۰ هزار تومان تا۳۲۰ هزار تومان، ترمیم و پر کردن دندان ۸۵ هزار تومان تا۱۲۰ هزار تومان، ترمیمی و پرکردن دندان با کامپوزیت ۹۵ هزار تومان تا ۱۶۵ هزار تومان، جراحی لثه از ۳۳۰ هزار تومان تا یک میلیون و ۴۴۰ هزار تومان، پروتز ثابت از ۳۹۵ هزار تومان تا ۵۷۲ هزار تومان، ایمپلنت از یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تا دو میلیون و ۵۰ هزار تومان است.

مروری کوتاه نشان می‌دهد پرداخت بسیاری از این قیمت‌ها، در توان افرادی که ماهانه دریافت زیر یک میلیون تومان دارند نیست. فقط لازم است تا فرد بخواهد یک دندان را عصب کشی و پروتز کند. با این حال بسیاری از کار‌شناسان براین باورند که قیمت خدمات دندان پزشکی در ایران نسبت به کشورهای همجوار و حتی اروپایی و آمریکایی کمتر است. همین موجب شده بسیاری از خارجی‌ها و ایرانیان مقیم کشورهای دیگر، ترجیح دهند برای درمان به ایران مراجعه کنند؛ زیرا ضمن دریافت خدمات بهتر، پول کمتری پرداخت می‌کنند.

متولیان امر اقتصاد سلامت بر این باورند که ضمن پوشش بیشتر بیمه‌ای خدمات دندان پزشکی برای قشر آسیب پذیر، باید تدابیری در نظر گرفت تا ایران بتواند دنتال توریسم داشته باشد؛ به گونه‌ای که مجارستان، مکزیک، پر و بالی همواره میزبان افرادی با درد دندان بوده‌اند که از زیادی برای درمان خرج کرده و به منبع درآمد تبدیل شده‌اند.

امارات
قیمت روت کانال برای دندان‌های قدامیت ۸۲۰ درهم است که اگر هر درهم را ۸۰۰ تومان به صورت میانگین محاسبه کنیم، هزینه یک روت کانال برای دندان قدامی ۶۵۶ هزار تومان می‌شود. روت کانال برای دندان‌های خلفی حداقل ۱۱۵۰ درهم است که حدود ۹۲۰ هزار تومان می‌شود. ترمیم دندان ۶۵۰ درهم است که ۵۲۰ هزار تومان می‌شود. گذاشتن تاج ۱۳۸۰ درهم شده و رقمی حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان می‌شود. جرم گیری ۶۵۰ درهم بوده و رقمی حدود ۵۲۰ هزار تومان می‌شود. قیمت لامینت دندان ۲۰۷۰ درهم بوده و رقمی حدود یک میلیون و ۶۵۶ هزار تومان می‌شود.

مقایسه تمام این رقم‌ها با ایران، نشان می‌دهد که قیمت دندان پزشکی ایران کمتر از منطقه است. البته ذکر این نکته را نباید فراموش کرد که شهروند امارات، تحت پوشش بیمه کامل دندان پزشکی قرار دارند. دولت در این کشور سالانه صد هزار دلار به هر فرد برای درمان دندان پزشکی اختصاص می‌دهد که در هیچ کجای دنیا سابقه نداشته و زیبایی و ایمپلنت را تحت پوشش قرار می‌دهند. به عبارت دیگر افراد می‌توانند در این کشور تمام دندان‌های خود را رایگان ایمپلنت کنند.

کانادا
وب سایت پارس کانادا به عنوان وب سایت رسمی مهاجرات به کانادا، هزینه‌های دندان پزشکی در تورنتو را لیست کرده و آورده است: عکسبرداری ۲۵- ۲۰ دلار، معاینه کامل ۱۴۰-۱۲۰ دلار، کشیدن دندان ۱۷۰-۱۲۰ دلار، پرکردن ۳۲۰-۷۵ دلار، روت کانال ۸۰۰-۵۰۰ دلار، بریج ۱۰۰۰- ۸۰۰ دلار، ارتودنسی ۶۰۰۰- ۴۵۰۰ دلار، روکش دندان ۸۰۰- ۱۰۰۰ دلار، جراحی ۶۷۰- ۸۰۰ دلار و کاشت ایمپلنت ۲۵۰۰ تا ۲۷۰۰دلار است.

به همین دلیل بسیاری این توصیه را به مهاجران می‌کنند که قبل از مهاجرت، دندان‌های خود را چکاپ و درمان کنند؛ زیرا بعد از درمان دندان در کانادا، پولی برای خرید نان باقی نمی‌ماند! در ادامه این نوشتار آمده است: البته بعد از اینکه کار مناسب تمام وقت پیدا کنید یا دانشجوی تمام وقت دانشگاه یا کالج شوید، چون تحت پوشش بیمه‌های مکمل قرار می‌گیرید، از این نظر دغدغه زیادی نخواهید داشت، اما تا آن زمان اگر مشکلی پیدا کنید، باید از جیبتان هزینه کنید؛ به همین دلیل توصیه این است که حسابی به دندان‌های خود برسید به طوری که مطمئن شوید برای ۲-۳ سال مشکل خاصی نخواهید داشت.

استرالیا
هزینه‌های درمان در استرالیا به شدت گران است. اگر ویزای اقامت دائم داشته باشید، هزینه‌های ویزیت دکتر، عکس، آزمایشگاه و… برعهده دولت است. اگر ویزای دانشجویی داشته باشید، تنها از امکانات درمانگاه دانشگاه استفاده می‌کنید و در غیر این صورت باید هزینه‌های آن را خودتان بپردازید.

نکته مهم این است که هر ویزایی هم که داشته باشید، هزینه‌های دندان پزشکی به شدت بالا است و تنها با بیمه خصوصی حساب می‌شود. پر کردن ساده یک دندان در استرالیا بیش از ۲۰۰ دلار هزینه دارد. هزینه عصب کشی حدود ۲۰۰۰ دلار و ویزیت ساده دکتر دندان پزشک، بالای ۱۰۰ دلار است.

همین امر موجب شده بسیاری از مردم استرالیا در کشور خودشان، دندانشان را درمان نکنند و برای درمان دندانشان به کشورهای همجوار (سنگاپور، فیجی، مالزی، بالی و..) بروند.

دوستی که ویزای دانشجوی در استرالیا داشت و با درد دندان مواجه شده بود، ترجیح داد تا بلیتی که قیمت متوسط ۱۴۰۰ تا ۱۷۰۰ دلار دارد را تهیه کند، به ایران بیاید و دندان‌هایش را درمان کند تا اینکه بخواهد آنجا دندان‌های خود را درست کند. به قولی برایش صرفه اقتصادی داشت. بسیاری از مردم استرالیا ترجیح می‌دهند برای درمان دندان، به کشورهای دیگر مراجعه کنند. بالی یکی از این کشورهاست؛ به گونه‌ای که در ایام تعطیلات یک هتل خالی در بالی پیدا نمی‌شود و همه افراد برای درمان ارزان‌تر دندان به آنجا می‌روند.

آمریکا
علی مرسلی دندان پزشک و متخصص درمان ریشه که اتفاقا دستی بر قلم داشته و سابقه روزنامه نگاری هم دارد، خاطره یکی از مراجعان خود را نقل کرده و در وبلاگ خود می‌نویسد: «یکی از مراجعین من، فردی بود که قسمتی از کارش را در کشور ایالات متحده انجام داده بود و سپس برای ادامه درمان (عصب کشی) مراجعه کرده بود.

بیمار بابت درمان ریشه در دانشگاه مریلند آمریکا (از معتبر‌ترین دانشکده‌های دندان پزشکی دنیا) اقدام کرده و ۴۵۰ دلار بابت هزینه «شروع» کار (و نه ادامه و تمام شدن کار) پرداخته بود؛ در حالی که کار تمام نشده بود. با این حال بیمار تصمیم گرفت که ادامه کارش را در ایران انجام دهد. هزینه درمان ریشه این دندان، توسط متخصص درمان ریشه (در مریلند توسط رزیدنت تخصصی انجام می‌شد) حتی از یک سوم هزینه مرحله اول درمان دانشگاه مریلند کمتر است.

درمان نهایی، هزینه‌ای حتی نزدیک به سه الی چهار برابر هزینه درمان‌هایی در ایران دارد؛ در حالی که روش کار و کیفیت نهایی معادل‌‌ همان درمانی است که در مریلند می‌توان انجام بگیرد.»
همین قیمت بالا موجب شده هر سال بیش از نیم میلیون آمریکایی برای درمان دندان پزشکی خود به خارج از آمریکا بروند. آمریکایی‌ها علاقه زیادی به انجام درمان‌های دندان پزشکی خود در مکزیک و حتی پرو دارند.

۱۲۰ میلیون آمریکایی تحت پوشش بیمه دندان پزشکی نیستند و سفر به خارج از کشور برای عصب کشی و روکش دندان، می‌تواند تا ۷۰ درصد هزینه‌های دندان پزشکی آن‌ها را کاهش دهد؛ که البته یکی از مقاصد ایرانیان مقیم آمریکا برای درمان، ایران است.

انگلستان
برخلاف بسیاری از کشورهای دنیا که خدمات دندان پزشکی را تحت حمایت خود قرار نمی‌دهند، نظام بهداشتی. درمانی انگلستان طی چند سال اخیر توجه خود را به سمت این بخش مهم از حوزه سلامت معطوف کرده است. با این وجود به نظر می‌رسد الگوی تازه وارد دندان پزشکی، در خدمات ملی سلامت (NHS) انگلستان با ناکارآمدی‌ها و مشکلات متعددی دست و پنجه نرم می‌کند.

کاهش شمار دندان پزشکان دولتی و نرخ زیاد خدمات دندان پزشکی در بخش خصوصی در این کشور، برخی از مردم را وادار کرده است که به اقداماتی غیرمعمول مانند کشیدن دندان‌های خودشان دست بزنند. کشور انگلستان به خاطر تعرفه‌های بالای خدمات دندان پزشکی، به تازگی با یک چالش بزرگ در زمینه افت سلامت دهان و دندان اهالی خود مواجه شده است. به عبارت دیگر کمبود دندان پزشکان در اختیار بخش عمومی، باعث شده که شمار زیاد از افراد مجبور شوند به بخش خصوصی مراجعه کنند.

۷۸ درصد بیماران بخش خصوصی گفته‌اند که به خاطر پیدا نکردن دندان پزشک تحت پوشش «سروی بهداشت ملی» (NHS)، به بخش خصوصی مراجعه کرده‌اند و تنها ۱۵ درصد افراد این کار را به دلیل درمان بهتر انجام داده بودند. برخی از انگلیسی‌ها اعتراف کرده‌اند خودشان دندان‌های خود را می‌کشند. حتی یکی فرد اعتراف کرده ۱۴ بار جداگانه از انبردست برای کشیدن دندان‌هایش استفاده کرده است.

برخی دیگر به جای مراجعه به سرویس‌های خصوصی درمان، به چسباندن تاج شکسته دندانشان با چسب‌های قوی روی آورده‌اند. حدود ۴۵ درصد دندان پزشکان گفته‌اند که دیگر بیماران NHS را ویزیت نمی‌کنند و ۴۱ درصد آن‌ها گفته بودند فشار کاری «مفرطی» دارند. ۲۹ درصد نیز گفتند که کلینیک آن‌ها در به کار گرفتن دندان پزشکان یا حفظ کردن آن‌ها دچار مشکل شده است.

منبع:دندانه

Views All Time
Views All Time
5
Views Today
Views Today
1