محققان آمریکایی برای تحقیق بر روی اثربخشی نوردرمانی در تسکین عوارض درمان سرطان دهان، بخشی از یک بودجه یک و نیم میلیون دلاری را دریافت کردند.
به گزارش پایگاه خبری دنتیستری این بودجه توسط موسسه ملی تحقیقات دندان، سر و صورت آمریکا (NIDCR) تأمین و به دانشگاه بوفالو پرداخت شده است. بخش دیگری از آن هم به شرکت Lumitex برای توسعه بعدی این طرح تعلق پیدا کرده است.
در این برنامه، محققین تأثیر فوتو بیوژنتیک یا نوردرمانی با دوز ضعیف بر پیشگیری و درمان ترشحات مخاطی، زخم‌های دردناک و التهابات بعد از پرتودرمانی، شیمی‌درمانی یا پیوند سلول‌های بنیادی برای درمان سرطان دهان و جایگزینی این روش با تجویز مخدرها را بررسی می‌کنند.

عوارض جنبی سرطان دهان
بنا بر گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، حدود چهل درصد از بیماران مبتلا به سرطان دهان که شیمی‌درمانی می‌شوند و ۸۰ درصد از بیمارانی که تحت پرتودرمانی قرار می‌گیرند، به تاول و ترشح در دهان دچار می‌شوند. تحقیقات نشان می‌دهند بیماران، این اختلالات را بدترین عارضه جنبی سرطان دهان عنوان می‌کنند. درد هم از دیگر عوارضی است که سبب کندی و تأخیر در درمان می‌شود و در مواردی بیمار ناچار است از طریق لوله غذا بخورد.
نوردرمانی که در موارد شدیدتر و در فرم لیزر برای از بین بردن بافت‌ها استفاده می‌شود، در دوز پایین قابلیت تسکین درد و التیام زخم‌ها را دارا است. خواص فوتو بیوژنتیک در التیام درد و التهاب، پیش از این در صدها آزمایش بالینی و هزاران مقاله دانشگاهی اثبات شده است و به‌طور گسترده در اروپا، کانادا، استرالیا و بسیاری دیگر از کشورها از آن استفاده می‌شود.
البته به گفته پراوین آرانی محقق ارشد این طرح پژوهشی، او و همکارانش هنوز در مورد دوز مناسب نور در درمان آثار جنبی سرطان دهان به توافق نرسیده‌اند.

منبع:دندانه

Views All Time
Views All Time
7
Views Today
Views Today
1