نگاهی به زندگی دکتر مارکوس مرک

شاید بتوان دکتر مارکوس مرک را یکی از مشهور‌ترین دندان‌پزشک‌های دنیا در چند دهه اخیر و یکی از کم نظیر‌ترین چهره‌های دنیای فوتبال، به ویژه در آلمان دانست؛ مردی که هرجا پا گذاشت، موفق شد و به هدفش رسید.

معروف‌ترین دندانپزشک آلمان، دومین داور بزرگ تاریخ فوتبال
معروف‌ترین دندانپزشک آلمان، دومین داور بزرگ تاریخ فوتبال

رکورددار در داوری
مرک در سال ۱۹۸۸ وقتی تنها ۲۵ سال داشت، به عنوان جوان‌ترین داور تاریخ بوندس لیگا پا به زمین گذاشت تا نوید یک دوره باشکوه در داوری آلمان را بدهد. او در دوران حضورش در فوتبال ۶ بار داور سال آلمان شد و رکورددار قضاوت در بوندس لیگا نیز هست. اگر داوری به نام پیر لوییجی کولینا نبود، مرک در رده بندی بهترین داوران تاریخ، عنوان بهترین داور دنیا را هم به دست می‌آورد.

جنجال بر سر بیمار سابق
حرفه مرک به عنوان دندان‌پزشک، او را به سوی فعالیت‌های خیریه کشاند اما در سوی مقابل، برایش دردسر هم درست کرد و یکی از بزرگ‌ترین جنجال‌های حرفه او را ساخت. قبل از بازی پرتغال- یونان در فینال یورو ۲۰۰۴، پرتغالی‌ها به شدت به قضاوت مرک در این مسابقه معترض بودند، چون اوتو رهاگل، مربی آلمانی یونان، روزگاری دور بیمار این داور بوده و پرتغالی‌ها معتقد بودند، این مساله روی قضاوت مارکوس مرک اثر می‌گذارد. با این حال، یوفا پشت او ایستاد و مرک هم قضاوت عالی داشت که تحسین همه را برانگیخت.

اقدامات خیریه
اما شاید نقطه باشکوه فعالیت‌های این داور- دندان‌پزشک آلمانی، در خارج از زمین فوتبال رخ داد. او در هند کارهای خیریه زیادی انجام داده، اقداماتی که از طریق یک NGO آلمانی و ارائه خدمات دندان‌پزشکی به فقیران شروع شد. به همین دلیل، دولت آلمان در سال ۲۰۰۵ به او مدال داد: «… ماجرا در سال ۱۹۹۱ شروع شد، وقتی شنیدم که یک سازمان خیریه آلمانی به دنبال دندان‌پزشک است تا به ۲۵۰۰ کودک در ۳۵ خانه مخصوص کودکان در جنوب هند کمک کند. حتی تاریخی که به آنجا پرواز کردیم را هم یادم است. شب ۱۵ و روز ۱۶ ژانویه بود، در جریان جنگ خلیج فارس… خیلی خوب بود که کمک می‌کردیم تا کیفیت خدمات دندان‌پزشکی بهتر شود. مدام به آنجا می‌رفتیم و هر بار ۳ هفته یا بیشتر می‌ماندیم… نقطه عطف در سال ۱۹۹۳ پیش آمد که ما همراه با یک خانواده هندی یک زمین حدوداً ۱۷ هزار متر مربعی را خریدیم. بعداً مساحت این زمین از دو برابر هم بیشتر شد… واقعاً می‌خواستم به بچه‌های فقیر کمک کنم، ولی دوست نداشتم بچه‌ها را دو یا سه سال به مدرسه بفرستم و بعد به آن‌ها بگویم کار تمام شد. بنابراین من و همسرم و یک خانواده هندی یک جور دهکده درست کردیم، و حتی خود بچه‌های فقیر را هم تشویق کردیم که در کار ساخت کمک کنند… بعد پروژه‌های کشاورزی راه انداختیم و در محدوده‌ای به شعاع ۱۰ کیلومتر به وضعیت بهداشتی مردم رسیدگی می‌کردیم. پروژه واقعاً گرفت. بعد بودجه قسمت دوم پروژه را تأمین کردیم که راه اندازی مدرسه بود و هر سال یک مقطع تحصیلی به آن اضافه کردیم. سال ۲۰۰۱ تا کلاس پنجم داشتیم، ۲۰۰۲ به کلاس ششم رسید و… اتوبوس مدرسه صبح دنبال بچه‌ها می‌رود و در مدرسه به آن‌ها غذا، لباس و درس می‌دهیم.» مرک ادامه داد: «دلیل رفتن من به آنجا، کار دندان‌پزشکی بود اما بعد از ۵ یا ۶ سال متوجه شدم دیگر نمی‌خواهم آنجا دندان‌پزشکی کنم. ما دوبار در سال- یک بار در تابستان و یک بار در زمستان- به آنجا می‌رفتیم و احساس کردم نمی‌خواهم وقتم را فقط برای دندان‌پزشکی صرف کنم. حالا دندان‌پزشک‌ها و پزشکان هندی یک یا دوبار در ماه به دهکده می‌آیند تا به وضع بچه‌ها و بقیه افراد منطقه رسیدگی کنند.»

معروف‌ترین دندانپزشک آلمان، دومین داور بزرگ تاریخ فوتبال
معروف‌ترین دندانپزشک آلمان، دومین داور بزرگ تاریخ فوتبال

کنار گذاشتن دندان‌پزشکی
مارکوس مرک در سال ۲۰۰۵ دندان‌پزشکی را کنار گذاشت. دلیل آن هم مخالفت با قانونی بود که دولت آلمان وضع کرد و بر اساس آن، بیماران دارای بیمه موظف هستند برای مراجعه به پزشک مالیات بدهند.
او که ۵۴ ساله است، هم اکنون همراه خانواده‌اش در شهر اوترباخ زندگی می‌کند و پس از بازنشستگی از فوتبال در سال ۲۰۰۸، حالا سمینارهای «انگیزه بخشی» برگزار می‌کند و مفسر شبکه اسکای آلمان و یک شبکه تلویزیونی در ترکیه است.

باکس
مرک در دوران کودکی و نوجوانی به خاطر صدای تیزی که داشت، توسط دیگران مسخره می‌شد اما بعد از گفتار درمانی مفصل، حالا عادی حرف می‌زند. به نظر می‌رسد او همین انگیزه را هرجا که رفته، باخودش برده است و میل به رسیدن به هدف، از او مردی موفق ساخته است.

منبع:دندانه

Views All Time
Views All Time
10
Views Today
Views Today
1