داستان یک حرفه

در خلال برگزاری شانزدهمین کنگره انجمن پروستودنتیست‌های ایران از کتابی رونمایی شد با نام «داستان یک حرفه: داستان علم پروستودونتیکس در ایران» که در آن با بیست نفر از متخصصان پروتز برجسته کشور گفتگو شده بود. این کتاب به دلیل محدویت زمانی تا زمان برگزاری کنگره در قالب ویژه‌نامه کنگره چاپ و در شمارگان هزار نسخه میان اساتید و شرکت‌کنندگان در کنگره توزیع شد و مورد استقبال فراوانی قرار گرفت.

برای آگاهی از چند و چون انتشار این ویژه‌نامه با مجری طرح، دکتر علیرضا آشوری همکلام شدیم که در ادامه می‌خوانید:

دکتر آشوری درباره ایده تیه و انتشار این ویژه‌نامه می‌گوید: «همانطور که در مقدمه این ویژه‌نامه توضیح داده‌ام پیشنهاد انجام این پروژه از سوی آقای دکتر کاوه سیدان، رییس انجمن پروتز، به بنده داده شد. حوالی خرداد ماه امسال بود که آقای دکتر با بنده جلسه‌ای داشتند و اشاره کردند که برای شانزدهمین کنگره انجمن پروتز یک ویژه‌نامه در زمینه تاریخ شفاهی پروتز در ایران تهیه شود که محور آن گفتگو با بزرگان پروتز ایران باشد. هدف این بود که خاطرات و نقطه نظرات این اساتید به‌عنوان سندی در زمینه تاریخ علم پروتز در ایران ثبت شود.»

آشوری می‌افزاید: «من همیشه به اینکه مطبوعات ما در جمع‌آوری خاطرات و نظرات بزرگان دندان‌پزشکی کشور ضعیف عمل کرده‌اند انتقاد داشته و دارم. بنابراین وقتی پیشنهاد آقای دکتر را شنیدم فورا قبول کردم.»

در آن جلسه یک لیست سی نفره از اساتید پیشکسوت پروتز ایران تهیه شده و قرار شد با هر تعداد از این افراد که امکان‌پذیر است گفتگو شود. دکتر آشوری می‌گوید: «در این فهرست سی نفره نام اساتید تهران، شهرستان‌ها و اساتید خارج از کشور لحاظ شده بود. متاسفانه به‌خاطر گرفتار‌‌ی‌های شخصی من کار اول مهرماه امسال شروع شد. بنده به اتفاق دو نفر از همکارانم سرکار خانم پریسا سجادی و سرکار خانم آناهیتا درودیان گفتگو‌ها را تهیه کردیم.»

انجام چنین پروژه سنگینی آن‌هم در مدت کمتر از دو ماه قاعدتا کار دشواری بوده است. آشوری در این‌باره می‌گوید: «یکی از مشکلات اصلی ما این بود که بسیاری از اساتید برای نخستین بار روبروی یک خبرنگار قرار می‌گرفتند و در نتیجه تصویر روشنی از کار مطبوعاتی در ذهن نداشتند. همین مساله باعث بروز برخی مشکلات و حساسیت‌های غیرضروری شد و روند کار را طولانی کرد. مشکل بعدی بحث عکس‌های آرشیوی بود. برخی از اساتید عکس‌های آرشیوی نداشتند، یا به‌هر دلیلی تمایلی به ارائه این عکس‌ها نداشتند یا عکس‌هایی که در اختیار ما قرار دادند چندان مناسب و مطلوب نبودند. در نتیجه مجبور شدیم کمبود عکس‌ها را از آرشیو بقیه اساتید تامین کنیم. البته عمده اساتید آرشیو بسیار منظم و مرتب و خوبی داشتند؛ مثل آقای دکتر فاضل، آقای دکتر نوربخش، آقای دکتر علایی یا آقای دکتر اسدزاده. اما در ‌‌نهایت آرشیو کامل و پر و پیمان آقای دکتر سازگارا و آقای دکتر منزوی باعث شد تا کمبودهای ما در زمینه عکس‌های آرشیوی جبران شود که از ایشان بی‌‌‌نهایت سپاسگزارم چون بدون همکاری این دو بزرگوار قادر به تامین عکسهای کافی نبودیم. مشکل بعدی ما بحث گرافیک و قطع این ویژه‌نامه بود. از‌‌ همان ابتدا این طرح با عنوان یک کتاب نا‌م‌گذاری شده بود ولی با توجه به حجم بسیار زیاد عکس‌های اوریژینال و آرشیوی مطالب، بنده به این نتیجه رسیدم که اگر این مجموعه در قطع یک کتاب معمولی چاپ شود کل کار به لحاظ بصری نابود خواهد شد. در نتیجه در مشورت با گرافیست، آقای علی رستگار، تصمیم گرفتیم کار را در قطع یک مجله آ۴ صفحه‌بندی و چاپ کنیم تا امکان پیاده کردن یک گرافیک شکیل و استفاده حداکثری از عکس‌ها وجود داشته باشد. ولی در عین حال تلاش کردیم کار به لحاظ گرافیک و فرم چیزی حد واسط یک کتاب و یک مجله باشد. این یکی از مسائل مورد بحث بود چراکه برخی دوستان و اساتید انتظار داشتند کتابی در قطع رقعی ببینند ولی عملا با یک مجله روبرو شدند.»

در زمینه نقاط ضعف و قوت این ویژه‌نامه دکتر آشوری می‌گوید: «به نظر من نفس جمع‌آوری و مستندسازی خاطرات و نقطه‌نظرات این اساتید خود بخود یک نقطه قوت مهم است و در تمام بازخوردهایی که بنده دریافت کردم به این مساله اشاره شده بود. اما در مورد نقاط ضعف باید بگویم مهم‌ترین نقطه ضعف این مجموعه از قلم افتادن نام برخی از اساتید بود که به‌خاطر فشردگی کار و برخی مشکلات نتوانستیم با همه افرادی که مد نظر داشتیم گفتگو کنیم؛ بخصوص اساتید شهرستان‌ها و خارج از کشور. در ‌‌نهایت از اساتید شهرستان‌ها فقط توانستیم با آقای دکتر شریفی از دانشگاه مشهد گفتگو کنیم و از بین اساتید خارج از کشور هم تنها امکان گفتگو با آقای دکتر دشتی فراهم شد. بنده شخصا امیدوارم اگر تصمیمی برای تجدید چاپ این مجموعه وجود داشته باشد، این امکان در اختیار بنده قرار گیرد تا بتوانم چند گفتگوی دیگر هم به آن اضافه کنم. متاسفانه دو نفر از اساتید (استاد ارجمند آقای دکتر اجلالی و خود مدیر پروژه آقای دکتر سیدان) به دلایل شخصی اجازه چاپ گفتگوی خود را به ما ندادند که امیدوارم اگر چاپ بعدی‌ای در کار بود و مسوولیت آن به بنده محول شد، بتوانم این دو بزرگوار را متقاعد کرده و اجازه چاپ گفتگو‌هایشان را اخذ کنم.»

این کتاب/مجله در کنگره شانزدهم انجمن پروتز در اختیار شرکت‌کنندگان قرار گرفت و طبق شنیده‌ها با استقبال روبرو شده است. دکتر آشوری در این زمینه می‌گوید: «خوشبختانه اغلب اساتیدی که با آن‌ها گفتگو کرده بودیم راضی بودند. بقیه کسانی هم که این مجموعه را دیدند عمدتا نظر مثبتی داشتند که باعث شد خستگی نزدیک به دو ماه و نیم کار فشرده و سنگین از تن ما بیرون برود.»

دکتر آشوری می‌افزاید: «من واقعا از آقای دکتر کاوه سیدان متشکرم که امکان انجام این پروژه را در اختیار بنده قرار دادند. واقعا فکر می‌کنم جای چنین کارهایی در دندان‌پزشکی ما خالی است و خوشحالم که به لطف دکتر سیدان بنده توانستم در ثبت تاریخ شفاهی پروستودونتیکس ایران نقشی داشته باشم. همه ما می‌دانیم آقای دکتر سیدان بسیار پرمشغله و گرفتار هستند ولی به رغم همه گرفتاری‌ها، در همه مراحل این کار در کنار بنده بودند که باز هم از ایشان تشکر می‌کنم. جا دارد از همه دوستانی که در تهیه این مجموعه به هر طریق مرا یاری کردند بخصوص همسر عزیزم سرکار خانم دکتر سارا مجلل هم تشکر کنم.»

منبع:دندانه

Views All Time
Views All Time
9
Views Today
Views Today
1