مروری بر سوابق دکتر کاترین کِل، رئیس جدید FDI

رئیس جدید فدراسیون جهانی دندانپزشکی کیست؟
رئیس جدید فدراسیون جهانی دندانپزشکی کیست؟

ریاست دوساله دکتر پاتریک هسکات بر فدراسیون جهانی دندان‌پزشکی (FDI) ، پایان آگوست ۲۰۱۷ به سر رسید و او این سمت را در اختتامیه کنگره بین‌المللی فدراسیون جهانی دندان‌پزشکی در اسپانیا، به خانم دکتر کاترین کِل (Kathyrn Kell) دندان‌پزشک اهل آمریکای شمالی سپرد. در این مجال، قصد داریم به اختصار به سوابق کاری رئیس جدید این فدراسیون که بالاترین مقام دندان‌پزشکی دنیا را در دست دارد بپردازیم.
خانم دکتر کاترین کِل، اصالتاً اهل ایالت آیووای آمریکا است و هرگز آن را ترک نکرده است. او در این ایالت به دنیا آمده، تحصیل کرده و مطب دندان‌پزشکی دایر کرده است و به آن عرق خاصی دارد. چرا که معتقد است این ایالت محل خوبی برای پیشرفت است، زیرا مردمش به کار گروهی عادت دارند و یکدیگر را بدون هیچ تبعیضی در فعالیت‌های خود شرکت می‌دهند. باید گفت کار گروهی، ویژگی است که همیشه در شخص دکتر کِل هم مشهود بوده و آن را در همه نهادهایی که در آن عضویت داشته، به فعلیت درآورده است.
دکتر کِل در دبیرستان Davenport West در آیووا درس خوانده و تحت تأثیر علاقه‌ای که به واسطه عمو و پسرعمویش که هردو دندان‌پزشک هستند به این رشته پیدا کرده، به دانشگاه آیووا رفته و مدرک دندان‌پزشکی عمومی‌ را از آن دریافت کرده است. او همچنین در دانشگاه سنت امبروز Saint Ambrose در شهر دونپورت ایالت آیووا، فوق لیسانس مدیریت درمان دریافت کرده و پس از فراغت از تحصیل، به صورت پاره وقت در دانشگاه آیووا شروع به تدریس کرده است. کاترین کِل هم‌اکنون در شهر دونپورت مطب خصوصی دارد و اگر جایی در گوشه دنیا در مسافرت نباشد به عنوان یک دندان‌پزشک عمومی، در آن به درمان می‌پردازد و در غیر این صورت، بیمارانش را به خانم دکتر دیگری که بسیار مورد اعتماد او است می‌سپرد.

آغاز همکاری با FDI
ریاست فدراسیون جهانی دندان‌پزشکی، قله‌ای است که کاترین کِل پس از بیش از دو دهه حمایت از این فدراسیون، آن را فتح کرده است. او درباره چگونگی علاقه‌مند شدن خود به همکاری با FDI می‌گوید: « اولین بار در یک نشست در انجمن دندان‌پزشکی آمریکا ADA)) که برای FDI برگزار شده بود، حضور پیدا کردم و علاقه‌مند شدم که در یکی از جلسات FDI شرکت کنم. اولین جلسه‌ای که در آن حضور پیدا کردم، در هونگ کونگ بود و به خاطر علاقه و سابقه‌‌ای که در کارهای بین‌المللی داشتم، رئیس ADA مرا به عنوان نماینده انجمن برای شرکت در جلسه بعدی FDI فرستاد. پس از آن، سال ۱۹۹۸ به عضویت کمیته آموزشی FDI درآمدم.»
خانم دکتر کِل از آن زمان، ۹ سال در کمیته آموزشی، ۶ سال در کمیته علمی، سه سال به عنوان نماینده آمریکای شمالی در FDI و چهار سال به عنوان خزانه‌دار FDI فعالیت کرده است. البته باید گفت که فعالیت‌های دندان‌پزشکی او فقط به این فدراسیون محدود نمی‌شود. بلکه همان‌طور که ذکر شد، او پیش از این عضو ADA هم بوده است و همزمان، در انجمن دندان‌پزشکی بانوان دندان‌پزشک AAWD)) هم عضویت داشته است. کاترین کل سال ۲۰۰۴ به عنوان دهمین رئیس کمیته دندان‌پزشک جوان انجمن دندان‌پزشکی آمریکا منصوب شد و در چهار سالی که در این سمت قرار داشت، از تجربیات و دانش جهانی خود، برای ارتقاء و پیشرفت برنامه‌های بین‌المللی این کمیته بهره جست. او همچنین به عنوان یکی از اعضاء هیات مدیره ADA با بسیاری از شوراها و کمیته‌های این انجمن از جمله مالی، مزایای دندانپزشکی، مطب دندان‌پزشکی، اعتبار بخشی، اقتصادی و اطلاع‌رسانی و همچنین خود موسسه ADA همکاری داشته است که به گفته خودش، این فعالیت‌ها، زمینه همکاری با برجسته‌ترین متخصصان حوزه سلامت دهان را برایش فراهم کرده است.

چشم‌انداز فعالیت‌های FDI در دو سال آینده
رئیس جدید فدراسیون جهانی دندان‌پزشکی، برنامه دارد تا در دوره مدیریت خود، سلامت دهان را در سرتاسر جهان ارتقاء بخشد. او می‌گوید: «FDI به تازگی ساختار نقشه استراتژیک جدیدی را برای راهنمایی ما در سه سال پیش رو طراحی کرده است و برنامه من این است که این نقشه راه را بر سه ستون عضویت، حمایت و انتقال دانش استوار کرده و آن را اجرایی کنم.»
او ادامه می‌دهد: «اعضاء ما از جمله ADA، مهم‌ترین دارایی ما هستند و ما نیازمندیم آنان را در پروژه‌های خود از جمله روز جهانی سلامت دهان، چشم‌انداز ۲۰۲۰ ، تعریف جدید سلامت دهان و بسیاری از پروژه‌های دیگر دخیل کنیم تا از حمایت‌هایشان برای بالا بردن استانداردهای سلامت دهان بهره‌مند شویم.»
باید گفت، قدرت مدیریت خوب، فعال بودن، اعتقاد به مشارکت و کارهای گروهی و روشن‌بینی افق‌های آینده، از جمله ویژگی‌های مهمی هستند که شخصیت‌های مهم دندان‌پزشکی در دنیا که کاترین کِل را می‌شناسند، به وجود آن‌ها در او اذعان دارند.
دکتر کِل می‌گوید قصد دارد در زمان مدیریتش، در جلسات بسیاری شرکت کند و بسیاری از اعضاء فدراسیون را در تمام قاره‌ها ملاقات کند، اما علاوه بر همه این‌ها، هرگز قصد ندارد کار بالینی دندان‌پزشکی را کنار بگذارد و زمانی که در سفر نیست، حتماً آن را به صورت پاره‌وقت ادامه می‌دهد.

رئیس جدید فدراسیون جهانی دندانپزشکی کیست؟
اظهارات شخصیت‌های برجسته دندان‌پزشکی درباره دکتر کاترین کِل

منبع:دندانه