ترجمه امیر فهیمی‌پور دانشجوی پردیس شهید بهشتی

نتایج یک مطالعه بر روی ۱۵۰ بیمار نشان می‌دهد جیوه خون افراد با بیش از هشت دندان ترمیم شده با آمالگام، صد و پنجاه درصد بالاتر است. میانگین ترمیم آمالگام در آمریکا حدود سه عدد در هر فرد است در حالی که یک چهارم جمعیت آمریکا دارای یازده ترمیم آمالگام هستند!

ساختار آمالگام ترکیبی است از جیوه، نقره، سرب و فلزات دیگر است در ارتباط با میزان سطح جیوه در بدن و ارتباط آن با ترمیم های موجود در دهان تحقیقات جدیدی بر روی پانزده هزار نفر در دانشکده علوم بهداشت محیطی دانشگاه جورجیا انجام شده است. این برای اولین بار است که رابطه ترمیم دندانی و میزان جیوه آزاد شده مورد بررسی قرار گرفته است.
نتیجه این تحقیق در ژورنال “ecotoxicology and environmental safety”در دسامبر امسال به چاپ خواهد رسید.
دکتر «ساید لی این» پژوهشگر عضو دپارتمان محیط زیستی و نویسنده اول این مقاله می‌گوید: به عقیده من غالب مردم تجربه ترمیم دندان‌هایشان را داشته‌اند اما بررسی مواد مصرفی دندان‌پزشکان برای ترمیم‌هایشان هنوز مورد بحث جدی قرار نگرفته است.
اگرچه آزاد سازی جیوه از ترمیم‌های آمالگام در محیط دهان از جمله نگرانی‌های قدیمی بشر است اما تحقیقات گذشته بسیار متناقض و محدود بوده است. بنا به گفته دکتر «جان یو» (همکار دیگر این مطالعه) در این تحقیق تلاش شده است تا میزان سطح رها شدن جیوه در بدن بررسی شود.
این اولین مطالعه‌ای است که تمام متغیرهای ان کاملا تحت کنترل بوده است؛ متغیرهایی نظیر “سن، جنس، نژاد، تحصیلات، مصرف سیگار، قومیت و حتی میزان مصرف غذای دریایی! همه این عوامل بر سطح جیوه خون تاثیر گذار هستند.
پس از این موارد میزان رها سازی متیل- جیوه که خطرناک‌ترین محصول جیوه موجود در بدن است مورد بررسی قرار گرفته است. تحقیقات جدید نشان داده متیل- جیوه، حتی در غلظت کم نیز منجر به آسیب خواهد شد.
آمالگام‌های دندانی به دلیل دوام و هزینه مناسب، بالغ بر صد و پنجاه سال است که به‌عنوان ماده ترمیمی دندانی استفاده می‌شوند؛ اگرچه ترکیباتی همچون جیوه در آن به‌عنوان آلیاژی سنگین و سمی شناخته شده که منجر به آسیب‌هایی شدید به سیستم ایمنی، کلیه، قلب و مغز می‌شود.
متخصصین سم‌شناسی عقیده دارند جیوه ماده‌ای سمی است، اما میزان سمیت آن به مقدار دوز آن مربوط است. بنابراین اگر فقط یک ترمیم آمالگام دارید نگران نباشید؛ چون این میزان مشکل‌ساز نیست. اما اگر بیش از هشت دندان شما با آمالگام ترمیم شده است، احتمال بروز مشکلات مرتبط با افزایش جیوه به‌دلیل وجود آمالگام افزایش می‌یابد.
دکتر جان‌ یو می‌گوید: افراد با تعداد ترمیم آمالگام زیاد، مصرف غذاهای دریایی و همچنین سابقه کار در محیط‌هایی با حضور جیوه، به نسبت دیگر افراد در خطر بیشتری برای مسمومیت با این ماده قرار می‌گیرند.
نتیجه این مطالعه نشان می‌دهد جیوه خون افراد با بیش از هشت دندان ترمیم شده با آمالگام، صد و پنجاه درصد بالاتر است. میانگین ترمیم آمالگام در آمریکا حدود سه عدد در هر فرد است در حالی که یک چهارم جمعیت آمریکا دارای یازده ترمیم آمالگام هستند!
اگرچه بنا بر گفته سازمان غذا و داروی آمریکا آمالگام دندانی برای بزرگسالان بی‌خطر است اما بهتر است در زنان باردار و مادرانی که کودکان کمتر از شش سال دارند (و نگران نتایج بلند مدت وجود آمالگام در محیط دهان کودکانشان هستند) حتما پیش از انتخاب ترمیم با پزشک خود مشورت کافی را انجام دهند.
مطالعه مذکور همچنین به بررسی رزین‌های کامپوزیتی پرداخته است و نتایج آن نشان می‌دهد کامپوزیت‌ها می‌توانند جایگزین مناسبی برای ترمیم‌های آمالگام باشند. چراکه ترمیم‌های کامپوزیتی مقدار کمی «بیس-فنول-آ»که احتمال آسیب رسانی به بدن را دارد، آزاد می‌کنند. در این تحقیق هیچ ارتباطی بین بیس-فنول-آ در ادرار و ترمیم‌های رزین کامپوزیتی دندانی وجود نداشت. با این وجود به مطالعات بیشتری در ارتباط با “BPA” نیازمند هستیم.
منبع:دندانه

Views All Time
Views All Time
9
Views Today
Views Today
1