از دانشگاه تهران تا سالن اجلاس

دکتر سیامک شایان: پنجاه و پنج سال پیش اولین کنگره جامعه دندان‌پزشکی ایران در محل دانشکده دندان‌پزشکی تهران برگزار و میزبان جمع کوچکی از دندان‌پزشکان علاقه‌مند به مباحث علمی دندان‌پزشکی بود. اینک در سال ۱۳۹۷ شاهد برپایی پنجاه و هشتمین کنگره سالیانه میراث‌دار این تشکل علمی، یعنی انجمن دندان‌پزشکی ایران هستیم.
کنگره‌های علمی دندان‌پزشکی در طی شش دهه اخیر همزمان با افزایش تعداد دندان‌پزشکان بزرگ‌تر و پر تعداد تر شده‌اند، به شکلی که کنگره انجمن دندان‌پزشکی ایران در طی سال‌های اخیر شاهد حضور ده هزار دندان‌پزشک است و تعداد کنگره‌های علمی دندان‌پزشکی که در طی یک سال برگزار می‌شود از عدد سی گذشته است.
مرور جزییات کنگره‌های جامعه (انجمن) دندان‌پزشکی ایران به عنوان پر سابقه‌ترین و فراگیرترین تشکل علمی جامعه پزشکی به نوعی می‌تواند بیان‌گر تاریخ فعالیت‌های علمی و صنفی دندان‌پزشکی در ایران باشد. برجی از جزییات این جدول شامل تاریخ و زمان برگزاری و نام رییس کنگره در جدولی گردآوری شده است. اطلاعات این جدول به همت دکتر محمدعلی افتخاری، یکی از پایه‌گذاران جامعه دندان‌پزشکی ایران و نویسنده کتاب تاریخ دندان‌پزشکی ایران، جمع‌آوری شده است.

چند کنگره در کجا؟
اولین کنگره جامعه دندان‌پزشکی ایران در دانشکده دندان پزشکی تهران برگزار شد و پنجاه و هشتمین کنگره در سالن اجلاس سران و نمایشگاه بین‌المللی تهران. اما در این میان مکان‌های زیادی به عنوان محل برگزاری این کنگره علمی مورد استفاده قرار گرفتند؛ از هتل‌ها تا دانشکده‌ها. جالب اینکه در هر دوره زمانی، مکان خاصی به عنوان محل برگزاری، مد نظر هیات‌مدیره و مدیران کنگره‌ها بوده است، به شکلی که شاهد برگزاری پیاپی کنگره در آن مکان بوده‌ایم و سپس به اقتضای شرایط کنگره‌ها به مکان دیگری منتقل شده‌اند.
محل برگزاری کنگره‌ها طی شش دهه اخیر به چنین روالی بوده است:
– دانشکده دندان‌پزشکی تهران: کنگره ۱
– هتل استقلال (هیلتون): ۳، ۴، ۵، ۶، ۷، ۸، ۱۱، ۳۳، ۳۴، ۳۸
– مرکز تحقیقات وزارت کار: ۹، ۱۹، ۲۹
– هتل لاله (کنتینانتال): ۱۰، ۱۲، ۱۳، ۱۷
– دانشگاه تهران و مراکز تابعه: ۲، ۱۴، ۱۵
– هتل هما (مشهد): ۱۸
– دانشکده دندان‌پزشکی شهید بهشتی: ۲۰، ۲۷
– هتل هما (تهران): ۲۱، ۲۲، ۲۳، ۲۴، ۲۵، ۲۶، ۲۷، ۲۸، ۳۰، ۳۱، ۳۲
– دانشگاه آزاد: ۳۵
– مرکز همایش‌های صدا و سیما: ۳۶، ۳۹، ۴۰، ۴۱
– سالن اجلاس سران تهران: کنگره ۴۲، ۴۳، ۴۴، ۴۵، ۴۶، ۴۷، ۵۴، ۵۶، ۵۷، ۵۸
– مرکز همایش‌های برج میلاد تهران: ۴۸، ۴۹، ۵۰، ۵۱، ۵۲، ۵۳، ۵۵

در این میان هتل همای تهران با ۱۱ کنگره رکورددار محل برگزاری کنگره‌های این تشکل است و در ادامه سالن اجلاس سران و هتل استقلال (هیلتون) با ۱۰ کنگره و برج میلاد تهران با ۷ کنگره قرار می‌گیرند. در مجموع ۲۶ کنگره جامعه (انجمن) دندان‌پزشکی ایران در محل هتل‌ها برگزار شده است.
هیات‌مدیره جامعه (انجمن) ظاهرا با توجه به تراکم دندان‌پزشکان در شهر تهران و مناطق اطراف ترجیح داده‌اند تمامی کنگره‌های خود را در پایتخت برگزار کنند. به ترتیبی که از میان ۵۸ کنگره تنها یک کنگره (کنگره ۱۸ در سال ۵۹) در خارج از تهران و در شهر مشهد برگزار شده است.

زمان برگزاری کنگره‌ها:
از زمان پایه‌گذاری جامعه دندان‌پزشکی ایران و برگزاری اولین کنگره در سال ۱۳۴۲ تا سال ۷۳ و کنگره سی و دوم، تمام کنگره‌ها شهریور ماه برگزار شد. از سال ۷۴ و کنگره ۳۳ زمان برگزاری کنگره‌ها به فروردین ماه منتقل شد و پس از برگزاری ۴ کنگره در ماه‌های تیر، خرداد و آبان، زمان برگزاری کنگره‌ها در دومین ماه سال تثبیت شد. کنگره ۵۸ نیز امسال بنا بر برخی اقتضاعات در هفته پایانی فروردین برگزار می‌شود.

رواسای کنگره‌های دندان‌پزشکی
دکتر اشرف السادات صانعی و دکتر مهناز صاحب جمعی تنها بانوانی هستند که در دوره‌های ۳۳ و ۵۳ ریاست بزرگ‌ترین کنگره سال دندان‌پزشکی ایران را عهده‌دار بوده‌اند و ۵۶ کنگره دیگر توسط مردان سرپرستی و ریاست شده است. سهم اندک بانوان از ریاست این کنگره قابل تامل است.
در میان روسای کنگره نیز دکتر حسین نواب و دکتر جعفر دادمنش هر یک با سه دوره ریاست کنگره رکورددار هستند.

 

منبع:دندانه

Views All Time
Views All Time
15
Views Today
Views Today
1