آیا با استفاده از سیستم‌های نوین موافق هستید؟

اشکان نعمت‌پور/ با دهان نیمه باز روی صندلی دندان‌پزشکی دراز کشیده‌اید و منتظر هستید تا دندا‌‌ن‌هایتان جرمگیری شود. ناگهان سر و کله یک ربات پیدا می‌شود تا کار درمانتان را آغاز کند. به نظرتان جالب است؟ اگر قرار باشد یک دندانتان را درمان‌ریشه (عصب کشی) کنید، چطور؟ باز هم به ربات اعتماد می‌کنید؛ اگر بخواهید لثه‌تان را جراحی کنید یا یک ایمپلنت در استخوان فک شما کاشته شود، چه؟
محققان برای رسیدن به جواب این پرسش، روی ۵۰۲ نفر که ۲۶۰ نفرشان خانم بودند، تحقیق کردند و متوجه شدند، تعداد زیادی از آدم‌ها موقع عمل جراحی لثه یا عصب کشی، اصلا دلشان نمی‌خواهد کارشان دست یک روبات بیفتد. در مقابل، تعداد کسانی که حاضرند برای سفید کردن دندان یا جرمگیری، کار را بهرباتها بسپارند، خیلی زیاد‌تر است.

نفوذ ربات‌ها در پزشکی و دندان‌پزشکی
هم اکنون پای ربات‌هایی مثل «سیستم جراحی داوینچی» به دنیای پزشکی باز شده و از آن‌ها حتی در جراحی قلب هم استفاده می‌شود. این رباتها به پزشکان کمک می‌کنند تا عمل را با دقت، کیفیت و ایمنی بیشتری انجام دهند. از آن‌ها همچنین در دوره‌های نقاهت و برای مراقبت از بیماران نیز استفاده می‌شود. با این حال، ربات‌ها در دنیای دندان‌پزشکی هنوز در مراحل اولیه حیات خود هستند و فراگیر نشده‌اند.

 

دندان‌پزشکی آینده در دست ربات‌ها
دندان‌پزشکی آینده در دست ربات‌ها

سال ۲۰۱۷ در چین یک ربات توانست دو واحد ایمپلنت دندانی را درون دهان یک زن بکارد. یک شرکت آمریکایی در میامی ‌هم اعلام کرده از اداره دارو و غذای آمریکا مجوز استفاده از «یامی» را گرفته است؛ یامی ‌یک سیستم رباتیک برای جراحی در دندان‌پزشکی است. با وجود این پیشرفت‌ها، خیلی مهم است که دانشمندان نظر بیماران را هم در مورد ربات‌ها بدانند.

موافقت با ربات‌ها در صورت تخفیف!
امیلی آنانیا از دانشگاه «امبلی ریدل» آمریکا که در این مورد تحقیق کرده، می‌گوید: «مردم همیشه هم تکنولوژی‌های نوظهور را نمی‌پذیرند. مطالعات متعدد و زیاد، مثلا درباره ماشین‌های بدون راننده یا تکنولوژی‌های خودکار پرواز، نشان می‌دهد این نوآوری‌ها در بین بعضی از مردم باعث خشم یا ترس شده‌اند. بررسی بیشتر احساسات آن‌ها، برای بالا بردن مقبولیت این تکنولوژی‌ها ضروری است.»

دندان‌پزشکی آینده در دست ربات‌ها
دندان‌پزشکی آینده در دست ربات‌ها

در تحقیق صورت گرفته از داوطلب‌ها پرسیده شد چقدر دوست دارند کارهای مختلف دندان‌پزشکی مثل جرم‌گیری، کشیدن دندان، عصب‌کشی، سفید کردن دندان، گذاشتن روکش، جراحی لثه، درمان ارتودنسی، پر کردن دندان و… توسط ربات و بدون دخالت انسان انجام شود؟
در کل ۵۱ درصد از داوطلب‌ها مخالف استفاده از ربات برای انجام درمان‌های دندان‌پزشکی بودند. در مورد کارهای مهم‌تر و حساس‌تر مثل کشیدن دندان، عصب کشی و جراحی لثه، داوطلب‌ها نگران‌تر بوده و ۶۶ درصدشان با استفاده از ربات مخالفت کردند. بین خانم‌ها و آقایان، خانم‌ها بیشتر با استفاده از ربات مخالفت بودند.
جالب اینکه در مورد دو درمان دندان‌پزشکی مخالفت با دخالت ربات‌ها کاهش چشمگیری می‌یافت؛ جرمگیری و سفید کردن دندان فقط ۳۲ درصد مخالف داشت و وقتی پیشنهاد شد این کار را با نصف قیمت توسط ربات‌ها انجام شود، به ۱۷ درصد کاهش یافت. یعنی ۸۳ درصد از داوطلب‌ها حاضر بودند با نصف قیمت، دندان خود را برای جرم‌گیری یا سفید کردن به ربات‌ها بسپارند.
خانم آنانیا در نتیجه‌گیری تحقیقش نوشت، همان‌طور که سیستم خودکار هدایت هواپیما به خلبان‌ها اجازه می‌دهد روی ایمنی بیشتر مسافران تمرکز کنند، استفاده از ربات در دندان‌پزشکی نیز کمک می‌کند تا دندان‌پزشک روی مسائل دیگری غیر از درمان، مثل بالا بردن بهداشت دهان و دندان و حفظ سلامتی آن‌ها تمرکز کند.

 

منبع:دندانه